Dzīvā mūzika kāzās rada neatkārtojamu enerģiju. Saruna ar grupu No Boundaries

Bez Robežām: dzīvā mūzika, kas atraisa emocijas
Grupa pastāv jau gandrīz 15 gadus, tās stāsts aizsākās kādā bārā Talsos, kur notika pirmās publiskās uzstāšanās. Kad vērtīgā pieredze bija uzkrāta un parādījās publicitāte, grupa sāka uzstāties arī kāzās. Nu jau pagājuši 10 gadi kopš No Boundaries aktīvi muzicē kāzās.
Grupas sastāvā ir četri talantīgi un šarmanti puiši - Elvijs Gruzītis - Gruzis (vokāls un akustiskā ģitāra), Elgars Jaunskalže (solo ģitāra un vokāls), Arnis Lapiņš (bass), Singurs Zariņš (bungas un vokāls).
Grupa uzstājas gan pilnā sastāvā kāzu ballēs, gan mazākā sastāvā citos īpašos kāzu brīžos. Piemēram, Elvijs ar ģitāras spēli un vokālu vai kopā ar vēl vienu akustisko ģitāru vai klavierēm Singura izpildījumā papildinās kāzu ceremoniju.
Grupa patiesi izbauda ikvienu uzstāšanos kāzas. Kā sarunā ar Precos stāsta grupas pārstāvji Elvijs un Singurs, kāzas ir īpašs pasākums, kurā uzstāties, jo visapkārt valda daudz mīlestības, ko burtiski var sajust un saredzēt. Viesi ir pozitīvi un priecīgi, un tas ir garants, ka pasākums izdosies.
Dzīvās mūzikas nozīme kāzās
Ar mūziku var panākt ļoti daudz - radīt atmosfēru, ietekmēt vakara noskaņu, apzināti virzīt dienas scenāriju, miksējot mierīgos un sentimentālos brīžus ar enerģiskajiem un jautrajiem mirkļiem.
Dzīvā mūzika rada svinīguma, svētku sajūtu, tās esamība pasvītro to, ka kāzas ir unikāls un ekskluzīvs notikums. Ar atbilstoši piemeklētu kāzu mūziku var arī izcelt kāzu tematiku, piemēram, klasiska stila kāzām piemeklēt instrumentālu mūziku, bet lauku stila kāzām kantrī mūziku.
Svarīgs aspekts ir, ka dzīvās mūzikas grupa veido saikni ar viesiem - viesi var skatīties priekšnesumu, iesaistīties dejās, dziedāt līdzi. Grupas uzstāšanās jau ir pašpietiekams izklaides veids, bieži vien pat nevajag papildus aktivitātes, lai iekustinātu viesus.
Runājot par dzīvās mūzikas nozīmi kāzās, No Boundaries min trāpīgu salīdzinājumu - arī mākslīgie ziedi ir skaisti, bet ar tiem visticamāk nerotāsi kāzās, jo tiem trūkst dzīvīguma. Tāpat ir arī ar mūziku. Kāzas ir īpaša diena, šīs dienas atmiņas ir īpašas un paliekošas, tādēļ tās jāveido dzīvas un organiskas. Dzīvā mūzika rada enerģijas apmaiņu un atmosfēru.
Foto: No Boundaries arhīvs
Mūzikas žanri un stili dažādām kāzu dienas daļām
Mūziku var uztvert kā vēl vienu būtisku kāzu dienas šķautni. Katram dienas posmam un notikumam var piemeklēt mūziku, kas raisīs emocijas, kuras vēlaties radīt un piedzīvot.
Kāzu ceremonijā parasti tiek atskaņots kaut kas pārim nozīmīgs un aizkustinošs, izcili, ja mūzika tiek nodrošināta dzīvajā skanējumā. Grupas No Boundaries pieredzē ir bijušas kāzas, kurās grupa pilnā sastāvā uzstājas vakara ballē, bet ceremonijā viens vai divi grupas pārstāvji izpilda pārim svarīgo skaņdarbu akustiskajā versijā.
