FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kā izvēlēties laulības gredzenus?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Gredzens ir viens no nozīmīgākajiem laulības simboliem, kas diendienā rotās jūsu roku, tādēļ īstā gredzena izvēle ir teju svarīgākais lēmums, kas pārim jāpieņem pirms jāvārda teikšanas. Laulības gredzens mūsdienās nav vairs tikai mīlestības un savienības simbols, tas vienlaikus ir arī jūsu dzīves stila, personības un kopīgās dzīves sajūtu simbols.

Laulības gredzena stils

Laulības gredzena izvēle sāksies ar tā stila izvēli. Jānosaka, vai vēlaties klasisku laulības gredzenu, vai gredzenu ar īpašu dizainu. Tāpat pastāv iespēja izvēlēties atšķirīgus laulības gredzenus – smalkāku vai ar iestrādātu briljantu sievietes gredzenā un platāku, masīvāku vai pat cita materiāla gredzenu vīrietim. Gredzeni var būt arī vienāda stila un metāla, tomēr atšķirīga platuma katram. 

Lai arī reizēm praktiskākie būs tieši klasiski zelta stīpiņas gredzeni, mūsdienās tā noteikti vairs nav vienīgā iespēja. Uzdrīkstēšanās ir cieņā it visur, arī laulības gredzenu izvēlē. Tie drīkst atspoguļot nēsātāja gaumi un raksturu. Laulības gredzeni var tikt veidoti no neierastāka materiāla (platīna, titāna, karbona), tajos var būt iestrādāti krāsaini akmeņi vai dažādi īpaši gravējumi, vijumi vai reljefs.
laulību gredzeni Arvis Kotins
FOTO: juvelieris Arvis Kotins

Sieviete laulības gredzenu var nēsāt kopā ar saderināšanās gredzenu, kā arī katru uz savas rokas. Tie var tikt veidoti kā saskanīgs komplekts vai gluži atšķirīgi.

Praktiski padomi, izvēloties laulības gredzenu

Laulību ceremonijā tiek apliecināta mīlestība un cieņa uz mūžu. Tas nozīmē, ka arī laulības gredzeni būs jānēsā diendienā visu kopdzīves laiku. Laulības gredzenu izvēlē jāņem vērā ne vien vēlamais gredzenu stils un cena, bet arī dažas praktiskas lietas.

Funkcionalitāte

Laulības gredzeniem, pirmkārt, būtu jābūt pietiekami funkcionāliem un ērtiem, lai tie netraucētu ikdienā. Tieši praktiskuma dēļ nereti tiek izvēlētas klasiskas stīpiņas jeb vienkārši zelta vai cita materiāla gredzeni bez īpašiem ornamentiem, formas variācijām vai dārgakmeņiem.

Gredzena materiāls un jūsu dzīves stils

Izvēloties laulības gredzenus, vēlams ņemt vērā savu profesiju, hobijus un kopējo attieksmi pret rotu nēsāšanu.

Fiziski smags roku darbs var deformēt plānus un vieglus laulības gredzenus, turklāt, ja gredzenā iestrādāti dažādi sarežģīti ornamenti vai pinumi, tad pēcāk to būs daudz grūtāk vai pat neiespējami labot.

Aktīvi sportojot vai veicot lauku darbus, protams, ērtāki būs viegli un šauri gredzeni bez dārgakmeņiem vai īpašiem gravējumiem. Pie pārlieku lielas slodzes dārgakmeņi var izkrist un gravējumos krāties netīrumi. Tātad, izvēloties laulības gredzena dizainu, jāizvērtē gredzena materiāla un dizaina atbilstība dzīvesveidam.
Laulību gredzeni, kāzu kurpes. Foto: Laura Viļuma
FOTO: Laura Viļuma

Visbiežāk tiek izvēlēti zelta laulības gredzeni. Zelts savā tīrākajā formā – 999 proves (24K) ir pārāk mīksts, lai to izmantotu juvelierizstrādājumos, tāpēc tas tiek sakausēts ar citiem metāliem – varu, sudrabu, niķeli un cinku, – lai iegūtu metāla izturību. Attiecība starp zeltu un citu metālu piemaisījumu nosaka svaru karātos un zelta tīrību.

Latvijā populārākā ir 585.prove, kas nozīmē, ka zelta sastāvā ir 58.3% zelts un 41.7% citu metālu piemaisījums. Rotaslietas iespējams izgatavot arī no 750. proves, kurās zelta sastāvs būs 75%, bet jārēķinās, ka šādas rotas būs mīkstākas un pakļautas lielākam skrāpējumu un deformāciju riskam.

Izturīgākie un praktiski nenolietojamākie gredzeni ir platīna, kas ir īpaši izturīgs un teju nesaskrāpējams materiāls. Jārēķinās gan, ka platīna laulības gredzeni būs gandrīz divreiz dārgāki nekā baltā vai dzeltenā zelta.

Kvalitāte

Biežākās nelaimes, kas piemeklē nekvalitatīvus laulības gredzenus, ir deformācija, gredzeni ir saliekti vai pat pārlūzuši, kā arī dārgakmeņi ir izkrituši vai kļuvuši kustīgi. Izvēloties savus gredzenus, noteikti būtu jāpievērš uzmanība gredzena svaram. Gredzena svaram jābūt vismaz trīs gramiem, lai kvalitatīvi varētu turēt dārgakmeņus, kā arī netiktu pakļauts deformāciju riskam. Laulības gredzenu platums ierasti ir ap 5 mm, tomēr tas var variēt no 2 līdz 10 mm.

Visas zeltlietas tiek pakļautas skrāpējumiem. Nepareiza zelta kausēšana nozīmē, ka gredzens būs tik mīksts, ka uz tā paliks pat vieglākie skrāpējumi. Tāpēc jāpievērš uzmanība gredzena izcelsmei un kvalitātei.

Gredzenu iekšpusē vienmēr jābūt iestrādātam zelta proves numuram, savukārt briljantiem jābūt savam kvalitātes sertifikātam.

Gredzenu pielaikošana

Pat ja šķietami esat jau atraduši savus ideālos laulības gredzenus internetā un par izmēriem esat droši, pirms to iegādes – pielaikojiet!

Lasi arī: Kā noteikt gredzena izmēru?

Nereti tiek iedomāti un izplānoti viena stila gredzeni, bet pēc pielaikošanas iegādāti pavisam citi. Svarīgi ir ne tikai pārliecināties, kādi gredzeni piestāv, bet arī izjust sajūtas, kas rodas, gredzenam esot pirkstā. Pat vismazākā gredzena dizaina un izskata nianse var mainīt izvēli.
Laulību gredzeni, līgavas pušķis. Foto: Vilku Aivars
FOTO: Vilku Aivars

Lasi arī: Gredzens izvēlēts, bet ko tajā gravēt?

Veikalā vai pie juveliera – kur meklēt laulības gredzenu?

Laulības gredzenus var iegādāties gan juvelierizstrādājumu veikalos, gan pasūtīt pie juveliera.

Veikalā nopērkamās rotaslietas ir rūpnieciski ražotas. Ja tas ir veikts kvalitatīvi un atbilstoši visām prasībām, tad šīs rotas būs izturīgas un kvalitatīvas. Savukārt apšaubāmas kvalitātes un nezināmas izcelsmes gredzeni var ātri vien deformēties un sagādāt vilšanos. Savukārt gredzenu darināšana pie juveliera ir roku darbs, izmantojot gadsimtiem senas metodes.

To, kurš variants būs labāks, noteiks jūsu individuālās vēlmes. Laulības gredzenu iegāde juvelierizstrādājumu veikalā aizņems mazāk laika nekā pasūtot pie juveliera, tomēr tikai tad, ja esat skaidri definējuši, ko meklējat. Ja īstas skaidrības nav, tāpat var nākties apmeklēt daudzus juvelierizstrādājumu veikalus, līdz atradīsiet savus īstos gredzenus.

Veikalā iegādājamie gredzeni biežāk ir klasiskajā stilā, kā arī parasti noteiktos izmēros, piemēram, 16 vai 16,5. Savukārt juvelieris var izgatavot gredzenu, kas ir starp šiem izmēriem, – tādu, kas precīzi derēs tieši jums un būs ērts valkāšanai. Sadarbojoties ar juvelieri, iespējams realizēt savas vēlmes un sapņu lidojumu, iegūt gredzenus, kas būs tikai vienā eksemplārā, kuros iestrādātas tieši jūsu abu vēlmes, simboli vai nestandarta gravējumi un raksti.
Laulību gredzeni, mežģīņu kleita. Foto: Laura Viļuma
FOTO: Laura Viļuma

Juvelieris būs pareizā izvēle arī tad, ja neesat pārliecināti par to, kādus laulības gredzenus vēlaties. Konsultācijā ar juvelieri varat kopīgi nonākt pie sev tīkamākā un pareizā risinājuma.

Ja ir vēlme gredzenos izmantot sevis atnesto zeltu, arī tad juvelieris būs īstā izvēle. Zeltu ir iespējams pārkausēt, tādējādi nododot ģimenes zeltu no paaudzes paaudzē.

Lasi arī: Zelta laulības gredzeni – to vērtība un interesanti fakti

Rotu izturība, kvalitāte, meistara garantija un individuālais dizains ir vieni no svarīgākajiem argumentiem, kas atved klientus pie juvelieriem.

Cik maksā laulības gredzeni?

Laulības gredzenu cenu noteiks gan gredzena svars, gan izmantotais materiāls. Jo mazāks būs gredzena svars, jo, protams, priecēs arī tā cena. Tomēr, izvēloties laulības gredzenus, jāpatur prātā, ka gredzens tiks nēsāts ikdienā daudzu jo daudzu gadu garumā, tāpēc, izdarot cenu izvēli, būtu jāpievērš uzmanība gredzena kvalitātei.

Visvienkāršākie juvelierizstrādājumu veikalā iegādājamie 2mm plati zelta stīpiņas laulības gredzeni maksās sākot no 90 EUR par vienu.

Sarkanā un dzeltenā zelta gredzeni būs lētāki nekā baltā zelta, jo baltais zelts tiek iegūts, sakausējot zeltu ar pallādiju, sudrabu un citiem metāliem, tādējādi iegūstot teicamu izturību. Juvelierizstrādājumu veikalā iegādājami 3 mm baltā zelta stīpiņas gredzena cena būs sākot no 130 EUR par vienu gredzenu.

Lai arī populārākie ir tieši zelta laulības gredzeni, tos var veidot arī no cita materiāla, piemēram, platīna. Platīns ir ekskluzīvs, sudrabaini balts metāls un no tā tiek izgatavotas ekskluzīvas rotaslietas. Platīna laulības gredzenu cena būs sākot no 1000 EUR par pāri vienkāršai 3 mm stīpiņai.
Laulību gredzeni, gredzenu kastīte. Foto: Inga Vīņaude
FOTO: Inga Vīņaude

To, no kāda materiāla darinātiem ir jābūt jūsu laulības gredzeniem, un kādai ir jābūt to cenai, noteiksiet vien paši, izsverot savas vēlmes un finansiālās iespējas. Īstam laulības gredzenam ir jābūt tādam, kas piestāvēs un patiks tieši jums.

Raksta titulfoto: Uģis Nagliņš