FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Līgavaiņa apģērbs kāzu dienā

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Lai līgavainis kāzu dienā ne vien izskatītos nevainojami, bet arī justos kāzu dienai atbilstoši, rūpīgi jāizvēlas kāzu dienas apģērbs. Tam jābūt glītam, saskaņotam ar līgavas tērpu, bet pats galvenais – nevainojami jāder vīrieša augumam. Lai kādas būtu pasaules modes tendences un vīrieša uzskats par modi, klasiskais stils modē būs vienmēr. Tomēr kādu apģērbu izvēlēties savai kāzu dienai, to pirkt, šūt vai varbūt nomāt? Kādas ir svarīgākās nianses, izvēloties apģērbu kāzu dienai un ko ņemt vērā, lai uzvalks derētu nevainojami?

Ar ko sākt kāzu apģērba izvēli?

Viens no būtiskākajiem vīrieša uzdevumiem, gatavojoties kāzu dienai,  ir perfektā kāzu apģērba un aksesuāru izvēle.

Piemērotākais laiks kāzu apģērba plānošanai un izvēlei ir tad, kad kopīgi izlemta kāzu dienas tematika un līgava ir izlēmusi, kāda stila un krāsu gammas kleitā viņa kāzu dienā tērpsies. Protams, klasisks uzvalks un balts krekls derēs teju ikvienā situācijā, tomēr personības un individualitātes izcelšanai, kā arī dažādu akcentu izvēlei, drošāks variants ir iepriekš zināt līgavas izvēlētā tērpa veidu.

Laba un kvalitatīva uzvalka priekšnosacījums ir teicamas kvalitātes audums. Tam seko konkrētā uzvalka modeļa atbilstība vīrieša augumam un tas, cik perfekti tas pieguļ. Ja apģērbs tiek darināts individuāli – neatsverams ir zinoša un pieredzējuša drēbnieka darbs un pieredze.

Atceries – labs uzvalks izcels valkātāja auguma labākās īpašības!

Pirms kāzu apģērba izvēles vēlams apsvērt šādas lietas:

 • Cik ilgs laiks būs nepieciešams apģērba izvēlei un iegādei? (Atkarīgs, vai meklēsiet gatavu apģērbu, vai to pasūtīsiet individuāli)
 • Vai kāzu apģērbu plānojat vilkt atkārtoti?
 • Kāds ir kopējais kāzu dienas stils?
 • Kāda auduma un stila uzvalku meklējat? Varbūt tas būs nevis uzvalks, bet fraka vai smokings, vai kas mazāk tradicionāls?
 • Kad notiks kāzas – vasarā vai vēsajos mēnešos?

Cik ilgs laiks nepieciešams kāzu apģērba iegādei?

Laiks, kas nepieciešams sava perfektā apģērba iegādei būs atkarīgs no tā, kur savu svētku apģērbu meklēsiet – veikalā, drēbnieka ateljē vai nomāsiet.

Lai arī šķietami ātrākais un ērtākais veids ir apmeklēt vīriešu apģērbu salonus un veikalus, kur iespējams uzlaikot jau gatavus apģērbus un izvēlēties piemērotāko, tomēr jārēķinās, ka arī šis var prasīt laiku. Redzot pusotru tūkstoti uzvalku dzīvē, izvēle vairs var nebūt tik viennozīmīga. Tāpēc noteikti arī vīriešiem kāzu apģērba izvēli nevajadzētu atstāt uz pēdējo brīdi.

Vairāk laika būs nepieciešams, ja apģērbs tiks darināts individuāli. Šādā variantā vēlams procesu uzsākt vismaz divus līdz trīs mēnešus pirms kāzām, lai bez liekiem satraukumiem varētu laikus skapī iekārt savu svētku apģērbu. Izvēloties bespoke uzvalku (ekskluzīvs apģērbs, kur pasūtījuma modelis tiek veidots no nulles – piegrieztne tiek detalizēti veidota pēc klienta mēriem, tiek individuāli konstruētas pat sīkākās detaļas), jārēķinās ar lielāku laika nepieciešamību.