Noteikti nedrīkst aizmirst par fona mūziku visas dienas garumā - no pirmo viesu ierašanās brīža līdz pat brīdim, kad mūziķi dodas prom un paliek pēdējie un izturīgākie dejotāji. Fona mūzika var būt ļoti dažāda, no klasiski instrumentālas līdz elektroniski ambientai. Piemērota izvēle ir arī dažādu populāru dziesmu akustiskās versijas.
Pāri mēdz izvēlēties arī dīdžeju, kas nodrošina muzikālo pavadījumu brīžos, kad neuzstājas grupa. Taču, ja atsevišķi netiek piesaistīts dīdžejs, tad grupas skaņotājs var pildīt dīdžeja funkciju un uzlikt fona mūziku. Ja ir tāda vēlme, arī pāris pats var iepriekš atlasīt mūziku, ko vēlas dzirdēt fonā.
Tradicionāli balles daļa tiek atklāja ar pirmo deju. Līdzīgi kā ceremonijā, arī dejai visbiežāk pavadošā dziesma tiek izvēlēta, iedvesmojoties no kādiem īpašiem pāra dzīves un attiecību brīžiem. Ja pāra izvēlētā dziesma nav grupas repertuārā, to visticamāk ir iespējams iemācīties.
Grupa No Boundaries paskaidro - ja viss tiek plānots laicīgi, īpaši kāzām var iemācīties pat piecas dziesmas, protams, ja tās atbilst grupas iespējām un specifikai. Viņu pieredzē ir bijusi arī situācija, kurā vedēji bija sagatavojuši pārim pārsteigumu, izmainot kādas dziesmas vārdus.
Sekojošajā ballītes daļā ir brīva vieta radošai pieejai un improvizācijai. Dziesmu sarakstu var veidot, iekļaujot dažādas pāra mīļākās dziesmas, vadoties pēc konkrētām desmitgadēm, stiliem un izpildītājiem.
Jautāti par to, kā parasti notiek dziesmu atlase kāzām, grupas Bez Robežām puiši atklāj, ka pāris, protams, iepazīstas ar grupas repertuāru, atzīmē, ko vēlētos un arī ko nevēlētos dzirdēt, bet kopumā pāri uzticas mūziķu profesionalitātei un ļauj vakara gaitā vadīties pēc situācijas un arī improvizēt.
Grupa No Boundaries parūpēsies par to, lai vakara muzikālais noformējums ir harmonisks, konkrētajam svinību mirklim pieskaņots un arī daudzveidīgs. Grupa var lepoties ar daudzajām saņemtajām uzslavām tieši par repertuāra saturu un dinamiku. Puiši spēlē gan latviešu dziesmas, gan pasaules aktuālās dziesmas. Viņi pārvalda dažādus žanrus - no šlāgera un kantri līdz poprokam.
Grupas repertuārs plašāks nekā vienā vakarā ir iespējams nospēlēt, tādēļ puiši pielāgojas pasākuma publikai un ir elastīgi dziesmu izvēlē. Tas ļauj viegli sadarboties arī ar vakara vadītāju un vedējiem, ja kādā brīdī ir vajadzīga dzīvās mūzikas iesaiste.
Grupas uzstāšanās kā daļa no vakara scenārija
Jautājām grupai Bez Robežām viņu ieteikumus vakara scenārija plānošanai - kuros brīžos, cik bieži un cik ilgas plānot mūziķu uzstāšanās.
Atbilde ir vienkārša - visbiežāk tie ir četri taimi, no kuriem divi ir pirms mičošanas, bet divi pēc. Ierasti dejas pie dzīvās mūzikas sākas pēc vakariņām un pirmajiem tostiem, kad pāris atklāj deju grīdu ar savu pirmo deju. Laika ziņā tas parasti notiek ap 21:00 vai 21:30.
