FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Vecpuišu ballītes plānošana

Vecpuišu ballīte – nu jau gluži kā pirmskāzu tradīcija arī Latvijā! Uzzini, kā rīkot, kam organizēt, ar ko sākt, kādi sagatavošanās darbi veicami un kur ballīti rīkot?

Varētu šķist, ka šīs ballītes ir izgudrojuši bezbēdīgi puiši, plānojot dažnedažādus pārbaudījumus savam biedram. Tomēr vēstures liecības stāsta, ka par šo pirmskāzu tradīciju varam pateikties tiem, kas šajā kontekstā prātā ienāktu pēdējie, – spartiešiem – pašiem rūdītākajiem un askētiskākajiem antīkās pasaules kareivjiem.

Laika ietekmē šī ballītes koncepcija ir mainījusies – lavierējot no dažnedažādiem pirmskāzu rituāliem, piedzīvojot pāreju uz svinību vaininieka pazemojošu izjokošanu un sabiedriskās kārtības pārkāpjošu uzdzīvi, līdz šodien tā ir atdzimusi pavisam jaunā un visnotaļ tīkamā veidolā.

Tas ir rūpīgi plānots, patīkams, līdz katrai niansei baudāms, emocijām bagāts, kopīgs piedzīvojums ar nezināmiem tās dienas līkločiem un pagriezieniem. 

Vecpuišu ballītes veidi

Vecpuišu ballītes varētu iedalīt divos veidos. Pirmais ir tradicionālais, stereotipizētais “jo trakāk, jo labāk” pasākums, kas saistās ar kopīgu piedzeršanos, azartspēlēm, līgavaiņa āzēšanu, pornogrāfisku video skatīšanos, striptīzdejotājām un tamlīdzīgi. Pie tam - viss tiek turēts lielā noslēpumā - gan pirms, gan pēc pasākuma.

Otrs vecpuišu ballītes variants ir daudz mierīgāks, bez jebkādām pārmērībām, izvirtībām un noslēpumainības. Tas var būt tikai viens vakars vai arī kopīgi ar draugiem pavadīta nedēļas nogale, baudot dažādas “nekaitīgas” izklaides. Piemēram, kāršu spēlēšana, peintbols, slēpošana, pārgājiens, pikniks pie upes un tamlīdzīgi.

Varētu padomāt – nu kas gan tā par vecpuišu balli? Tādu pasākumu jau var uzrīkot jebkurā laikā. Tomēr tā vis gluži nav – dzīve laulībā ietekmēs un mainīs topošā vīra attiecības ar draugiem – tās vairs nekad nebūs tieši tādas, kā senāk. Tādēļ nav obligāti nepieciešams apmeklēt klubu, pieaicināt striptīzdejotāju vai piesiet līgavaini kailu pie laternas staba.

Vissvarīgākais, kas jāņem vērā organizatoriem: vecpuišu ballīte tiek rīkota par godu un prieku jaunajam vīram, tādēļ, lai viss norisinātos veiksmīgi, nepieciešams rīkoties atbilstoši viņa vēlmēm.

Ballītes plānošana

Plānot vecpuišu ballīti ir samērā vienkārši. Galvenais – apzināties, ka tas ir pasākums, kam tiešām ir nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās. Un tai jābūt ļoti rūpīgai, pretējā gadījumā jūs riskējat nonākt situācijā, kad, sanākot kopā norunātajā laikā un vietā, neizpratnē skatīsieties viens uz otru un brīnīsieties – ko tad īsti jādara, kur jāiet, kas vispār ir atbildīgs par pasākumu - līgavainis, labākais draugs vai džeks, kas vislabāk pārzin vietējos striptīzklubus...

Kam jāorganizē?

Vecpuišu ballītes organizēšanu parasti uzņemas topošā vīra vedējtēvs, brālis vai arī labākais draugs. Tieši no viņa ir atkarīga veiksmīga ballītes norise. Viņš pasūta un maksā. Viņš ir atbildīgs par pasākuma plāna izveidi, ielūgumiem, naudas savākšanu. Un tieši viņš zina, ko vēlas vai nevēlas līgavainis. Ja par to ir kādas šaubas, tad viņam tas ir jānoskaidro.

Ar ko sākt?

