FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu deja – ieteikumi un padomi, lai tā būtu pati pilnība

Autors:Līga Āboma / PRECOS
Kas gan var būt skaistāks par kāzu brīdi, kas savijas mūzikas un emociju mikslī un spēj apburt ne tikai pašus izpildītājus, bet arī skatītājus? Kāzu valsis jaunlaulātajiem ir kā simbolisks pirmais solis jaunajā dzīvē, tāpēc vērts to padarīt īpašu un neatkārtojamu. PRECOS steidza noskaidrot, ar ko kāzu deja ir slavena un kā tai vislabāk sagatavoties. 

Kā radās pirmā deja?

Līgavas un līgavaiņa kāzu valsis ir iecienīta deja Eiropas un Amerikas kultūrās. Šī tradīcija nāk no 17. gadsimta Eiropas, kad etiķete paredzēja, ka balles ar pirmo deju atklāj goda viesi, – un tikai pēc tam var pievienoties pārējie.

Kopš tā laika tradīcijas ir mainījušās, taču kāzu pirmā deja vēl joprojām jaunajam pārim ir viens no romantiskākajiem un skaistākajiem mirkļiem kāzās. To īpašu padara gan izvēlētā mūzika, gan sagatavošanās process.

Par kāzu dejas tapšanas norisi stāsta Ilze Jankovska, profesionāla deju horeogrāfe

"Daudzi pāri, kas pie manis ir nākuši, apgalvo, ka viņi neprot dejot. Tāpēc kāzu horeogrāfa uzdevums ir radīt mākslas darbu, ko pats pāris spēj izpildīt. Nevajag baidīties, jo man vēl nav bijis neviens pāris, kas nenodejotu savu kāzu deju. Pat ja ir mazas kļūmītes, tās tāpat neviens nepamana. Protams, nevar likt dejot kvikstepu, ja ķermenis nav sagatavots. Bet ir ļoti daudz triku un kustību, kas izskatās ļoti iespaidīgi, lai arī pamatā tehnika ir ļoti vienkārša. Gadiem mācot, uzreiz var redzēt, ko pāris var izdarīt un ko nevar.

Kopumā, kāzu dejas apgūšanai pilnīgi pietiek ar 2 – 3 nodarbībām, ja vēlas ko vienkāršu, bet skaistu. Savukārt, sarežģītākām dejām pietiks ar 6-7 nodarbībām. Vienas nodarbības cena ir apmēram 25 EUR."

Cik garai jābūt pirmajai dejai?

Sporta deju pasniedzēja un batutu fitnesa trenere Aleksandra Kurusova uzsver, ka kāzu valsim nevajadzētu būt garākam par 2,5 - 3 minūtēm. "Dejai jābūt ar gaumi – īsi, konkrēti un skaisti. Ir svarīgi, lai interesanti ir ne tikai pašiem, bet arī skatītājiem. Ja deja būs ilga, tad arī viesi var sākt garlaikoties."

Lai arī šķiet, ka šis laiks ir pārāk īss, tā nav. Izvēloties dziesmu līdz 3 minūtēm, varat būt droši, ka ar šo laiku pilnībā pietiks, lai izbaudītu mirkļa maģiskumu un burvību. Tāpēc, lai paši justos komfortabli un viesiem nekļūtu garlaicīgi, horeogrāfi iesaka dziesmu apgriezt un pielāgot, jo arī profesionāli dejotāji uzstājas ne ilgāk par 1,5 - 2 minūtēm.


FOTO: Einārs Freimanis

Kā padarīt pirmo valsi neaizmirstamu?

Ilze Jankovska atzīst, ka deju īpašu padara tieši pāra mīlestība vienam pret otru. ''Tiklīdz mēs samācāmies soļus, mēs strādājam pie dabiskuma, pie attieksmes, jo, protams, ir satraukums un ir grūtāk koncentrēties uz soļiem, nemaz nerunājot par skatīšanos acīs vai sirsnīgu smaidu. Visa burvība ir tikai  attieksmē vienam pret otru un pati deja – soļi – ir tikai tāds skaists komponents. Pats galvenais ir – nebaidīties un sākt darīt. Ja dejot patīk, tad, ieguldot darbu un mīlestību, viss iecerētais izdodas.''