Galvenais, par ko domāt, plānojot vakara scenāriju, ir - jācenšas sabalansēt mūziku ar aktivitātēm. Kāzas paskrien tik ātri, ka nereti visam nav laika un vakara gaitā no kaut kā ir jāatsakās. Gadās, ka vakars ir pārāk piesātināts un cilvēki pārgurst. Tāpēc varbūt ir vērts atteikties no kādas ballīšu spēles, lai nenozagtu mūziķiem uzstāšanās laiku. Galu galā, dzīvā mūzika ir kaut kas īpašs, tā lieliski saliedē cilvēkus, piešķir vakaram enerģiju un rada svētku sajūtu.
Runājot par sadarbību ar citiem kāzās iesaistītajiem, īpaši vakara vadītājiem, ar kuriem mūziķiem ir ciešākā sadarbība, grupa atzīst, ka ir svarīga savstarpēja komunikācija, spēja vienam otru papildināt, nevis cīnīties par uzmanību. Labam vakara vadītājam ir visizteiktāk jājūt situācija un jāprot dot vieta arī mūziķiem un citiem kāzās iesaistītajiem.
Foto: No Boundaries arhīvs
Kāzu muzikālā noformējuma tehniskās nianses
Kā stāsta grupa No Boundaries, viņi parūpējas par mūziku, skaņu, gaismu un, protams, instrumentiem. Tas, par ko vajadzētu padomāt pārim, ir, ja ir nepieciešama papildus apskaņošana, ja vēlas, lai notiekošo dzird arī kādā blakus telpā vai laukā. Par to jāziņo grupai, lai noskaidrotu, kā to labāk nodrošināt.
Svarīgi, lai ir nodrošināti nepieciešamie mikrofoni. Grupai parasti līdzi ir papildus mikrofons, ko visbiežāk izmanto vadītājs vai viesi runu teikšanai, bet šo niansi tāpat vēlams saskaņot. Ideāli būtu, ja kāzu vadītāji paši padomātu par saviem skaņas risinājumiem.
Grupa parūpēsies par visu, lai nodrošinātu savu skanējumu. Parasti lieku tehniku mūziķi mēģina nevadāt līdzi, tāpēc, kā jau minēts, ja ir kādas papildus nepieciešamības, tās ir laikus jāizrunā. Ārkārtīgi būtiski ir parūpēties par savām tumbām, ko izmantot pēc tam, kad mūziķi brauc prom. Arī viesiem ierodoties, ir svinīgāka atmosfēra, ja fonā jau kaut kas skan.
Bez Robežām uzstājas gan iekštelpās, gan ārtelpās, galvenais, lai ir pietiekama vieta skatuvei, ideāli, ja tie ir 3x6, 3x5, 4x5 vai 4x6 metri. Ja tā ir ārtelpa, tad padomāt par to, lai ir taisna virsma, izcili, ja tā ir platforma ar jumtu. Un, protams, plānojot uzstāšanos ārā, nepieciešams plāns B.
Tas, kas vēl ir nepieciešams mūziķiem, ir telpa, kur sagatavoties, jeb backstage, kā arī laiks, lai uzliktu tehniku un pārbaudītu skaņu. Lai mierīgā režīmā bez steigas to izdarītu, ir nepieciešamas divas stundas. Protams, ja tehnika nav tālu jānes.
Lai sagatavotos vakaram, mūziķiem ir jāzina vakars scenārijs - kad ierodas viesi, līdz cikiem jāuzliek aprīkojums, kad ir pirmā deja, kad ieplānoti uzstāšanās taimi. Protams, vakars rit savu gaitu un kaut kas var mainīties. Mūziķu uzdevums ir just situāciju un spēt pielāgoties, bet ir labi, ja ir skaidrs scenārijs, pie kura pieturēties.
Ir būtiski noskaidrot, vai svinību vietā ir decibelu ierobežojumi. Īpaši tas attiecas uz publiskām vietām pilsētās. Arī svinot kāzās attālā vietā ir vērts painformēt kaimiņus. Ne mazāk svarīgi ir drošības jautājumi. Pārbaudiet, kur un kā tiek izvietoti pagarinātāji, lai neviens aiz tiem nevarētu aizķerties un tie nesamirktu.
