FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Vedējiem: mazas instrukcijas lielajai dienai

Vedējmāte un vedējtēvs kāzu dienā ir jaunā pāra uzticamākie un tuvākie cilvēki. Tāpēc, ja tev ticis vedēja gods, neceri uz bezrūpīgu priecāšanos – šī būs viena no tava mūža atbildīgākajām dienām. Lai savu uzdevumu veiktu perfekti, apbruņojies ar pacietību un detalizētiem sarakstiem ar 101 sīkumu, kas jāietilpina somā un mašīnas bagāžas nodalījumā. 

Lai vedēji kāzu dienā būtu perfekti

Labs miegs. Šī diena sāksies agri, tāpēc iepriekšējā vakarā parūpējies ne tikai par jaunā pāra mieru, bet arī par savējo. Galu galā – no tevis šajā dienā gaidīs un prasīs daudz vairāk nekā no svētku vaininiekiem. Pirmkārt, par spīti uztraukumam, labi izgulies. Izmanto tikai pārbaudītas un drošas metodes, jo citu ieteikumi un eksperimentēšana ar miega zālēm var novest pie aizgulēšanās vai miegainības visas kāzu dienas garumā. Drošības labad lūdz vismaz divus uzticamus cilvēkus tevi pamodināt ar telefona zvanu vai kādu radikālāku metodi.

Papīri un dokumenti. Izejot no mājas, noteikti pārbaudi, vai esi paņēmusi/is līdzi scenāriju, pierakstus, plānus un špikerus, kas radīti lielās dienas notikumiem. Atceries par pasi!

Sakari. Pārbaudi, vai tavam mobilajam tālrunim ir pilna baterija un vai lādētājs ir somiņā. Šajā dienā tu nedrīksti palikt bez sakariem.

Precizitāte un labs garastāvoklis. Ierodies pie līgavas/līgavaiņa precīzi norunātajā laikā un esi labā garastāvoklī, jo tas ir svarīgāk par visu šajā dienā. Ja tev smaids būs ne tikai sejā, bet arī sirdī, arī kļūmīgu situāciju spēsi pārvērst jautrā notikumā. No vedēju noskaņojuma būs atkarīgas arī jauna pāra sajūtas. Pielūko, lai arī otrs vedējs šajā dienā jūtas labi, saprot jokus un prot uzturēt nepiespiestu atmosfēru.
   
Laba atmiņa. Uzmanīgi klausies, vēro un domā, lai nekas no kāzu dienā nepieciešamā netiktu aizmirsts plauktā, uz spoguļa galdiņa vai ledusskapī. Izejot no līgavas mājas, atceries paņemt līdzi viņas vai jūsu kopīgi sagatavoto somu ar visām šajā dienā nepieciešamajām lietām.

Komunikācija ar viesiem. Esi mundrs/a un savākts/a, jo tieši vedēji šajā dienā atbildēs par visiem organizatoriskajiem darbiņiem – lūkosies, lai visur laikā ir ne tikai jaunais pāris, bet arī viesi. Jūs arī organizēsiet rīsu un ziedlapiņu kaisīšanu, un, ja paredzēta kāda kopdziesma, gādāsiet, lai visiem rokās būtu teksti. Atgādiniet visiem, kas tieši viņiem jādara. Piemēram, ziedlapiņas jāmet gaisā, bet rīsi un monētiņas – zem kājām.

Nezūdamības likums. Atcerieties, ka jūs klātbūtne pasākuma norisē ir absolūti nepieciešama visu laiku. Jūs nevarat nozust, lai uzpīpētu, iedzertu vai atpūstos no burzmas. Jūsu pazušana pat uz īsu mirkli var izraisīt paniku.

Kam jābūt rokassomiņas formāta seifā? 

 • Jaunā pāra un liecinieku pases
 • Gredzeni
 • Vāciņi laulību apliecībai 

Ja jaunais pāris jums uztic risināt arī organizatoriskos jautājumus, piemēram, veikt samaksu par dažādiem kāzu dienas pakalpojumiem, tad kopā ar jauno pāri nepieciešamās summas jau laicīgi saliec dažādās aploksnēs.

