FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Laulību ceremoniju vietas

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Pateicoties likuma brīvībai, pāriem ir iespēja piedzīvot laulības noslēgšanu dažnedažādās vietās – galvenais nosacījums – jānodrošina laulību reģistrēšanai atbilstošus apstākļus.

Baznīca un laulības noslēgšana Dieva priekšā

Visbiežāk tie pāri, kas laulību vēlas noslēgt Dieva priekšā, pašu ceremoniju izvēlas noturēt baznīcas telpās. Baznīca joprojām ir viena no klasiskākajām laulību ceremoniju vietām, jo tajā, nenoliedzami, mājo svētums, īpaša gaisotne, greznība un diženums. Tomēr, ja pāris kādu īpašu apsvērumu dēļ vēlas, lai viņus salaulā mācītājs, taču ārpus baznīcas telpām, tad jāņem vērā, ka ne vienmēr tas būs iespējams un ne visi mācītāji ar to būs mierā.

Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca ir noteikusi, ka laulības ārpus dievnama notiek īpašos gadījumos. Draudzes mācītājs var pieņemt lēmumu, vai un kā tas varētu notikt. Tas nozīmē, ka nepieciešams izveidot brīvdabas altāri, vajadzētu novietot krustu uz altāra un sveces. Mācītājs vada laulību dievkalpojumu saskaņā ar LELB noteikto laulību kārtību un ievēro citus Baznīcas nosacījumus šajā sakarā.

Katoļu Baznīca un Pareizticīgā Baznīca praksi laulāt ārpus dievnama neatbalsta un nepiekopj.

Jāņem vērā, ka tikai noteikti attiecīgās konfesijas mācītāji Latvijā ir tiesīgi reģistrēt laulības, kurām ir juridisks spēks.

Laulības dzimtsarakstu nodaļā

Dzimtsarakstu nodaļa būs piemērota ceremonijas vieta pāriem, kas vēlas neatkāpties no tradicionālā, un tiem, kas laulības reģistrēšanu uztver kā formalitāti. Tā būs piemērota arī tiem, kam nav vēlēšanās vai laika iziet svētdienas skolas mācību baznīcā vai plānot ceremonijas norisi ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām.

Laulību ceremonija dzimtsarakstu nodaļas telpās būs vienkāršākais ceļš uz laulības apliecības iegūšanu.

Tomēr arvien vairāk pāru vēlas kāzu ceremoniju padarīt īpašāku – vietai piešķirot dziļāku nozīmi un vērtību – tāpēc nereti tiek lemts par labu laulību ceremonijai ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām.

Jaunajam pārim jāņem vērā, ka laulības reģistrācija ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām var notikt tikai tad, ja viņi paši šim mērķim nodrošina piemērotus apstākļus.

Tātad, izvēloties laulāties jebkurā citā vietā, jārēķinās, ka var nākties ieguldīt vairāk pūļu un līdzekļu, lai padarītu šo vietu tik tiešām īpašu un svinīgajai ceremonijai piemērotu.

Laulības reģistrāciju regulējošie normatīvie akti neizvirza kādus īpašus nosacījumus attiecībā uz personu deklarēto dzīvesvietu, tas nozīmē, ka pāris brīvi var izvēlēties vietu savai laulības ceremonijai. Un tieši tāpēc  var sākties ideju vētra, domu lidojums un fantāziju realizēšana!

Lasi arī: Netradicionālas laulību ceremoniju vietas

Pilis, muižas un citas vēsturiskas vietas

Kāzu dienas scenārijs var būt tieši tik traks un neprātīgs, cik pats jaunais pāris, un arī kāzu ceremonijas vieta var būt piemērota tieši jums!

Kāzu dienā, protams, var paļauties uz laikapstākļiem, cerot, ka tie lutinās. Taču, ja nojauta saka priekšā, ka labāk laulāties vietā, kur var justies droši jebkuros laikapstākļos, tad skaistas kāzu ceremonijas vietas, kas nezaudē savu šarmu, ir muižas un to terases, pilis un to lapenes, kā arī dažādu vēsturisku ēku svinību zāles.

Tās vienmēr būs klasiski elegantas laulību ceremonijas vietas, kas, pateicoties savai ikdienas greznībai, arī samērā viegli iekārtojamas un dekorējamas kāzu dienai. Turklāt iespējas pilīs un muižās ir plašas – no laulību ceremonijas iekštelpās, līdz ceremonijai pils pagalmā, pie blakus esošā ezera vai dīķa, lielā ozola, vai kādā citā ēkai piederošā un īpašā vietā.

FOTO: Ainārs Mazjānis

Laulību ceremonija muzejā vai memoriālajā mājā – arī tas ir iespējams. Tā būs vienlaikus pieturēšanās pie vēsturiskā mantojuma, reizē neliela atkāpšanās no klasiskām un jau ierastākām ceremoniju vietām.

