FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Laulības solījuma atjaunošana

Autors:Luīze Lismane / PRECOS
Kad kopā pavadīts noteikts dzīves posms, nereti precētie pāri nolemj atjaunot savu laulības solījumu. Tas var noritēt gan mācītāja klātbūtnē baznīcā, atkārtojot jau reiz tik nozīmīgos zvēresta vārdus, gan mazāk formālā gaisotnē – uzrīkojot ballīti sev un tuvākajiem un svinīgi atzīmējot skaisto līdzāspastāvēšanas notikumu. Pāri visbiežāk laulības solījumu atjaunot izvēlas kāzu jubilejās, citkārt – kā svinīgu apliecinājumu tam ceļam, kas kopā noiets cauri priekiem un bēdām.

Laulības zvēresta atjaunošana var būt pat vēl nozīmīgāks un personiskāks notikums par pašām precībām, jo tas apstiprina – jā, mēs būsim viens otram mūžīgi.

Par to, kas ir laulības zvēresta atjaunošana no kristīgās pasaules skatupunkta, pastāstīt lūdzām Rinaldu Grantu. Par to, kā atjaunot laulības gredzenus, – juvelieri Arvi Kotinu. Savukārt Diāna Šilinska dalījās savā personiskajā pieredzē, kā notika viņas un vīra Andreja laulības zvēresta atjaunošana kāzu 15. gadadienā.

Laulības solījuma atjaunošana no baznīcas skatupunkta

Rinalds Grants,

Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes mācītājs, Rīgas iecirkņa prāvests

Vārds atjaunošana varētu mudināt domāt, ka iepriekš dotais solījums vairs nav spēkā, taču tā tas nav. Laulības solījuma atjaunošanai ir cits mērķis – savstarpēji apliecināt, ka joprojām esam veltījušies tam, ko viens otram esam izteikuši Dieva priekšā, un ka vēlamies kopīgi dotajā solījumā turpināt augt. Mūsdienās, kad ikdiena bieži ir pārbaudījums attiecībām, varam viens otru viegli ievainot un – arī uzticību mūsu vidū.

Laulības solījuma atjaunošana var radīt drošības izjūtu, ka esam, paļaujamies un ticam viens otram. Ne tikai bērniem un jauniešiem, bet arī pieaugušajiem ir būtiski dzirdēt, ka esam pieņemti un mīlēti un varam savstarpēji uzticēties un paļauties. Tas ir visveselīgākais konteksts, kādā attiecības var attīstīties un nobriest.

Romas katoļu baznīcā laulības solījuma atjaunošanu praktizē kā svētdarbību ar savu rituālu, luterāņu baznīcā tai nav īpaša statusa vai izstrādātas kārtības.

Ģertrūdes draudzē mēs esam to pārņēmuši no luterāņu baznīcas šūpuļa Vitenbergā, kur katru gadu 13. jūnijā, kad Mārtiņš Luters un Katrīna von Bora svinēja laulības, pilsētas baznīcā ir iespējams atjaunot laulības solījumu. Ja laulības solījuma atjaunošana notiek baznīcā, tad parasti tam ir muzikāls ietvars, Dieva vārda lasījums ar īsu uzrunu, pats laulības solījums, ko pāris atkārto, lūgšana un svētīšana. Garīdznieka klātbūtnē altāra priekšā laulības solījuma atjaunošana visbiežāk notiek īpašajās laulību gadskārtās, bet es pārus iedrošinu šos vārdus partnerim izteikt katrā kāzu gadadienā.

Laulības solījumu ir iespējams atjaunot tad, ja mēs to iepriekš laulību dievkalpojumā esam izteikuši. Ja laulības notikušas dzimtsarakstu nodaļā, tad vispirms ir svarīgi svinēt laulības iesvētīšanu.

Solījuma atjaunošana visbiežāk notiek tikai tuvāko ģimenes locekļu klātbūtnē, piemēram, kopā ar bērniem, kas, iespējams, nav pieredzējuši savu vecāku laulības. Šī gada jūnijā, kad piecpadsmit pāri no mūsu draudzes atjaunoja laulības zvērestu, varēja manīt, ka viņi savstarpēji izdzīvoja ko ļoti emocionālu. Tas nebija mazāk iespaidīgi kā tajā dienā, kad viņi deva laulības solījumu pirmoreiz – šoreiz daudz dziļāk un pavisam citā gaismā apzinoties laulības zvēresta vārdu nozīmi.

Laulības solījuma atjaunošana kāzu gadadienā

Diāna Šilinska

par laulības zvēresta atjaunošanu ar vīru Andreju Šilinski Jaunjelgavas katoļu baznīcā mācītāja Andreja Trapučkas klātbūtnē

Kopš brīža, kad apprecējāmies 2004. gadā, bija pagājuši 15 gadi. Tuvojoties 10. jūlijam, ar vīru izlēmām, ka vēlamies šos svētkus vēlreiz piedzīvot kopā ar sev tuviem cilvēkiem.

