FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
  • PIEZĪMES
  • VĒSTULES

Sirds pret prātu. Iekšējā sajūta par klikšķi

image

Fiziska tieksme, romantiska mīla vai kaislība. Ja ir jānoformulē un katrai no šīm parādībām jāizdomā definīcija – lietas kļūst sarežģītas, bet, ja tā rūpīgi padomājam, viss ir vienkārši. Galvenais ir prast saskatīt, saklausīt, sajust un mācēt nosargāt magnētismu.

Nepretendējot uz visaptverošu analīzi un izklāstu par cilvēku savstarpējām attiecībām un to mijiedarbi, vēlos vērst uzmanību uz pāris atziņām, kas, iespējams, kādam ļaus atskārst ko jaunu, kādu atbrīvos no šaubām, bet citu rosinās domāt vai diskutēt. Lai paraudzītos uz attiecību, mīlestības un laulību fenomenu no dažādiem skatupunktiem, konsultējos ar ģimenes psihoterapeiti Ainu Poišu un attiecību konsultantu, seksologu Artūru Šulcu.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto no personīgā arhīva

Trīs paņēmieni, kā noteikt, vai cilvēks ir ĪSTAIS un VIENĪGAIS

1)    Došanās ceļojumā. Izvēloties ceļojumu, pieņemiet pēc iespējas grūtākus apstākļus – tā, lai ir sajūta, ka jūs esat tālu prom no visa. Viss, kas ir – tikai jūs, debess un zeme. Nav jādodas tālu nekurienē. Galvenais, lai izjūtat situāciju un saprotat, kā šādos apstākļos spējat sadzīvot viens ar otru. 

2)    Dejošana. Spēja savienoties ritmiskā izpausmē. Dejas palīdz sajust un pieņemt otru cilvēku – to, kā viņš attiecas pret tevi un kāda ir jūsu kaisles sabalansētība. Dejas laikā par cilvēku var uzzināt ļoti daudz. Pietiek ar vienu deju atskārsmei jūtu un kaisles līmenī.

3)    Ēdiena gatavošana. Šo procesu var identificēt ar jaunā radīšanu. Visvairāk šāds process izsaka tad, ja iekļauj kaut ko raudzējamu un veidojamu, piemēram, mīklas pagatavošanu un maizes cepšanu.

„Laulības ir pārbaudījums abiem diviem. Pārbaudījums ne tik daudz par to, cik ļoti cilvēki mīl viens otru, bet gan psiholoģiskais pārbaudījums tam, vai tu spēj ilgstoši izturēt ceļojumu, un attiecības – tas ir ilgstošs ceļojums. Ceļojums apkārt pasaulei ar kājām nelielā ātrumā.” (A. Šulcs)

„Ja es to cilvēku esmu apprecējis, tad esmu pieņēmis viņu ar to komplektu, kāds tas ir.” (A. Šulcs)

„Laulība ir kā deja. Process, kura laikā jāprot veidot manevrus, neraugoties uz to, ka partneris ir pievilkts ļoti cieši klāt. Jāprot saglabāt līdzsvaru dinamiskā kustībā – tā, lai vienā vietā ir ciešāka saspēle, otrā – brīvāka. Ja cilvēki spēj elastīgi dejot savās attiecībās, tad viņiem laulība ir un pastāv.” (A. Šulcs)

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Ainars Mazjānis

Aina Poiša: „Komandas veidošana turpinās arī laulības dzīvē.”

Attiecības ir divu cilvēku mijiedarbe, kuras pamatnosacījums ir komunikācija – ne tikai pragmatiskā, bet arī jūtu līmenī. Ir svarīgi runāt ne vien par kopēja ģimenes budžeta izveidi un citām praktiskām lietām, bet arī par sapņojumiem, ilgām. Komunikācija liecina par ieinteresētību otrā cilvēkā. Un pilnvērtīga komunikācija sniedz enerģiju, kas iedvesmo un veicina attiecību stabilitāti. Tā ir sadarbība, kur laulātie ir sadarbības partneri, kas brīvprātīgi piekrituši būt kopā izvēlētajā projektā – laulībā.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Gints Freimanis

Jebkurās attiecībās ir iekodēts, ka tās nevar palikt stagnatīvas. Tā kā dabā mainās gadalaiki, tā arī attiecībās ir jāiziet cauri visiem gadalaikiem.

Pavasaris. Viss mostas un ir liela ticība, daudz vēlmju, ilgas. Viss plaukst un zied. Kaut kas mostas, kaut kas veras vaļā un ir sākums kaut kam jaunam. Cilvēki bez šīs sajūtas nemaz nevar apprecēties. Solījums ir pavasaris.

Vasara. Laiks, kad ir ieinteresētība katrā mirklī. Process, kad tiek iekārtota kopējā pasaule. Bauda, kas vienlaikus tiek apvienota ar domām par kopējiem mērķiem. Ja parādās strīdi, tad to laikā partneri vēl ir uzmanīgi viens pret otru.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Sandra Melnalksne

Rudens. Rudens ražas laiks iedod pilnīgāku un reālāku spektru par to, kas ir kopdzīve. Un gluži kā rudens ražā daži āboli ir labi, bet daži ir iebuktēti, tā arī attiecībās var analoģiski saskatīt šo parādību. Nepateiktās lietas, līdz galam neatrisinātie konflikti, kas izraisa šaubas, vai tas bija pareizais lēmums. Un, ja rudens ir periods, kad dabā kaut kas tiek zaudēts, piemēram, kokiem – lapas, tad attiecībās tās ir ilūzijas.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Andris Krastiņš

Ziema. Šis gadalaiks ienāk brīžos, kad šaubas un skepse pārmāc visu pozitīvo. Posms, kad no izveidotās kopējās pasaules katrs partneris dzīvo blakus pasaulē. Parādās atsvešinātība. Iestājas klusums. Dvēseliska ziema. Pabūt vienatnē ne vienmēr ir bīstami, jo vienatnē sākas intravertais posms – sevis iepazīšana un sakārtošana. Ziemu var izmantot kā pašizaugsmes periodu, kad var uzkrāt spēku pavasara sulām, jo, ja ir labs pamats, tad sals ir pārejošs un atkal nāk pavasaris.

