FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Mūzikas izvēle kāzās: kāzu muzikanti vai DJ?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Ko izvēlēties kāzām – kāzu muzikantus vai dīdžeju? Lūk, viss, kas būtu jāzina, izvēloties muzikālo noformējumu īpašajai dienai, lai tā raisītu atbilstošas emocijas, sajūtas un veidotu svinīgu noskaņu!

Kāzas visos laikos ir pavadījusi mūzika. Agrāk mūzikas pavadījumā kāzās tika veiktas gan rituālas darbības, gan notika lustīga dejošana. Mūsdienu kāzās mūzikai vairs netiek piedēvēta ceremoniāla nozīme, taču tā pavada jauno pāri visas dienas garumā.

Nav šaubu – mūzikas un tās izpildītāju izvēlei ir milzu nozīme – tā var radīt emocionālu pacēlumu un jautrību vai arī nojaukt kāzu dienas noskaņu.

Kāzu muzikanti vai dīdžejs

Ko izvēlēties kāzām – kāzu muzikantus vai dīdžeju – nereti pārim tieši šī ir visgrūtākā izvēle.

Lai saprastu, kuru no abiem variantiem izvēlēties, un varētu ķerties pie konkrētu kāzu muzikantu vai dīdžeja izvēles, jāapsver un jāņem vērā dažādi aspekti.

Svinību vietas platība un aprīkojums

Pārim ir jāapzina, cik daudz vietas ir viesu namā, muižā, pilī vai teltī, kurā svinības plānotas. Jo lielāks mūziķu grupas sastāvs, jo plašāka vieta būs jāatvēl . Attiecīgi - ir jāņem vērā galdu izvietojums, jāapsver mūziķiem un tehnikai atvēlētā vieta un, protams, platība, kas paredzēta dejošanai.

Tāpat arī jāņem vērā svinību vietas platība attiecībā pret mūzikas skaļumu. Kāzu muzikantu izpildījums pārsvarā būs tik skaļš, cik tas ir, savukārt dīdžeji var mūzikas skaļumu pielāgot telpas platībai.

Svinību vietu saimnieki ir gana pieredzējuši lielu pasākumu organizēšanā, tāpēc tieši viņi spēs vislabāk ieteikt, kura vieta telpā mūziķiem būs piemērotākā, lai skanējums būtu vislabākais.

Arī profesionāli mūziķi no sava skatupunkta norādīs, kā skanējumu uzlabot situācijā, ja svinību vietas akustika nav tā labākā.

Gan mūziķiem, gan dīdžejam būtisks darba instruments ir elektrība. Elektroenerģijas izmantošanas iespējas un ierobežojumi var nebūt viena no lietām, par ko domāt kāzu plānošanas sakarā, tomēr tas ir viens no jautājumiem, kas jānoskaidro svinību vietā – vai un kādi ir elektroenerģijas izmantošanas ierobežojumi. Ja elektroenerģijas drošinātāji tiks pārslogoti, svinību laikā var nākties risināt problēmas ar elektrības nodrošinājumu.

Repertuārs

Viens no svarīgākajiem aspektiem, izvēloties kāzu mūziķus, protams, ir piedāvātais repertuārs.

Lai arī kāzu muzikantu repertuārs ir atkarīgs no mūziķu grupas stila, šis ir viens no jautājumiem, ko būtu vērts noskaidrot. 150 – 200 dziesmas ir labs rādītājs, lai mūziķu grupa patiešām raisītu uzticību. Nevajadzētu paļauties uz teikto, ka “varam nospēlēt jebko”!

Dīdžeja gadījumā tas ir atšķirīgi – dīdžeju repertuārs parasti ir ļoti plašs. Tomēr iepriekš ir jānoskaidro, kāda stila mūziku dīdžejs atskaņo, un jāpārliecinās, vai repertuārā ir arī klasiskie vecie gabali (ja pāris vēlas tos dzirdēt svinību vakarā).

Dīdžeja repertuārā būs tik dziesmas, cik daudzveidīga ir viņa muzikālā gaume. Jo garāka dziesmu liste, jo plašāk var variēt ar repertuāru, un līdz ar to katra ballīte būs citādāka. Katram dīdžejam ir arī savs rokraksts – dziesmas, ar kurām tas iegriež ballīti un notur līdz pat rītausmai.