7 padomi pirmajai dejai

1. Izvēlies deju laicīgi un piesakies pie deju horeogrāfa!

Daudziem pāriem nav profesionālas pieredzes dejošanā, un tā nemaz nav nepieciešama. Ja tomēr vēlaties, lai horeogrāfs jums palīdz izveidot skaistu un romantisku kāzu deju, tad arī pasniedzēju meklējiet vairākus mēnešus iepriekš, jo svarīgs ir arī savstarpējais kontakts un saprašanās starp pāri un pasniedzēju.

Arī Aleksandra Kurusova uzsver, ka ir ļoti svarīgi atrast horeogrāfu un dziesmu laicīgi. "Ja pāris ierodas vismaz 2-3 mēnešus iepriekš, tad iemācīties dejot vispār nav problēmu. Bet ir bijušas situācijas, kad man pāris piezvana četras dienas pirms kāzām un saka, lai es palīdzu izveidot deju. Es, protams, nāku pretī, bet ir jāsaprot, ka neko sarežģītu mēs neiemācīsimies – bet arī tā nav, ka tā būs tikai mīņāšanās uz vietas. Ir iespējams izveidot īpašu iznācienu un ar vienkāršiem soļiem uztaisīt efektu – it kā pavisam elementāri, bet skaisti. Nekas nav neiespējams, ja paši grib, ja paši vēlās un ir gatavi darīt.

Mans ieteikums patiešām būtu – darīt to laicīgi. Viennozīmīgi! Jo tad gan deja prātā nosēžas, gan pāris ar to sadzīvo, un jo vairāk viņi dejo un atkārto, jo arvien vairāk un pārliecinātāk jūtas. Protams, ja laiks atļauj, var iemācīties pamata deju un pēc tam vēl kaut ko pielikt klāt. Pēc tam nav kāzu rītā jādreb un jāuztraucas par to, kā nodejos," ieteikumos dalās Aleksandra.

2. Izvēlies mūziku!

Dziesma būs neaizmirstamāka, ja tā abiem saistīsies ar kādām īpašām atmiņām. Gan Ilze Jankovska, gan Aleksandra Kurusova atzīst – kad uz mūzikas skatuves parādījās Eds Šīrans, tad tas kādu laiku bija īpašs trends kāzu dejas dziesmu izvēlē. Tāpat kā paši pāri ir dažādi, tāpat arī viņu īpašās dziesmas atšķiras. Katrai ir savs stāsts, piemēram, jaunlaulātie pie konkrētās dziesmas iepazinušies vai tā ir bijusi pirmā deja kādā ballītē, vai vienkārši abu mīļākā dziesma, – jebkurā gadījumā, pāris atnāk un saka, ka tā ir "mūsu dziesma". Tāpēc nosaukt populārākās dziesmas, ko pāri izvēlas, nemaz nebūtu iespējams.

3. Trenējies un atkārto.

Ne velti saka, ka atkārtošana ir zināšanu māte. Šādi veidosies pārliecība pašiem par sevi, kas rezultēsies ar dabiskāku un emocionālāku izpildījumu, kas būs interesantāk gan pašiem, gan viesiem.

4. Ērtas kurpes.

Lai arī var šķist, ka "skaistums prasa upurus", tomēr vairākkārt ir pierādījies fakts, ka neērtas kurpes var sabojāt visu prieku un neļaut izbaudīt dejošanu un kopā būšanu pilnībā.  

5. Klausies dziesmu atkārtoti.

Ir stereotips, ka klausīties vienu dziesmu uz riņķi – tas ir ātrākais veids, lai tā apniktu. Taču tā nav. Atkārtota klausīšanas palīdz ne tikai izjust dziesmas ritmu, bet arī mūzikas nianses un garumu.

6. Sagatavo plānu B!

Aleksandra Kurusova uzsver, ka viņas pieredze ir tik bagāta gan Latvijā, gan ārzemēs, ka viņa no sirds iesaka – vienmēr vajag nodrošināties. Nekad nevar zināt, kas var notikt ar tehniku. Tāpēc viņa iesaka vienmēr sagatavot "flešu" vai ierakstīt telefonā vēl vienu dziesmas versiju, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. 