Ļoti gribējām, lai kopā ar mums šajā dienā baznīcā būtu mūsu bērni un kāzu solījuma liecinieki. Šo 15 gadu laikā ir piedzīvoti gan ļoti skaisti brīži, gan arī sirdi plosoši, tāpēc gribējām mirkli un dienu īpaši iemūžināt. Pa šo laiku mēs paši esam mainījušies, tāpat ir mainījies draugu loks no tiem, kas bija mūsu kāzās 2004. gadā.

Sākotnēji sazvanījāmies ar mūsu kāzu mācītāju Andreju Trapučku, satikāmies, izrunājām plānoto notikumu. Nolēmām, ka paši no jauna rakstīsim sava zvēresta vārdus. Viss notika brīvi un mierpilni, iekšēji jūtot gandarījumu un piepildījumu. Gredzenus gan no jauna nevilkām, līgavas pušķa man nebija, jo tas viss jau ir piedzīvots un nebija nepieciešams vēlreiz.

FOTO: Jānis Bērziņš

Mācītājs iesvētīja mūs arī kā ģimeni, noturēja misi. Savukārt vēlāk pēc baznīcas ar fotogrāfu devāmies skaistā fotosesijā, vakarā mājās svinīgi atzīmējām pasākumu. Manuprāt, mūsu bērniem tas bija sirsnīgs un emocionāls piedzīvojums, redzot, kā viņu vecāki pēc vairākiem gadiem atjauno laulības zvērestu.

Taču laulības solījumu var atjaunot ne tikai baznīcā un mācītāja vadībā. Šādu solījuma atjaunošanu pāris var veikt arī paši savu tuvāko cilvēku lokā, izvēloties norises vietu, veidu un no jauna rakstot un apliecinot mīlestības vārdos savas kopā pastāvēšanas nozīmi un jēgu. Kopā būt mierā un kopā pārvarot kalnus – tas, iespējams, ir dzīves galvenais uzdevums. No jauna apliecinot savas laulības spēku, iespējams, jāatjauno arī tās simboli – gredzeni –, kas laika gaitā ir mazliet zaudējis savu skaistumu.

Laulības solījuma simbols – gredzens

Arvis Kotins,

juvelieris

Laulības gredzeni ir dzīves svarīgākās rotaslietas – tās ne vien apliecina jaunu ģimenes sākumu un dotos solījumus, bet arī rotā mūsu rokas ik dienu visas dzīves garumā. Tomēr nereti gadās tā, ka cilvēki iegādājas gredzenus juvelierizstrādājumu veikalā, bet pēc laika apjauš, ka tie tomēr nav tādi, kādus gribētos. Citkārt ir bijis nepietiekams piedāvājums vai finansiāli ierobežojumi.

Tāpēc laulības gadadiena vai zvēresta atjaunošanas reize var būt īstais brīdis šos gredzenus mainīt, pārkausēt vai uzlabot pēc pašu vēlmēm. Reizēm laulātie vēlas atsvaidzināt gredzenu izskatu, reizēm – pat mainīt to dizainu. Juvelieris var atjaunot gredzenus, ja tie ir nokalpojuši, izkritis kāds akmentiņš, vai pārkausēt jau esošos gredzenus pavisam citā dizainā, tā piešķirot tiem jaunu nozīmi.

FOTO: publicitātes foto / juveliera Arvja Kotina darinātie laulību gredzeni

Reizēm klientam ir dzeltenā zelta laulības gredzeni, bet jauno rotas simbolu vēlas šobrīd tik populārajā rozā zelta krāsā. Tas ir izdarāms. Šādā gadījumā zeltam jāpievieno ligatūra, kas to iekrāsos attiecīgajā tonī. Sarežģītāk, ja no baltā vai sarkanā zelta vēlas iegūt dzelteno – tad zelts ir jāattīra. Tomēr to visu profesionāls juvelieris var veikt pēc laulāto vēlmēm.

Lasi arī: Zelta laulības gredzeni – to vērtība un interesanti fakti

Mūsu pieredzē bija pāris, kurš, sagaidot sudraba kāzu jubileju, vēlējās atjaunot laulības gredzenus, kas laika gaitā bija zaudējuši sākotnējo izskatu. Precoties 1990. gadā, gredzenu izvēle veikalos bija ierobežota, tos varēja iegādāties tikai ar talonu. Tolaik pāris iegādājās zelta gredzenus ar pīņu rakstu. Tuvojoties sudrabkāzām jeb 25. kāzu jubilejai, gredzeni bija zaudējuši spožumu. Saņemot juveliera solījumu, ka, izgatavojot jaunos gredzenus, tajos tiks izmantots sākotnējo gredzenu zelts, kopīgi tika izdomāts gredzenu dizains: klasiski rozā zelta laulības riņķi ar neparastu akcentu – kalumam līdzīgu reljefu.

Tā kā laulātā profesija bija kalējs, šāds vizuālais risinājums sievai un vīram bija tuvs un pazīstams. Gredzenos tika no jauna iegravēts oriģinālais gravējums – kāzu dienas datums un vienam otra vārds, saglabājot pāra individuālo apliecinājuma būtību laulības mūžībai.

Raksta titulfoto: Laura Apine