Svarīgas lietas kāzu dienai 

 • Glīti lietussargi pārim un vedējiem, jo laika apstākļus pasūtīt nevar. 
 • Rožlapiņas, rīsi, monētiņas, konfeti, – ko nu kurās kāzās pieņemts mest jaunajam pārim ceļā pēc laulību ceremonijas.
 • Ja pastaigas laikā jaunais pāris vēlēsies piekārt slēdzeni pie tā saucamā mīlestības tiltiņa margām, neizmirstiet to paņemt līdzi.
 • Skaistas šampanieša glāzes jaunajam pārim, ko viņi lietos līdz banketam un/vai saplēsīs uz laimi.
 • Šampanieša un ūdens pudeles dzeršanai pastaigas laikā. 
 • Ja paredzēta romantiska pietura kādā parkā vai pie jūras, tad jāpaņem līdzi arī pīrādziņu groziņš, konfektes, lai ir ar ko pacienāt viesus līdz oficiālajai maltītei.
 • Sīknauda un degvīna pudele, ja jaunā pāra ceļā paredzētas izpirkšanas un citas izdarības, kur šī manta lieti noderēs.
 • Noderēs arī neliels atkritumu maisiņš, ja kāzās paredzēta tiltu šķērsošana un dažādas izdarības pie dabas. Ābolu serdītes, konfekšu papīriņi, izlietotas salvetes, vienreizējās glāzītes un citi nieki – tiem nebūtu jāpaliek pēc jums.
 • Līgavas un līgavaiņa ceļojošā bagāža.
 • Līgavas un līgavaiņa mobilie tālruņi.
 • Paciņa sauso un mitro salvešu – neaizstājama ātrā palīdzība kāzu dienā. Noderēs arī dezinfekcijas ūdens, ko varēs izmantot apstākļos, kad nav iespējas nomazgāt rokas.
 • Pretsāpju zāles, pāris baldriāna tabletes vai kas cits nomierinošs, drošības labad – arī sirds pilieni emocionālajām vecmāmiņām. Ja jaunlaulātie nav atturībnieki, ņemiet līdzi tikai tādus medikamentus, kas ir savienojami ar alkohola lietošanu.
 • Sīklietiņas – adata, diegs, plāksteri un saspraužamās adatas.
 • Zeķu pāris, jo viltīgās jaunās kurpes, trauksmainā kāzu dienas steiga un tradicionālās kāzu izdarības apdraud smalkos zeķu valdziņus. Atliek tikai kaut kur aizķerties, kā grezno zeķi jau rotā pāris centimetrus gara taciņa.
 • Kosmētikas maciņš. Galvenās lietas – kosmētiskās salvetes grima notīrīšanai, mazs spogulītis, tonālais krēms, pūderis un lūpu spīdums, ko dienas laikā varētu būt nepieciešamība likt lietā vairākkārt. Noderēs arī skropstu tuša, ja līgaviņai no aizkustinājuma nobirst kāda asara.
 • Līgava kāzu dienā ir ēteriski svaiga un noslēpumaina. Lai pastiprinātu šo sajūtu, bez eleganta parfīma neiztikt. Tāpēc līdzi jābūt kāzu dienas smaržu pudelītei, lai ik pa laikam atjaunotu līgavas svētku aromātu.
 • Ja līgavas frizūra ir gana sarežģīta, lieti noderēs pāris matadatu un ķemme, lai savaldītu brīvībā pasprukušas matu cirtas. Ja soma ir ietilpīga, ielieciet arī matu laku.
 • Drošības pēc – higiēnas preces līgavai, jo organisms stresa situācijā var izspēlēt kādu nelāgu joku.
 • Šķērītes, nagu vīlīte. Garu nagu īpašniecēm jāpaķer līdzi arī līme, lai saremontētu nejauši aizlauztu nagu. Neiedomājami, bet tāda sīka ķibele patiesi var sabojāt glīti manikirētās līgavas svētku noskaņojumu.
 • Ērti, glīti, ievalkāti maiņas apavi, kas glābs līgavas kājiņas pēc gariem pārgājieniem jaunajās kurpēs. Ja svētku kurpes uzvedas kā jaunām kurpēm pienākas, tad bez tiem neiztikt. 


FOTO: Uģis Nagliņš

Vedēju atziņas 

 • Lai cik precīzs arī nebūtu līdzņemamo lietu saraksts, 99% gadījumu vismaz viena svarīga lieta tiek aizmirsta mājās. Un bez visām aizmirstajām lietām kāzas tāpat ir notikušas godam. Galvenais, lai iztrūkstošās lietas nav pases vai gredzeni.
 • Saraksti jāstāda kopā ar līgavu, jo līgavainim nav ne jausmas par to, cik svarīga kāzu dienā var būt, piemēram, līmīte aizlūzušiem nagiem.
 • Visu smagumu neuzveliet uz savas sapostās muguras! Ne visas lietas, ko kāzu dienā vajadzēs līgavai, ir iespējams paņemt līdzi. Sadaliet šīs mantas vairākos maisiņos vai somās un, ja tas ir iespējams, uzticiet sekundāro lietu transportēšanu pāra tuvākajiem cilvēkiem. Piemēram, lielo kosmētikas maku un ērtās kurpes uz restorānu var nogādāt līgavas mamma, māsa vai krustmāte. Arī tērpu kāzu naktij un nākamajai dienai tieši uz svinību vietu var aizvest kāds cits. Ēdienus un dzērienus, ko pasniegsiet pastaigas laikā, lai pieskata un palīdz pasniegt kāda no līgavas vai līgavaiņa radiniecēm vai draudzenēm.
 • Saglabājiet mieru jebkurā situācijā, jo no jūsu uzvedības un noskaņojuma būs atkarīgas jaunā pāra emocijas. Panika izraisa paniku – pārbaudīts! 
 • Lai arī šī ir svētku diena, tērpjoties kāzām, nepārsitiet pušu jauno pāri. Ja līgavainis vedēja krāšņo žaketi ļaunā neņems, tad vedējmātes acīs lecošās kāzu kleitas izvēle gan var sarūgtināt līgavu.
 • Dokumentus pēc laulību reģistrācijas vislabāk uzticiet kādam atbildīgam cilvēkam, kurš neplāno pārbaudīt izturību pret kāzu šampanieti. Piemēram, līgavas mātei.
 • Esiet uzmanīgi ar alkohola lietošanu, jo šajā dienā uz jums skatās gandrīz tikpat ļoti kā uz jauno pāri. Jūsu reibumu pamanīs visi, un jaunajam pārim tas var šķist bezatbildīgi.


Raksta titulfoto: Raivo Sarelainens