FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
 • PIEZĪMES
 • VĒSTULES

Uzspodrinām kāzu tradīcijas!

image

Tradīcijām kāzās ir nozīmīga loma, tomēr, lai mūsdienās nezustu tradīciju spožums, tās nedaudz jāatsvaidzina. Līdzīgi kā vecmāmiņas iecienītie porcelāna trauki gaumīgi iekļaujami mūsdienu interjerā, arī kāzu tradīcijas iespējams uzspodrināt 21. gadsimta stilā.

Vecpuišu / vecmeitu vakari

Ballīšu ar tuvākajiem draugiem nekad nevar būt par daudz, turklāt šāda izpriecāšanās ir veselīgs antidepresants arī topošajiem preciniekiem, ļaujot kaut uz dienu izmukt no pirmslaulību satraukumiem un atzīmēt gaidāmos svētkus. Bieži vien pirmskāzu ballītes neizpaliek bez provocējošiem un mulsinošiem uzdevumiem, kad kopā ar saviem nedarbu brāļiem / māsām varam pēdējo reizi no sirds iztrakoties neprecētu ļaužu statusā. 

Uzspodrinām tradīciju!

Tā kā šī tradīcija mūsu laikos popularitāti nezaudē – drīzāk pat bauda uzplaukumu –, ideju tās svinēšanai netrūkst. Lūk, dažas no tām:

 • Interesanta ballītes tematika, piemēram, Dīvas uznāciens dziedošai, dejojošai, skatuvi un uzmanību mīlošai līgavai, Līgava Nr.1 – sportiskai, azartiskai līgavai, Džeina (līgavas vārds) no džungļiem – dabu mīlošai, aktīvai, enerģiskai līgavai.
 • Svarīgi būtu parūpēties par atbilstošu dreskodu, lai līgava izceltos uz kopējā fona, lai fotogrāfijas izdotos acij tīkamas un lai visas dienas garumā tiktu ievērota pasākuma tematika.
 • SPA apmeklējums, uzkodas pie jūras, zvēresta nodošana, kārtīga izdejošanās iecienītā klubiņā… Galvenais, lai līgavai sarūpētās aktivitātes patiktu un visiem būtu labs noskaņojums!
 • Jāpievērš uzmanība detaļām (akcenti, dekorācijas, paštaisīta etiķete šampanieša pudelei, oriģinālas fotogrāfijas u.c.), tad jautri būs visiem, un tas šajā pasākumā ir galvenais.
   

Uzspodrinām kāzu tradīcijas!
Foto: pilna servisa pasākumu aģentūra "Jamp"

Balta kāzu kleita

Viens no skaistākajiem kāzu mirkļiem ir brīdis, kad baznīcu pārņem sajūsmas, prieka un saviļņojuma vilnis, līgavai ienākot pa durvīm. Tērpusies sniegbaltā kleitā, līgava izskatās kā pasaku princese, un visu klātesošo sirdis gavilē. “Viņa ir tik skaista!” klusībā nodomā ikviens viesis, un līgava to ir pelnījusi, jo šī diena ir par viņu, par viņas pasaku. 

Uzspodrinām tradīciju!

 • Dažādi interesanti akcenti (mežģīnes, volāni, bantes, smalki izšuvumi, atšķirīgu toņu ielaidumi tērpā u.c.).
 • Brīnišķīgā iespēja pie altāra doties mammas vai vecmāmiņas kāzu kleitā, kas ir pielāgota līgavas auguma aprisēm un gaumei. 
 • Arī frizūras un matu rotas lieliski spēj atdzīvināt koptēlu, akcentējot līgavas personību un individualitāti (ziedu vainagi, sapīti mati, koša matu rota, sprādze, stīpiņa, cepurīte).

 

Uzspodrinām kāzu tradīcijas!
Foto: Uģis Brālēns

Mičošana

Lai gan mičošana ir simbolisks rituāls, kura laikā jaunais pāris tiek ievadīts kopdzīvē, šī tradīcija ir nozīmīga arī ar savu sirsnīgumu. Pusnakts tumsā jaunais pāris sēž plecu pie pleca, visapkārt kāzu viesi ar svecītēm rokās, klusi skan tautasdziesmas, daļa dāmu valda aizkustinājuma asaras, vīri – atbildīgi izdzied rindiņas un saspiež ciešāk sievu rokas... Sirreāla sajūta. Tieši šīs vienreizējās kopības, saliedētības un sirsnības dēļ mičošana noteikti būtu pelnījusi tikt iekļauta ikvienās kāzu svinībās.

Uzspodrinām tradīciju!

 • Mūsdienīgākas un laulātajam pārim tuvākas dziesmas izvēle ierasto tautasdziesmu vietā.
 • Mazas laternas, brīnumsvecītes vai mirgojošas aproces ierasto svecīšu vietā rituālam var radīt pavisam atšķirīgu noskaņu.
   

Jaunā pāra modināšana

Šāda veida paraža izkustina kāzu viesus, tos arī simboliski iesaistot laulāto jaunajā dzīvē. Šī aktivitāte viesiem netieši atgādina, kāds ir sapulcēšanās iemesls, un liek paturēt prātā, kas ir šo svinību vaininieki.

Uzspodrinām tradīciju!

 • Izvēlieties hokeja saukļus sportu mīlošam pārim, Dona repertuāru – romantiskam, vijoles skaņas – kultūru cienošam, bet skaļu smieklu šaltis – radošam pārim.
 • Ūdens bļodā, kur jaunlaulātie mazgās muti, ieberiet rožlapiņas, tā šai aktivitātei piešķirot romantisma dzirksti.
 • Dvieļus pasniedziet ar laulātā pāra iniciāļiem, lai tie būtu personiskāki.
 • Izmantojiet kādus neparastus apģērbus un atribūtus dzīvīgākam tēlam un jaunā pāra rīta smieklu devai!

 

Uzspodrinām kāzu tradīcijas!
Foto: Depositphotos.com

Dāvanas no jaunā pāra

Grūti iedomāties jaukāku tradīciju par savu tuvāko cilvēku iepriecināšanu, jo īpaši tik nozīmīgā dienā! Ar šīs tradīcijas palīdzību iespējams parādīt ne tikai saviem, bet arī otrās pusītes vecākiem, cik svarīga loma viņiem ir jūsu jaunās dzīves sākumā.

Uzspodrinām tradīciju!

 • Šī tradīcija iegūs jaunu elpu, ja to pasniegsiet neierastā veidā: ja esat aktīvs pāris, uzdziediet pašsacerētu dziesmu, kuras laikā varat izdalīt dāvanas; to pašu var darīt arī raitā dejas solī, atrakcijā iesaistot apdāvināmos.
 • Varat iepriekš (vai uz vietas) uzgleznot vecākus, vedējus, māsas un brāļus, un, rādot pa vienam attēlam, pasniegt dāvanas saviem mīļajiem. Variāciju iespējas ir bezgalīgas, atliek izvēlēties sev visatbilstošāko!


Tā īsti kāzas noslēdzas tikai atkāzās. Arī šī ir visnotaļ respektējama tradīcija, kura ļauj visiem vēlreiz sapulcēties uz tasi tējas un kopīgu kāzu fotogrāfiju aplūkošanu, gremdējoties ne tik senajās, bet noteikti patīkamajās svinību atmiņās. Ieraksti komentārā, kuras tradīcijas šajā sarakstā iekļautu Tu!

Raksta titulfoto: Ainārs Mazjānis

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
 • Līgavas māsas, līgavaiņa vedēji, puķu meitenes... Kas ir šie cilvēki un kādi ir viņu pienākumi kāzās? Ja arī Tev ir ticis šis gods, uzzini, ar kādu atbildību un izdevumiem nāksies rēķināties.

 • Izbaudi satraucošos kāzu mirkļus un emocijas atkal un atkal, katru gadu svinot savu kāzu jubileju. Jau kopš viduslaikiem katrai kāzu jubilejai ir dots nosaukums un piešķirti simboli. Šajā materiālā apkopojām dažādu valstu kopīgo un atšķirīgo kāzu jubileju nosaukumos.

 • Precies ar ārzemnieku vai plāno ielūgt viesus no citām valstīm? Lai visus vēlamos viesus patiešām sastaptu savā kāzu dienā, iespējams, pirms ielūguma izsūtīšanas ir vērts viņiem iepriekš paziņot par plānoto kāzu datumu.

 • Kas ir čigānos iešana, kā radusies šī tradīcija, kāds ir čigānos gājēju uzvedības kodekss un kāds ir vedēju uzdevums, sagaidot čigānus? Padomi, ieteikumi, idejas.

 • Kāda ir līgavas zagšanas tradīcijas loma mūsdienās? Kā līgavas zagšanas gadījumā jāreaģē vedējiem? Un kādi ir ieteikumi, lai šī aktivitāte neizjauktu kāzu svinību gaitu?

 • Ja plāno kāzas ar cittautu pilsoni, tad droši vien jāparūpējas par to, lai viesi no citām valstīm justos ērti, lai nerodas neveiklas situācijas. Piemēram, vai dāvināt ziedus ir raksturīgi tikai latviešiem vai arī citām tautām?