Ja nav vēlmes ieguldīt laiku un naudu svētku apģērba iegādei, alternatīva ir uzvalka noma. Apģērbu noma būs veiksmīgs risinājums, kur iespējams sakombinēt sev tīkamāko variantu, iekļaujot dažādus aksesuārus un pat apavus.

Lai uzvalks derētu kā uzliets – 10 zelta likumi

Jebkura uzvalka svarīgākais elements ir izmērs. Tam jāizceļ labais un jānomaskē ne tik labais. Tāpēc, lai iegādātos patiešām lielisku uzvalku kā svētku reizēm, tā ikdienai, svarīgi ņemt vērā šos desmit zelta likumus.

 • Plecu spilventiņi jeb polsteri nedrīkst iet tālāk kā jūsu plecu līnija.
 • Naba nedrīkst atrasties zem divu pogu uzvalka augšējās pogas vai trīs pogu uzvalka vidējās pogas.
 • Žaketes piedurknēm jābeidzas vietā, kur īkšķu apakšdaļa saskaras ar plaukstas locītavu. Uzvalka piedurkne nedrīkst atsegt manžetes šuvi – vietu, kur krekla aproce pievienota krekla piedurknei. Tāpat – žaketes piedurkne nedrīkst pilnībā nosegt krekla piedurknes manžeti. Manžetēm ir jābūt par 1-2 cm garākām par labi piegrieztas žaketes piedurknēm, tas ir divi centimetri zem plaukstas locītavas kauliņa.
 • Starp žaketi un krūtīm jāvar ieslidināt plakanu plaukstu. Ja vietas ir vairāk – žakete ir par lielu.
 • Žaketes garumam jābūt atbilstošam – tai jāaptver apmēram 80% no dibena.
 • Žaketes apkaklei jābalstās pret krekla apkakli. Savukārt krekla apkaklei jābalsta kakla aizmugure. Visiem – žaketes apkaklei, krekla apkaklei un kaklam – būtu viegli jāsaskaras, bez ievērojamām atstarpēm citam no cita.
 • Vienmēr jāskatās uz žaketes pleciem. Ja šeit redzams, ka žakete ir par lielu, tad arī drēbnieks neko nevarēs mainīt. Lielākā daļa citu žaketes un bikšu vietu ir koriģējamas.
 • Bikses uz dibena nedrīkst krokoties un izskatīties nošļukušas, nedz būt pārlieku ciešas. Šī ir vieta, ko ikviens labs drēbnieks var viegli koriģēt nepieciešamības gadījumā.
 • Bikšu vieta, kur to apakšējā mala pieskaras apaviem, stāvot parastā pozā. Svarīgi, lai audums neveidotu pārāk daudz ieloču, tādējādi radot lempīgu izskatu. Lai arī nav vienotas standartizācijas, kas noteiktu vienu pareizo variantu, neliela jeb standarta ieloce būs tā, kas piestāvēs lielākajai daļai vīriešu.
 • Bikšu staras formai jābūt samērīgai, radot glaimojošu kāju siluetu. Staras nedrīkst būt pārāk konusveidīgas, nedz arī tik vaļīgas, lai rastos iespaids, ka tās plīvo vējā.

Individuāli šūts vai Bespoke uzvalks?

Individuāli šūts uzvalks, krekls vai cits apģērba gabals nozīmē, ka apģērba izgatavošanai tiek izmantotas jau gatavas standartizētas piegrieztnes, kuras drēbnieks pielāgo individuālajiem mēriem un auguma īpatnībām.

