FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Laulību arka – platforma jaunam sākumam

Autors:Krista Karlsone / PRECOS
Agrāk laulību ceremonijas notika senču spēka vietās, vēlāk – baznīcā, tad – dzimtsarakstu nodaļā, bet tagad ir dota brīva vaļa fantāzijas lidojumam. Ceremonija var notikt jebkur, tā var ieņemt daudzveidīgu veidolu, atspoguļot jūsu personību un paust jūsu stāstu jums vēlamajā un raksturīgajā veidā.

Šis ir laiks, kad vajag ieklausīties sevī, savā dvēselē, būt patiesiem un īstiem. Kāzu plānošana ir satraucošs un patīkams laiks, kad iepazīt sevi un vienam otru, īpaši, ja kāzu organizēšanā lielā mērā iesaistāties paši. Nepieciešams pieņemt neskaitāmus lēmumus, tostarp arī par laulību ceremonijas vietu un tās vizuālo noformējumu. Aizvien lielāku nozīmi iegūst individuālisms un autentiskums. Nebaidieties stāstīt savu stāstu!

Piedāvājam ieskatu laulību ceremoniju arkās, kas no ziediem rotātas un klasiskas izliektas formas, plūstot un mainoties, pārtop laikmetīgā, nenosakāmas formas un veidola mākslas darbā.

Laulību ceremonijas arka – vai tikai dekoratīvs elements?

Klasiskas izliektas formas arka laulību ceremonijā simbolizē nākotni, jaunās ģimenes topošo māju, pāreju uz jaunu dzīves posmu, jauna sākuma platformu, dzīvi – pagātni, tagadni, nākotni. Arka tiek uzskatīta arī par jaunās ģimenes aizsardzības zīmi.

Tai tiek piedēvēta dziļi reliģiska nozīme – saikne starp Dievu un cilvēkiem. Mūsdienīgs simbols ar senu nozīmi. Arku formas, materiāla, dizaina daudzveidība nepārtraukti mainās, tomēr klasiskajām formām tiek piešķirta arī simboliska nozīme. Laulības noteikti ir emocionāli saistošākas un kāzas jēgpilnākas, ja paši zināt izvēlēto lietu nozīmi.

Arku formas simboliskā nozīme:
Kvadrātveida arka ar savu stingro, cieto struktūru simbolizē taisnību un stabilitāti. Ideāls vēstījums, ar ko iesākt jaunu dzīves posmu un nest to kopā visas dzīves garumā. 

Apaļa arka simbolizē dzīvību. Nav ne sākuma, ne beigu. Aplis nozīmē veselumu, pilnību, harmoniju, gredzenu, bezgalību. Tas sevī slēpj arī sievišķo enerģiju.


FOTO: Dana Zunde-Birzniece | Annija Ungura

Trīsstūra arka ir stabilitātes un veiksmes, kā arī virziena un apņēmības simbols. Trijstūris ir senlatviešu Dieva zīme, kas simbolizē gaismu, tiekšanos uz pilnību, attīstību, Dieva padomu, aizsardzību, uzraudzību, svētību. Tas sevī nes vīrišķo enerģiju.


FOTO: Klaids Lielbiksis

Arka ar durvīm simbolizē pāreju starp pagātni un nākotni. Durvis ir pāreja starp divām pasaulēm, jauns ceļš, atjaunošanās. 

Laulību ceremonijas arka ir praktisks elements, kas lieliski papildina fonu, rada simbolisku vietu, kur izteikt solījumus, kā arī ir alternatīvs risinājums baznīcas altārim. Arka veido platformu, kur radoši izpausties un stāstīt savu stāstu, – jūs varat eksperimentēt ar formām, izmēriem, materiāliem, faktūrām.


FOTO: Kristīne Stahanova

Iespējams, jums arka kā priekšmets nemaz nav vajadzīga, jo fantastiska kāzu ceremonija var būt arī bez liekām dekorācijām. Skaistā mežā un koku ielenkumā daba pati par sevi ir brīnumskaista, dzīva un mūžam mainīga dekorācija, kas var būt perfekts fons, vieta un netveramais, pārpasaulīgais spēks.


FOTO: Annija Ungura

Esiet radoši, ļaujieties plūdumam un meklējiet savējo!

Profesionāļa viedoklis

Sajūtu radītāja, vides stiliste, viena no pieprasītākajām kāzu un pasākumu dekoratorēm Latvijā Baiba Prindule-Rence: “Laulību ceremonijas arka ir viena no pamata dekorācijām, ja pāris ir izlēmis salaulāties ārpus baznīcas vai dzimtsarakstu nodaļas. Lai laulībām brīvā dabā emocionāli dotu pievienoto vērtību, tiek izvēlēta arka – tas ir vieglāk saprotams formāts, ir konkrēta vieta, pie kā tiek teikts jāvārds.

Vēsturiski ar arku mēģina attēlot baznīcas sajūtu jebkurā citā vidē. Ir arī citi radoši risinājumi, kā laulāties brīvā dabā, tikai pārim ir vairāk jāiedziļinās. Rezultāts kopējam pasākumam ir daudz patīkamāks, ja ir pāra iesaiste un tas ir izpratis, pārdomājis, piešķīris nozīmi, vērtību, jēgu vietai un izmantotajiem elementiem.