Ir pāri, kuru sapnis ir kāzas jūras krastā. Tomēr realitātē šis scenārijs nav nemaz tik viegli atrisināms. Ir apgrūtināta nokļūšana un visa nepieciešamā nogādāšana pludmalē. Kas attiecas uz dzīvo mūziku pludmalē, tehnikai nenāk par labu vēja pūstās smiltis un klātesošā ūdens mitrums. Tādēļ, izvēloties svinēt kāzas ārā, jādomā ne tikai par vietas skaistumu, bet arī par iespējām šajā vietā reāli īstenot svinības.
Kāzu mūzikas aktualitātes
Šobrīd ļoti aktuāli ir mazie kāzu formāti jeb vienas dienas kāzas, kāzu pēcpusdienas un kāzas šaurā lokā. Jautājot par No Boundaries pieredzi šajā ziņā, puiši atbild, ka šādos gadījumos parasti uzstājas viens vai divi puiši no grupas, nodrošinot gan dzīvo mūziku ceremonijā, gan pēc tam akustisko fona mūziku. Lai uzstātos visa grupa, ir vajadzīgs laiks, lai uzkrautos, grupa arī nāk ar pavisam citu enerģijas līmeni.
Nevienam nav noslēpums, ka kāzu nozarē, tāpat kā citās dzīves jomās, vērojama izmaksu sadārdzināšanās. Kā grupa uz to skatās - ja vēlaties savās kāzās dzīvās mūzikas grupu, tad rēķinieties, ka īpaši gatavojas pieci cilvēki (četri mūziķi un skaņotājs). Viņi visi mēro ceļu pie jums un ierodas ar savu skaņas un gaismas tehniku. Atcerieties, ka no mūziķu skatupunkta kopsumma ir jādala ar pieci.
Cena nav vienīgais kritērijs, pēc kura izvēlēties mūziķus kāzām. Jāņem vērā arī grupas pieredze un atsauksmes, repertuārs. Jāsaprot, vai ar jums rezonē grupas enerģija, skanējums un vizuālais tēls.
Neskatoties uz mazo formātu popularitāti kāzu svinībās un izmaksu pieaugumu, Bez Robežām savas 10 gadus ilgās kāzu pieredzes laikā novērojuši, ka ir mainījusies mūziķu izvēlēšanās kārtība un pāri apzinātāk pievēršas mūzikas izvēlei.
Priecē, ka pēdējā laikā pāri sākuši vairāk novērtēt dzīvo mūziku, nevis sintezatora skaņas. Tomēr ir grupas, kas mēģina populārās dziesmas atskaņot tā, kā tās skan oriģinālā. Tā kā četru mūziķu sastāvā ne vienmēr tas ir īstenojams, ir grupas, kuras izmanto ierakstītus pavadījumus. Varbūt daudzi to nemaz nepamanīs, bet grupa No Boundaries tā nerīkojas, jo viņiem ir svarīgi, ka viss skan dzīvajā. Puiši lepojas ar to, ka viss tiek spēlēts konkrētajā mirklī uz vietas.
Kāzu nozarē par standartu kļūst sadarbība ar kāzu organizatoru vai kāzu aģentūru. Grupa atzīst, ka šādā gadījumā uzreiz var just kvalitātes atšķirību un ir vieglāk sastrādāties. Tomēr, ja pašas līgavas uzņemas šo darbu, grupa ar prieku sniedz informāciju, visu skaidro un palīdz risināt.
Grupa No Boundaries / Bez Robežām var būt arī tavās kāzās!
Puiši stāsta, ka viņu dzimtajā Talsu pusē ir teiciens - kur ta’ liksies, Talsos tiksies. Pārfrāzējot viņi saka - kur ta’ liksies, tavā pasākumā tiksies! Latvija nemaz nav tik liela un Bez Robežām puiši pacels enerģiju arī tavās kāzas!