7. Izklaidējies!

Tā ir jūsu abu diena! Tikai pats laulātais pāris ir šīs dienas noteicēji. Jo vieglāk visu uztversiet, jo mazāk būs lieka stresa. Nebaidieties no kļūdām, – tikai jūs zināt pareizos soļus. Kļūmītes, ja tādas gadīsie, neviens nepamanīs, tās tikai padarīs šo deju neaizmirstamu! Ķeriet mirkļus, sajūtas un vienkārši izbaudiet!

Piemērotākais brīdis jūsu kāzu dejai

Plānojot kāzu programmu, noteikti aktualizēsies jautājums par to, kad organizēt kāzu deju. Atcries – savās kāzās vari darīt, kā vēlies tu un tavs partneris, taču piedāvājam iespējamos variantus.


FOTO: Krista Bumbiere

Uzreiz pēc laulību ceremonijas
Tā sauktā "grand enter", kad pāris ir salaulājies un atklāj vakaru ar kāzu deju. Ideja ir laba, jo piešķiļ dzirksti visai tālākajai kāzu dienai. Šajā brīdī apvienojas spilgtākās emocijas, kas iegūtas laulību ceremonijā, un abi saplūst vienā dejā pie pārim īpašas dziesmas.

Pēc maltītes
Daudzi pāri izvēlas tieši šo variantu, jo tad viesi ir pavakariņojuši, daudz relaksētāki un gatavi priekšnesumam. Pēc dejas ir skaidrs, ka vakars ir atvērts lustīgai ballītei un tas paceļ vakara noskaņojumu citā līmenī. 

Pēc kāzu tortes sagriešanas
Tas būs kā ķirsītis uz kūkas! Tortes griešana pati par sevi ir izklaidējošs mirklis, kad tiek uzņemtas daudz fotogrāfijas un video, nemaz nerunājot par jokiem, kas vairāk populāri Amerikā. Tāpēc labs veids kā turpināt vakara izklaidējošo daļu, ir ar jaunlaulāto deju. 

Kāzu dejas alternatīvas

Kāzas ir mīlestības svētki. Nav tāda likuma, kas noteiktu, kā veidot kāzu scenāriju un ko tajā iekļaut. Viss ir atkarīgs no pāra vēlmēm un gaumes. Tāpat ir arī ar kāzu deju.

Ja topošie laulātie jūt, ka tas nav stāsts par viņiem un viņu būtību, ir iespējas izvēlēties alternatīvas. Varianti, ar ko aizstāt pirmo deju:

Pirmā dziesma
Tā var būt kāda smieklīga karaoke dziesma, ar ko izklaidēt viesus vai arī sirdi plosoša mīlas dziesma, kas novedīs līdz asarām visus klātesošos.

Kopīga deja ar viesiem
Šajā gadījumā jaunlaulātie nebūs uzmanības centrā, dejos visi, līdz ar to, būs iespēja justies daudz brīvāk nekā tad, ja dejotu tikai divi vien.

Viesu serenāde
Šis ir interesants veids, kā ‘’atklāt deju grīdu’’. Tā vietā, lai pāris dziedātu – dzied viesi. To var noorganizēt ar muzikālās grupas palīdzību, lūdzot izpildīt pavadījumu, kur viesi dzied no iepriekš izdalītām lirikas lapiņām.

Bilžu kolāža uz projektora
Var izvēlēties bildes, video, Instagram/Facebook postus, kas raksturo un attēlo pāra kopā pavadīto laiku līdz kāzām! Smieklīgi un aizraujoši ne tikai pašiem jaunlaulātajiem, bet arī viesiem.

Pirmā video spēle, pirmā lēkšana ar lecamauklu, pirmais šampanietis utt. Viss atkarīgs no pāra fantāzijas un radošuma!

Tādi īpašie un veinreizējie brīži dzīvē kā laulību ceremonija, pirmā deja, kūkas griešana izdaiļo šo īpašo dienu un piedod tai akcentu un noskaņu. Pirmais valsis ir neaizmirstams, tāpēc galvenais ir laicīgi sagatavoties un kāzu dienā ļauties emocijām.

PRECOS novēl, lai viegls solis un vēl vieglāka kopābūšana!

Raksta titulfoto: Klaids Lielbiksis

Paldies sakām profesionālajai deju horeogrāfei Ilze Jankovskai un sporta deju pasniedzējai, batutu fitnesa trenerei Aleksandrai Kurusovai, kas palīdzēja šī materiāla veidošanā.