FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu spēļu ceļvedis

Autors:Dita Katlapa / PRECOS
Pēc oficiālās kāzu ceremonijas visbiežāk viesi tiek aicināti vai nu turpināt svinības neformālā gaisotnē turpat ceremonijas vietā, vai kāpt automašīnās un doties uz viesu namu, muižu vai citu svinību vietu. Jaunais pāris un vedēji aktivitāšu trūkumu neizjūt, jo pārsvarā ir nodarbināti ar citām lietām, bet viesiem nereti posms starp ceremoniju un ballīti var šķist garlaicīgs. Tāpēc milzīga loma ir kāzu spēlēm.

Kā ar spēļu palīdzību saliedēt viesus un likt kāzām kļūt par neaizmirstami jautru notikumu – uzzināsiet šajā rakstā. 

Kāpēc kāzās ir nepieciešamas spēles?

Pirmām kārtām – lai aizpildītu laiku. Teju katrās kāzās ir kāds garlaicīgais posms, kurā viesiem nākas gaidīt uz jauno pāri – viņi ir devušies īpašā fotosesijā vai nošķīrušies no viesu kolonnas, lai kopā ar vedējiem pildītu dažādas tradīcijas. Lai izmantotu laiku lietderīgi, ieteicams viesiem nodrošināt izklaidi. 

Spēles pa ceļam

Ja jūsu kāzās paredzēts doties no ceremonijas uz svinību vietu un jums pašiem šajā laikā ir plānota fotosesija vai kāds cits darbiņš, izmantojiet iespēju pārsteigt viesus ar aizraujošu aktivitāti pa ceļam – fotoralliju, dārgumu meklējumiem, kāzu pieturvietām vai jebko citu, kas ļauj pildīt uzdevumus, virzoties uz galamērķi. 

Ideja. Fotorallijs. Izdaliet viesiem fotogrāfijas, kurās jūs (t. i., jaunais pāris) esat redzami kopā dažādās vietās. Sadaliet viesus pa mašīnām un aiciniet šādās grupās atdarināt jaunā pāra spilgtākos dzīves brīžus, uzņemot pēc iespējas līdzīgākas fotogrāfijas. Viesiem tās ir jāiesūta atbildīgajai personai (piemēram, vedējiem vai kāzu vadītājam), lai vakara gaitā parādītu pārējiem. Jaunais pāris vērtē, kuras fotogrāfijas ir labākās.

Viesu saliedēšanas spēles

Ja viesu lokā ir daudz savā starpā nepazīstamu cilvēku, spēles ir tās, kas visus atraisa un saliedē. Tieši tam noder spēles, kas mērķētas uz savstarpējo komunikāciju, palīdz viesiem iepazīties un ļauj jaunajam pārim nesatraukties, visu vakaru staigājot no viesa pie viesa un cenšoties visus iepazīstināt.

Pat ja cilvēki savā starpā ir pazīstami, nereti kāzu svinīgā gaisotne sākotnēji rada nedaudz saspīlētu noskaņu, kas liek uzvesties ieturēti.


FOTO: Einārs Freimanis

Ideja. Spēle Nesaki – nē! Katram viesim tiek izdalīta auduma aproce vai diegs. Aproci apsien ap roku. Viesi var iet cits pie cita un uzdot jautājumus, galvenais nosacījums – atbilde nedrīkst būt nē. Kolīdz sarunbiedrs saka nē, uzvarētājs saņem zaudētāja aproci un apsien ap savu roku.

Tas, kurš vakara beigās ieguvis visvairāk aproču, ir uzvarētājs. Šī spēle palīdz gan atraisīties, gan droši doties pie kāda aprunāties, gan sniedz gana lielu smieklu un azarta devu.

Āra spēles

Ja kāzas norisinās dabā vai arī ir plaša teritorija, nodrošiniet viesiem izklaides ārā. Sākot ar badmintonu vai bumbas spēli bērniem, beidzot ar smalkākām nodarbēm, piemēram, minigolfu. Vienīgais ieteikums – neaizraujieties ar pārāk aktīvām spēlēm. Smalki tērptie viesi varētu būt pasīvi, nevēloties sasmērēties vai sasvīst. 


FOTO: Emīlija Bogdānova

Viktorīnas

Viktorīnas ir pēdējo gadu lielākais kāzu spēļu modes kliedziens. Erudīcijas spēles saliedē viesus un ļauj nodarbināt prātu, kamēr jaunais pāris ir savās darīšanās.

Viktorīnas var būt jebkas – sākot ar pasaules vai Latvijas mēroga izzināšanu un beidzot ar atraktīvu un asprātīgu iztaujāšanu par jauno pāri.

Viktorīnu var izdomāt un novadīt vedēji vai kāzu vadītājs, taču nereti talkā nāk pakalpojumu sniedzēji, kas piedāvā sarīkot kāzu viktorīnas.


FOTO: Annija Ungura | Emīlija Bogdānova

Kas jāņem vērā, rīkojot viktorīnas?

Komentē Ēriks Palkavnieks, Spelusovi.com

Sākumā noteikti vajadzētu saprast, cik daudz un kādā formā kāzu svinībās vēlaties iekļaut viktorīnas.

Protams, varat paši saviem spēkiem tās sarīkot, bet tad jāsaprot, vai tās būs gana dinamiskas un viesiem būs interesanti. Noteikti ieteiktu jautājumus veidot par jauno pāri, jo tad viesiem būs azarts uz tiem atbildēt.

