FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

11. Guldināšana

Ar vienu no svarīgākajām kāzu ieražām – jaunā pāra guldināšanu – noslēdzas pirmā kāzu diena. Tas ir brīdis, kad jaunlaulātajiem pēc satraukumu pilnās dienas ir ļauts palikt divvientulībā. Senos laikos šī bija pirmā nakts, ko jaunais pāris pavadīja kopā, – viņi devās pie miera, bet viesi dejoja līdz rītam, tā vēlot laimi un pārticību jaunajai ģimenei. Mūsdienās tas viss ir citādāk, taču tas neliedz šo tradīciju izmantot un pielāgot esošajam laikmetam.

Guldināšanas rituālā piedalās visi kāzu viesi, pavadot jaunos ar dziesmām un labas nakts vēlējumiem. Viss atkarīgs no vedēju vai kāzu vadītāja izdomas un jaunā pāra attieksmes pret guldināšanas rituālu. Var gadīties, ka jaunais pāris nevēlas pēc mičošanas doties gulēt, bet gan sagaidīt rīta gaismu kopā ar pārējiem viesiem. Tādā gadījumā jauno pāri var guldināt un kādu laiku atstāt vienus viņiem paredzētajā istabā. Šajā laikā jaunie var pārģērbties vai vienkārši atpūsties no viesu uzmanības, atgūt spēkus un doties atpakaļ svinēt kāzas.

Jaunā pāra istaba

Patīkams pārsteigums jaunajam pārim būs izrotāta istaba. Istabā var salikt meijas, izkaisīt rožlapiņas un izvietot ziedus. Ziedi nav speciāli jāpasūta un jāsagatavo, jo var salikt vāzēs jaunajam pārim dāvātos – tie piešķirs telpai patīkamu aromātu. Sveces telpā radīs īpaši romantisku noskaņu. Ja telpa ir pietiekami liela, var izlikt svecīšu ceļu līdz gultai. Nevajadzētu aizmirst par vannas istabu. Vannā – ūdenī var sabērt rožu lapiņas, ap vannu izkārtot sveces. Tā kā neatņemama kāzu sastāvdaļa ir šampanietis, tad jaunā pāra istabā vajadzētu nolikt arī to, novietojot arī trauku ar augļiem vai citiem gardumiem. Jaunā pāra istabu var padarīt vēl personīgāku, ja tajā sanes viņu dāvanas, kas pie reizes būtu labs telpas rotājuma elements.

Kā ieģērbt?

Bieži vien jaunajiem tiek šūti īpaši naktskrekli un pidžamas. Uz tiem var uzdrukāt dažādus tekstus un zīmējumus. Var izgatavot īpašo divvietīgo ģimenes naktskreklu, kurā vietas pietiek gan sievai, gan vīram. Jautri izskatīsies, ja abiem galvā tiks uzliktas kādas neparastas naktsmices.

Ko dot līdzi?

Var pieturēties pie senlatviešu tradīcijām un līdzi dot cirvi un pavārnīcu. Cirvis simbolizē to, ka pirmais jaunajā ģimenē piedzims dēls, pavārnīca – meita. Šo visu var izsniegt jaunajam pārim ar norādēm, ka viens vai otrs priekšmets jānovieto zem gultas, vai rituāla ceļā vedēji to izdara paši.
Līdzi var dot spilventiņus, tie var būt sirds formā. Arī uz tiem var būt izšūti vai uzdrukāti labas nakts vēlējumi.
Arī naktspodiņš savā veidā simbolizē gulētiešanu. To varbūt var apgleznot vai izmantot kā trauku sīkiem, līdzi dodamajiem priekšmetiem.

Ja viesi ir atraktīvi un paši jaunie ir ar labu humora izjūtu, tad kādēļ gan nedot līdzi dažādas pamācošas grāmatas, piemēram: „Kamasutra”, „Seksa spēles” vai tamlīdzīgu literatūru?! Var sastādīt padomu listi pirmajai kāzu naktij, kurā var izklāstīt, kā uzlabot Latvijas demogrāfisko situāciju. Veikalos ir atrodami dažādi metamie kauliņi, kur uz katras šķautnes ir attēlotas dažādas seksa pozas un ierosinājumi. Tie visi ir lieliski sīkumi vispārējas jautrības uzturēšanai.

Kā guldināt?

Guldināšanas process var iesākties kāzu svinību telpā, jo jaunā pāra istabā nebūs tik daudz vietas, lai visi viesi varētu tajā ieiet, un ja istaba ir izrotāta, tad lai šis pārsteiguma moments paliek viņiem diviem vien.

Ir pienācis brīdis, kad jaunie tiek ieģērbti viņiem paredzētajos naktstērpos. Guldināšanas laikā var skaitīt dažādas nerātnās tautasdziesmas, kas būs kā padomi kāzu naktij, nolasīt „padomu listi” un vēlēt labu nakti. Šajā procesā var izsniegt visus līdzi dodamos priekšmetus ar paskaidrojumiem, kādam nolūkam kas ir domāts. Ja viesi ir jautrā noskaņojumā, var nodziedāt kādu asprātīgu dziesmiņu, bet ja atmosfēra ir vairāk sirsnīga un mierīga, tad labi iederēsies „Čuči, mana līgaviņa” un „Aijā, žūžū, lāča bērni”.
Kad visi novēlējumi ir izteikti, tad jaunais pāris tiek vests uz viņiem paredzēto istabu. To var darīt vedēji, vecāki vai vakara sākumā ievēlētais „Guldinātājs”. Guldināšanas procesu interesantāku var padarīt, izgatavojot īpašas nestuves, uz kurām tiek uzsēdināti jaunie, un atrasti divi spēkavīri, kuri jaunos nogādā viņiem paredzētajā vietā. Tas varētu izskatīties interesanti, ja ir jāveic lielāks attālums, piemēram, viesu mājā, kur jaunlaulāto istaba atrodas citā ēkā.

Pēc guldināšanas rituāla, kad jaunlaulātie jau ievesti istabā, var simboliski aizslēgt istabas durvis un pie tām piekārt uzrakstu: „Jaunlaulātos, lūdzu, netraucējiet!”