Laulību arka var būt jebkas – mājas durvis, viesnīcas trepes, lauka mala, jūras mala, kur obligāti nav jābūt ziediem, kraujas mala, mūra siena, simbolisks akmens. Meklējot var atrast emocionālo piedevu un vērtību, tieši šīs dziļās nozīmes aizved pie fantastiskiem risinājumiem.

Šobrīd Latvijas līgavu vēlme ir dažādu veidu apaļās konstrukcijas. Apļi ar smilgām dažādās interpretācijās, apļi ar zaļumiem, apļi ar zaļumiem un ziediem, apļi ar pavasara plaukstošajiem zariem un ziediem. Pašlaik ir aktuāla liela krāsainība – pāris spilgtu, viengabalainu krāsas laukumu izmantojums. Kvadrātveida zonas iezīmējums uz betona vai metāla paaugstinājumiem, melna metāla šķautņu izmantošana, caurspīdīgs organiskais stikls, audums dažādu formu arkās. Ik pa laikam parādās trijstūris.


FOTO: Inta Lankovska | Dekorācijas: Baiba Prindule-Rence

Pasaulē ir tendence izmantot organisko stiklu, drukājot vārdus, veidojot fonu. Aizvien ir aktuāli spēlēties ar dažādām spoguļplaknēm. Par arku var runāt arī horizontālā līmenī – spoguļkonstrukcija, spoguļa platforma, levitējošas formas.

Šis laiks ir par individuāliem risinājumiem. 2,5 metrus augsti koka stabi, uz kuriem uzrakstīta pāra mīļākā dzeja, vārdi. Baltas ziedu kompozīcijas ar kristāla akmeņiem un metāla cilindriem pie lielas rūsinātas sienas. Lielizmēra kanvas, uz kurām pāri ir radījuši savu mākslu, vai tīri baltas kā jauna ceļa sākuma simbols. Sešus metrus augsts arhitektonisks veidojums, impresijas elements.

Ierasti arkas tiek gatavotas no koka un metāla tā, lai būtu viegli un ērti saliekamas un uzstādāmas.

Mūsdienīgie, laikmetīgie risinājumi prasa citus materiālus. Nākamā līmeņa arkas ir tuvu laikmetīgās mākslas darbiem – instalācijas, vides mākslas objekti. Robežu nav. Organiskais stikls ar filtriem un apdruku, metāla konstrukcijas, kas nav klišejiski romantiskas, bet drīzāk kaut kas stilistisks, urbāns, laikmetīgs – to pat nevar ietērpt vārdos un atrādīt ar konkrētu attēlu. Īstākie un foršākie darbi rodas mijiedarbībā ar pāri, apvienojot pāra mīļākās lietas, krāsas, formas, leņķus. Fantāzijai nav ierobežojumu, un neļaujiet materiālam būt ierobežojumam jūsu kāzu dizainā!

Laikmetīgums un neparastums ir tas, kas iezīmēs šo kāzu sezonu. Tām līgavām, tiem pāriem, kas ir uz to gatavi. Meklēt citu ceremonijas formu, varbūt citu diennakts laiku – laulību ceremonija saullēktā, vakarā vai pusnaktī. Spēlēties ar formām gan scenārija, gan dizaina ziņā. Noteikumu nav. Ir savs personiskais lidojums. Uzdrošinieties un pamēģiniet! Kāzām nav jābūt klasiskām, ja jūsu sirds un prāts ir gatavi mazliet patrakot, lai vēlāk saviem mazbērniem rādītu, kā jūs laulājāties pie garāžas vārtiem, augstu klintī vai līdz ceļiem ūdenī.

Atveriet robežas un skatieties tālāk par rāmi, pie kura jūs stāvat! Uz kāzu arku varat skatīties plašāk par to, ka tas ir tikai objekts, pie kura laulājaties, – iztēlojieties to kā simboliskas durvis, pa kurām jūs ieejat savā kopīgajā mūžā! Daudz vērtīgāk par formu – apli, trijstūri, heksagonu, kvadrātu – ir stāsts, mīļie!

Lai jums foršs kāzu plānošanas laiks! Izbaudiet to! Tas ātri paiet, bet kāzu plānošana, ideju domāšana, scenārija veidošana un šīs dienas izbaudīšana ir pieredze, ko jums neviens neatņems. Rūgts!”


FOTO: Einārs Freimanis | Emīlija Bogdānova

Kur un kā sagādāt arku? 

Latvijas dekoratoriem ir plašs klāsts ar daudzveidīgām arkām. Kāzu organizēšanā varat iesaistīt dekoratoru, aiztaupot sev lieku stresu un pūles, un kopā izlemjot, kā izskatīsies jūsu īpašās dienas laulību ceremonijas dekorācijas. Visās Latvijas lielākajās inventāra nomās ir pieejamas dažādu veidu arkas. To varat izgatavot arī pašu spēkiem – varbūt līgavai vai līgavainim ir zelta rokas, un pašu veidotai arkai noteikti būs emocionālāka nozīme.

Raksta titulfoto: Krista Bumbiere