Zelta laulības gredzeni - to vērtība un interesanti fakti
Interesanti fakti par zeltu
Gandrīz viss zelts, kas ir sastopams uz Zemes, ir cēlies no meteorītiem, kas bombardēja mūsu planētu pirms vairāk nekā 200 miljoniem gadu, tādēļ zeltu var atrast visos kontinentos un aptuveni 10 miljoni tonnu zelta glabājas pasaules okeānos.
Zelta ķīmiskais apzīmējums ir Au. Tas ir cēlies no latīņu vārda aurum, kas nozīmē „mirdzošā rītausma” vai „saullēkta mirdzums”. Patiesi skaists nosaukums!
Zelts ir ārkārtīgi elastīgs. 28 gramus zelta var izstiept 8 km garumā, tāpēc izšūšanā var ļoti praktiski izmantot zelta pavedienus.
Lai arī zelts ir smags un biezs metāls, to var ēst… To bieži vien izmanto kulinārijā gan dažādu ekskluzīvu ēdienu, gan kokteiļu rotāšanai. Tomēr daudziem zelta ēšana var izraisīt alerģisku reakciju…
Zelta īpašības ļauj to plaši izmantot medicīnā, zobārstniecībā, elektronikā un citur.
Zelta vērtība
Jo tīrāks zelts, jo augstāka ir tā vērtība, tomēr augstas kvalitātes zelts, ko izmanto dārglietu izgatavošanai, parasti satur citu metālu piekausējumus, lai to padarītu izturīgāku, piešķirtu tam krāsu un pastiprinātu citas pozitīvās īpašības.
- 24 karāti = 100% zelts.
- 22 karāti = 91,7 % zelta un 8,3 % citu metālu piemaisījumu.
- 24 un 22 karātu zelts tiek uzskatīts par pārāk mīkstu, lai no tā darinātu kvalitatīvas rotaslietas.
- 18 karāti = 75 % zelta un 25 % citu metālu piemaisījumu. Šis ir uzskatāms par luksusa kategorijas zeltu, no kura izgatavo ekskluzīvas rotaslietas, ko parasti valkā tikai ļoti īpašos gadījumos. 750. raudze.
- 14 karāti = 58,3 % zelta un 41,7 % citu metālu piemaisījumu. Kvalitatīvs zelts, kas ir lielisks kompromiss starp cenu, kvalitāti, ilgmūžību, izturību un vērtību. No šī zelta tiek darināti augstas kvalitātes saderināšanās gredzeni, laulības gredzeni un citas dārglietas, ko nēsā arī ikdienā. 585. raudze.
Dzeltenais zelts
Dabā zelts ir sastopams ar dzeltenu nokrāsu. Tieši šis zelts būs vistīrākais, ar mazāko citu metālu piejaukumu, tāpēc arī vismazāk alerģisks. Tomēr jāatceras, ka tīrs zelts ir ļoti mīksts un plastisks, tieši tāpēc dzeltenais zelts ir pakļauts augstākam skrāpējumu un deformāciju riskam. Lai tā nenotiktu, labs zelta gredzens nedrīkstētu svērt mazāk par 3 gramiem.
Dzeltenā zelta laulības gredzeni piestāvēs ļaudīm ar siltu olīvkrāsas ādas toni.
Sārtais zelts
Sakausējot zeltu ar varu, iegūst populāro sārto zeltu, kura tonis ir atkarīgs no vara daudzuma sakausējumā. Varš piešķir sārtajam zeltam lielisku izturību, tomēr ir ar augstāku alerģijas risku. Daudziem sārtais zelts asociējas ar Austrumeiropu, tomēr tieši zelts ar maigi rozā nokrāsu pašlaik ir tik populārs un moderns kā nekad iepriekš.
Sārtā zelta siltā, maigā krāsa piestāvēs gandrīz visu toņu ādai.
Baltais zelts
Ja uzskatāt, ka jums piestāv tikai sudrabs, iespējams, maldāties – baltais zelts būs lieliska izvēle. Balto zeltu iegūst, sakausējot zeltu ar pallādiju, sudrabu un citiem metāliem un tādējādi iegūstot teicamu izturību. Lai baltā zelta rotas padarītu īpaši gaišas un mirdzošas, tās rodē jeb pārklāj ar rodiju.
Baltā zelta laulības gredzeni īpaši labi piestāvēs gaišai ādas krāsai.
Cilvēka fantāzijai nav robežu, un arī zeltu mūsdienās ir iespējams iekrāsot gan zaļu, gan melnu. Tiesa, jāpatur prātā, ka tā ir tikai nokrāsa un dabā arvien satopams tikai dzeltens zelts. Klasiskais zelta trio – dzeltens, sārts un balts – būs modē vienmēr.
Raksts sadarbībā ar juvelieri Arvi Kotinu
Mājaslapa / Facebook / Instagram
Tel: +371 29481526
E-pasts: info@arviskotins.com
Dzeltenā zelta laulības gredzeni
Rozā zelta laulības gredzeni
Baltā zelta laulības gredzeni
Laulības gredzeni ar tīradņa efektu
Vairāku toņu zelts, briljanta rotājums un matējums
Baltais zelts un karbons
Zelts un melnais onikss
Laulības gredzeni ar pirkstu nospiedumiem
Raksta titulfoto: Raivo Sarelainens
Laulības gredzeni: juvelieris Arvis Kotins