 • noskaidro, kādas vēlmes un idejas ir līgavainim attiecībā uz vecpuišu ballīti;
 • izveido potenciālo dalībnieku sarakstu;
 • noskaidro, cik daudz katrs ir gatavs maksāt;
 • noskaidro aptuvenās pasākuma izmaksas (apzvani potenciālās norises vietas utml.);
 • ja iespējams, iekasē avansa iemaksas no dalībniekiem;
 • izveido sarakstu - kurš, cik un kad ir samaksājis.

Nauda

Lai organizētu vecpuišu ballīti, protams, ir vajadzīga nauda. Tas nozīmē, ka tā ir jāiekasē no dalībniekiem. Kā to izdarīt? Atvieglo sev šo darbu, pieaicinot dažus palīgus! Nedari to viens pats! Tā Tu aiztaupīsi sev liekus uztraukumus.

Un vēl – lai nodrošinātos pret iepriekš neparedzētām izmaksām – labāk paprasīt no katra mazliet lielāku summu, nekā izrēķināts sākumā. Neviens neiebildīs, ja nauda paliks pāri, jo pēc tam to varēs saņemt atpakaļ.

Plānošanas laiks

Ļoti svarīgs faktors vecpuišu ballītes plānošanā ir laiks. Ja pasākumu plāno ar lielu laika rezervi, tad daudz kas var neparedzēti mainīties – potenciālie dalībnieki var aizmirst par to un ieplānot kaut ko citu. Savukārt, ja laika ir par maz, tad samazinās izvēles iespējas attiecībā uz norises vietu, aktivitātēm, kā arī potenciālie dalībnieki jau var būt ir ieplānojuši kaut ko citu.

Tādēļ vispirms ir jānoskaidro kāzu datums un pēc tam arī jāpajautā līgavainim, vai viņš ir apsvēris, kurā datumā organizēt vecpuišu ballīti. Visieteicamākais plānošanas laiks ir 2 mēneši.

Plānošanas kalendārs (var tikt variēts atbilstoši jūsu pasākumam):

2 mēnešus iepriekš:

 • Apspriedies ar līgavaini, izlemiet (aptuveni) ko darīt, kur iet, vēlamās izmaksas un pats galvenais - ko uzaicināt.
 • Sastādi budžetu.
 • Sarunā pāris palīgus, kas paši piedalīsies pasākumā un kuriem varētu uzticēt tādus pienākumus, kā naudas iekasēšanu un konkrētu viesu ielūgšanu.

6 nedēļas iepriekš:

 • Ielūdz dalībniekus un palūdz katram apstiprināt savu dalību.
 • Izskaidro sīkāk pasākuma plānu (kad, kur), kā arī aptuvenās izmaksas un naudas iekasēšanas kārtību.
 • Gaidi apstiprinājumus uz ielūgumiem un sāc veidot dalībnieku sarakstu.

1 mēnesi iepriekš:

 • Veic visas nepieciešamās rezervācijas - klubs, restorāns, bārs, pirts, viesu māja utml. (atbilstoši pasākuma plānam un dalībnieku skaitam - tas jau būs aptuveni zināms).

2 nedēļas iepriekš:

 • Apstiprini (vai atcel - atkarībā no situācijas) iepriekš veiktās rezervācijas.
 • Ja nepieciešams, iepērc alkoholu;
 • Veic izmaiņas plānos - ja ir tāda vajadzība.

1 nedēļu iepriekš:

 • Izveido plānu “B” - drošības labad.
 • Pārskati dalībnieku sarakstu, noskaidro, vai visi ir atbildējuši uz ielūgumiem.
 • Atkal - ja vajag - ievies izmaiņas pasākuma plānā.
 • Atgādini dalībniekiem, ka ballīte notiks nākamajā nedēļā.

1 dienu iepriekš:

 • Vēlreiz apzvani visas vietas, kur ir veiktas rezervācijas un apstiprini, ka tiešām būsiet.
 • Nopērc aspirīnu.

Ballītes dienā:

 • Ierodies paredzētajā tikšanās vietā ļoti laicīgi - vismaz pusstundu ātrāk.
 • Iekasē naudu no tiem, kas vēl nav samaksājuši savu daļu.

Nākamajā dienā (pēc ballītes):

 • Atgādini par parādiem tiem, kuriem tādi ir radušies pasākuma laikā.
 • Izgulies.
 • Izskaidro savai draudzenei, kā radušies lūpu krāsas nospiedumi uz Tava baltā krekla apkaklītes.
 • Pārliecinies par to, ka līgavainis tiešām vēl joprojām vēlas precēties...

