FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

12. Kāzu otrā diena

Savulaik kāzas tika svinētas vairākas dienas, un katrā kāzu dienā bija paredzētas konkrētas izdarības. Arī mūsdienās ierasti kāzu svinības notiek vismaz divas dienas. Otrā kāzu diena parasti sākas ar bagātīgām brokastīm. Ir jauki, ja otro dienu var sākt ar kopīgu jaunā pāra modināšanu, kas ir iecienīts kāzu rituāls. Modinot jauno sievu un vīru, talkā var ņemt muzikantus, ja tie vēl ir kāzu svinību norises vietā, ja nav, tad viesiem pašiem jāvienojas kopīgā dziesmā („Kur tu teci, gailīti...”). Muzicējamos jeb trokšņojamos rīkus var aizņemties no virtuves saimniecēm.

Katram viesim brokastīs vajadzētu ierasties laicīgi, lai cik arī tas nebūtu grūti pēc kārtīgas kāzu ballītes, jo vedēju sagatavotajām atrakcijām droši vien nepieciešami visi svinību vietā palikušie kāzu viesi. Lai būtu vieglāk pamosties, var noorganizēt kopīgu rīta rosmi, kurai par pavadījumu pēdējos gados ir populāri izmantot kompozīciju „Pastum, pastum, pietupies”.

Pie brokastu galda var veikt dažādus darbus. Var pateikt paldies visiem viesiem, dāvinot kāzu piemiņas suvenīrus, izdalot goda rakstus vai vienkārši izsakot pateicības vārdus. Jaunlaulātie var izsaiņot dāvanas un pateikties dāvinātājiem, apbalvot labākos amatu pildītājus vai piešķirt dažādus titulus, ņemot vērā kāzu nakts norises.

No amatu pildītājiem var pieprasīt atskaites par kāzu laikā novēroto, izdarīto. Tāpat var uzklausīt „tenku vāceles” un kopīgi izspriest, vai kāzas/kāzu nakts ir izdevusies, meklēt tam pierādījumus. Var izspēlēt jaunas spēles un atrakcijas (skatiet sadaļu „Otrās dienas spēles”).

Ja kāzu svinību norises vietā ir ūdenstilpne, ierīkota piknika vieta vai neliels sporta laukums, tad ir vieglāk realizēt vedēju ieceres un veikt dažādas sportiskas aktivitātes. Kāzas var turpināties līdz nākamās dienas vakaram vai pat vēl ilgāk, ja to atļauj izvēlētās svinību vietas saimnieki. Tomēr jāņem vērā, ka arī svinēšana nogurdina, tāpēc kāzu otro dienu var ieplānot arī vienkāršākai atpūtai, piknikam, kopīgai zupas vārīšanai un atmiņu apkopošanai.

Ieteikumi

  • Kāzu brokastu ēdienkartē ir ierasts ieplānot arī kādu „otrās dienas zupiņu”, piemēram, soļanku, buljonu vai auksto zupu, kas lieti noderēs brangākajiem svinētājiem;
  • Ja uzturēšanās viesu namā paredzēta tikai līdz pusdienas laikam, tad nebūtu prātīgi savus viesus pārlieku apgrūtināt ar spēlēm un atrakcijām, bet ļaut viņiem lēnām pabrokastot, mierīgi savākt savas mantas un sagatavoties mājupceļam;
  • Viesiem nevajag celt paniku, ja nakts laikā pazudušas dažādas lietas. Katrās kāzās ir kāds „atrasto mantu” savācējs, kas otrā dienā par nelielu izpirkuma maksu, kas ierasti tiek noziedota jaunā pāra ģimenes budžetam, visu atdod īpašniekiem. Šim procesam par godu var rīkot atrasto mantu izsoli, tirgu, uteni u.tml.
  • Tomēr uzmanīgiem jābūt arī pašiem mantu zagļiem. Nav ieteicams zagt somiņas, makus un mobilos telefonus. Kaut arī tas netiek darīts ar ļaunu nodomu, īpašnieki pamostoties var krist panikā. Kamēr lieta nonāk līdz izsolei, bieži vien vairs nav nekāda prieka par to, kā arī kā pirmais nepamatoti var ciest viesu nama apkalpojošais personāls. Tāpat arī jāuzmanās, zogot žaketes, jo vērtīgās lietas bieži vien atrodas to kabatās un zagšanas procesā var izkrist un pazust.