FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Gredzens izvēlēts, bet ko tajā gravēt?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Gravējums gredzenam piešķir individualitāti. Tā ir tīrāko jūtu atklāsme otram, kas paliks apslēpta gredzena iekšpusē, lasāma un sajūtama tikai mīļotajam cilvēkam vai arī gluži otrādi, rotās gredzena virspusi, bet saprotama un zināma būs tikai laulātajiem.

Gandrīz katrs no mums jautāts par laulības gredzenu, pirmkārt, iedomājas vienkāršu zelta stīpiņu uz labās rokas zeltneša. Laiki mainās un laulības gredzeni tiem līdzi – visu krāsu zelta, sudraba, platīna vai varbūt bronzas gredzeni rotāti ar pērlēm dimantiem vai rubīniem – ļaujiet tik vaļu savai unikalitātei un fantāzijas lidojumam.

Laulība ir solījums. Būt kopā, cienīt vienam otru un godāt, mīlēt un līdzās stāvēt kā priekos tā nedienās. Gredzens ir kā zīmogs šim solījumam. Un tāpat kā mīļotais cilvēks, arī gredzens bieži vien ir jāmeklē ļoti ilgi, arī tieši Jums piemērota gredzena meklējumi aizņem krietnu laiku, bet tas jau vēl nav viss. Gredzens pats ir kā ziņnesis – cilvēks ir atradis kādu, ar ko kopā aizvadīt savu atlikušo dzīvi. Bet arī gredzens var saturēt vēstījumu – solījumu otram, jūtu atklāsmi gravējuma veidā.

Lasi arī: Saderināšanās gredzena izvēle

Laulību gredzenu gravēšana

Gravējums gredzenam piešķir individualitāti. Tā ir tīrāko jūtu atklāsme otram, kas paliks apslēpta gredzena iekšpusē, lasāma un sajūtama tikai mīļotajam cilvēkam vai arī gluži otrādi, rotās gredzena virspusi, bet saprotama un zināma būs tikai laulātajiem.

Visbiežāk laulības gredzenā gravēti tiek abu vārdi un kāzu datums – diena, kad divi kļūst par vienu, jaunu ģimeni. Paturot prātā domu, ka gredzeni tiek mīti (mainīti) – doti otram līdz ar solījumu, var iegravēt tikai laulātā drauga vārdu un kāzu datumu – no šīs dienas man esi tu, un es esmu ar tevi.

Ar šo domu tiek veidoti arī citādāki gravējumi kā, piemēram, sirdspukstu līnija vai pirkstu nospiedumi. Daļiņa manis, kas būs ar tevi. Ņemiet vērā, ka sirdspukstu līnija ļoti labi izskatās iegravēta arī gredzena ārpusē. Par sirdspukstiem runājot – kā tos dabūt? Lai viss būtu patiesi, nāksies vien kopā doties pie ārsta un taisīt kardiogrammu. Tas būs piedzīvojums jums abiem. Turklāt veicot šo procesu kopā, arī sirds sitīsies tieši tā, kā esot kopā ar savu izredzēto. Gribat asākus izliekumus? Iedodiet kardiogrammas laikā viens otram buču.

Parasti gredzenā tiek iegravēti ar jaunlaulātajiem saistīti dati:

 • sievas un vīra vārdi vai iniciāļi;
 • abu dzimšanas dati;
 • laulātā drauga vārds un kāzu datums;
 • kāzu dienas datums;
 • bildināšanas datums;
 • pirmā randiņa, tikšanās dienas datums;
 • pirkstu nospiedumi;
 • sirdspuksti jeb kardiogramma.

Ja šie varianti šķiet jau pārlieku ierasta lieta un sev gribas ko unikālu, var izvēlēties zīmju valodu, piemēram, A+J= ♥ vai A+S= ∞.

FOTO: juvelieris Arvis Kotins / laulību gredzeni ar reljefa tīradņu efektu un bezgalības simbolu

Vienkāršākajā variantā tie ir simboli, kas apzīmē otra cilvēka vārdu, mīļvārdiņu, raksturīgu iezīmi, kā, piemēram, sirds, sirsniņa, runčuks, zaķītis arī taurenis vai balodis kā mīlestības simbols. Ja kāzās ir kāds dominējošs simbols, to pašu var atainot arī gredzenā.

Līdzīgi var apspēlēt uzvārdu. Sievas gredzenā var iegravēt jauno vārdu un uzvārdu, jauna sākuma zīmi.

 • No šīs dienas un mūžam Ilze Bērziņa
 • Ab hinc Bērziņa
 • Anno 18. 07. 2020.   
 • ​Manam runčukam, manam zaķītim, manai mīlestībai un otrai pusītei.

