FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Intervija ar juvelieri Arvi Kotinu

Arvis Kotins ir juvelieris ar divdesmit gadu darba pieredzi saderināšanās un laulības gredzenu izgatavošanā. Rotaslietas tiek veidotas ar īpašu rūpību un pēc senām tradīcijām, nodrošinot rotaslietas ilglaicīgu valkāšanu cilvēka mūža garumā.

Arvja profesionalitāte ļauj ikvienu klienta izsapņoto rotaslietu pārvērst apbrīnojamā mākslas darbā, kurā jaušana mīlestība un precīzs darbs ikvienā niansē! Bet visam pāri ir Arvja profesionalitāte klientu izsapņotos dizainus pārvērst apbrīnojamā meistardarbā – ar mīlestību pret katru tā niansi!

Juvelieris – tā ir profesija, algots darbs vai tomēr kas vairāk?

Pēc skolas, izvēloties profesiju, iespaidojos gan no sava krusttēva juveliera, gan draugiem. Būt par juvelieri – tas šķita forši! Sākumā tā tiešām bija tikai profesija, kas jāapgūst, pēc tam – algots darbs, bet nu ir kļuvis par manu aicinājumu, par darbu, kas iedvesmo.

Vieni no maniem lielākajiem skolotājiem ir bijuši klienti – man vienmēr ir bijis svarīgi, lai darba pasūtītājs ir apmierināts, un tas neļauj kvalitātes latiņu nolaist zemāk. Tad, kad savā arodā gūsti pirmos panākumus un saņem klienta atzinīgo novērtējumu, kad pēc daudzām garām darba stundām, kļūdoties, mācoties un labojot neveiksmes, tavu darbu klients atalgo ar ovācijām – tas iedvesmo un liek iet tālāk.

Varu teikt, ka esmu nogājis ceļu no profesijas līdz savam sirdsdarbam!

Tavi klienti ir iemīlējušies pāri. Vai piekrīti, ka juvelieris ir ļoti romantiska profesija? 

Jā, kaut kādā mērā ir. It īpaši, strādājot ar klientiem, kuriem izgatavojam saderināšanās gredzenus. Pēc tam, saņemot vēstules no romantiskiem ceļojumiem uz siltajām zemēm, kur viss ir kā filmās: palmas, zils jūras ūdens, un baltās smiltīs meitene ierakstījusi: „Jā!”, protams, tas ir romantiski, it sevišķi apzinoties, cik ļoti lielā mērā esmu palīdzējis šim īpašajam mirklim, par kuru sapņo ikviena sieviete, īstenoties dzīvē!

Jāsaka, arī Latvijas vīrieši arvien biežāk izvēlas bildināt meitenes tiešām skaistā, neparastā veidā – liela nozīme tiek pievērsta mirkļa sagatavošanai un, protams, arī gredzenam. To ir patīkami redzēt, jo šis ir brīdis, kas vienmēr paliks atmiņā.

Kāpēc pāriem būtu jāizvēlas tieši juveliera gatavoti gredzeni? Vai gan mūsdienās, kad visu gribam ātri un lēti, vienkāršāk nav aiziet uz veikalu un izvēlēties kaut ko jau no gatavā piedāvājuma?

Ir cilvēki, kam ir grūti iztēloties topošo rezultātu, jo juveliermāksla – tas ir radošs process. Tad es iesaku vispirms pielaikot veikalu piedāvājuma variantus, saprast, kas patīk, kas piestāv. Tas ir arī lielisks veids, kā sajust atšķirību starp veikalā iegādātu un pie juveliera izgatavotu rotaslietu.

