FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Sirds pret prātu. Iekšējā sajūta par klikšķi

Autors:Ginta Augule
Fiziska tieksme, romantiska mīla vai kaislība. Ja ir jānoformulē un katrai no šīm parādībām jāizdomā definīcija – lietas kļūst sarežģītas, bet, ja tā rūpīgi padomājam, viss ir vienkārši. Galvenais ir prast saskatīt, saklausīt, sajust un mācēt nosargāt magnētismu.

Nepretendējot uz visaptverošu analīzi un izklāstu par cilvēku savstarpējām attiecībām un to mijiedarbi, vēlos vērst uzmanību uz pāris atziņām, kas, iespējams, kādam ļaus atskārst ko jaunu, kādu atbrīvos no šaubām, bet citu rosinās domāt vai diskutēt. Lai paraudzītos uz attiecību, mīlestības un laulību fenomenu no dažādiem skatupunktiem, konsultējos ar ģimenes psihoterapeiti Ainu Poišu un attiecību konsultantu, seksologu Artūru Šulcu.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto no personīgā arhīva

Trīs paņēmieni, kā noteikt, vai cilvēks ir ĪSTAIS un VIENĪGAIS

1)    Došanās ceļojumā. Izvēloties ceļojumu, pieņemiet pēc iespējas grūtākus apstākļus – tā, lai ir sajūta, ka jūs esat tālu prom no visa. Viss, kas ir – tikai jūs, debess un zeme. Nav jādodas tālu nekurienē. Galvenais, lai izjūtat situāciju un saprotat, kā šādos apstākļos spējat sadzīvot viens ar otru. 

2)    Dejošana. Spēja savienoties ritmiskā izpausmē. Dejas palīdz sajust un pieņemt otru cilvēku – to, kā viņš attiecas pret tevi un kāda ir jūsu kaisles sabalansētība. Dejas laikā par cilvēku var uzzināt ļoti daudz. Pietiek ar vienu deju atskārsmei jūtu un kaisles līmenī.

3)    Ēdiena gatavošana. Šo procesu var identificēt ar jaunā radīšanu. Visvairāk šāds process izsaka tad, ja iekļauj kaut ko raudzējamu un veidojamu, piemēram, mīklas pagatavošanu un maizes cepšanu.

„Laulības ir pārbaudījums abiem diviem. Pārbaudījums ne tik daudz par to, cik ļoti cilvēki mīl viens otru, bet gan psiholoģiskais pārbaudījums tam, vai tu spēj ilgstoši izturēt ceļojumu, un attiecības – tas ir ilgstošs ceļojums. Ceļojums apkārt pasaulei ar kājām nelielā ātrumā.” (A. Šulcs)

„Ja es to cilvēku esmu apprecējis, tad esmu pieņēmis viņu ar to komplektu, kāds tas ir.” (A. Šulcs)

„Laulība ir kā deja. Process, kura laikā jāprot veidot manevrus, neraugoties uz to, ka partneris ir pievilkts ļoti cieši klāt. Jāprot saglabāt līdzsvaru dinamiskā kustībā – tā, lai vienā vietā ir ciešāka saspēle, otrā – brīvāka. Ja cilvēki spēj elastīgi dejot savās attiecībās, tad viņiem laulība ir un pastāv.” (A. Šulcs)

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Ainars Mazjānis

Aina Poiša: „Komandas veidošana turpinās arī laulības dzīvē.”

Attiecības ir divu cilvēku mijiedarbe, kuras pamatnosacījums ir komunikācija – ne tikai pragmatiskā, bet arī jūtu līmenī. Ir svarīgi runāt ne vien par kopēja ģimenes budžeta izveidi un citām praktiskām lietām, bet arī par sapņojumiem, ilgām. Komunikācija liecina par ieinteresētību otrā cilvēkā. Un pilnvērtīga komunikācija sniedz enerģiju, kas iedvesmo un veicina attiecību stabilitāti. Tā ir sadarbība, kur laulātie ir sadarbības partneri, kas brīvprātīgi piekrituši būt kopā izvēlētajā projektā – laulībā.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Gints Freimanis

Jebkurās attiecībās ir iekodēts, ka tās nevar palikt stagnatīvas. Tā kā dabā mainās gadalaiki, tā arī attiecībās ir jāiziet cauri visiem gadalaikiem.

Pavasaris. Viss mostas un ir liela ticība, daudz vēlmju, ilgas. Viss plaukst un zied. Kaut kas mostas, kaut kas veras vaļā un ir sākums kaut kam jaunam. Cilvēki bez šīs sajūtas nemaz nevar apprecēties. Solījums ir pavasaris.

Vasara. Laiks, kad ir ieinteresētība katrā mirklī. Process, kad tiek iekārtota kopējā pasaule. Bauda, kas vienlaikus tiek apvienota ar domām par kopējiem mērķiem. Ja parādās strīdi, tad to laikā partneri vēl ir uzmanīgi viens pret otru.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Sandra Melnalksne

Rudens. Rudens ražas laiks iedod pilnīgāku un reālāku spektru par to, kas ir kopdzīve. Un gluži kā rudens ražā daži āboli ir labi, bet daži ir iebuktēti, tā arī attiecībās var analoģiski saskatīt šo parādību. Nepateiktās lietas, līdz galam neatrisinātie konflikti, kas izraisa šaubas, vai tas bija pareizais lēmums. Un, ja rudens ir periods, kad dabā kaut kas tiek zaudēts, piemēram, kokiem – lapas, tad attiecībās tās ir ilūzijas.

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Andris Krastiņš

Ziema. Šis gadalaiks ienāk brīžos, kad šaubas un skepse pārmāc visu pozitīvo. Posms, kad no izveidotās kopējās pasaules katrs partneris dzīvo blakus pasaulē. Parādās atsvešinātība. Iestājas klusums. Dvēseliska ziema. Pabūt vienatnē ne vienmēr ir bīstami, jo vienatnē sākas intravertais posms – sevis iepazīšana un sakārtošana. Ziemu var izmantot kā pašizaugsmes periodu, kad var uzkrāt spēku pavasara sulām, jo, ja ir labs pamats, tad sals ir pārejošs un atkal nāk pavasaris.

„Mēs nevaram pazaudēt sevi, bet mums ir jārēķinās ar būšanu vienā laivā. Ik pa brīdim jāpaskata, vai līdzpaņemtajā kartē mēs saredzam vienu un to pašu mērķi.” (A. Poiša) 

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Depositphotos.com

Attiecības ir tāds fenomens, kurā gadalaiku mainību nevar ieplānot vai prognozēt. No rīta pamostamies laimīgi, bet vakarā sēžam katrs savā stūrī. Un it kā nebija nekāda iemesla. Lai arī ļoti gribas ticēt un cerēt, ka visu laiku būs pavasaris vai vasara, ir jāatzīst, ka kustīgums un gadalaiku mainība ir dabisks process. Katrs indivīds cilvēciskā līmenī izjūt gadalaikus dvēselē, līdz ar to tas ienāk arī partnerattiecībās. Tas vien, ka cilvēks spēj apzināties, ka ir šādi posmi, spēj atrisināt daudzas šķietamās problēmas, tāpēc nav vērts iestrēgt kādā no posmiem pārlieku ilgi. Tā ir atbildība, ka mēs varam ļauties un uzticēties kopdzīvei. Ne vienmēr personīgās frekvences sakrīt ar apkārtējiem. Un tieši tāpēc ir svarīgi, ka ir otrs cilvēks blakus – savējais. Kādu dienu, kad tev būs ziema, vasara nāks un sasildīs tevi.

Sajūti ritmu un ļaujies kustībai! 

Angļu rakstnieks Rodžers Zelaznijs: „Ja es otru baudu kā saulrietu, tad es jūtos brīnišķīgi, jo saulrietam es taču nevaru uzspiest savu gribu.” 

Precos raksts sirds pret prātu
Foto: Zane Krūmiņa

Logotipa fotogrāfijas autors: Jānis Romanovskis
Raksta titulbildes autors: Juris Ross