Latviešu rakstu zīmes

Ar dziļāku domu tiek izmantotas visa veida un tautu rakstu zīmes - hieroglifi, ķīļa raksta simboli vai rūnas. Iespējams izmantot jebkuras zīmes atbilstoši jūsu ticībai vai filozofiskajai pārliecībai – ķīniešu hieroglifus, indiešu zīmes, indiāņu rakstus.

Tomēr nedrīkstam aizmirst arī seno latviešu rakstu zīmes. Tās ir mūsu, baltu saknes, – kas var dot papildus spēku un veiksmi jaunajai ģimenei.

FOTO: juvelieris Arvis Kotins
 

Dieva zīme

Šai zīmei ir ļoti liela simboliska jēga, tā piesaista dievišķos un radošos spēkus Šis ir pats vienkāršākais Dieva zīmes variants, kas simbolizē debesis kā pasaules jumtu. Šo zīmi liek kā saikni ar augstākajiem spēkiem, arī kā garīgo sargātāju. Tā ir arī dievišķās izziņas veicinātāja, gaismas enerģijas avots. Šī zīme palīdz atbrīvoties no enerģētiskajiem blokiem, simbolizē dieva klātbūtni ik solī, arī Jūsu laulībā – svētību, uzraudzību un aizstāvību.

Māras zīme

 Māra ir materiālās pasaules dievība, auglības devēja, sieviešu aizstāve, arī zemes un pazemes valstības pārvaldniece. Zīmei piemīt liela simboliska jēga un pretējs spēks Dieva trijstūrim, tādēļ tos apvienojot, iegūst līdzsvaru un saskaņu. Abas šīs zīmes savienojot, veidojas rombiņš- plaši lietots raksts, kopā ar citām zīmēm veidojot daudznozīmīgu simboliku. Abas šis zīmes , uzvelkot vienu pāri otrai, iegūst sešstūra zvaigzni- sauktu arī par lietuvēna krustu, kam piemīt spēcīga aizsardzība pret ļauno. Māras zīmes piešķir pamatīgumu drošību, saistību ar zemes un dabas spēkiem. Līdzīgi ir arī laulības – kad divi (sievišķais un vīrišķais) apvienojas vienā, veidojot jaunu, pilnīgu veselumu.

Māras krusts

Sendienās šo zīmi parasti uzvilka maizes klaipam vai vakaros pelnu kopiņai, tādēļ zīme saukta par uguns krustu. Tā kā Māra tika uzskatīta par saimniecības un dzīvnieku pasaules sargātāju, ar Māras krustu tika sargāta materiālā labklājība- Mājas un Maize-, tādēļ Māras krusts bija sevišķi nozīmīga simbolika. Tā ir kā aizsardzība nākamās ģimenes labklājībai. Pāra zīme - senatnē mēdza uguni iegūt- beržot divus kociņus vienu pret otru, tos turot krusteniski. Teiciens- viena pagale nedeg. Tāpat liekot ugunskurā pagales + vai x zīmēm līdzīgi- tas labāk deg. Līdzīgi arī kāzām nepieciešama šī zīme, lai savienība būtu auglīga.

Laimas zīme

Laimas zīme simbolizē mūžību un ritumu. Likteņa klātbūtni. Laima bija senlatviešu likteņa lēmēja – godinot Laimu un viņas rakstus savā kāzu dienā, var piesaistīt labu un veiksmīgu turpmāko dzīvi.

Laimas slotiņa

Slotiņas raksts it kā attēlo slieksni, kur Laima mājo, skuja mūžam zaļa. Slotiņa it kā aizslauka nevēlamo un aizsargā no ļauna.
Vertikālās svītras rakstā simbolizē sākumu un beigas – ir beidzies viens posms un sācies nākamais. Slīpās svītras aiz paralēlajām simbolizē jaunu ritumu.

Saules zīme

Saule ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols. Citu zīmju vidū Saules zīmes ir uz augstākas pakāpes- tā ir visa redzētāja un zinātāja. Visvairāk Saules zīme tiek lietota sieviešu rotās, it sevišķi meitu pūra mantās. Paši svarīgākie raksti goda tērpos, kāzās obligāti arī līgavainim. Saule ir visa sākums – siltums un gaisma, kam lemts apspīdēt arī Jūsu laulību. Mūžīgu gaismu jaunajai ģimenei.