Runājot par cenu samērību – pirms iegādājaties gredzenus, pievērsiet uzmanību to svaram. Jā, protams, var nopirkt pavisam lētas zelta stīpiņas, bet – vai mazais zelta svars spēs nodrošināt gredzena izturību, nēsājot to katru dienu? Nedomāju gan... Labs juvelieris spēs izgatavot tādu izstrādājumu, kam būs laba kvalitāte, pareizas proporcijas, pareizs biezums.Rotām jābūt pēc iespējas ērtām valkāšanā, tāpat arī gredzena izmēru iespējams pielāgot līdz pilnībai – šie ir tie kritēriji, kurus es ievēroju vienmēr, lai būtu pārliecināts, ka mani klienti savus laulības vai saderināšanās gredzenus nēsās visu mūžu. Jā, tas ir skaļš apgalvojums, bet es savām rotām varu dot mūža garantiju!

Gadu gaitā gūtā pieredze ļauj saprast, kuri ir tie vājie punkti, kam jāpievērš īpaša uzmanība, – dārgmetāla kvalitāte, svars, dārgakmeņi, to stiprināšana. Gredzenus veidoju pēc vecmeistaru tradīcijām, sekojot līdzi jaunākajām iespējām. Aiz katra gredzena slēpjas rūpīgs darbs, var teikt – vesela zinātne, kuru ar neapbruņotu aci klients nekad nepamanīs, bet tieši šīs detaļas padara ikvienu rotu perfektu.

Minēji vecmeistaru tradīciju ievērošanu. Vai tici, ka šādās rotās paliek daļa no meistara enerģijas?

Ikviena juveliera veidota rotaslieta ir kopdarbs ar klientu, tā ir kopīgi radīta enerģija. Kāds cilvēks man reiz teica – personalizācija attālina utilizāciju. Strādājot pie rotas, zīmējot skices, daloties ar idejām, rota iegūst pievienoto vērtību. Tā vairs nav tikai rotaslieta, bet gan simbols, ko cilvēki vēlas nodot no paaudzes paaudzē.

Vienmēr aicinām cilvēkus nākt ar savu zeltu, pārkausēt mantojumā saņemtās rotaslietas – zelts, kas simbolizējis jūsu vecāku vai vecvecāku mīlestību, var pārtapt jūsu jaunās ģimenes laulības gredzenos. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc pāri izvēlas juveliera pakalpojumus.

Vērojot, kā mainās rotaslietu mode un arī kāzu svinību tendences, kādi ir tavi ieteikumi pāriem, izvēloties laulības gredzenus? 

Šis ir sarežģīts jautājums. Manuprāt, klasiski laulības gredzeni vienmēr būs modē, un tie ir arī ļoti ērti, nēsājot diendienā. Tomēr bez klientu fantāzijas lidojuma un vēlmēm, stila izjūtas un tradīcijām, kuras nāk no spēcīgām ģimenēm, mēs nekad nebūtu radījuši to, ar ko varam lepoties šobrīd.

Var izmantot dažādus dārgakmeņus, karbonu, zelta lapiņas, vijumus, ārējos gravējumus un neskaitāmus citus dizainiskus risinājumus, kas ļauj gredzeniem (un arī to nēsātājiem) būt īpašiem un priecāties par savu izvēli ik dienu, skatoties uz saviem gredzeniem un atceroties ar tiem saistītos solījumus.Svarīgi, lai izvēlētie gredzeni ir patiešām jūsējie, izmantojot simbolus, kas raksturo jūsu dzīvesstilu, jaunās ģimenes uzvārdu, nodarbošanos.

Piemēram, Ozoliņu ģimene var izmantot iestrādātu ozollapu elementus. Lauksaimnieki nereti izvēlas gredzenus ar vārpām – skaisti, latviski, un tas atspoguļo cilvēku dzīvi, to, kas viņi ir. Jūsu gredzeni var būt visdažādākie, galvenais, lai tie atbilst jūsu dzīvesstilam, lai parāda to, kas jūs esat!

Saderināšanās un laulību gredzeni būs jūsu pirkstos visu turpmāko dzīvi un, visticamāk, nekad netiks noņemti. Izvēlieties tādas rotas, kas patiešām ataino jūsu stilu, bet es parūpēšos par to, lai, kā teica kāda mana kliente, gredzeni kļūst ne tikai par kāzu dienas, bet visas jūsu kopīgās dzīves sajūtu projekciju!