FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
  • PIEZĪMES
  • VĒSTULES

Laulību ceremonijas arka - vai tiešām tikai arka?

image

Arvien biežāk Latvijas kāzu ceremonijās tiek izmantota arka. No kurienes nāk šī tradīcija, ko tā nozīmē un kādas ir tās dekorēšanas un izpildījuma variācijas? Vai arkai ir alternatīvas? Un kādas tās ir?

Laulības ceremonijas arka radusies, lai aizvietotu altāri gadījumā, ja laulības ceremonija notiek ārpus telpām. Arkas izmantošana ir sena ebreju tradīcija, lai jaunajam pārim būtu „nojume”, zem kuras vienam otru noskūpstīt.

Tradicionāla arkas forma ir noapaļota, taču mūsdienās tai ir neskaitāmi daudz variāciju un izpildījumu. Arka var būt taisnstūra, ar trijstūrveida „jumtu”, kā altāra galds vai lietussargs.

jasinskis-arka-01.jpg - 67.07 KB jasinskis-arka-02.jpg - 63.42 KB 
Foto: Artūrs Jasinskis

Kā arī tā var tikt veidota no visdažādākajiem materiāliem (koka, metāla, ziediem, palmu zariem, akmeņiem), nemaz nerunājot par izpausmēm tās dekorēšanā.

koka-arka-01.jpg - 54.4 KB 

 "A.M.Dizaina" pieredzē kādās no nesenajām kāzām kā ceremonijas altāris tika izmantotas  durvis, kas tika papildinātas ar ziedu dekorācijām un ziedlapiņām, kā arī zaļumiem kaisītu celiņu. Tādējādi ceremonijas noskaņas tika bagātinātas ar jaunu un vēl neredzētu vizuālo risinājumu. Durvis jaunajam pārim simbolizēja jaunas dzīves sākumu.

am-dizains-01.jpg - 28.72 KB am-dizains-02.jpg - 22.84 KB
Foto: Billijs Locs

„Citam pārim altāra vieta bija liels ozols pie tēva mājām, kura zarus rotāja daudzas lentas. Pierastais altāris Latvijā apaug ar daudzām trakām floristu un jaunā pāra idejām jau vairākus gadus,” – tā "A.M.Dizains".

Bieži vien arka tiek veidota arī telpās – piemēram, kā dekorācija svinību vietā, kur nav iespējams neko stiprināt pie sienām un griestiem vai arī tad, ja pati ceremonija notiek iekštelpās, bet nav baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā.

florist-lena-03.jpg - 30.04 KB 
Arkas autore: floriste Ļena

Vasaras kāzās floriste Liene Avotiņa iesaka izvēlēties netradicionālu un latvisku arku – veidotu no pļavas ziediem un smilgām. „Arī pašas arkas karkasam nav jābūt tradicionālam no metāla kalumiem.... Noderēs visparastākās koka līstes un skaists mežģīnes audums,” stāsta Liene.

liene-avotina-arka-01.jpg - 36.63 KB liene-avotina-arka-02.jpg - 34.79 KB 
Arkas autore: floriste Liene Avotiņa

Tāpat ļoti svinīgu noskaņu veido arī altāra galds bez ceremonijas arkas, ja ap to tiek izveidotas krāšņas ziedu kompozīcijas.

florist-lena-02.jpg - 41.45 KB 

Vēl viena alternatīva tradicionālajai arkai ir no kolonnām izveidota arka, ko piedāvā iznomāt „Dekonoma”. Šāda veida ceremonijas altāris radīs senatnīguma un pamatīguma izjūtu.

dekonoma-11.jpg - 34.36 KB 

Kristīne Harčenkova no "Design Imperia" stāsta, ka šobrīd kāzu floristikā un tai skaitā ceremoniju arkās ir aktuāli izmantot iepriekš mazāk izmantotus ziedus - peonijas, hortenzijas, ceriņus, kā arī papīra dekorācijas.
 

design-imperia-arkas-07.jpg - 25.56 KB design-imperia-arkas-08.jpg - 17.35 KB
Foto autors: Dmitrijs Mokejevs

design-imperia-arkas-05.jpg - 22.37 KB design-imperia-arkas-063.jpg - 13.19 KB

Kāzu rīkotāja Dagnija Lībane no svētku studijas "Sparkling" rīkojusi kāzas jaunajam pārim, kuri laulājās jūras krastā. Viņu ceremonijas altāris tika izveidots no kokiem, kas tika izskaloti no jūras un savākti turpat, jūras krastā. Līgavainim – jūrniekam bija svarīgi, lai jūras tēma tiktu apspēlēta maksimāli – tāpēc arī gredzeni tika pasniegti gliemežvākā, ielūgumi bija saiņoti pudelē, kura bija pildīta ar smiltīm no tās pašas vietas, kur notika ceremonija, un ceremoniju rotāja – ziedu ugunskuri. Šādas ceremonijas sarīkošana prasījusi ne mazumu pūļu, tomēr – rezultāts esot bijis ļoti skaists un noskaņām bagāts.

dagnija-arka-01.jpg - 50.62 KB dagnija-arka-02.jpg - 56.55 KB dagnija-arka-03.jpg - 51.2 KB 

Ja ceremonija notiek īpaši karstā vasaras dienā, no tiešiem saules stariem jaunais pāris var paslēpties un jāvārdu teikt teltsveida nojumē. Latvijā šādu iespēju piedāvā „Zem nojumes”.

zem-nojumes-01.jpg - 18.34 KB 

Kā redzams, tradicionālā izskata ceremonijas arka pamazām nonāk to tradīciju lokā, ko jaunais pāris vēlas lauzt, kopā ar floristiem un kāzu rīkotājiem izdomājot arvien jaunus risinājumus, pielāgojot ceremonijas arkas un altāra izskatu un dekorēšanu savai kāzu tēmai un idejai.

Raksta titulfoto: Laura Viļuma

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
  • Šīs nu ir tās laulību ceremoniju vietas, kas pirmajā brīdī pārspēj jebkura jaunā pāra izdomu, trakulības un pat bezbailības līmeni. Tās nereti  ir jauns izaicinājums fotogrāfiem un kāzu dekoratoriem, kā arī pārsteigums kāzu viesiem.

  • Pateicoties likuma brīvībai, pāriem ir iespēja piedzīvot laulības noslēgšanu dažnedažādās vietās – galvenais nosacījums – jānodrošina laulību reģistrēšanai atbilstošus apstākļus.

  • Ceremonijas vieta ir viena no pirmajām un arī nozīmīgākajām izvēlēm kāzu plānošanā. Arvien pieaug to pāru skaits, kas izvēlas laulāties ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām – brīvā dabā vai citā piemērotā vietā.

  • Jau vairākus gadus Latvijā laulību iespējams reģistrēt ne vien dzimtsarakstu nodaļu svinīgajās telpās un baznīcās, bet arī ārpus tām – citā, pāra brīvi izraudzītā un piemērotā vietā. Pateicoties šai likuma sniegtajai brīvībai, pēdējos gados esam varējuši pieredzēt elpu aizraujošas un emocionāli piesātinātas laulību ceremonijas dažādās neierastās un oriģinālās vietās.

  • Ierašanās uz laulību reģistrācijas ceremoniju – kādā sastāvā doties, kā un kurā brīdī līgava satiek līgavaini. Ar ko sākas laulību ceremonija dzimtsarakstu nodaļā, bet kā pie altāra dodas luterāņu, katoļu un pareizticīgo baznīcā.

  • Kad skaidrs kļuvis tas, ka precēsieties, nākamais svarīgais jautājums ir – kur to darīt? Baznīcā, dzimtsarakstu nodaļā, pie jūras, pilī vai varbūt gaisa balonā?