Ja viktorīna ir pašu spēkiem veidota, bez papildu interaktivitātes un šova elementiem, nevajadzētu aizrauties ar pārāk daudz jautājumiem un garu viktorīnu, jo tas var kādā brīdī kļūt nogurdinoši viesiem. Noteikti centieties izmantot jautājumos arī tehniskus risinājumus – foto, video, audio.

Ja tas šķiet par sarežģītu, izvēlieties profesionālus viktorīnu veidotājus, kuriem ir pieredze, speciāla programmatūra un līdz ar to arī plašākas iespējas. Ne vienmēr tās būs papildu izmaksas kāzu budžetā, jo, spēlējot interaktīvas viktorīnas, no citām izklaidēm var arī atteikties.

Ar Spēļu šovu interaktīvo viktorīnu iespējām tās var spēlēt visdažādākajās kāzu daļās. Tas tiek attiecīgi izvērtēts, ņemot vērā kāzu scenāriju un izklaižu daudzumu.

Esam spēlējuši viktorīnas gan kāzu svinību sākumā, kad viesi gaida jauno pāri, gan tās ir bijušas kā daļa no kopējām izklaidēm apmēram pusstundas vai stundas garumā vakariņu laikā, kā arī esam spēlējuši viktorīnas ar dažādiem uzdevumiem visa vakara gaitā, sadalot tās vairākās spēļu daļās pa vidu vakariņām, dejošanai, amatu sadalei un citām aktivitātēm.

Esam viktorīnas spēlējuši arī nākamās dienas rītā, kā arī izmantojuši tās kā paralēlo aktivitāti līdzīgi kā fotostūrīti. Kad ir vēlme, cilvēki dodas un pa vienam atbild uz, piemēram, 10 jautājumiem par jauno pāri. Labākie pēc tam vakara gaitā tiek apbalvoti.

Iespējas ir daudz un dažādas, galvenais ir saprast kopējo kāzu scenāriju, lai zinātu, cik daudz un kādā formā viktorīnas iekļaut.


FOTO: Annija Ungura

Kā un kādas spēles palīdz iekustināt viesus, un kā tās organizēt?

Komentē aktieris un kāzu vadītājs Gints Andžāns

Pirmām kārtām, manuprāt, tādu spēļu, kas aiziet visiem un vienmēr, nav. Katras kāzas un viesi ir atšķirīgi, tāpēc ir būtiski noskaidrot no jaunā pāra, kas ir tas, kas parasti patīk viņu ciemiņiem.

Ja precas deju kolektīva pāris un visi draugi ir no kolektīva, viņi nejutīsies komfortabli spēlēs, kurās jādzied. Protams, var riskēt un pamēģināt ko jaunu, bet drošāk ir konsultēties ar jauno pāri.

Nevaru atklāt, kuras manas spēles parasti kāziniekiem patīk vislabāk, – tad es nodotu savu amata noslēpumu! (Smejas.) Kāzu vadītāji palīdz ar padomiem un noteikti var ieteikt tās spēles, ko jau visi zina, taču katram vadītājam ir arī savs trumpis. Man pašam kā kāzu viesim ir nācies piedzīvot interesantas spēles.

Piemēram, kādās kāzās vadītājam, kurš bija no improvizācijas teātra, nebija nekādu rekvizītu – viņš novadīja kāzas viesu iztēlē. Tikai teica: “Iedomājieties to, iedomājieties šo!” Es nespēju noticēt, ka tas strādā tik labi. Cilvēki turēja rokās priekšmetus, kuru nav, tikai tāpēc, ka vadītājs lika tos iedomāties. Tā ka var iztikt bez nekā – vajag tikai vadītāju un viesu iztēli.


FOTO: Klaids Lielbiksis

Tas, vai kāzās vajag vadītāju un spēles, ir ļoti atkarīgs no jaunā pāra un viesiem. Esmu vadījis kāzas, kur ir acīmredzams, – vadītājs nav nepieciešams. Viesi spēj izklaidēt sevi paši, galvenais, lai ir bārs un iespēja aprunāties.

Savukārt, ja viesi savā starpā nav pazīstami, ir nepieciešama aktivitāte, lai viņi sadraudzētos. Jaunais pāris vēlas, lai viesi no kāzām aizbrauktu izklaidējušies un sadraudzējušies.

Arī vadītājs ir nepieciešams, lai kāzas nebūtu stīvas un līgavai ar līgavaini nebūtu jāuztraucas – ko tagad darīt?

Kādas spēles neizvēlēties?

Pārlieku garas. Spēle, kas ilgst stundām vai ir pārāk sarežģīta, ātri vien liks viesiem  zaudēt uzmanību un sāks garlaikot. 

Pārspīlēti aktīvas. Neviens kāzās negrib nolauzt papēdi vai uzplēst bikses!

Ar pieskaršanos. Sen garām tie laiki, kad spieda viesus bučot vai aptaustīt puspazīstamus vai pilnīgi svešus cilvēkus.

Apkaunojošas. Kāzās spēli ar auklā iesietu zīmuli un tupšanos uz pudeles varbūt tomēr izlaist.

Ar vajadzību uzstāties citu priekšā. Ne visiem cilvēkiem ir oratora dotības. Nereti viesi jūtas neērti, ja viņiem liek visu priekšā ar sevi skaļi iepazīstināt un pievērš pārmērīgu uzmanību.

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova