FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Neaizmirstamu kāzu atslēga – īstie vedēji

Autors:Ilze Svarena
Kā pieņemt pareizo lēmumu un izdarīt izvēli - kuram būs gods kļūt par jaunā pāra vedējiem? Par vedējiem izvēlēties radus vai draugus? Jaunus cilvēkus vai pieredzes bagātu pāri? Tik daudz jautājumu, uz kuriem jārod atbildes. 
 

Galvenais lēmums, protams, kopīgi jāpieņem pašam jaunajam pārim. Vedēju izvēlē lielu lomu spēlē tas, kādas plānotas pašas kāzas. Līdz ar to nosakāms, kas būs vedēju pienākumi. Kāzas būs lielas, plašas, ar vērienu vai mierīgas, tikai tuvāko lokā. Tāpat daudz kas atkarīgs no kāzu svinību vietas. Tieši visu šo nozīmīgo faktoru dēļ, vedēju izvēlei jāpievērš īpaša vērība.

Vedēju pienākumi un to īstenošana

Kļūt par laulību lieciniekiem, tas ir viens, bet izpildīt visus vedēju pienākumus no A līdz Z ir, kas pavisam cits. Laulību lieciniekiem pienākumu ne pavisam netrūkst. Šī iemesla dēļ, svarīgi izvērtēt un kļūt par vedējiem kāzās piedāvāt tiem cilvēkiem, kas, jūsuprāt, ar šiem pienākumiem vislabāk tiktu galā un sagādātu patiesi skaistus mirkļus un brīnišķīgas atmiņas. Kāzu rīkošanai nepieciešami daudzi resursi – laiks, finansiālie līdzekļi, izdoma un oriģinalitāte. Aicinājums, kādam kļūt par jaunā pāra vedējiem ir cieņas izrādīšana un uzticības apliecinājums šiem cilvēkiem. Līdz ar to, šāds piedāvājums uzliek īpaši augstu atbildības latiņu, cilvēkiem, kam tas izteikts.


Foto: Mārcis Gaujenietis

Izvēle jāizdara abiem kopā

Pirms izvēlēties laulību lieciniekus, jāpārdomā, ko tieši jūs vēlaties sagaidīt no vedējiem. Izvēles iespējas ir plašas, vedēji var būt gan draugi, gan radi, gan tuvāki un tālāki paziņas. Lai arī iespējas un to varianti ir visdažādākie, tomēr, kā zināms, biežāk par laulību lieciniekiem izvēlas tuvus un labi zināmus cilvēkus. Izvēli varētu atvieglot arī tas, ka vedējiem nav jābūt laulātam pārim, tāpēc, ja gadījumā jaunajam pārim rodas atšķirīgi viedokļi par liecinieku izvēli, šādā veidā iespējams meklēt alternatīvu. Vēl viena iespēja, kā nodrošināt to, ka kāzas būs patiešām izdevies pasākums, lielā mērā, tieši pateicoties vedēju paveiktajam, ir sadalīt vedēju pienākumus uz vairākiem pāriem. Piemēram, vienu pāri likt dižo vedēju kārtā, kas būs tuvākie draugi, vai radi un atbildēs par visu, kas saistīts ar formālo daļu. Savukārt izraudzīties arī mazos vedējus, kas atbildēs par atrakcijām un neformālo svinību daļu. Visbiežāk par laulību lieciniekiem izvēlas vienu no līgavas puses, bet otru – no līgavaiņa. Ja jaunais pāris var atļauties tādu greznību kā dižos un mazos vedējus, respektīvi, divus vedēju pārus, tad viens pāris var būt no līgavas, bet otrs no līgavaiņa puses. Lai ko arī jaunais pāris izvēlētos celt vedēju godā, šis lēmums būtu jāpieņem abiem kopā, jo šī diena, taču būs jauns sākums abu kopīgajai nākotnei. Tādēļ svarīgi, lai izvēlētie laulību liecinieki šo notikumu padara par neizmirstamu mirkli, kas kalpos kā veiksmes simbols tālākajam jaunā pāra kopīgajam ceļam. 

Vedēji saka – jā!

Brīdī, kad izvēlētie vedēji ir piekrituši jaunā pāra izteiktajam aicinājumam, lai nerastos pārpratumi un nepatīkamas situācijas, būtu vēlams detalizēti un sīki pārrunāt, kādas kāzas savā prātā vizualizējis jaunais pāris, ko viņi tajās vēlētos redzēt. Svarīgi pārrunāt kādi būs vedēju pienākumi, kā arī kādus finansiālo līdzekļu izdevumus uzņemas segt vedēji, bet kādus jaunā pāra vecāki. Nav konkrēti noteikts, kas jāapmaksā kāzu vedējiem, bet kas līgavaiņa un līgavas vecākiem. Tāpēc tas ir katrā gadījumā individuāli, pēc iespējām, katra vēlmēm un priekšstatiem. Būtiski, lai vedēji arī tiktu informēti par līgavas un līgavaiņa tradīcijām un rituāliem, kas pieņemti katra ģimenē, dzimtā vai dzimtajā vietā no kurienes nāk līgava un līgavainis.


Foto: Roberts Gorenko

Gatavs kāzu scenārijs

Kad laulību liecinieki izvēlēti, būtiskākās kāzu detaļas pārrunātas, ir laiks vedējiem ķerties pie darba. Vedēju pienākumos ir viss sākot no lielām lietām, beidzot ar mazām, bet svarīgām detaļām. Kāzu lieciniekiem šī notikuma sakarā jāiejūtas filmu scenāristu lomā. Nebūtu slikti, ja šāds kāzu scenārijs taptu arī realitātē, tas tikai atvieglotu vedēju darbu. Tāpēc galvenais ieteikums, lai izdarītu pareizo laulību liecinieku izvēli – tiem jābūt tuviem cilvēkiem, kas labi pazīst jauno pāri, jābūt atbildīgiem, jāņem vērā jaunā pāra vēlmes, ieceres un tradīcijas, kā arī jābūt gataviem pieņemt šo uzticības apliecinājumu un attaisnot to. 

Raksta titulfoto: Krista Masaļska