Pērkons

Laimes, enerģijas Saules un uguns zīme.
Viens no vecākajiem rakstiem, sastopams daudzu tautu un it īpaši baltu ornamentikā. Ugunskrusts veidojies no diviem krustotiem zibeņiem. Lietots kā ļaunuma atbaidītājs u pasargātājs no nevēlamām dabas parādībām Latviešu mitoloģijā šī zīme simbolizē, gaismu, uguni, dzīvību. Šis ir arī Laimas krusts- piesaista laimi un atvaira nelabos spēkus.

Jumis

Zemes un tās auglības simbols, dzīvības sākums. Jumis – sena druvu auglības dievība latviešu mitoloģijā. Vārda „Jumis” izcelsme rodama senajā sanskrita valodā- tā nozīme ir dvīnis- auglības, pārpilnības, laimes un veiksmes simbols.

Ūsiņš

Dzīvības zīme.
Ļoti spēcīga aizsardzības zīme. Tika vilkta gan šūpuļos, gan uz sliekšņiem, gan citur. Zīmēja ar ragiem pret ļaunuma avotu. Eksperimentāli noteikts, ka šī zīme spēj neitralizēt arī kādu daļu no kaitīgā starojuma struktūras. Šī zīme dod arī spēku vārgajiem, dziedē slimības un stiprina savienības.

 

Lielvārdes josta

Neaizmirsīsim šo seno informācijas krājumu kodētu baltu zīmēm. Jebkuru informāciju ir iespējams pārveidot Lielvārdes jostas rakstā. Šādi varat iekodēt arī savus vārdus, kāzu datumu, Jums vēlamo informāciju, ko pēc tam iegravēt laulības gredzenā.

Pirms izmantot šos vai citus simbolus, der apdomāt, cik tuva ir šī ticība, un cik pilnīga izpratne un ticība šiem simboliem. Ne velti saistībā ar rakstu zīmēm dominē arī vārds – uzlikt. Uzlikt zīmes, nozīme uzlikt vēstījumu, ieprogrammēt nākamo virzību, ceļu, likteni. Nekad nevajadzētu šīm zīmēm pieiet vieglprātīgi.

Tādēļ vispirms centieties patiesi sajust sevī šo nepieciešamību tieši pret šīm zīmēm, un pēc tam ņemot palīgos rakstu zinātājus izveidot savu zīmju kodu. Šinī jomā jums var palīdzēt folkloras zinātāji un rakstu pētnieki. Padomu varat meklēt pie Valda Celma, grāmatas „Latvju raksts un zīmes” autora.

Laimes raksts

Vai atminaties, kā skolas laikā zīmējāt savu laimes rakstu? Izmantojot skaitļus no dzimšanas gada, mēneša un datuma un atzīmējot tos četrstūrī, ar reizrēķina palīdzību iespējams iegūt rakstu. Lūk, jums gatavs laulības gredzena gravējums. Kombinējiet savu, laulātā drauga dzimšanas gadus ar jūsu kāzu datumu un iegūsiet ko pilnīgi neatkārtojamu un unikāli maģisku.

Bībeles teksti

Ļaujiet jūsu ticībai spēcināt jūsu ceļu. Jūsu solījumus, zvērestus un cerību piepildījumu padariet spēcīgāku liekot savas ticības simbolus savā gredzenā un ļaujiet, lai tie stiprina arī jūsu savienību un laulības dzīvi. Ja esat kristīgās ticības piekritēji vai vismaz ne noliedzēji, tad izmantojiet iemīļotus vai, jūsuprāt, atbilstošus tekstus no Bībeles.

Daži piemēri:

"Mīlestība nekad nebeidzas" no Korintiešu 13.13

vai pilnajā versijā:

 "Mīlestība ir lēnprātīga, mīlestība ir laipna, tā neskauž, mīlestība nelielās, tā nav uzpūtīga. Tā neizturas piedauzīgi, tā nemeklē savu labumu, tā neskaistas, tā nepiemin ļaunu. Tā nepriecājas par netaisnību, bet priecājas par patiesību. Tā apklāj visu, tā tic visu, tā cer visu, tā panes visu. Mīlestība nekad nebeidzas." Korintiešiem 13:4-8,

Mīlestība ir ar mums šodien un mūžīgi.

Dzejas rindas vai pirmā valša dziesma

Ja nestaigājat cieši roku rokā ar kristīgo ticību, varat izvēlēties klasiskas vērtības – dzeju.

Gredzenā iespējams gravēt arī savas mīļākās dzejas rindas, ko vēlētos veltīt otram, vai kas vislabāk raksturotu Jūsu mīlestību. Izvēlētas no klasiķu sējumiem vai pašu sacerētas – tas paliek jūsu ziņā.

Un neaizmirstiet arī par „jūsu dziesmu”. Varbūt ir kāda dziesma, ko varat saukt par savējo, ko izvēlēsiet savam kāzu valsim. Varbūt izvēlaties šo melodiju arī savam gredzenam un dzīves ritumam.

Svešvalodu teicieni

Latīņu valoda tiek uzskatīta par vienu no senākajām un vislielāko popularitāti ieguvušajām valodām. Tā ir vispasaules valoda. Klīst teiciens, ka latīņu valodā runā pats dievs. Līdz ar to gredzena misija var tikt stiprināta arī ar izteicieniem latīņu valodā.

Lūk, populārākie no tiem:

Amor vincit omnia – mīlestība uzvar visu 
In aeternum – uz mūžiem, uz mūžigiem laikiem, mūžīgi
In saecula saeculorum – mūžīgi mūžos
Ab imo pectore – no tīras sirds
Ab ovo – no paša sākuma, no sākuma līdz beigām
Ab hinc – no šī brīža, no šejienes
Ad infinitum – līdz bezgalībai
Ad vitam aeternam – mūžīgai dzīvošanai, uz mūžu mūžiem
Ab hodierno – no šīs dienas
А solis ortu usque ad occasum – no saullēkta līdz saulrietam
omnia vincit amor – mīla stiprāka par visu
Absque omni exceptione – bez mazākajām šaubām
Aeterna historia – mūžīga vēsture
Con amore – ar mīlestību
Dolce vita – salda dzīve
Digitus dei est hic! – dieva pirksts ir šeit (dieva klātbūtne, dieva nodoms)
Ex animo – no sirds, no dvēseles
Fac fideli sis fidelis – esi uzticīgs tam, kas uzticīgs tev
Altera pars – otra puse
Fiat voluntas tua – Lai notiek tava griba!
Gens una sumus – esam viena cilts
Una voce – vienprātīgi, vienbalsīgi
Alter ego – mans otrais es
Omnia vincit amor et noc cedamus amori – Mīlestība uzvar visu un mēs esam pakļauti mīlestībai
Sic erat in fatis – Тā ir lemts!
Ubi concordia - ibi victoria – kur ir saticība, tur ir uzvara
Te amo – es Tevi mīlu

Jauniem pāriem ar īpašu humora izjūtu:
pax vobiscum! – Mierīgi vecais!
Mellita, domi adsum – mīļā, esmu mājās!

Neaizmirstiet, ka šos teicienus var kombinēt gan savā starpā, gan ar jūsu vārdiem, gadaskaitļiem, kāzu datumiem.

Gravējums kā mīlestības solījums

Mūžīgi tavs...
Es tevi mīlēšu mūžīgi.
Mana sieva no šīs dienas un mūžīgi
Deux Ames, Un Coeur (divas dvēseles, viena sirds, senfranču val.)
Ad multos anno – uz daudziem gadiem

Ja gadījumā jūs precaties ar cittautieti, šī iespēja būs jums it īpaši piemērota, jo saprotama abiem. Bet tikpat labi gredzena gravējumu var veikt arī abās valodās.

Laulības solījums

Ir skaisti iegravēt savu laulības solījumu, bet tā kā tas aizņem pārāk lielu vietu, iespējams izvēlēties tikai teikumus no tā, kas šķiet visraksturīgākie.

Solos Tevi mīlēt, cienīt un godāt mūžīgi mūžos.

Tavs vīrs no šīs dienas un mūžīgi.

Ar šo gredzenu ņemu tevi par savu mīļoto sievu.

Šis gredzens ir apliecinājums, ka kristīgā laulībā esam savienoti.

Ko dievs ir savienojis, to cilvēkiem nebūs šķirt.

Es ņemu tevi par savu sievu/vīru, par labāko draugu, par uzticamo dzīves draugu un manu mīlu visā mūža garumā.

Solos mīlēt un cienīt tevi, rūpēties un aizsargāt tevi, atbalstīt, un veicināt tevi; palikt kopā ar tevi mūžam.

Atkarībā no jūsu gredzena platuma, gravējumu ir iespējams veikt divās, trīs un pat vairāk rindās. Mūsdienās ir pieejamas metodes no visparastākās gravēšanas ar štiheli vai urbi līdz pat pilnībā datorizētai lāzergravešanai, kas var veikt vissarežģītākos un smalkākos gravējumus un pat veikt gravējumu jūsu rokrakstā.

Vai atceraties filmu „Gredzena pavēlnieks”? Arī šo gredzenu īpašu padarīja tieši tā gravējums.

Ļaujiet vaļu savām sajūtām un fantāzijai un veidojiet savu maģisko gredzenu. Esiet sava gredzena pavēlnieki.

FOTO: Laura Puncule

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova