FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Neaizmirstamu kāzu atslēga – īstie vedēji

Autors:Ilze Svarena
Kā pieņemt pareizo lēmumu un izdarīt izvēli – kuram būs gods kļūt par jaunā pāra vedējiem? Par vedējiem izvēlēties radus vai draugus? Jaunus cilvēkus vai pieredzes bagātu pāri? Tik daudz jautājumu, uz kuriem jārod atbildes. 

Galvenais lēmums, protams, kopīgi jāpieņem pašam jaunajam pārim. Vedēju izvēlē lielu lomu spēlē tas, kādas plānotas pašas kāzas. Līdz ar to nosakāms, kas būs vedēju pienākumi.

Pieaugot profesionālu kāzu rīkotāju un vadītāju skaitam, arvien biežāk tiek piekopta tendence aicināt vedējus tikai kā lieciniekus un līdz ar to atbrīvot viņus no lielās kāzu rīkošanas un vadīšanas. Tas nebūt nenozīmē, ka mazinās vedēju nozīme pāra acīs vai visā svinību gaitā, gluži vienkārši – pāris vēlas, lai šie tuvie cilvēki arī varētu baudīt svinības. Šādā gadījumā vedējiem var tikt uzticēti tikai daži pienākumi kāzu dienā. Ja kāzas tiek plānotas bez kāzu rīkotāju vai vakara vadītāja piedalīšanās, tad biežāk vedējiem tiek uzticēti visi kāzu dienas pienākumi.

Vedēju pienākumi un to īstenošana

Kļūt par laulību lieciniekiem, tas ir viens, bet izpildīt visus vedēju pienākumus no A līdz Z ir kas pavisam cits.

Vedējiem pienākumu nepavisam netrūkst. Šī iemesla dēļ, svarīgi izvērtēt un kļūt par vedējiem kāzās piedāvāt tiem cilvēkiem, kas, jūsuprāt, ar šiem pienākumiem vislabāk tiktu galā un sagādātu patiesi skaistus mirkļus un brīnišķīgas atmiņas. Kāzu rīkošanai nepieciešami daudzi resursi – laiks, finansiālie līdzekļi, izdoma un oriģinalitāte.

Aicinājums, kādam kļūt par jaunā pāra vedējiem ir cieņas izrādīšana un uzticības apliecinājums šiem cilvēkiem. Līdz ar to, šāds piedāvājums uzliek īpaši augstu atbildības latiņu cilvēkiem, kam tas izteikts.

Lasi arī: Kas jāzina vedējiem, lai atvieglotu kāzu scenārija veidošanu? 


FOTO: Annija Veldre

Izvēle jāizdara abiem kopā

Pirms izvēlēties vedējus, jāpārdomā, ko tieši jūs vēlaties sagaidīt no vedējiem. Izvēles iespējas ir plašas, vedēji var būt gan draugi, gan radi, gan tuvāki un tālāki paziņas.

Lai arī iespējas un to varianti ir visdažādākie, tomēr biežāk par laulību lieciniekiem un vedējiem izvēlas tuvus un labi zināmus cilvēkus. Izvēli varētu atvieglot arī tas, ka vedējiem nav jābūt laulātam pārim, tāpēc, ja gadījumā jaunajam pārim rodas atšķirīgi viedokļi par vedēju izvēli, šādā veidā iespējams meklēt alternatīvu.

Vēl viena iespēja, kā nodrošināt to, ka kāzas būs patiešām izdevies pasākums, ir sadalīt vedēju pienākumus uz vairākiem pāriem. Piemēram, vienu pāri likt dižo vedēju kārtā, kas būs tuvākie draugi vai radi un atbildēs par visu, kas saistīts ar formālo daļu. Izraudzīties arī mazos vedējus, kas atbildēs par atrakcijām un neformālo svinību daļu. Visbiežāk, ja lieciniekus / vedējus neizvēlas kā precētu pāri, tad izvēlas vienu no līgavas puses, bet otru – no līgavaiņa.

Ja jaunais pāris var atļauties tādu greznību kā dižos un mazos vedējus, respektīvi, divus vedēju pārus, tad viens pāris var būt no līgavas, bet otrs no līgavaiņa puses. Lai ko arī jaunais pāris izvēlētos celt vedēju godā, šis lēmums būtu jāpieņem abiem kopā, jo šī diena taču būs jauns sākums abu kopīgajai nākotnei. Tādēļ svarīgi, lai izvēlētie vedēji šo notikumu padara par neizmirstamu mirkli, kas kalpos kā veiksmes simbols tālākajam jaunā pāra kopīgajam ceļam.

Lasi arī: Vedēji – ikviena pāra stiprā klints

Vedēji saka – jā!

Brīdī, kad izvēlētie vedēji ir piekrituši jaunā pāra izteiktajam aicinājumam, lai nerastos pārpratumi un nepatīkamas situācijas, būtu vēlams detalizēti un sīki pārrunāt, kādas kāzas savā prātā vizualizējis jaunais pāris, ko viņi tajās vēlētos redzēt.

Svarīgi pārrunāt kādi būs vedēju pienākumi, kā arī kādus finansiālo līdzekļu izdevumus uzņemas segt vedēji, bet kādus jaunā pāra vecāki. Nav konkrēti noteikts, kas jāapmaksā kāzu vedējiem, bet kas līgavaiņa un līgavas vecākiem. Tāpēc tas ir katrā gadījumā individuāli, pēc iespējām, katra vēlmēm un priekšstatiem.

Būtiski, lai vedēji arī tiktu informēti par līgavas un līgavaiņa tradīcijām un rituāliem, kas pieņemti katra ģimenē, dzimtā vai dzimtajā vietā no kurienes nāk līgava un līgavainis.

Foto: Juris Ross

Gatavs kāzu scenārijs

Kad vedēju pāris izvēlēts, būtiskākās kāzu detaļas pārrunātas, ir laiks vedējiem ķerties pie darba. Ja vedēji netiek aicināti tikai kā liecinieki, tad viņu pienākumos ir viss. Sākot no lielām lietām, beidzot ar mazām, bet svarīgām detaļām. Vedējiem šī notikuma sakarā jāiejūtas filmu scenāristu lomā.

Nebūtu slikti, ja šāds kāzu scenārijs taptu arī realitātē, tas tikai atvieglotu vedēju darbu. Tāpēc galvenais ieteikums, lai izdarītu pareizo vedēju izvēli – tiem jābūt tuviem cilvēkiem, kas labi pazīst jauno pāri, jābūt atbildīgiem, jāņem vērā jaunā pāra vēlmes, ieceres un tradīcijas, kā arī jābūt gataviem pieņemt šo uzticības apliecinājumu un attaisnot to.

Lasi arī: Vedējiem: mazas instrukcijas lielajai dienai

Raksta titulfoto: Inga Vīņaude