FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Baznīca vai dzimtsarakstu nodaļa?

Autors:Elīna Birkāne
Kad skaidrs kļuvis tas, ka precēsieties, nākamais svarīgais jautājums ir – kur to darīt? Baznīcā, dzimtsarakstu nodaļā, pie jūras, pilī vai varbūt gaisa balonā?

„Pirms pati saskāros ar šo jautājumu, nebiju iedomājusies, cik karstas diskusijas ap to notiek,” stāsta Elīna. „Mēs šo jautājumu atrisinājām pavisam vienkārši – neviens no mums nevēlējās tērēt laiku iesvētes mācībai – līdz ar to jautājums jau bija izsmelts, nemaz nesācies.” Labākajos gadījumos, protams, notiek kā Elīnas teiktajā, tomēr bieži vien ir tā, ka pat pati līgava īsti nezina, ko grib, un ja arī līgavainim nav noteikta viedokļa, tad izlemt ir viegli un grūti vienlaikus. Parasti, ja nezinām, kā rīkoties, mēģinām ieklausīties sabiedrības viedoklī un, ja ne gluži pārņemt to, tad varbūt vismaz saprast: „tā noteikti mēs negribam!”

Lasot dažādus ieteikumus un viedokļus publiskajā telpā, tā vien gribas kliegt, ka katrs taču var darīt, kā grib un nevienam citam nav gar to nekādas daļas. Tomēr – vai mēs pašas maz zinām, ko gribam un kāpēc izlemjam darīt tieši tā, nevis citādi?

Laulības dzimtsarakstu nodaļā

Pieteikties laulību ceremonijai dzimtsarakstu nodaļā, šķiet, ir visvienkāršāk – jāņem līdzi tikai pase, naudiņa nodevai, topošais vīrs un jādodas uz izvēlēto nodaļu uzrakstīt iesniegumu, kas jādara ne ātrāk kā sešus mēnešus un ne vēlāk kā mēnesi pirms vēlamās svinību dienas. Laulības reģistrācijas valsts nodeva ir 14,00 EUR. Ja tiek izvēlēts laulību noslēgt svinīgos apstākļos, tad klāt nāk vēl maksa par laulības reģistrācijas svinīgo ceremoniju. Slēgt savas laulības drīksti jebkurā no Latvijas dzimtsarakstu nodaļām, tāpēc, ja zini, ka nevēlies to darīt tajā, kas atrodas vistuvāk tavai dzīvesvietai, ir vērts iepriekš apskatīt vairākus variantus.

Baznīca vai dzimtsaralstu nodaļa
Foto: Liene Pētersone

Bieži dzirdēts, ka dzimtsarakstu nodaļu darbinieki strādā kā roboti un jaunlaulātie jūtas kā konveijerā. Ceremonijas vadītājai vai vadītājam ir tikpat liela nozīme kā ceremonijas vietai, jo tieši no šī cilvēka būs atkarīgs, cik sirsnīgs un personisks izvērtīsies šis notikums. Tāpēc, ja laiks līdz lielajam notikumam atļauj, sazinieties ar jūsu izvēlēto nodaļu darbiniekiem un pirms iesnieguma rakstīšanas aprunājieties ar darbiniekiem klātienē – saruna daudz ko pasaka par pašu cilvēku un to, kā viņš darīs savu darbu.

Tieši šāda ir Ilzes pieredze: ”Mēs precējāmies Carnikavas dzimtsarakstu nodaļā, lai gan paši esam no citas pilsētas. Bijām bijuši uz vairākām draugu un radinieku kāzām savā pilsētā un, lai gan to vadītāja bija jauka, mums tomēr likās, ka gribam mazliet citu attieksmi – ne tik salkanu un vecākus saraudinošu. Pie Carnikavas nodaļas darbinieces bijām trīs reizes, lai aprunātos par to, ko un kā gribam savā ceremonijā. Beigās viss bija tieši tā, kā vēlējāmies – viņas runa nelikās jau simts reizes dzirdēta un visu tās laiku gribējās smaidīt. Tāpēc es arī citiem pāriem iesaku apskatīt vairākus variantus pirms izlemšanas.” Turklāt dzimtsarakstu nodaļas telpas jums nebūs pašiem iepriekš jāizrotā, jo tās jau ir veidotas gana svinīgas, bet, ja tomēr rodas tāda vēlme, gandrīz vienmēr ir iespējams par visu vienoties, ja tikai uzdrošinās pajautāt.

Laulības baznīcā

Katram pārim ir savs iemesls, kāpēc viņi izlemj laulību slēgt baznīcā – citiem jau bērnības licies, ka tas ir vienīgais pareizais risinājums, dažreiz uz šādu soli mudina ticīgie radinieki, dažreiz viens no pāra ir ļoti ticīgs, bet citi to izvēlas tikai tāpēc, ka tas šķiet skaistāk un svinīgāk.

Baznīca vai dzimtsaralstu nodaļa
Foto: Reinis Melionarskis

Ar kāzām baznīcā viss tomēr nav tik vienkārši, jo gadījumos, ja kāds no jums vai abi nav iesvētīti, būs jāiziet iesvētes mācības kurss. Ja izvēlaties baznīcu tās atmosfēras, nevis kristietības vadīti, tas sākumā var likties sarežģīti, tomēr padomājiet – varbūt tiešām pirms stāšanās laulībā ir vērts vēlreiz visu kārtīgi pārdomāt un salikt pa plauktiņiem no kristietības viedokļa? Par sliktu jau tas nenāks, tikai jāvienojas ar savu sirdsapziņu – vai pašiem pēc tam nešķitīs, ka nebūdami ticīgi cilvēki, esat tikai spēlējuši teātri?

Secinājumi

Atceries, ka solījumu jūs dosiet viens otram, nevis dievam, mācītājam, dzimtsarakstu nodaļas darbiniecei vai jebkuram citam cilvēkam, kas vadīs vai piedalīsies jūsu laulību ceremonijā. Tāpēc vispirms vienojieties viens ar otru par jums atbilstošāko variantu un tikai tad izlemiet. Centieties neuzspiest savu viedokli, jo svarīgāk taču ir, lai jūs abi justos lieliski šajā dienā. Vienlīdz stipras vai vājas ir gan baznīcā, gan jebkur citur noslēgtās laulības saites. Laimīgas laulības atslēga neslēpjas ceremonijas vietā, bet gan jūsu sirdīs un attieksmē pret otru.

Ja esat lēmuši, ka laulības baznīcā tomēr nav domātas jums, bet arī dzimtsarakstu nodaļas telpas īsti neuzrunā, atcerieties, ka laulību ceremonija iespējama arī ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām – citā piemērotā vietā vai pat brīvā dabā.

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova