FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Pirmskāzu šoka terapija jeb vecmeitu un vecpuišu ballīšu ABC

Autors:Ieva Baranova
Vecmeitu un vecpuišu ballītes nav vien kārtējā tradīcija, kas pie mums ieplūdusi no rietumiem. Drīzāk iztēles un draudzības uznāciens, kam, kā izrādās, ir pat terapeitiska funkcija pirmskāzu stresa noņemšanā.

Vecmeitu un vecpuišu ballītes ir svētki ne tikai topošajiem laulātajiem, bet arī viņu draugiem. Ja kāzas ir pamatā ģimenisks pasākums, tad pirmskāzu ballītes ir iespēja iztrakoties draugiem, simboliski atvadoties no trakās ballīšu dzīves. Simbolisko ballīti var rīkot amplitūdā no izsmalcinātas līdz vulgārai – izvēle ir jūsu ziņā.

Fejas vai medmāsiņas?

Klasiskai vecmeitu ballītei parasti ir līdzīgs formāts – viens vai vairāki nerātni elementi, daudz pārsteigumu un šķipsniņa sentimenta. Tām, kuras var atļauties ballītei ziedot lielus līdzekļus, pastāv iespēja to noorganizēt ar plašāku vērienu. Viena no iespējām ir doties uz kādām netālām ārzemēm ar auto vai busiņu. Otrs variants – sameklēt pēdējā brīža piedāvājumus vai doties uz Ryanair mājas lapu un iegādāties lētas aviobiļetes uz kādu no piedāvātajiem galamērķiem. Pat ja ceļojums būs tikai pa Latviju, palikšana viesnīcā vai īrētā dzīvoklī ballītes dalībniecēm vienmēr sniedz īpašu brīvības sajūtu.

Lai kāda būtu ballīte, to var sākt eleganti – ar ielūguma pasniegšanu topošajai līgavai. Linda, kura piedalījusies vairākās vecmeitu ballītēs, stāsta, ka reiz ielūgumu uz vecmeitu ballīti līgavai atnesis izskatīgs, nepazīstams puisis uzvalkā, ar ziediem rokā. Ielūgumā bijis norādīts, cikos balles vaininiecei jābūt gatavai un kā jāģērbjas. Bet citu reizi ielūgumu bija ierunājis kāds Valmieras teātra aktieris, un līgavai tas tika pasniegts kompaktdiskā.

Protams, var likt līgavai dzīvot neziņā līdz pat vecmeitu ballītes rītam – kā Lauras aprakstītajā ballītē. „Draudzene zināja tikai to, ka viņai jārezervē visa sestdiena. Mēs ieradāmies pulksten 10:00, saģērbušās melnās drēbēs un mums līdzi bija īpaša violeta kleita galvenajai vecmeitai.”

Vecmeitu tērpu modē pēdējos gados playboy zaķus un vieglas uzvedības meitenes nomainījuši gaumīgāki tēli – hipijmeitenes, medmāsiņas, kabarē dejotājas vai arī apģērbi ar krāsu kontrastiem. Piemēram, Madara izstāstīja par ballīti, kurā meitenes bija saģērbušās Annas Kareņinas laika tērpos, savukārt Zanes ballītē tērpu tēma bija fejas.

Lai ballītes personība nepazustu iespēju, krāsu un aktivitāšu jūklī, ieteicams vismaz aptuveni noteikt pasākuma tematiku. Linda apraksta kādu muzikālo ballīti, kas rīkota līgavai, kura allaž ir dziedājusi un mīlējusi mūziku. Ballītes dalībnieces devās uz ierakstu studiju un iemūžināja kopīgi dziedātu dziesmu, kurai vēlāk vakarā arī veidoja videoklipu pilsētas ielās. Savukārt Ilzes ballīte notika tautiskā garā – ar atbilstošiem tērpiem un vainagu pīšanu ceļmalā.

Skaistie svešinieki

Ja balles karaliene ir karstasinīga un mīl piedzīvojumus, tādai ir jābūt arī viņas vecmeitu ballītei. Zane stāsta par savu pieredzi: „Balles vadmotīvs bija asas izjūtas – vispirms bijām Meža kaķa trasē, tad Ādažos mani izvizināja ar mazu lidmašīnu, un vakarā meitenes bija noorganizējušas auto driftu, protams, izskatīga puiša kompānijā.”

Skaistu svešinieku iesaistīšana pasākumā iepriecinās pat kautrīgākās līgavas. Šajā dienā meitenēm īpaši patīk puiši ar motocikliem, glancētām mašīnām, ģitārām vai arī... bez drēbēm. Ja līdzekļi vai morāle neļauj noalgot vīriešu striptīza dejotājus, derēs arī vīriešu kailfoto, ar ko var izrotāt vecmeitu transporta līdzekli vai ballītes vietu. „Mūsu busiņa interjers bija kailu puišu attēli un dažādas nerātnas virtenes”, stāsta Laura. „Turklāt līgavai uzdāvinājām kalendāru ar mūsu vīriešu kārtas draugu gandrīz – kailfoto – bijām sarīkojušas īpašu fotosesiju un puiši tajā labprāt piedalījās.”

Jaunā sieva jāpakļauj pārbaudījumiem

Madara iesaka lielisku un paliekošu ideju, ko meitenes izmantojušas kādā oriģinālā ballītē: „Tika sagatavots foto albums tikai ar bilžu parakstiem, bez bildēm. Pasākuma laikā līgavai bija jāuzņem bildes atbilstoši katram parakstam – rezultāts bija ļoti smieklīgs un mīļš.”

Arvien biežāk vecmeitu ballītēs tiek pieaicināti profesionāli fotogrāfi. Stāsta Liene: „No rīta mani pārsteidza zvans pie durvīm – tur bija sveša meitene un puisis ar lielu dāvanu kasti. Meitene izrādījās vizāžiste, kura uzlika man grimu un mazliet safrizēja, savukārt puisis bija fotogrāfs, kurš sekoja mums visas dienas garumā. Kastē bija princešu kleita, mazs kronītis un norādījumi, kurp man tālāk jādodas.” Citās ballītēs fotogrāfs tiek sarunāts tikai uz noteiktu brīdi un noteiktā vietā. Līdzi tiek ņemtas parūkas vai interesanti aksesuāri.
Vienalga, vai plānojat bingo vakaru vai žetonu grabināšanu kazino, braucienu ar jahtu vai limuzīnu, atpūtu SPA vai lēcienu ar gumiju, nākamā sieva ir jāpakļauj interesantiem uzdevumiem un izaicinājumiem, ko vēlāk pati atcerēsies ar smaidu. Stūrēt zapiņu, pārdot pikantus sīkumus Vecrīgā vai darīt kaut ko diametrāli pretēju – derēs jebkas, kas smīdinās, liks mazliet sakautrēties un padarīs šo pasākumu neaizmirstamu.

Vecpuiši lietas uztver nopietni

Vecpuišu ballīšu aizsācēji – askētiskie spartieši – 5. gadsimtā pirms mūsu ēras noteikti nevarēja iedomāties, kā šī tradīcija izskatīsies 21. gadsimtā. Vēl 20. gadsimta vidū pasaulē svētkus vecpuisim par godu organizēja viņa tēvs, un tie tika dēvēti par „džentlmeņu vakariņām”. Vien pēdējo desmitgažu laikā vakariņas pārtapušas par ballīti, bet ēšanu un iedzeršanu nomainījuši „pēdējās iztrakošanās” elementi.

Oriģinalitātē un jautrībā vecpuišu iztrakošanās spēj pārspēt vecmeitu ballītes. Puiši parasti tik lielu vērību nepiešķir detaļām, bet uzdrīkstas pakļaut līgavaini skarbākiem pārbaudījumiem. Piemēram, Jānim savā ballītē bija jānes līdzi būris ar dzīvu gaili, ar ko jāveic dažādi uzdevumi un beigās arī jānokauj, lai pagatavotu pārējiem vakariņas. Parasti viens no ballītes elementiem ir peintbols, „lāzeru karš” vai citas lielo puišu spēles, kurās iekļauta šaušana. Izplatītākas kā vecmeitu vidū ir ballītes ar asām izjūtām – veikbords, deltaplāns, lēkšana ar gumiju un citas. Mēdz būt arī trillerim līdzīgi piedzīvojumi, kā Mārtiņa ballītē, kur viņam bija jāiejūtas ugunsdzēsēja lomā un ugunsdzēsēju bāzē jāšļūc pa stieni un jāsimulē dzīvības glābšana piedūmotā telpā.

Tērpu veidošanā puiši mēdz būt pat kreatīvāki par meitenēm – ja ielās redzat bariņu jautru zaldātu, Robinu Hudu, cietumnieku vai vīrišķīgu sieviešu, visticamāk, esat nonākuši vecpuišu ballītes tiešā tuvumā. Rihards stāsta par kādu ballīti, kur līgavainis tika „nolaupīts” un ievilkts busiņā kādā Rīgas centra krustojumā: „Līgavainim ļoti patika filma Krusttēvs, tāpēc visi bijām saģērbušies kā itāļu mafija un visas ballītes aktivitātes arī bija saistītas ar šo tematiku.”

Vecpuišu ballīte uz vientuļas salas 

Vīrišķības pārbaudījumi pie dabas krūts ir oriģināls un ekonomisks vecpuišu ballītes variants. Pieliekot krietnu devu fantāzijas, rezultāts var būt kā Jāņa ballītē, kuras liela daļa tika pavadīta uz neapdzīvotas salas. „Pēc daudzām atrakcijām dienas garumā mūs aizveda līdz ezeram ar laivu novietni. Airējām pāris kilometru līdz salai, laivas pēc tam tika aizvestas, tā kā nebija iespējas atgriezties „normālajā pasaulē”. Mums pašiem bija jāizgatavo mītne gulēšanai un jāpagatavo vakariņas.”

Vecpuišu ballītes caurvij arī dažādi joki un smieklīgi pārsteigumi. Par klasiku jau kļuvusi svešu mašīnu mazgāšana pikantā tērpā, ķieģeļu tirgošana, plūmju pārdošana tirgū un citi rūpali, lai sakrātu naudu dāvaniņai sievai. Savukārt kādā citā ballītē galvenajam vecpuisim bija jārāda rīta aerobika svešām meitenēm savas daudzstāvu mājas pagalmā.
Alus degustācijas, videospēles un pica, traks izbrauciens pa Latviju vai makšķerēšana pie dabas – jebkurš vecpuišu ballītes formāts sevī slēpj simbolisku solījumu pēc kāzām neaizmirst savus draugus. Tas vecpuišu ballītei piešķir emocionālu vērtību un paceļ to pāri parastam burziņam.

Noderīgi padomi ballītei

  • Nomainiet savu ierasto vidi. Ja soļosiet pa ikdienas takām, ko balles vaininieks min ceļā uz darbu, zudīs daļa no pasākuma šarma.
  • Atrodiet līdzsvaru starp pārsteigumu un veselo saprātu. Vislabāk, ja ballītes vaininieks jums ir labi pazīstams, un jūs zināt, kuras robežas viņš vai viņa labprāt pārkāptu un kuras – nē. Lai nesanāk sarīkot šašliku grilēšanas vakaru veģetārietim.
  • Ja braucat īrētā transporta līdzeklī, iepriekš sagatavojiet kompaktdisku ar balles vaininieka tīņu gadu mīļākajām dziesmām vai mūziku, ar ko saistās īpašas atmiņas. Diskā var ierakstīt arī jautājumus vai kādu smieklīgu informāciju.
  • Izvediet topošo vīru/sievu pa bērnības vai tīņu gadu takām vai vietām, ar ko saistās īpašas atmiņas, un piemeklējiet katrai vietai atbilstošus uzdevumus.
  • Ja ballītē paredzēts vecmeitas vai vecpuiša zvērests, personalizējiet to, nevis nokopējiet internetā. Iekļaujiet savējos jokus un to, kas patiešām svarīgs ne tikai ballītes laikā, bet arī pēc kāzām (piemēram, „apsolos neaizmirst savus draugus!”).
  • Nebaidieties iekļaut uzdevumus ar iešanu ielās un komunikāciju ar svešiniekiem. Nereti smieklīgākās atmiņas rodas tieši no šādām it kā neērtām situācijām.

 

Raksta titulfoto: Zintis Reizins