„Mēs nevaram pazaudēt sevi, bet mums ir jārēķinās ar būšanu vienā laivā. Ik pa brīdim jāpaskata, vai līdzpaņemtajā kartē mēs saredzam vienu un to pašu mērķi.” (A. Poiša) 

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Depositphotos.com

Attiecības ir tāds fenomens, kurā gadalaiku mainību nevar ieplānot vai prognozēt. No rīta pamostamies laimīgi, bet vakarā sēžam katrs savā stūrī. Un it kā nebija nekāda iemesla. Lai arī ļoti gribas ticēt un cerēt, ka visu laiku būs pavasaris vai vasara, ir jāatzīst, ka kustīgums un gadalaiku mainība ir dabisks process. Katrs indivīds cilvēciskā līmenī izjūt gadalaikus dvēselē, līdz ar to tas ienāk arī partnerattiecībās. Tas vien, ka cilvēks spēj apzināties, ka ir šādi posmi, spēj atrisināt daudzas šķietamās problēmas, tāpēc nav vērts iestrēgt kādā no posmiem pārlieku ilgi. Tā ir atbildība, ka mēs varam ļauties un uzticēties kopdzīvei. Ne vienmēr personīgās frekvences sakrīt ar apkārtējiem. Un tieši tāpēc ir svarīgi, ka ir otrs cilvēks blakus – savējais. Kādu dienu, kad tev būs ziema, vasara nāks un sasildīs tevi.

Sajūti ritmu un ļaujies kustībai! 

Angļu rakstnieks Rodžers Zelaznijs: „Ja es otru baudu kā saulrietu, tad es jūtos brīnišķīgi, jo saulrietam es taču nevaru uzspiest savu gribu.” 

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Zane Krūmiņa

Logotipa fotogrāfijas autors: Jānis Romanovskis
Raksta titulbildes autors: Juris Ross

 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
  • Kristīne un Vilnis šovasar svinēja savu pirmo kāzu jubileju, bet mīlestība abus vieno jau sen. Pāris iepazinās kādas atpūtas vietas atklāšanā abu dzimtajā pilsētā. Kaut iepriekš Kristīne un Vilnis viens otru nepazina, vēlāk izrādījās, ka abiem ir ļoti daudz kopīgu paziņu, interešu un pat abu nodarbošanās ir vienāda – Kristīne un Vilnis ir skolotāji! Pārim kopā patīk pavadīt laiku sportiskā garā – gan vērojot un atbalstot sportistus dažādās sacensībās, gan pašiem aktīvi atpūšoties.

  • "Viņi apprecējās un dzīvoja ilgi un laimīgi.” Uz tik cerīgas nots beidzas ne viena vien pasaka. Bet, kad lielais sapnis par neaizmirstamām kāzām ir izsapņots, bieži vien, uzsākot kopīgo ceļu pa šķietami rožaino laulības taciņu, gadās sāpīgi uzkāpt arī dažam ērkšķim. Tādēļ pacentāmies izzināt precētu pāru pieredzi, lai apkopotu velna duci noderīgu padomu, kas ļaus jums vieglāk pārdzīvot ne tikai pirmo laulības gadu, bet lieti noderēs arī turpmāk.

  • Ar kāzām svētki un prieki nebeidzas, tie tikai sākas! Kā plānot un nosvinēt savu pirmo kāzu jubileju, pieredzē dalās Mairita un Kaspars, kas pazīstami ir jau 8 gadus, bet šovasar 9. jūlijā svinēja pirmo kāzu gadadienu.

  • Šis ir stāsts par radošu, drosmīgu un mīlošu vīrieti, vīru un tēvu. Šis ir stāsts par Jāni un sen lolota sapņa piepildījumu. Šis ir stāsts par stipru un mīlošu ģimeni.

  • Šoreiz MINI intervija ar Agnesi un Arti Baumaņiem – ambiciozu, neatlaidīgu, sportisku un mīlošu pāri, kas laulības dzīvē visaugstāk vērtē mīļumu un rūpes. Agnese un Artis stāsta par sevi, laulību, sapņiem un kopīgajām vecumdienām.

  • Kāzu jubilejas ir skaists notikums jebkura pāra attiecībās. Lai gan bieži tiek jokots, ka šo dienu ik gadu ļoti gaida sievas un ļoti baidās aizmirst vīri, kāzu gadadiena noteikti ir mīlestības svētki, kas ir vienlīdz īpaši abiem laulātajiem. Vēl jo īpašāki tie ir pirmajā gadā pēc kāzām, kad kāzu jubilejas svinēšanas tradīcijas jaunajā ģimenē vēl nav iedibinājušās. Un variantu, kā atzīmēt šo dienu mīļi un aizraujoši, taču ir tik daudz!