Kāzu muzikanti lielākoties muzicē 4 tūres jeb taimus, tātad – 4x10 dziesmas, kas ir ap 40 dziesmām vakara gaitā. Starplaikos, kad netiek muzicēts, arī kāzu muzikanti nodrošina mūzikas atskaņošanu.

Kāzu dīdžeji strādā līdzīgi. Ir galvenais mūzikas atskaņošanas laiks, kad nenotiek citas aktivitātes, un laiks, kad katrai aktivitātei tiek atskaņots atbilstošs pavadījums. Dīdžeja lielākais izaicinājums ir trāpīt ar dziesmām īstajos ballītes brīžos. Tas ir iemesls, kādēļ kāzās nepietiek vien ar pleilisti, vajadzīgs arī dīdžejs.

Mūziku kāzās nosaka jaunais pāris un neatkarīgi no tā, vai izvēlaties grupu vai dīdžeju, pārliecinieties, ka viņi spēlē gan lēnās, gan ātrās dziesmas, kā arī vecās un jaunās, lai visi viesi varētu viegli ļauties mūzikas ritmam uz deju grīdas.


Foto: Diāna Veinberga

Kāzu mūziķu izmaksas

Nevar viennozīmīgi apgalvot, ka kāzu muzikanti izmaksās dārgāk nekā dīdžejs, tomēr lielākoties, dzīvā mūzika būs dārgāks prieks.

Pirmkārt, izmaksas ir atkarīgas no mūziķu profesionalitātes, vai tie ierodas ar savu tehniku un kas tieši šajā tehniskajā nodrošinājumā ietilpst, un cik ilgi tiks spēlēts. Šie jautājumi attiecināmi gan uz kāzu muzikantiem, gan dīdžejiem.

Kāzu muzikantu izmaksas atkarīgas arī no grupas sastāva – jo vairāk mūziķu grupas sastāvā, jo izmaksas būs lielākas. Nolīgstot muzikantu grupu, jārēķinās ar EUR 500 – 1500 lielu honorāru (sākot ar sastāvu divatā līdz pieciem grupas biedriem). Šajās summās parasti iekļautas transporta izmaksas, mūzikas un gaismas aparatūra un cits nepieciešamais aprīkojums. Ja izvēlaties mūziķu grupu cenu kategorijā zem EUR 500, noteikti vērts iepriekš izrunāt visas nianses un paklausīties viņu sniegumu.

Kāzu dīdžeji var izmaksāt mazāk, tomēr tas būs atkarīgs gan no dīdžeja popularitātes, gan no piedāvātā tehniskā nodrošinājuma. Vidēji kāzu dīdžeja izmaksas būs, sākot no EUR 200. 

Izmaksas noteikti būs atkarīgas arī no tādiem faktoriem kā izvēlētā kāzu nedēļas diena un sezonalitāte.

Kāzu muzikanti vai DJ?

Kad ir izvēlēts svinību koncepts, apzināts, kāda mūzika patīk pašiem, kādā noskaņā un stilā tiks pavadīta kāzu diena, mūzika būs tas instruments, ar ko visas šīs sajūtas tiks papildinātas un spilgtinātas.

Vērts apdomāt, kāds mūzikas stils vislabāk raksturo jūsu personību, kas vislabāk atraisītu jūsu viesus, kāds muzikālais noformējums iederēsies tieši jūsu pasākumā.

Kāzu muzikanti būs īstā izvēle, ja kāzās ir vēlme mūziku baudīt arī kā priekšnesumu vai ja ir bažas, ka kāzu viesiem būs garlaicīgi. Kāzu muzikanti noteikti labāk izdancinās plašu paaudžu spektru, jo arī jaunajiem nebūs aizspriedumu pret zaļumballes repertuāru dzīvajā izpildījumā. Tradicionālās latviešu kāzās joprojām jauno pāri un arī viņu viesus uzrunā tieši latviešu dziesmas, jo tās taču dvēselei vistuvākās, it īpaši tādos tradicionālos svētkos kā kāzas.

