FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
 • PIEZĪMES
 • VĒSTULES

Baznīca vai dzimtsarakstu nodaļa?

(3)
image

Kad skaidrs kļuvis tas, ka precēsieties, nākamais svarīgais jautājums, kas jānoskaidro, ir – kur to darīt? Baznīcā, dzimtsarakstu nodaļā, pie jūras, pilī vai varbūt gaisa balonā?

„Pirms pati saskāros ar šo jautājumu, nebiju iedomājusies, cik karstas diskusijas ap to notiek,” stāsta Elīna. „Mēs šo jautājumu atrisinājām pavisam vienkārši – neviens no mums nevēlējās tērēt laiku iesvētes mācībai un līdz ar to jautājums jau bija izsmelts, nemaz nesācies.” Labākajos gadījumos, protams, notiek tieši tā kā Elīnas teiktajā, tomēr bieži vien ir tā, ka pat pati līgava īsti nezina, ko grib, un ja arī līgavainim nav noteikta viedokļa, tad izlemt ir viegli un grūti vienlaikus. Parasti, ja nezinām, kā rīkoties, mēģinām ieklausīties sabiedrības viedoklī un, ja ne gluži pārņemt to, tad varbūt vismaz saprast: „tā noteikti mēs negribam!” Lai gan bieži vēl bez radiem un tuvākajiem draugiem šādos gadījumos spēj palīdzēt internets. Šoreiz tas diez vai būs īstais atbildes glabātājs. Teju katrs kaut reizi ir pārliecinājies, ka tieši forumi ir tā vieta, kur rodas kašķi, un it kā dzimst patiesība. Par šo tēmu atrodami visdažādākie komentāri, sākot, no „Ja jau neticat kristietībai, tad kādēļ jāprecas baznīcā. Man visvairāk tracina cilvēki, kas kāzās precas baznīcā, bet pēc tam to visu noliedz.” un beidzot ar „Es personīgi precējos baznīcā un nekautrējos - tāpēc, ka smukāk".

Lasot šādus izteikumus, tā vien gribas kliegt, ka katrs taču var darīt, kā grib un nevienam citam nav gar to nekādas daļas, bet vai mēs pašas maz zinām, ko gribam un kāpēc izlemjam darīt tieši tā, nevis citādi?

Kāzas dzimtsarakstu nodaļā

Pieteikties laulību ceremonijai dzimtsarakstu nodaļā šķiet ir visvienkāršāk – jāņem līdzi tikai pase, naudiņa nodevai un topošais vīrs un jādodas uz izvēlēto nodaļu uzrakstīt iesniegumu, kas jādara ne ātrāk kā sešus mēnešus un ne vēlāk kā mēnesi pirms vēlamās svinību dienas. Slēgt savas laulības drīksti jebkurā no Latvijas dzimtsarakstu nodaļām, tāpēc, ja zini, ka nevēlies to darīt tajā, kas atrodas vistuvāk tavai dzīvesvietai, ir vērts iepriekš apskatīt vairākus variantus.

Baznīca vai dzimtsaralstu nodaļa
Foto: Liene Pētersone

Bieži dzirdēts, ka dzimtsarakstu nodaļu darbinieki strādā kā roboti un jaunlaulātie jūtas kā konveijerā. Ceremonijas vadītājai vai vadītājam ir daudz lielāka nozīme nekā ceremonijas vietai, jo tieši no šī cilvēka būs atkarīgs, cik sirsnīgs un personisks izvērtīsies šis notikums. Tāpēc, ja laiks līdz lielajam notikumam atļauj, sazinieties ar jūsu izvēlēto nodaļu darbiniekiem un pirms iesnieguma rakstīšanas aprunājieties ar darbiniekiem klātienē – saruna daudz ko pasaka par pašu cilvēku un to, kā viņš darīs savu darbu. Tieši šāda ir Ilzes pieredze: ”Mēs precējāmies Carnikavas dzimtsarakstu nodaļā, lai gan paši esam no citas pilsētas. Bijām bijuši uz vairākām draugu un radinieku kāzām savā pilsētā un, lai gan to vadītāja bija jauka, mums tomēr likās, ka gribam mazliet citu attieksmi – ne tik salkanu un vecākus saraudinošu. Pirms iesnieguma rakstīšanas pie Carnikavas nodaļas darbinieces bijām trīs reizes, lai aprunātos par to, ko un kā gribam savā ceremonijā. Beigās viss bija tieši tā, kā vēlējāmies – viņas runa nelikās jau simts reizes dzirdēta un visu tās laiku gribējās smaidīt. Tāpēc es arī citiem pāriem iesaku apskatīt vairākus variantus pirms izlemšanas.” Turklāt dzimtsarakstu nodaļas telpas jums nebūs pašiem iepriekš jāizrotā, jo tās jau ir veidotas gana svinīgas, bet, ja tomēr rodas tāda vēlme, gandrīz vienmēr ir iespējams par visu vienoties, ja tikai uzdrošinās pajautāt.

Kāzas baznīcā

Katram pārim ir savs iemesls, kāpēc viņi izvēlas savas ģimenes dibināšanu rīkot tieši baznīcā – citiem jau bērnības licies, ka tas ir vienīgais pareizais risinājums, dažreiz uz šādu soli mudina ticīgie radinieki, dažreiz viens no pāra ir ļoti ticīgs, bet citi to izvēlas tikai tāpēc, ka tas šķiet skaistāk un svinīgāk.

Baznīca vai dzimtsaralstu nodaļa
Foto: Reinis Melionarskis

Ar kāzām baznīcā viss tomēr nav tik vienkārši, jo gadījumos, ja kāds no jums vai abi nav iesvētīti, būs jāiziet iesvētes mācības kurss. Ja izvēlaties baznīcu tās atmosfēras, nevis kristietības vadīti, tas sākumā var likties sarežģīti, tomēr padomājiet – varbūt tiešām pirms stāšanās laulībā ir vērts vēlreiz visu kārtīgi pārdomāt un salikt pa plauktiņiem no kristietības viedokļa? Par sliktu jau tas nenāks, tikai jāvienojas ar savu sirdsapziņu – vai pašiem pēc tam nešķitīs, ka nebūdami ticīgi cilvēki, esat tikai spēlējuši teātri dodot savu solījumu it kā dieva, kuram paši nemaz neticat, priekšā?

Secinājumi

Atceries, ka solījumu jūs dosiet viens otram, nevis dievam, mācītājam, dzimtsarakstu nodaļas darbiniecei vai jebkuram citam cilvēkam, kas vadīs vai piedalīsies jūsu laulību ceremonijā, tāpēc vispirms vienojieties viens ar otru par jums atbilstošāko variantu un tikai tad izlemiet. Centieties neuzspiest savu viedokli, jo svarīgāk taču ir, lai jūs abi justos lieliski šajā dienā. Vienlīdz stipras vai vājas ir gan baznīcā, gan jebkur citur noslēgtās laulības saites. Laimīgas laulības atslēga neslēpjas ceremonijas vietā, bet gan jūsu sirdīs un attieksmē pret otru.

Raksta logo: Reinis Melionarskis

Komentāri
 • Burvigaa 27.11.2012 11:18
  Mums kāzas būs baznīcā. Neesam reliģiozi, neejam uz baznīcu katru svētdienu, patvērumu pie Dieva nemeklējam, bet ticam, ka ir kāds augstāks spēks, pateicoties kura gribai esam satikušies, tāpēc arī gribam savienot savas sirdis ar Viņa ziņu un svētību.
 • rozalinda1977 10.08.2012 07:12
  Žēl, ka cilvēki, kuri nav kompetenti kādā jautājumā, tik pārliecinoši par to izsakās - šajā gadījumā domāju - par kristietību. Baznīcā dod solījumu Dieva priekšā, kurš arī savieno cilvēkus par vienu miesu un dvēseli. Tas ir sakraments, ar kuru spēlēties nav pieļaujams....
 • dear_prudence 10.08.2012 17:08
  Nu spēlēties ar sakramentu neatļaujas tie,kas dievam tic.Pārējiem baznīca ir tikai skaista māja un bībele tikai kārtējā pasaka.Citādi uzskati nenorāda uz nekompetenci.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
 • Jau vairākus gadus Latvijā laulību iespējams reģistrēt ne vien dzimtsarakstu nodaļu svinīgajās telpās un baznīcās, bet arī ārpus tām – citā, pāra brīvi izraudzītā un piemērotā vietā. Pateicoties šai likuma sniegtajai brīvībai, pēdējos gados esam varējuši pieredzēt elpu aizraujošas un emocionāli piesātinātas laulību ceremonijas dažādās neierastās un oriģinālās vietās.

 • Ceremonijas vieta ir viens no galvenajiem aspektiem, par ko pāris domā, organizējot kāzas. Citi vēlas kāzas svinēt baznīcā, citi pludmalē, citi – burvīgā priežu mežā. Ja jūs vēl tikai domājat par to, kuru ceremonijas vietu izvēlēties, iedvesmojieties no šī brīža aktuālajām tendencēm. 

 • Arvien biežāk Latvijas kāzu ceremonijās tiek izmantota arka. No kurienes nāk šī tradīcija, ko tā nozīmē un kādas ir tās dekorēšanas un izpildījuma variācijas? Vai arkai ir alternatīvas? Un kādas tās ir?

 • Klasiska laulību ceremonija baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā jums šķiet „vakardiena”? Vēlaties noslēgt mazliet neparastākos apstākļos? Piedāvājam dažas versijas par netipiskām laulību ceremonijas norises vietām.

 • Ko vajadzētu ielāgot, dodoties uz laulības reģistrācijas ceremoniju?