FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Vedēji – ikviena pāra stiprā klints

Autors:Dita Katlapa / PRECOS
Senāk pāri tradicionāli par vedējiem izvēlējās gados vecākus pārus, kas jaunos laulībā pavadīja ar savu gadiem krāto pieredzi, padomiem un viedumu. Taču mūsdienās, kad kāzu svinības ieņem grandiozākus apgriezienus un vairs nav tikai klusa un simboliska sarakstīšanās, to organizēšana prasa plašākas zināšanas nevis par stipru un laimīgu laulību, bet gan par pašu pāri.

Lai kopīgiem spēkiem sarīkotu neaizmirstamas kāzas, pāri par vedējiem visbiežāk izvēlas cilvēkus, kas viņus pazīst vislabāk – tuvākos draugus, brāļus un māsas, tādā veidā esot droši, ka vedēji gan uzklausīs pāra vēlmes, gan spēs pieņemt lēmumus neatkarīgi, jo vedamos pazīst no matu galiņiem līdz papēžiem. Taču, ja jūs vēl māc šaubas, kurus cilvēkus izvēlēties par saviem vedējiem, iespējams, šīs vadlīnijas un citu pāru pieredze jums palīdzēs nonākt pie pareizās izvēles.

Pirmais solis – uzaicināt vedējus

Pirmkārt, jāatceras, ka kāzas ir jūsu notikums – šis nav laiks, kurā par vedējiem izvēlēties kādu tikai pieklājības, pienākuma vai ģimenes spiediena dēļ. Nē, jums nav jāizvēlas par vedējiem savas trešās pakāpes māsīcas un brālēnus, kurus satiekat tikai ģimenes kopā sanākšanās, lai nezaudētu ģimeniskās saites.

Lai arī šādi gadījumi ir, tie nereti liek vilties pārim, savukārt, vedējiem rada lielu spriedzi ātri iepazīt pāri un spēt pielāgoties viņu vajadzībām. Vislabāk par vedējiem ir izvēlēties cilvēkus, ar kuriem jums ir cieša saikne un kuri jūs labi pazīst, tādā veidā atvieglojot gan sev, gan vedējiem darbu, jo, visticamāk, par jūsu vērtībām, gaumi un redzējumu šiem cilvēkiem izpratne ir krietni lielāka.

Taču arī šajā gadījumā ir svarīgi apdomāt vedēju saderību. Bieži par vedējiem pāri izvēlas citus pārus, precētus vai neprecētus, tādā veidā nošaujot divus zaķus ar vienu šāvienu – vedēji savstarpēji ir pazīstami un saticīgi, kā arī jau gadiem pazīst jūs. Pāra lielākais bonuss ir tas, ka komandas darbs noteikti būs raitāks – nebūs jāplāno iepazīšanās, tikšanās, sapulces.

Otrais solis – vedēju piekrišana

Lai arī būt par vedēju ir liels gods, šis pienākums nāk ar lielu atbildību. Vairums pāru ir pilnīgi droši savā izvēlē, taču nereti pāri atzīst, ka, izvēloties vedējus, tomēr ir pieļāvuši kļūdu, lai arī cik tuvi ar šiem cilvēkiem viņi nebūtu.

Kļūdāmies mēs visi, taču šai monētai ir arī otra puse – vedēju jāvārds. Kad pāris ir aicinājis jūs kļūt par vedējiem, apdomājiet, vai tiešām esat gatavi pildīt šo atbildīgo pienākumu. Sajūsma un vēlme neaizvainot pāri, atsakot uzaicinājumam, var ņemt virsroku, kā rezultātā cieš gan vedēji, kuri uzņēmušies pārāk daudz, gan arī pats pāris.

Izvērtējiet, vai jums pietiek laika, organizatorisko spēju un vēlmes atbalstīt pāri gan kāzu plānošanas procesā, gan arī kāzu dienā.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Ja uzskatāt, ka šie pienākumi jums nebūs pa spēkam, labāk laicīgi pārim atteikt, nevis negribīgi piekrist, kā rezultātā var ciest arī jūsu attiecības.

Populārākās vedēju kombinācijas

Brāļi un māsas

Ja nezini, kur meklēt vedējus, vienmēr sāc ar saviem brāļiem un māsām. Tie ir cilvēki, kas jūs (vismaz vienu no jums) pazīst visu mūžu un ir gājuši jums līdzās par spīti visam.

Brāļiem un māsām noteikti ir vislielākā stresa noturība lietās, kas saistītas ar strīdīgiem jautājumiem jūsu starpā – ģimene būs ar jums kopā, lai arī kādi radziņi plānošanas procesā parādītos. Labākais variants šajā kombinācijā būtu līgavas vai līgavaiņa brālis vai māsa un viņu otrā pusīte.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Ja esat labās attiecībās arī ar otro pusīti, vedēju pienākumus var uzticēt abiem. Nedaudz sarežģītāka situācija ir tad, ja savus tuvākos radus par vedējiem izvēlas gan līgava, gan līgavainis. Pastāv iespēja, ka šie cilvēki savā starpā vēl nemaz nav tikušies vai tiekas reti, kā rezultātā kopīgi plānot aktivitātes var izrādīties nedaudz lielāks izaicinājums.

Draugu pāris

Precēts pāris par vedējiem ir viens no prātīgākajiem variantiem. Vēl labāk – ja šie cilvēki ir jums patiesi tuvi draugi.

Kā jau minēts, pāris noteikti spēs savā starpā sastrādāties veiksmīgāk, jo nebūs vēl jāiziet neskaidrību pilnais iepazīšanās process. Turklāt arī jums būs daudz vieglāk organizēt tikšanās ar vedējiem, taču pats svarīgākais – šie cilvēki ļoti labi pazīst jūs abus kā pāri, nevis katrs no vedējiem zina tikai vienu no jums. Līdz ar to vedēju pāris kāzu plānošanā iesaistīsies, ņemot vērā jūsu abu kopīgās intereses un redzējumu.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Lielākais bonuss – pāris pats jau tam ir izgājis cauri kopā un zina, cik grūts un izaicinošs ir kāzu organizēšanas process.

Vecāka gadagājuma pāri

Šādus pārus nereti par vedējiem izvēlējās senāk, jo tas tradicionāli simbolizēja, ka jūs laulībā ieved kāds vieds un jau pieredzējis pāris.

Lai arī simbolisms ir ļoti sirsnīgs un saprotams, mūsdienās tas notiek reti. Galvenokārt tāpēc, ka jaunajiem pāriem ir daudz vairāk iespēju izvērsties plašāk kāzu piedāvājumā – kāzas vairs nav tikai sarakstīšanās un pasēdēšana pie kopīga galda.

Mūsdienās ir jāplāno neskaitāmas izklaides, jāatrod muzikālais pavadījums, aktivitātes, transports un pēdējos gados pat jāspēj kāzas organizēt virtuāli. Ja jūsu rīcībā ir kāds gados vecāks pāris, par kuru varat droši teikt – jā, viņi ar to tiks galā – jūs varat mierīgu sirdi uzelpot. Taču nereti vecāku paaudžu cilvēkiem ir grūtāk izsekot mūsdienu tendencēm un to apgriezieniem.

Šajā gadījumā varbūt pāri labāk neizvēlēties par vedējiem, bet arī neizslēgt no kāzu rīkošanas – ļaujiet viņiem sarīkot kādu jauku aktivitāti, uzsaukt tostu vai palīdzēt kāzu rīkošanā ar morālu atbalstu.

Savstarpēji nepazīstami cilvēki

Šī ir bieži sastopama kombinācija, taču ne vienmēr veiksmīga. Ir jāņem vērā, ka pirms pašu kāzu plānošanas jums šie cilvēki ir jāiepazīstina. Vedēju uzdevums šajā gadījumā var kļūt nedaudz sarežģītāks, jo ir jāiemācās sastrādāties ar svešu cilvēku, kā arī jāizdomā plāns, kas apmierinās gan jūs kā pāri, gan viņus.

Mēdz gadīties, ka plānošanas procesā rodas domstarpības un rezultātā visa rīkošana gulstas uz viena vedēja pleciem. Līdz ar to, ja jums nav pieejams neviens no augstākminētajiem variantiem un jūs vēlaties aicināt par vedējiem savstarpēji nepazīstamus cilvēkus, laicīgi sāciet domāt par to, kā šo savienību padarīt pēc iespējas efektīvāku.

Izvērtējiet, vai viņu raksturi ir saskanīgi un vai viņu prioritāte tiešām ir jūsu labsajūta. Ja tā – jūs pasakaini izbaudīsiet kāzu dienu, turklāt, kas zina, – varbūt arī vedēji būs ieguvuši par vienu tuvu draugu vairāk.

Pāru pieredze

Marta un Andris Grasbergi

Kad Andris mani bija bildinājis, mums tiešām nebija divu domu, ka vedēji būs no mūsu ģimenes. Mūs kā ģimeni vieno ticība Dievam. Tam mums, slēdzot laulības derību savā un Dieva priekšā, bija ļoti būtiska nozīme. Blakus būt tiem cilvēkiem, kas zina mūsu pamatvērtības, kas iestājušies lūgšanās kopā ar mums.