Dīdžejs būs piemērots nelielām kāzām šaurākā tuvu draugu lokā, ja viesiem patīk apmeklēt ballītes arī ikdienā. Profesionāla dīdžeja galvenais pluss ir tas, ka var pasūtīt jebkuru dziesmu, kā arī dīdžejs tieši strādā uz publikas sajušanu, sajūtām.

Galvenais, lai ir jautri, enerģiski un dejojami, tad visiem būs prieks!


Foto: Kristīne Stahanova

Ko jautāt savam izvēlētajam kāzu mūziķim?

Mūziķu izvēle savā būtībā nav sarežģīts process – apsverot visus par un pret, izvēlēties kāzu muzikantus vai dīdžeju, atlasīt tos māksliniekus, kas pārim šķiet atbilstoši, noklausīties dažas dziesmas no repertuāra, sazināties, lai saprastu, vai arī savstarpējā komunikācija ir tīkama, honorārs pieņemams un rezervēt!

Labākos kāzu muzikantus un dīdžejus bieži rezervē jau pusgadu uz priekšu. Tāpēc arī mūziķu izvēli nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi!

Izvēlēties kāzu dīdžeju varētu šķist vienkāršāk nekā kāzu muzikantus. Tomēr tā vis gluži nav. Jebkurā ballītē ir kāpumi un kritumi, un tieši dīdžejs būs tas, kas sajutīs publiku. Turklāt, ja gribas ko īpašu, tad ir vērts rūpīgāk pārdomāt muzikālo virzienu un dīdžeja izvēli. Noteikti ir vērts ar dīdžeju komunicēt un pārliecināties, vai izdodas vienoties par kopīgu noskaņu.

Kad sava izvēle ir izdarīta, sazinoties ar mūziķi, būtu jānoskaidro: vai datums ir brīvs un kas ir iekļauts mūziķu prasītajā honorārā – vai mūziķi brauc ar savu skaņas un gaismas tehniku, kas tiks atskaņots starplaikos un pēc tam, kad tiks nospēlēts pēdējais taims (ja izvēlēti kāzu muzikanti), cikos mūziķi dodas prom, un vai cenā ietilpst transporta izmaksas. Tāpat arī nevajadzētu kautrēties pajautāt par mūziķu vizuālo izskatu , apģērbu, ja tas var radīt šaubas.

Jo sīkāk viss tiks noskaidrots un atrunāts, jo gala rezultāts abām pusēm būs baudāmāks.

Mūziķis izvēlēts – uzticies tam!

Pāris, izvēloties kāzu mūziķi, noteikti var lūgt atsūtīt dziesmu sarakstu (jo noklausīties visu repertuāru var nebūt iespējams), tomēr nevajadzētu nedz kāzu muzikantus, nedz dīdžeju ielikt stingros rāmjos saistībā ar kāzu vakarā atskaņojamām dziesmām. Var īpaši pieteikt kādas ļoti iemīļotas dziesmas vai no kādas lūgt izvairīties.

Bieži dīdžeji jau iepriekš vienojas ar kāzu rīkotājiem par vēlamo muzikālo virzienu un piemeklē attiecīgos skaņdarbus. Rīkotājiem nereti jau ir padomā daudzas dziesmas un tad dīdžeja lielākais izaicinājums ir trāpīt ar tām īstajos ballītes brīžos.

Jebkurā gadījumā kāzu mūziķi pārveidot par mūzikas straumēšanas pakalpojumu ar ierobežotu saturu nebūtu vēlams.

Ja reiz kāzu mūziķis ir izvēlēts – tam ir jāuzticas. Šie cilvēki ir profesionāļi, kas redz un dzird apkārt notiekošo un veiksmīgi māk gan pielāgoties, gan vadīt situācijas.

Mūzika kāzu ceremonijā vai pieturvietā

Kāzu ceremonija nav iedomājama bez mūzikas. Gan baznīcā, gan dzimtsarakstu nodaļas telpās, gan ceremonijā brīvā dabā – pusi no svinību gaisotnes radīs tieši muzikālais noformējums.

Kāzu ceremonija ir tā, kur lielākoties tiek izvēlēta dzīvā mūzika savas svinīgās noskaņas dēļ. Baznīcas un dzimtsarakstu nodaļas ir atvērtas šim jautājumam – lai arī gan baznīcās, gan dzimtsarakstu nodaļās ir savi mūziķi, pāris, iepriekš saskaņojot, var uzaicināt pašu izvēlētus mūziķus.

Tomēr nereti, ja laulību ceremonija notiek turpat, kur svinību daļa, arī ceremonijas muzikālajam noformējumam tiek izvēlēts kāzu dīdžejs.

Jebkurā gadījumā mūzikas izvēlē kāzu ceremonijā dominēs kas mierīgs un romantisks.

Izvēloties kāzu ceremonijas dīdžeju, tie var būt zināmi latviešu vai ārzemju skaņdarbi, savukārt, ja izvēlēta dzīvā mūzika, tā var būt mūziķa paša komponēta dziesma vai tikpat labi – liega akustiskā mūzika.

Akustiskā mūzika

Akustiskā mūzika dzīvajā izpildījumā sava vieglā un nepārspīlētā skanējuma dēļ visbiežāk tiek izmantota kā fona mūzika pirms ceremonijas – viesiem ierodoties un ceremonijas laikā, vai kādā svinību daļas pauzē vai brīvajā brīdī – pēc ceremonijas, malkojot šampanieti, kāzu pieturvietā, sagaidot viesus, mičošanas laikā vai jebkurā citā pārim vēlamā brīdī.


Foto: Čellu pāris

Arī šādu mūziku, protams, var atskaņot ierakstā, tomēr dzīvajā izpildījumā tās skanējums šķitīs divtik svinīgs.

Akustiskā mūzika var būt tikai muzikālie instrumenti vai muzikālie instrumenti + balss. Turklāt lielākais pluss ir tas, ka mūziķi var spēlēt jebkurā vidē – telpās, automašīnā, pļavā, uz laipas vai pat laivā.

Mūzika multikulturālās kāzās

Kāzas ar citas valsts pārstāvi – brīnišķīgi! Kāzu viesi no citām valstīm – lieliski un aizraujoši!

Kāzās patīk lustēties un dejot kā latviešiem, tā ārvalstniekiem, tāpēc mūzikai multikulturālās kāzās ir tieši tikpat liela nozīme, kā tradicionālās kāzās.

Multikulturālās kāzas ir gan tad, ja precaties ar ārzemnieku, gan tad, ja abi esat latvieši, bet jūsu kāzās viesi ielūgti no citām pasaules valstīm.

Multikulturālajās kāzās nereti ir vēlme muzikālajā izpildījumā iekļaut arī dziesmas no ārzemju izpildītāju repertuāra. Nelielā daudzumā tas ir interesanti un baudāmi, tomēr ar šādām mazāk zināmām vai nedzirdētām dziesmām nevajadzētu pārspīlēt.

Kāzu muzikantu repertuārā šādas dziesmas atrast būs grūtāk, tāpēc multikulturālās kāzās parasti tiek izvēlēts dīdžejs.

Tomēr arī kāzu dīdžejam spēlēt multikulturālās kāzās būs izaicinājums, jo ne visi viesi šīs dažādās nacionālās dziesmas atpazīs, līdz ar to – var draudēt neliels ballītes apsīkums.

Izvēloties mūziku kāzās, kur sastopas vairākas kultūras, jāpatur prātā tas pats likums – izvēlēties mūzikas stilu un dziesmas, kas vislabāk raksturo jūsu abu personību un kas vislabāk atraisītu jūsu viesus.

Vienkāršāk būs kāzās, kur viesu vidū ir zviedri, spāņi, vācieši, krievi, angļi, īri, itāļi un francūži, jo šajās valodās ir pietiekami daudzas visiem atpazīstamas dziesmas.

Kāzās ar ļoti internacionālu publiku labākais risinājums ir spēlēt populārus ārzemju izpildītāju skaņdarbus.

Kā par mūziku sacījis Ludvigs van Bēthovens: “Mūzikai jāuzšķiļ uguns cilvēku sirdīs. No sirds tā nāca un uz sirdi lai iet”.


Foto: Jurģis Rikveilis
 

Paldies kāzu un pasākumu DJ Kārlim Dagilim un grupas MLM Trio vokālistam Laurim Valteram, kā arī muzikantam Rihardam Saulem, kas palīdzēja šī materiāla veidošanā.

Raksta titulfoto: Anda Upmale // Riverside films x photography