FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

7. Kāzu mielasts

Kad ir izturēti visi līdzšinējie pārbaudījumi, vedēji vai jaunais pāris aicina viesus pie kāzu svinību galda. Kāzu mielasts ir būtiska kāzu norises sastāvdaļa, kas ietver sevī daudz sīkumu un detaļu, tādēļ kāzu galda klāšana ir savlaicīgi un rūpīgi jāplāno – no salvešu un ziedu izkārtojuma līdz ēdienkartes sastādīšanai.

Kad viesi ir saņēmuši uzaicinājumu sēsties pie svētku galda, tie dodas attiecīgajā telpā un cenšas ieņemt sev vēlamo vietu pie galda. Sasēšanās procesu var atvieglot galda kartes un galda plāns, kuru viesi jau iepriekš var aplūkot un atrast savu vietu pie galda. Īpaši nozīmīgi tas ir tad, ja kāzas ir lielas un viesu ir daudz. Sastādot galda plānu, jaunajam pārim ir jāņem vērā dažādas viesu intereses, lai blakus un pretī sēdošajiem pasākums būtu ar pozitīvām atmiņām. Šo brīdi, kamēr viesi sēžas pie galda, jaunais pāris var izmantot, lai savestu sevi kārtībā pēc kāzu izbrauciena un pirmajiem pārbaudījumiem un ar jaunu elpu varētu sēsties pie svinību galda.

Kad viesi ir sasēdušies, tad telpā var ienākt jaunais pāris. Šo situāciju var apspēlēt arī tā, ka svinību zālē pa priekšu iet jaunais pāris kā jaunie saimnieki, kas sagādājuši svētku mielastu saviem viesiem, un tad jaunajam pārim seko viesi. Līgavainis ar līgavu parasti sēž galdam pa vidu vai visiem labi redzamā vietā, blakus vedēji, tālāk vecāki, citi tuvinieki un draugi, kolēģi.
Kad visi ir ieņēmuši savas vietas, tad var sākties kāzu svinīgā daļa. Šajā brīdī ir nepieciešams pirmais tosts, ko saka vedēji vai vakara vadītājs. Var nolasīt laulības apliecību, ja ir tāda vēlēšanās, un tad notiek sveču aizdegšana. Parasti tās ir trīs, bet var būt arī vairākas, piemēram, piecas. Sveces var aizdegt dažādi. Par katru sveci var veidot kādu īpašu stāstu. Tās var dedzināt par ticību, cerību un mīlestību vai pagātnei, tagadnei nākotnei, vai ar citu domu. Pašu aizdegšanu arī var organizēt dažādi, piemēram, līgava aizdedz vienu sveci, līgavainis – otru un trešo – abi kopā. Citi varianti: vedēji aizdedz vienu sveci, jaunais pāris – otru sveci un vecāki – trešo vai arī jaunais pāris – vienu, līgavas vecāki – otru un līgavaiņa vecāki aizdedz trešo sveci. Ja sveču skaits ir lielāks, tad ir iespējami vēl citi varianti. Šo procesu pavada vedēju komentāri.

Pēc sveču aizdegšanas procedūras tiek pasniegts pirmais ēdiens, un viesiem vajadzētu ļaut paēst. Ik pa laikam var aicināt viesus piepildīt glāzes un uzsaukt kādu tostu, tādā veidā atraisot publiku, lai pēc tam būtu vieglāk viesus iesaistīt dažādās aktivitātēs. Kad viesi ir nedaudz iestiprinājušies, tad var izspēlēt iepazīšanās spēli (skatīt sadaļu „Iepazīšanās spēle”). Un tad var piešķirt kāzu amatus. Pēc kāzu amatu noteikšanas var izspēlēt kādu atrakciju, spēli, un tad jau jāsāk gatavoties pirmajam valsim. Jāparedz laiks dažādiem apsveikumiem un tostiem, ko vēlēsies teikt vecāki un viesi. Šo laiku pie galda nevajadzētu piesātināt ar daudzām spēlēm, atrakcijām un priekšnesumiem, jo viesiem jāpārtrauc ēšana, to atsākot, ēdiens būs atdzisis vai desertā pasniegtais saldējums izkusis. Par to, kurā brīdī jāpasniedz attiecīgais ēdiens, vedējmātei vai kāzu vadītājam ir jāvienojas ar svinību nama saimniecēm.

Lai šī kāzu svinīgā daļa noritētu veiksmīgi, vedējiem jācenšas visu paredzēt un organizēt tā, lai kāzu viesi visu darītu reizē. Piemēram, ja tiek pasniegts kāds ēdiens, tad visi atrodas zālē, īstajā brīdī jāpiešķir pauzes, kurās dāmas var uzkrāsot lūpas un kungi uzpīpēt, un ja jaunais pāris ar vedējiem dala amatus, lai nebūtu tā, ka viesis, kuram piešķirts amats, ir pazudis. Protams, tas ir ideālais variants, jo, kā zinām, dzīvē mēdz gadīties visādi, kā arī neviena brīvību ierobežot nedrīkst.

Dažādas lietas svētku galdam noteikti ir jāpārdomā krietni pirms viesībām – galda noformējums – ziedi, sveces, salvetes, galda kartes utt. Viesu nami parasti piedāvā savu standarta variantu – baltas sveces, galdautus, salvetes. Ja vēlaties kādus īpašus noformējuma elementus, par tiem jāvienojas iepriekš. Kam uzticēt ziedu kompozīciju veidošanu – floristam vai draudzenei? Arī tas ir laikus jāpārdomā un jāsagatavo.

Svinīgās daļas laikā viesu kustību nedrīkst atstāt uz ilgu laiku pašplūsmā, jo tad tos savākt vienkopus ir gandrīz neiespējami. Ja jaunais pāris pazūd uz ilgu laiku, tad viesi sāk klaiņot un tiem mazinās interese par notiekošo. Īstā kāzu svinīgā daļa beidzas ar tortes izdalīšanu. Pēc tam kāzu ballēšanās turpinās individuāli, pa kompānijām.