Kad rīkot vecpuišu ballīti?

Pirms pasākuma plānošanas uzmanīgi izpēti kalendāru un neieplāno vecpuišu ballīti kādu svētku laikā (Ziemassvētkos, Lieldienās, Jāņos, valsts svētkos, oficiālajās brīvdienās utml.) vai arī tuvu pirms un pēc tiem. Diezin vai kāds vēlēsies šajās dienās piedalīties vecpuišu ballītē. Arī norises vietu uz svētku laiku ir daudz grūtāk rezervēt.

Svarīgi atcerēties, ka jaunais pāris var vēlēties, lai vecmeitas ballīte līgavai un vecpuišu ballīte līgavainim norisinātos vienlaicīgi. Tādēļ tas ir iepriekš jānoskaidro un jāsaskaņo.

Nerīkojiet ballīti vairākus mēnešus pirms kāzām - lai cik skumji tas nebūtu, dažkārt plāni mainās un kāzas var tikt atsauktas. Arī pirmskāzu diena nebūs piemērota šim pasākumam, jo tādā gadījumā pastāv risks, ka līgavainis ieradīsies uz ceremoniju neizgulējies, paģirains vai pat nokavēs to. Un tas jums netiks piedots... Ideālākais laiks vecpuišu ballītes norisei ir laikā no 4 līdz 2 nedēļām pirms kāzām.

Kur rīkot vecpuišu ballīti?

Parasti pasākums tiek plānots tajā pašā pilsētā/ciemā, kur dzīvo līgavainis. Ja līgavainim nav iebildumu, tad varat ieplānot arī pārsteigumu ballīti citā pilsētā. Ja šī vieta ir pilnīgi sveša, tad izvēlaties kādu personu, kas ļoti labi pārzina attiecīgo teritoriju, spēs atbildēt uz visiem nepieciešamajiem jautājumiem, kā arī ieteiks labākās izklaides vietas.

Ko ielūgt un kā to vislabāk izdarīt?

Visbiežāk līgavainim ir daudz draugu un ne vienmēr viņi visi ir pazīstami savā starpā. Tādēļ, pirms viesu saraksta sastādīšanas ir jāpakonsultējas ar līgavaini un jāuzzina to cilvēku kontaktinformācija, kurus līgavainis vēlas redzēt savā vecpuišu ballītē. Vēlamais viesu skaits ir 8 - 20 personas. Jo mazāk cilvēku, jo vieglāk koordinēt un organizēt pasākumu. Savukārt, ja cilvēku skaits ir lielāks, tad palielinās pasākuma budžets, līdz ar ko iespējams izbaudīt dārgākas aktivitātes.

Jāatceras, ka vecpuišu ballītē piedalās tie, kas ir uzaicināti arī uz kāzām, tādēļ nekādā gadījumā neielūdziet kādu vienkārši tikai uz vecpuišu ballīti. Tas nebūs pieklājīgi. Izņēmumus var pieļaut tad, ja kāzas tiks svinētas tikai ģimenes lokā vai arī tās būs pavisam nelielas.

Ielūgumi

Visērtākais veids, kā ielūgt viesus ir nosūtīt viņiem e-pastu, kurā ir sekojoša informācija:

 • Norises vieta
 • Adrese
 • Datums/laiks
 • Instrukcijas
 • Pasākuma laikā plānotās aktivitātes
 • Izmaksas (no personas)
 • Kādā apģērbā ierasties (formālā vai neformālā)
 • Kas jāņem līdzi (dāvana, alkohols, kāda konkrēta lieta, ēdiens utml.)
 • RSVP jeb „lūdzu, atbildiet” ar konkrēti norādītu datumu, līdz kuram tas jāizdara.
 • Sava kontaktinformācija - telefons, e-pasta adrese, uz kuru viesiem jāatbild.

Protams, ja ir vēlme, varat sagatavot arī uzaicinājumus drukātā veidā, nosūtot tos pa pastu vai arī piegādājot personīgi. Var izmantot arī telefonsakaru plašās iespējas vai izdomāt pavisam atšķirīgu un neierastu ielūgumu veidu. Viss atkarīgs no jūsu iedvesmas, iespējām un fantāzijas lidojuma.

Raksta titulfoto: Diāna Veinberga