Bespoke apģērbs nozīmē, ka tas tiek ne vien šūdināts pēc individuāla pasūtījuma, bet vēl vairāk – pasūtījuma modelis tiek veidots no nulles – piegrieztne tiek detalizēti veidota pēc klienta mēriem, tiek individuāli konstruētas pat sīkākās detaļas. Izvēloties bespoke uzvalku, klients tiek aicināts uz vairākām pielaikošanas vizītēm, kas ļauj meistaram līdz perfekcijai pielāgot uzvalka izmērus un dizainu atbilstoši vēlmēm. Jārēķinās, ka šāda apģērba izgatavošana prasa ievērojami ilgāku laiku, taču tas ir garants, ka apģērbs derēs nevainojami.

Gan individuāli šūts uzvalks, gan bespoke nozīmē, ka apģērbs darināts tieši jums un labas kvalitātes uzvalkam jākalpo mūža garumā. Tomēr bespoke ir ekskluzīvs un unikāls apģērbs, kas ir teju pilnīgs roku darbs, turklāt tas līdz pat sīkākajai niansei un detaļai ir pielāgots tieši jums.
vīrieša apģērbs kāzu dienā, kāzu uzvalks, līgavaiņa uzvalks
FOTO: Emīlija Bogdānova

Attiecīgi abu veidu darinājums būs ievērojami dārgāks nekā gatavā produkcija, taču jārēķinās, ka bespoke ir augstākās klases un cenas apģērbs.

Individuāli darināts vai bespoke apģērbs neaprobežojas tikai ar uzvalku tā klasiskajā izpratnē. Iespējams darināt dažāda dizaina, dažādu audumu un krāsu žaketes, smokingus, frakas, vestes un jebkādus citus apģērbus un aksesuārus.

Fraka vai smokings kāzu dienā

Fraka ir oficiāls apģērbs, kas piemērots īpaši svinīgiem un oficiāliem pasākumiem. Frakas populāras kļuva 19. gadsimtā un joprojām mūsdienās tās tiek izvēlētas ļoti īpašos dzīves gadījumos. Piemēram, britu karalisko kāzu vīriešu kārtas pārstāvju viesu vidū lielākā daļa bija izvēlējušies tieši fraku, kas piešķīra īpašu svinīgumu, eleganci un aristokrātiskumu.

Frakas etiķete pieprasa bikses ar augstu jostasvietu, baltu kreklu un vesti. Biežāk tiek izvēlēts zīda tauriņš vai kaklasaite, savukārt apavi no spīdīgas un smalkas lakādas. Klasiskākajā variantā veste un tauriņš ir balti. Etiķete nosaka, ka pie frakas netiek nēsāts rokas pulkstenis.

Smokinga izcelsme meklējama Anglijā 17. gadsimtā. Sākotnēji tā bijusi vienkārši žakete, ko kungi vilkuši, pasākuma laikā dodoties uzsmēķēt.

Smokinga galvenā atšķirība no uzvalka ir izmantotajos audumos un pogās. Smokingiem ir tiem raksturīgais zīda vai satīna atloks, kā arī tiem jābūt svinīgi melnā vai pusnakts zilā krāsā.

Smokings tradicionāli tiek uztverts kā vakara apģērbs, tāpēc etiķete nosaka, ka tas nav velkams uz pasākumiem pirms pulksten 18.00.

Pilnā smokinga komplektā ietilpst žakete, bikses (bieži ar zīda vai satīna svītrām sānos), tauriņu un šī paša materiāla jostu (platu lenti, kas aptver vidukli). Kreklam ir jābūt sniegbaltam, turklāt smokingam piederas tikai melnas krāsas tauriņš. Kaklasaite šoreiz nebūs opcija. Pilnīgam tēlam smokings pieprasa arī žaketes krūškabatas zīda lakatiņu.