Pie vēsturiskām vietām var pieskaitīt arī vairākas lauku sētas un to šķūņus, kas pēdējos gados iekaro kāzu svinētāju uzmanību. Šīs vietas uzrunā pārus ar savu vienkāršību, latvisko vidi, senatnīgumu apvienojumā ar moderno un iekoptajām ainavām. Šobrīd vairākas lauku sētas piedāvā iespēju rīkot ne vien svinības, bet arī laulību ceremoniju.

Parki, dārzi un vēl...

Skaisti iekopti parki un dārzi ir lieliski piemēroti un patiesībā arī ļoti pieejami kāzu ceremonijai.

Botāniskais dārzs, lavandu lauks, briežu dārzs  vai ceriņu dārzs un citas līdzīgas vietas – nu jau biežāk pieprasītas laulību ceremonijām savas īpašās pievilcības dēļ. Tā kā ikdienā šīs vietas nenodarbojas ar dažādu svinīgu pasākumu rīkošanu, tad plānošana var prasīt jau nedaudz lielākas rūpes.

Savukārt svinību vietām vai restorāniem piederošie dārzi neprasa neizpildāmas prasības, lai kāzu ceremonija varētu notikt. Līdzīgi kā pilīs un muižās, arī šeit, visticamāk, tam ir jau paredzēta vieta – nojume vai terase (pastāvīga vai modelējama) – ar nepieciešamo aprīkojumu, nopļauts zālājs, skaisti sastādītas puķes un piedāvājumā – dažādas dekorācijas, galdi un krēsli.

Brīvā dabā

Kāzu ceremonija brīvā dabā būs piemērota pāriem, kam tīk zāle zem kājām un debesis virs galvas, un dabas klātesamība. Kaut kas mazāk tverams, mazāk apjausts, vairāk mežonīgs, ar lielāku plašumu un vērienu, ko angliski mēdz dēvēt par wild nature.

Piemēram, kalnu nogāze, ala, kāpas vai mežs. Lai arī pēdējos gados mežs ir kļuvis gandrīz kā kāzu kulta vieta, kur notiek ne vien ceremonijas, bet arī svinības, tomēr, pateicoties Latvijas mežu plašumiem un skaistajām vietām, katrs pāris atradīs ko pavisam jaunu un tieši savu.

Pat šķietami zināmas un jau kāzu fotogrāfijās redzētas vietas iespējams noformēt pilnīgi no jauna. Piemēram, laulāties nevis pils parka lapenē, bet gan zem ozola pļavas vidū, kas atrodas pils teritorijas otrā pusē.

Meklējot savu maģisko kāzu ceremonijas vietu, galvenais ir nebaidīties paskatīties apkārt, pajautāt, painteresēties un uzzināt, vai un kā tas ir realizējams!

Jūras krasts

Kāzu ceremonija pie jūras ir sen zināma, taču joprojām pāru acīs tā saglabā savu šarmu un pievilcību. Iespējams, šīs vietas fenomens saistīts ar romantiku, kas lielākoties sastopama kinofilmās, un ar to, ka mums jūra ir tik viegli pieejama. Nav jābrauc simtiem kilometru tālu, lai sarīkotu skaistu un romantisku laulību ceremoniju jūras krastā. Vienam tīkamāka būs jūras piekraste ar lielpilsētas burzmu, citam – pievilcīgāks mazo jūras ciemu šarms.

FOTO: Emīlija Bogdānova

Laulību ceremonijas rīkošana brīvā dabā noteikti prasīs vairāk rūpju un plānošanas darbu nekā ceremonija baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā.

Ja kāzas plānojat pašu spēkiem, vērts domās iziet cauri visai ceremonijas norisei – no viesu ierašanās brīža, transporta novietošanas, piekļuves ceremonijas vietai līdz pat prom došanās brīdim. Noteikti jāatceras padomāt arī par labierīcību jautājumu. Ja uz ceremoniju ierodas vecākas paaudzes cilvēki vai ģimenes ar bērniem, jāpadomā arī par viņu ērtībām.

Lasi arī: Kā padarīt kāzas skaistas sev un viesiem

Ja savu kāzu plānošanu uzticat kāzu aģentūrai, tad visi organizatoriskie jautājumi ir jāuzņemas viņiem, tomēr vēlmes un gala vārds paliek jums.

Šobrīd dzīvojam laikā, kad teju viss ir iespējams. Jau tik daudz ir redzēts un tik maz kas vairs izraisa pārsteigumu. Tomēr joprojām tiecamies meklēt apbrīnas vērto un diženo. Kad jau netradicionālais un mazāk ierastais kļuvis ierasts, vērts ielūkoties netradicionālās laulību ceremoniju vietās.

Lasi un skaties arī: Skaistākās kāzu ceremonijas vietas

Raksta titulfoto: Lūcija Rošāne