Ņemot vērā, ka Andrim ir brīnišķīgi divi brāļi un viņu sieviņas, un sarunā, ko ņemt par vedējiem, mēs katrs nosaucām citu brāli, saskatoties un sasmejoties mēs teicām – tad abus.


FOTO: Anda Upmale / Riverside films

Vedēji mums palīdzēja ne tikai ar visas dienas norisi, pārsteigumiem, bet reāli arī iesaistījās, piedāvājot risinājumus.

Protams, nav jau noslēpums, ka dāmas pievēršas vairāk skaistuma lietām un sīkumiņiem, tā arī bija ar manām meitenēm, savukārt, puiši vairāk darbojās ap praktiskajiem risinājumiem.

Vedējiem noteikti būtu jābūt pārim, kas jūs iedvesmo, paceļ vai grūtos brīžos var palīdzēt, kas var sniegt padomus, jo laulība patiešām ir rožu dārziņš – tas skaisti smaržo un zied, bet tajā arī ir dzelonīši.

Klausiet savai sirdsbalsij. Vedējus izvēloties, būtiski ir tajos nevis saskatīt labus draugus un to, ka būs jautri, bet gan to, ka tie ir atbildīgi, uzņēmīgi, spējīgi, ka tie māk sadzirdēt un uzklausīt. Šādu pasākumu rīkojot, šīs tiešām ir svarīgākās īpašības, lai jums rastos laba mijiedarbība.


FOTO: Anda Upmale / Riverside films

Otrkārt, ir svarīgi pieņemt “nē”, ja tavi aicinātie vedēji to izsaka. Tā ir liela drosme, jo, iespējams, viņi nespēj pieņemt šādu izaicinājumu. Paldies mūsu vedējiem! Viņi tiešām atstāja visu savu sirdi mūsu kāzu dienā, un, pateicoties viņiem, tā tiešām bija mūsu sapņu diena.

Amanda un Sandis Siliņi

Tradicionāli vedēji ir pāris, kuri ir kā piemērs jaunlaulātajiem. Mūsu draugu lokā nav neviena tāda pāra, kuros saredzējām vedējus, tāpēc jau no paša sākuma sapratām, ka uzticēsim pienākumu katrs savam labākajam draugam.

Ir pagājis gads kopš kāzām, un es nespēju iedomāties vēl piemērotākus vedējus. Gatavojāmies kāzām ļoti saspringtā laikā – visi studenti, man un vedējmātei jāaizstāv bakalaurs, 4 mēnešus pirms kāzām izsludina pandēmiju – mums pat nebija iespēju īsti satikties.


FOTO: Lūcija Rošāne

Ļoti veiksmīgi sagadījās, ka gada sākumā notika Riga Wedding Expo, uz kuru kopā devāmies ar vedējmāti. Tā bija lieliska iespēja "salikt visu pa plauktiņiem" un saprast, kas mums vēl ir priekšā. Ir ļoti svarīgi, ka ir kāds, kurš izjautā visus iespējamos jautājumus, lai nav tā, ka pie altāra saprotam, ka nezinām, pie kā ir gredzeni.

Atceros, kā mēs sēdējām restorānā un ar galda piederumiem mēģinājām iziet cauri ceremonijai – kurš kur iet, ko saka, kur tālāk... Smieklīgi, ka tā bija arī pirmā reize, kad vedēji satikās dzīvē. Līdz pēdējam nesapratām, vai viņi spēs sastrādāties, bet beigās viņi lieliski papildināja viens otru – kur vedējmāte asaru dēļ vairs nespēj parunāt, tur vedējtēvs "izvelk situāciju" un kur vedējtēvs uztraukumā aizmirsis, ka ir vēl svarīgas lietas jāpiemin, vedējmāte ātri reaģē un pabeidz sakāmo līdz galam.

Ar savstarpēji nepazīstamiem vedējiem ir tāda neliela laimes spēle – būs vai nebūs laba sadarbība. Un tomēr, ja viņi ir pāra labākie draugi, tad, manuprāt, viņiem nav izvēles – ir jādara viss, lai padarītu jaunlaulāto īpašo dienu par visskaistāko. Mēs savu lēmumu noteikti nemainītu.

Citiem pāriem ieteiktu ieklausīties savā sirdī, izrunāties un saprast, kurus uzrunāt par vedējiem. Un, ja tādu nav, tad arī nebaidīties no tā! Kāzas var notikt arī bez vedējiem, tikai ar lieciniekiem, kuri paraksta dokumentus – galvenais, lai lēmums saskan ar pāra vīziju un vēlmēm.

Raksta titulfoto: Klaids Lielbiksis