Vīriešu aksesuāri kāzu dienā

Aproču pogas ir aksesuārs, kas lieliski papildinās svinīgo kāzu dienas izskatu. Jāņem vērā, ka kreklam jābūt ar franču manžetēm (uz aprocēm nav pogu), lai varētu piestiprināt aproču pogas.
līgavaiņa gatavošanās, aproču pogas, līgavainis kāzu dienā, līgavaiņa apģērbs, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Josta un bikšturi ir vēl viens svarīgs aksesuārs, ar ko lieliski papildināt savu tēlu. Josta tās klasiskajā izpratnē piemērota būs uzvalkam. Savukārt bikšturi mūsdienās kļuvuši par stila un personības izcelšanas elementu, ar ko iespējams papildināt savu tēlu. Bikšturi piestāvēs gan elegantam, gan hipsterīgam kāzu tēlam.

Žaketes krūšu kabatas lakatiņš pilda dekoratīvu funkciju. Tas spēj mainīt un papildināt žaketes stilu, piedodot tam eleganci. Vērts pievērst uzmanību lakatiņa auduma kvalitātei, neizvēloties sintētisku materiālu, jo tas gluži vienkārši izskatīsies lēti, kā arī nekalpos ilgi. Labs variants ir kokvilnas, zīda vai lina auduma lakatiņš. Krāsas izvēlē var justies brīvi, tomēr, lai kāzās radītu saskaņotu tēlu, labākais risinājums ir pieskaņot lakatiņa krāsu kaklasaitei, līgavas kleitai, ziedu piespraudei vai citiem vizuālā tēla elementiem.

Ziedu piespraude līgavainim ir teju neatņemama kāzu dienas apģērba sastāvdaļa. Tradīcija izdaiļot līgavaiņa žaketi ar mazu ziedu piespraudi radusies jau senos laikos, kad Senajā Romā laulātos vainagoja ar ziediem. Joprojām lielākā daļa līgavaiņu kāzu dienā pie žaketes sprauž piespraudi, kas veidota no tiem pašiem ziediem, kas līgavas pušķī.
līgavaiņa piespraude, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Gadījumā, kad piespraudi liek arī vedējtēvs, līgavaiņa piespraudei ir jāatšķiras. Vedējtēva piespraude var tikt veidota no tiem pašiem ziediem, tomēr tai jābūt mazākai un vienkāršākai.

Ascot kaklasaite jeb kravate (dēvēta arī par ascot cravat kaklasaiti) ir sava veida šalle, kas nēsāta ap kaklu, kreklam paverot pāris augšējās pogas. Askota šalles materiāls parasti ir augstas kvalitātes, piemēram, austais zīds, pietuvinot tās izskatu klasiskajai kaklasaitei. Šādi tiek radīts svinīgs un aristokrātisks izskats.

Cepure var būt personību un pāra izceļošs aksesuārs kāzu dienā. Ņemot vērā, ka pašlaik popularitāti iemanto dažādi līgavas matu aksesuāri, to skaitā cepures, kāpēc gan lai arī vīrietis nepieskaņotos tematikai un neizvēlētos šo aksesuāru?

Zeķes un apakšveļa ir tās lietas, par ko noteikti nevajadzētu piemirst kāzu dienā. Bieži kāzu fotogrāfijās tiek iemūžināts ne vien līgavas rīts, bet arī līgavaiņa gatavošanās. Jauna apakšveļa un glītas zeķes būs tas, kas liks ne vien labi izskatīties fotogrāfijās, bet arī justies labi.
krāsainas zeķes kāzu dienā, līgavaiņa aksesuāri, jaunais pāris, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Turklāt zeķes kā aksesuārs var tikt izcelts arī dienas gaitā. Kāzām izvēloties mazāk formālu apģērbu, līgavaiņi nebaidās arī piemeklēt dažāda stila, rakstu un krāsas zeķes savam apģērbam, kas nereti kļūst pat par stila odziņu.

Ikviens aksesuārs, kā arī apģērba gabals būs personiskāks un īpašāks, ja tas tiks personalizēts. Mūsdienās tiek piedāvātas dažādas iespējas – iniciāļu un vārdu izšūšana uz apģērba un aksesuāriem, aproču pogu gravēšana un pat apavu un zeķu personalizēšana.

Lasi arī: Līgavainis, uz kuru atskatīsies 

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova