FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Laulību ceremonijas vieta – baznīcas drupas

Autors:Linda Pūce
Jau vairākus gadus Latvijā laulību iespējams reģistrēt ne vien dzimtsarakstu nodaļu svinīgajās telpās un baznīcās, bet arī ārpus tām – citā, pāra brīvi izraudzītā un piemērotā vietā. Pateicoties šai likuma sniegtajai brīvībai, pēdējos gados esam varējuši pieredzēt elpu aizraujošas un emocionāli piesātinātas laulību ceremonijas dažādās neierastās un oriģinālās vietās.

Nebūs taču melots apgalvojot, ka esam jau pieradināti pie domas par laulību ceremoniju šķūnī, mežā, parkā, siltumnīcā, lavandu laukos, botāniskajos dārzos, briežu dārzos, dažādās industriālās telpās, uz ēku jumtiem un kāpēc gan ne TV tornī?! Saņemot ielūgumu uz laulību ceremoniju, kas paredzēta uz salas upes vidū, mēs vairs nejautāsim, kāpēc tāda vietas izvēle, bet gan domāsim, kā tur nokļūt.

Kad viss neierastais kļuvis ierasts, ir pienācis laiks kam jaunam. Laulību ceremonija baznīcu drupās – aktuāls jaunatklājums pāriem, kas grasās precēties, un jauns pārbaudījums kāzu viesu izpratnei par ideālu laulību reģistrācijas vietu. Būsim pamanījuši, ka interesi par baznīcu drupām kā vietu, kur noslēgt savu laulību, atsevišķi pāri izrādīja jau pirms pāris gadiem, taču tieši pēdējā gada laikā vēlmi salaulāties šajās pamestajās svētvietās ir paudis rekordliels skaits pāru, padarot vecās drupas par pieprasītu un modernu laulību ceremoniju vietu.

Kur slēpjas šo vietu pievilcības fenomens?

Nav iespējams noliegt to cildeno pievilcību un varenību, ko sevī vēl aizvien glabā gadsimtiem senās, majestātiskās celtnes – baznīcas. Un, pat ja no agrākajām svētvietām līdz mūsdienām ir saglabājušies tikai mūri, svētuma un diženuma sajūta nekur nav pagaisusi. 
 
Kāpēc pāri izvēlas laulāties baznīcu drupās? Kādu noteikti piesaista šo vietu vēsturiskā vērtība un saistība ar dzimtas vēsturi, citus – ideja par laulību ceremoniju svētvietā, bet ne tik formālā atmosfērā, kā tas būtu baznīcā. Vēl kādam pārim ir svarīgas kāzas ar dabas klātesamību – aizaugušas taciņas, apsūnojuši mūri, vēja svilpošana un viss plašais debesjums  virs galvas – vai. doma par jaunas elpas ienešanu vecajās drupās. Lai gan dažiem baznīcu drupas varētu asociēties vien ar pagājušo, zudušo dzīvi, noteikti būs arī tādi pāri, kuri jutīs, ka, apliecinot savu mīlestību šajā vietā, viņi to padara atkal svētu. 
 
Pagajušā gada vasarā kāzu fotogrāfs Einārs Freimanis Zvārdes baznīcas drupās iemūžināja Innas un Naura kāzu ceremoniju dabas, miera un mīlestības caurstrāvotās fotogrāfijās. Jautāts par šīs īpašās vietas pievilcību, Freimanis atzīst: “Ceremonijai baznīcas drupās ir savi plusi. Šādas ceremonijas notiek retāk, un man kā fotogrāfam priekšroka ir lietās, kuras ir kaut nedaudz ārpus ierastajiem kāzu standartiem (līdz tās kļūst par modes tendenci) un veido kāzu dienas unikalitāti. No profesionālās puses raugoties, baznīcas drupās jūties mazāk ierobežots nekā baznīcā. Ir 360 grādu pieeja (baznīcās fotogrāfs ir ierobežots līdz altārim), var atrast vairāk interesantu leņķu vai meklēt interesantus kadrus no ārpuses, kas nebūtu iespējams baznīcā.” Lielāka izpaušanās brīvība drupās esot ne vien fotogrāfam, bet arī dekoratoriem, kas jau tā savdabīgo ceremonijas vietu padara vēl izteiksmīgāku ar kāzu tematikai atbilstošām detaļām. 
 
“Laulājoties baznīcu drupās, tiek apvienotas divas visbiežāk vēlamās jaunlaulāto prasības vienā, proti, ceremonija dabā ar Dieva un mācītāja svētību. Lai gan tās ir tikai drupas, tajās, tāpat kā baznīcā, ir sava veida svētuma un Dieva klātbūtnes sajūta, jo fakts, ka šeit ir bijusi baznīca, tomēr atstāj iespaidu uz mūsu apziņu,” komentē Freimanis.




Foto: Einārs Freimanis / Vieta: Zvārdes baznīcas drupas

Savs stāsts par to, kā nonākts pie lēmuma par laulībām baznīcas drupās, ir arī Simonai un Artūram, kuri savai laulību ceremonijai pagājušās vasaras jūlijā bija izraudzījušies Salgales baznīcas drupas Ozolnieku novadā. Jautāta par vietas izvēli, Simona stāsta, ka viņu gadījumā bija pašsaprotami šo skaisto vietu izmantot kāzu rīkošanai, jo pāris dzīvo blakus šīs baznīcas drupām.


Foto: Juris Zīģelis / Vieta: Salgales baznīcas drupas / Dekorācijas: floristikas darbnīca Grieta 

Runājot par laulību ceremonijas organizēšanu baznīcas drupās, Simona vērš uzmanību uz to, ka pāriem, kuri vēlas laulāties baznīcas drupās, ir jāpadomā gan par drupu sakopšanu, gan laikapstākļiem un viesu drošību. Simona stāsta: „Mēs šo soli plānojām jau sen, tāpēc baznīcas sakopšana notika sistemātiski jau krietnu laiku iepriekš. Ja nedzīvojat tieši blakus un sakopšanai neveltāt daudzas nedēļas nogales, tad jārēķinās ar lielu darbu un laiku, taču rezultāts ir tā vērts.”

Salgales luterāņu baznīcas drupas: drīkstēja, bet vairs nedrīkst

Salgales baznīcas drupas pagājušajā vasarā izpelnījās vislielāko interesi no precēties gribošo pāru puses, ne pa jokam pārsteidzot Ozolnieku novada iedzīvotājus. Tomēr jau šajā pavasarī publiskajā telpā parādījās informācija, ka vietējai pašvaldībai šīs drupas nešķiet piemērota vieta laulību ceremonijas organizēšanai. Kā apliecināja Ozolnieku novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Diāna Pavlovska, Salgales baznīcas drupas kopš šā gada marta ir pašvaldības īpašumā, jo baznīcas draudze tās atdāvināja. Tā kā šīs drupas ir bīstamas, tad novada būvvalde ir aizliegusi tur jebkādus pasākumus, ieskaitot kāzas.



Foto: Tigrans Agadžanjans (www.atigran.lv) / Vieta: Salgales baznīcas drupas 

Pagājušajā gadā visu atbildību par drošību esot uzņēmusies baznīcas draudze, tāpēc laulāties gribētāji nav tikuši atraidīti, taču līdz pat brīdim, kamēr šī vieta netiks savesta kārtībā un attīstīta, pāriem būs jāraugās kāda cita Latvijas dievnama drupu virzienā.

Veckalsnavas luterāņu baznīca: majestātiski mūri Madonas pusē

Kad pirms diviem gadiem augustā Anete un Nauris draugu un tuvinieku klātbūtnē teica viens otram vārdu, viņi vēl nenojauta, ka kļūs par jaunas kāzu tendences radītājiem. Pēc pāra kāzām, kas tika iemūžinātas fantastiskās fotogrāfijās, pie Veckalsnavas baznīcas pat parādījusies neoficiāla pieteikšanās lapiņa, kurā pāri atzīmējuši savu izraudzīto datumu un laiku, lai salaulātos tieši šajā vietā.

Oficiālais ceļš, lai varētu laulību ceremoniju organizēt Veckalsnavas baznīcas drupās, gan nebūs sava kāzu datuma norādīšana šajā lapiņā; tas vedīs caur Madonas novada dzimtsarakstu nodaļu. Komentē šīs nodaļas vadītāja Vineta Lamberte: “Ja pāris vēlas laulāties Veckalsnavas baznīcas drupās, tad iesniegums vai izziņa par laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudi ir jāiesniedz Madonas novada dzimtsarakstu nodaļā un jāvienojas par ceremonijas laiku. Laulību Veckalsnavas baznīcas drupās var reģistrēt gan Madonas novada dzimtsarakstu nodaļas amatpersona, gan dažādu konfesiju mācītāji, kuriem ir atļauts slēgt laulību.”

Doma par kāzu ceremoniju Veckalsnavas baznīcas drupās pie Anetes un Naura atnāca pati vismaz gadu pirms pašām kāzām un pat pirms bildinājuma. Anete atceras: “Naura dzimtas mājas atrodas netālu no Madonas, un kādā rudens dienā, braucot no Madonas uz Rīgu, Kalsnavā pa gabalu ieraudzīju aleju, kuras galā atrodas baznīcas drupas, un es, protams, gribēju tās apskatīt. Veckalsnavas baznīcas drupās valdīja miers, spīdēja saule un pārņēma patīkamas sajūtas. Atceros, ka pat Instagram ieliku bildi ar tekstu "Maģiski skaista vieta, lai solītu otram sevi uz mūžu! Pienākot mūsu dienai, nebija jautājumu par to, kur to pavadīt, jo baznīca tā līdz galam mūs neuzrunāja sava lieluma dēļ (mūsu kāzas bija mazas, savukārt Torņkalna baznīca – liela).”
 
Aneti un Nauri salaulāja viņu draudzes mācītājs, tomēr Anete zina stāstīt, ka ne visi uz to parakstās. Ja nolemts, ka laulību ceremonija notiks baznīcas drupās, tad vispirms būtu jānoskaidro, kam pieder šīs drupas (baznīcai vai kādam privātīpašniekam), obligāti jāsazinās un jāvienojas par iespēju laulāties, jāuzzina, kurš drupas sakops. Anete un Nauris paši bija pļāvuši zāli, un Naura būvētās trepes izmanto vēl daudzi citi pāri pēc viņiem. Domājot par to, lai kāzu dienā nebūtu nekādu nepatīkamu pārsteigumu, Anete iesaka pārliecināties par drošību un padomāt par laikapstākļiem, kas var būtiski ietekmēt pasākumu ārpus telpām, kā arī pabrīdināt par to savu viesus (jumts neuzradīsies un baznīcas aukstie mūri nesasildīs; ja paredzēts dzīvais pavadījums, tad jāpadomā arī par mūziķiem un viņu instrumentiem). Ziedu dekorācijas savai kāzu dienai Anete bija veidojusi pati, un viņa ir pārliecināta, ka, organizējot kāzu ceremoniju baznīcas drupās, ar dekorācijām pārspīlēt nevajadzētu, jo vieta ir skaista pati par sevi.




Foto: Linda Lauva / Vieta: Veckalsnavas baznīcas drupas / Ziedu dekorācijas: Anete

Pagājušā gada augustā šajā pašā vietā par vīru un sievu kļuva vēl kāds burvīgs pāris – Liene un Uģis. “Izlēmām laulāties baznīcas drupās, jo, lai arī esam abi kristīti un ticīgi, vistuvāk augstākiem spēkiem jūtamies tur, kur var sajust dabas varenību un spēku, nevis cilvēka roku. Lai gan bijām izbraukājuši daudzas lielākas un mazākas baznīcas un apsvēruši arī iespēju laulāties dabā, kad iegājām Veckalsnavas baznīcas drupās, sajutām gan augstāku spēku klātesamību, gan dabu un zemes spēku. No pirmā mirkļa jau spējām vizualizēt, cik skaisti būtu noturēt ceremoniju šeit un cik daudz svētības un spēka šī vieta varētu sniegt mūsu kopējam ceļam. Tā ir tik neaprakstāma sajūta, ko neviena cilvēka celta ēka nespēj dot, tikai debesis virs galvas!”, sajūsmā par baznīcas drupu īpašo auru dalās Liene.

Lieni un Uģi salaulāja Kalsnavas apkaimes mācītājs Reinis Bikše. Atceroties laulību ceremoniju, Liene stāsta: “Sirsnīgāku, patiesāku un vienkāršāku (vārda skaistākajā nozīmē) ceremoniju nespēju iedomāties. Pateicoties baznīcas drupu specifikai, tikām cauri arī ar tādiem sīkumiem, kurus baznīcas klasiskajā izpratnē noteikti nevarētu izpildīt, piemēram, gredzenus nesa mūsu mini taksis, kuru saitītē veda viena no puķu meitenītēm. Man, savukārt, ļoti gribējās iet pa baznīcas drupu grīdu/zāli ar kailām pēdām, lai vienlaicīgi ar ārkārtīgi pacilājošo sajūtu saglabātu arī  saikni ar zemi. Svarīgi sīkumi ir tie, kas sniedz lielu atbalstu īpašajā dienā arī pašai līgavai.”

Jautāta par viesu reakciju uz to, ka laulību ceremonija notiks baznīcas drupās, Liene atklāj, ka viesi iepriekš nav zinājuši, kur ceremonija notiks, tāpēc viņu reakcijā  neviltots pārsteigumsmijās ar apbrīnu un sajūsmu. “Iesēdinājām visus viesus autobusā un likām braukt no Rīgas gandrīz 2 stundas. Sēdēšana autobusā ilgo laiku noteikti bija tā vērta, un komplimentus par neaizmirstamo ceremoniju dzirdam vēl arvien.”, atklāj Liene. Tomēr, lai arī cik sajūsmināti par ceremonijas vietas izvēli būtu bijuši viesi, Lienes un Uģa prieks par īpašo dienu un vietu bija vēl tūkstoškārt lielāks: “Mēs abi ar līgavaini, stāvot katrs savā baznīcas ejas galā pirms ceremonijas sākuma, domājām vienu domu – ka ir vēl skaistāk, nekā bijām spējuši jebkad iedomāties! Tā tiešām bija sapņu ceremonija, kuras dēļ es nespēju pārstāt birdināt aizkustinājuma asaras jau no pirmajiem soļiem, ejot pa baznīcas eju, un jūtu patiesums tajā mijās ar maģisku dabas un Dieva klātesamību. Par to es esmu pateicīga visiem iesaistītajiem”, priekā par piedzīvotajiem mirkļiem savā kāzu dienā dalās Liene.




Foto: Linda Lauva / Vieta: Veckalsnavas baznīcas drupas / Dekorācijas: Feja / Papīrlietas: Lotte's Papery

Runājot par ceremonijas organizatorisko pusi, Liene iesaka atstāt dekorāciju un noformēšanas lietas speciālistu ziņā. “Mēs izmantojām Fejas pakalpojumus (Baiba Prindule – Rence un viņas brīnišķīgā radošā komanda) visur, kas attiecās uz dekorācijām, ziediem un vizuālo noformējumu, un Lotte’s Papery papīrlietas (ielūgumus, ceremonijas programmas, dāvanas viesiem). Tā kā šī vieta pati par sevi ir ļoti skaista, tad, atstājot dekorēšanas jautājumus profesionāļu ziņā, izdevās izcelt drupu īpašo gaisotni, nevis to sabojāt ar neiederīgām dekorācijām”, savā pieredzē dalās Liene.



Foto: Linda Lauva / Vieta: Veckalsnavas baznīcas drupas / Dekorācijas: Feja / Papīrlietas: Lotte's Papery

Domājot par praktiskām lietām, ar kurām nācies saskarties, organizējot kāzas Veckalsnavas baznīcas drupās, Liene iesaka:

  • tā kā nav oficiālas kancelejas, kas organizētu drupu plānu, kāds pāris bija pielicis “laulību kalendāru” pie baznīcas ieejas, lai tīri nejaušības dēļ nesakristu vairākas ceremonijas vienā dienā. Un labi, ka tā, jo nākamajā dienā aiz mums laulājās cits pāris (kaut gan kopā bijām tikai četri pāri pa visu vasaru)​oficiālā puse daudz neatšķīrās no kāzu organizēšanas baznīcā – vajadzēja laulību atļauju no dzimtsarakstu nodaļas un iepriekšēju saskaņojumu ar mācītāju;
  • jāņem vērā, ka pašiem ir jānopļauj zāle, jāpārliecinās, vai nav gruži/koku zari utml., kā arī, protams, viss aiz sevis jānovāc, neatstājot atkritumus; 
  • jādomā, vai viesi sēdēs (jāatved krēsli);
  • jāparedz, kā rīkoties lietus gadījumā (visu dienu pirms mūsu kāzām lija, līdz ar to katram pārim tika izsniegts lietus mētelis vai caurspīdīgs lietussargs); 
  • jāpadomā, vai viesiem nebūs auksti (jāpabrīdina par piemērotu apģērbu);
  • ​ja viesi ir jāsūta uz tālāku Latvijas nostūri un kāzu svinību daļa plānota citur, es ieteiktu parūpēties, lai viesi justos ērti (piemēram, noīrējiet visiem autobusu) un lai viņiem nenāktos pa ceļam garlaikoties (kopā ar vakara vadītāju sagatavojiet viesiem izklaides programmu). Mēs arī atļāvāmies nelielu greznību un sagatavojām katram viesim paciņas ceļam, kur iekšā bija gan šampanieša pudele un viegla uzkoda, gan arī mīklas un spēles ar mūsu kāzu tematiku. Tāpat viesiem organizējām komandu sacensības, ņemot vērā autobusa ierobežotās telpas iespējas.

Laulāšana baznīcu drupās: kurš to veic?

Kad pāri mūs iedvesmojuši ar saviem pieredzes stāstiem par laulāšanos baznīcu drupās un šķiet, ka zinām teju visu, tad mieru tomēr vēl nedod kāds jautājums, proti, kurš mūs var salaulāt baznīcu drupās? Vai laulību baznīcu drupās reģistrē tikai mācītājs, vai arī to var darīt dzimtsarakstu nodaļas pārstāvis? 
 
Izrādās, iepriekš pieminētajās Veckalsnavas baznīcas drupās laulību var reģistrēt gan mācītājs, gan dzimtsarakstu nodaļas pārstāvis; arī Salgales baznīcas drupās līdz šā gada pavasarim bija šāda iespēja. Taču ir arī tādas baznīcu drupas, kur pārus laulā vienīgi mācītāji, piemēram, Zvārdes baznīcas drupu gadījumā. Saldus novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Silvija Jakševica skaidro: “Dzimtsarakstu nodaļa nelaulā ne baznīcā, ne baznīcas drupās. Uzskatu, ka tur tiesīgi laulāt ir tikai garīdznieki. Ar iesniegumu jebkurā gadījumā pāris vēršas dzimtsarakstu nodaļā, kā tas ir noteikts likumā. Par laulību vietu, ja tā ir kaut vai bijusī baznīca, ir jārunā ar garīdznieku.”

Lai noskaidrotu,  kurš ir tiesīgs reģistrēt laulību baznīcu drupās – vai tās ir īpašumtiesības vai baznīcas noteikumi – vēršamies pēc padoma pie LELB Garīgā personāla un Draudžu lietu daļas vadītāja, prāvesta Dzintara Laugaļa, kurš kalpo Ikšķiles draudzē. 
 
Pēc LELB pārstāvja vārdiem Latvijā ir diezgan daudz baznīcu drupu, kuras ir sakoptas tā, lai tajās būtu iespējams laulāties, un ir diezgan daudz gribētāju to izmantot. “Saskaņā ar Latvijas Evaņģēliski luteriskās. baznīcas kārtību laulības baznīcas drupās ir atļautas, ja mācītājs un rīkotāji, iekārtojot laulību vietu, saglabā cieņu pret svētīto vietu un ja tas pēc būtības ir kā brīvdabas dievkalpojums. Tas nozīmē, ka ir nepieciešams kaut vai stilizēts altāris un krucifikss. Kristīgas laulības pēc garīgās būtības ir laulības Dieva priekšā un Dieva ieaicināšana jaunā pāra turpmākajā dzīvē. Tas arī tiek atveidots, iekārtojot laulību vietu. Saskaņā ar LELB kārtību, kādā tiek reģistrētas laulības, šādas laulības baznīcas drupās tiek reģistrētas tajā draudzē, kuras teritorijā atrodas šīs baznīcas drupas. Laulāt drīkst arī cits mācītājs, iepriekš saskaņojot to ar vietējo draudzes mācītāju.”, informē prāvests Dzintars Laugalis.
 
Jautāts par to, vai baznīcas drupās laulāt vajadzētu vienīgi mācītājiem, LELB pārstāvis skaidro: “Pēc mūsu baznīcas kārtības ir tā, ka baznīcā vai sakrālai kalpošanai svētītās vietās publiskas darbības veic tikai tie, kuriem baznīca ir devusi šādas tiesības.Baznīca, kas atrodas drupās, pēc būtības tiek uzskatīta par baznīcu. Ja tās ir dievnama drupas, kurās jau sen nenotiek lūgšanas un dievkalpošana un tās netiek izmantotas sakrālai darbībai, tad ir grūtāk atbildēt vispārīgi, jo katra situācija ir individuāla. Vislabāk tādā gadījumā ir vērsties pie attiecīgā dievnama pārvaldītāja.”

Pirms laulību organizēšanas kādas baznīcas drupās vislabāk būtu noskaidrot šo drupu īpašuma piederību vietējā pašvaldībā. Ne vienmēr drupas pieder baznīcai, taču ja tās pieder baznīcai un vietējai draudzei, tad ir jāsazinās ar draudzes mācītāju, kurš varēs atbildēt uz pāri interesējošiem jautājumiem. Dzintars Laugalis gan norāda: “Parasti jau mūsu mācītāji vēlas dzirdēt motivāciju, kādēļ pāris vēlas laulāties baznīcas drupās, nevis baznīcā, kas darbojas. Mēs baznīcā diezgan daudz domājam simbolu valodā, tādēļ jaunas laulības un ģimenes dibināšanā nevajadzētu to darīt drupās, kas izsaka sabrukumu. Ja nu vienīgi šīs drupas ir skaisti sakoptas un iekārtotas jaunam sākumam – no sabrukuma uz celsmi…”

Laugalis pats kalpo Ikšķilē, kur atrodas Latvijā senākās baznīcas Sv. Meinarda baznīcas drupas Daugavas vidū uz salas. Šī sala atrodas Ikšķiles novada īpašumā, kas ir nodots ilggadējā bezmaksas nomā Romas Katoļu baznīcai, kura pārvalda un uztur kārtībā šo salu un senās baznīcas drupas. Sala ir lieliski iekārtota, tur atrodas akmens altāris, kas ir īpaši svētīts dažādai dievkalpošanai, un ir liels krusts. Vietējais katoļu dekāns Konstantīns Bojārs ir atbildīgs par visām darbībām, kas tur notiek, un viss ir jāsaskaņo ar viņu. Starp katoļiem un luterāņiem ir vienošanās, ka pēc iepriekšējas vienošanās šajās baznīcas drupās ir iespējams noturēt laulības, kristības vai cita veida svētdarbības, un tas arī katru gadu tiekot darīts.



Foto: Dzintars Krastiņš / Vieta: Ikšķiles baznīcas drupas uz Svētās Meinarda salas Daugavā

Ņemot vērā iegūto informāciju secinām, ka kārtību, kādā tiek reģistrētas laulības baznīcu drupās, būtiski ietekmē īpašumtiesības, kā arī tas, vai konkrētās drupas tiek vai netiek uzskatītas kā piemērotas svētdarbībām, tostarp laulību ceremonijai. Attiecībā uz visām baznīcu drupām nav iespējams piemērot vienādus nosacījumus, tāpēc gadījumos, kad pāris savai laulību ceremonai ir noskatījis kādas konkrētas baznīcas drupas, iesakām:

  • Vispirms vērsties vietējā pašvaldībā, lai noskaidrotu, vai drupas pieder pašvaldībai vai arī tas ir baznīcas īpašums.
  • Ja drupas pieder baznīcai, sazināties ar vietējo draudzes mācītāju, lai pārrunātu iespējas salaulāties drupās un vienotos par to, kas veiks laulību reģistrāciju (vietējais mācītājs vai cits mācītājs pēc jūsu izvēles). Visbeidzot, doties uz attiecīgā novada dzimtsarakstu nodaļu, lai iesniegtu iesniegumu par laulības noslēgšanu.
  • Ja drupas pieder pašvaldībai, vērsties dzimtsarakstu nodaļā, lai pārrunātu iespējas  salaulāties drupās, vienotos par to, kas veiks laulību reģistrāciju (mācītājs vai dzimtsarakstu nodaļas pārstāvis) un iesniegtu iesniegumu par laulības noslēgšanu.

Baznīcu drupas Latvijā: kur un kādas?

Baznīcu drupu Latvijā ir daudz; to vidū ir gan bijušās katoļu, gan luterāņu, pareizticīgo un vecticībnieku baznīcas. Piekļuves iespējas drupām un to stāvoklis katrā vietā, protams, ir atšķirīgs: kamēr kāda no senajām svētvietām grimst pilnīgā aizmirstībā, ir ieaugusi krūmos un atklājas vien entuziastiska meklētāja acij, tikmēr citas piedzīvo sava veida atdzimšanu – tiek sakoptas, dažas pat atjaunotas, un tajās notiek dažādas brīvdabas ceremonijas.
 
Viena no šādām vietām, kas ilgus gadus ir bijusi piemirsta, bet šopavar Lielās pavasara talkas ietvaros piedzīvojusi vērienīgus sakopšanas darbus, ir Bārtas luterāņu baznīcas drupas. Mūra baznīca šajā vietā tikusi uzcelta 1892. gadā pēc pazīstamā Liepājas arhitekta Maksa Paula Berči projekta. Baznīcas ēka tika sagrauta 1945.  gadā un vairs nav atjaunota. Rucavas tūrisma informācijas centra pārstāve Natālija Grauduže zināja stāstīt, ka talkas laikā drupas tika atbrīvotas un teritorija – iztīrīta, tādēļ kāzu ceremonijām šī vieta turpmāk varētu būt saistoša. Tā kā šīs drupas ir baznīcas īpašums, Grauduže sīkākai informācijai iesaka sazināties ar Liepājas diecēzes bīskapu Hansu Martinu Jensonu.



Foto: Natālija Grauduže / Vieta: Bārtas baznīcas drupas (2017. gada maijs)

Atjaunošanas un restaurācijas darbi šobrīd turpinās Griezes luterāņu baznīcas drupās Saldus novadā. Tāpat aktīvi būvniecības darbi noris arī Priekules novadā, kur no drupām atdzimst Gramzdas luterāņu baznīca. Šopavasar daļai baznīcas ir uzlikts jauns jumts, bet daļa no tās atradīsies zem klajas debess, kur šīs baznīcas senajos mūros tiks bruģēts pamats un ierīkoti soli lauku dievkalpojumiem. Interesantas vietas ar senatnes šarmu noteikti ir arī Sēlpils luterāņu baznīcas drupas, Ērģemes luterāņu baznīcas drupas, Embūtes luterāņu baznīcas drupas, kā arī Smaižu, Rubas un Griezes baznīcas drupas.

Foto: Edgars Pohevičs / Vieta: Rubas baznīcas drupas (2019. gada augusts)
Griezes baznīcas drupas, baznīcas drupas, Foto: Žigimants Krēsliņš
FOTO: Žigimants Krēsliņš / Vieta: Griezes baznīcas drupas (2020. gada augusts)
 
Rīkot laulību ceremoniju baznīcas drupās vai vienkārši aizbraukt uz šādu īpašu vietu un sajust senatnes varenību un mieru ir katra paša ziņā. Šajā laikā, kad ikdienā bieži meklējam ko īpašu, individuālu, atšķirīgu, pat savdabīgu, baznīcu drupas kā laulību ceremonijas vieta noteikti iemantos daudzu jauno pāru interesi un simpātijas. Kāpēc? Iemeslu un argumentu, ir daudz – katram savs stāsts, tāpēc vēl jo aizraujošāk!

Ieskaties arī Līvas un Jāņa kāzu ceremonijā, kas notika Rubas baznīcas drupās!

Ja arī Tev ir zināmas kādas baznīcas drupas Latvijas teritorijā, kur būtu iespējams organizēt laulību ceremoniju, raksti mums uz info@precos.lv un dalies šajā informācijā!

Titulbildes foto: Linda Lauva