FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
 • PIEZĪMES
 • VĒSTULES

Līgavas zagšana. Ieteikumi vedējiem

image

Kāda ir līgavas zagšanas tradīcijas loma mūsdienās? Kā līgavas zagšanas gadījumā jāreaģē vedējiem? Un kādi ir ieteikumi, lai šī aktivitāte neizjauktu kāzu svinību gaitu?

Mūsdienās šī atrakcija ir jāuztver tikai simboliski divu iemeslu dēļ:

 • agrāk līgavu zaga pats līgavainis vai viņa vedējs.
 • līgavas zagšana notika pirms derībām un laulībām.
   

Mūsdienu kāzās šis pasākums saistās ar procesu, kurā gan jauni, gan precēti puiši var izrādīt savu atraktivitāti, veiklību un vēlmi uzturēt vispārīgu jautrību.

Vedēju uzdevums nav diskutēt par tēmu – tas ir labi vai nepieņemami, jo šo procesu neizlemjat neorganizējat jūs. Lai arī kāds nebūtu jūsu viedoklis, šai procedūrai ir jābūt sagatavotiem, un no šīs situācijas jāiziet veikli, filigrāni un ar godu. Un šim nolūkam jāizdara divas lietas.

Jāizrunājas ar līgavu un līgavaini

Arī tad, ja jaunajam pārim šī atrakcija šķiet nepieņemama, jums kā vedējiem ir jābrīdina viņus par tādas lietas iespējamību. Līgavainim šo procesu nevajadzētu uztvert personīgi, jo šajā gadījumā tiek apliecināts, ka viņa izraudzītā meita ir vērtīga. Šīs lietas Jums ir jāpārrunā un jāizstrādā neliels rīcības plāns.

Pirmkārt, pārlieku nepretoties! Līgavas zagļi parasti pieliks visas pūles savas ieceres realizēšanai, līdz ar to pārlieku liela pretestība var novest tikai pie tērpa, kurpju vai, nedod Dievs, miesas bojājumiem.

Otrkārt, jo ātrāk un vieglāk tas notiks, jo ātrāk tas beigsies! Jo mazāk laika pavadīsiet bezjēdzīgā cīniņā, jo ātrāk varēs sākties izpirkšana un turpināties svinības.

Treškārt, arī līgava pati varēs panākt daudz vairāk mierīgā sarunu ceļā nekā ar kliegšanu un brēkšanu, ja nu gadījumā zagšanas process ievirzās nevēlamā gaisotnē.

Pārrunājiet šīs lietas pirms kāzām un vienojieties par aptuvenu rīcību. Tikai šādā ceļā jaunais pāris paliks mierīgs, zadzēji apmierināti, bet pārējie viesi no šī procesa gūs baudījumu.

Jāsagatavojas šim procesam

Sagatavojieties kaulēties ar zagļiem par izpirkumu. Sagatavojiet izpirkumu. Tā var būt pudele alkohola ar īpašu etiķeti, diploms par veiklību, Valērija Kargina izdots sertifikāts par profesionalitāti laupīšanā vai vakariņas restorānā, ko pēc kāzām uzsauks jaunais pāris. Ja zagļi pieprasa ko citu, ko nav iespējams raiti izpildīt, mēģiniet viņus ievest jums vēlamas sliedēs - sagatavojieties „nosist cenu”, kaulēties pārliecināt un rast risinājumu. Izpirkuma devēji jau neesat jūs vienīgie vai jaunais pāris – meitu izpirkt var arī vecāki, piesolot „pusi cūkas un pusi druvas” vai vienkārši labāko ābolu vīnu no sava pagraba. Galu galā, ja jūsu kāzās ir paredzēta amatu dalīšana, būs iecelti arī līgavas sargi, kuri tad nu var par sodu uzņemties maksāt izpirkumu, piemēram, nomazgāt zadzēju mašīnas.

Neaizmirst par kāzu viesiem

Dariet šo procesu baudāmu arī kāzu viesiem. Bieži vien gadās situācijas, ka līgava tiek nozagta, un svinībās iestājās pauze. Vedēji ir pārņemti ar līgavas meklēšanu, bet viesi nezina, ko iesākt, jo viņiem vairs netiek pievērsta nekāda vērība.

Ieteikums būtu – netērēt daudz laika līgavas meklēšanai. Patiesībā - neaizrauties ar meklēšanu vispār, jo tai nav īpaši konstruktīvs rezultāts. Atrašanas gadījumā var izcelties nevajadzīgs cīniņš vai tik un tā līgava būs ieslēgta kādā istabā. Šinī gadījumā kā labāko rīcību ieteiktu sasaukt visus viesus zālē un paziņot par notikušo. Tad nu izsaukt zālē starpniekus – izpirkuma prasītājus un sākt pārrunas par līgavas atgriešanas nosacījumiem. Lieki piebilst, ka to vēlams padarīt par interesantu procesu visiem. Ja izpirkums ir sarežģīts, vedēji drīkst saukt sev arī palīgus, piemēram, visus līgavas radus. Ļaujiet vaļu radošumam. Atgūstiet savu „īpašumu” ar godu, cieņu un lepnumu, jo jūs kā vedēji un pārrunu veicēji šajā brīdī pārstāvat abas dzimtas.

Ja jūtat, ka līgavas zagšana būs neizbēgama, bet tas draud izjaukt kādu no scenārijā iecerētajiem procesiem, dariet to zināmu vaininiekiem. Ja esat pamanījuši, kuri ir potenciālie zagļi, palūdziet viņus savu nodarbi veikt kādā konkrētā laikā jeb sarunājiet, ka netiks izjaukti jūsu scenārija svarīgie procesi. Nekādā gadījumā necentieties pārliecināt viņus, ka tā ir ļoti muļķīga nodarbe un šīm kāzām nepiemērota. Jūs aizvainosiet šos viesus un zaudēsiet aktīvāko auditorijas daļu. Labāk tad pielieciet dubultus spēkus līgavas nosargāšanai (mēdz sasiet ar jostām, saslēgt ar roku dzelžiem).

Neļaujiet šim procesam izjaukt jūsu un kāzu vakara plānus. Jo lielāka būs jūsu vēlme jaunos nosargāt, jo vairāk tas uzkurinās asinis potenciālajiem zadzējiem. Jo vairāk jūs vēlēsieties zagšanu aizkavēt, pārtraukt vai līgavu atrast, jo rūpīgāk tā tiks zagta un slēpta. Un šādos gadījumos arī rodas stāsti par kāzām, kur līgavas zagšanas rezultātā kāzu kleita pagalam, vīru starpā kautiņi, līgava aizvesta tālu prom ar mašīnu un atgriezta tik nākamajā rītā, viesi nogarlaikojušies, radi apvainojušies un kāzu vietā pilnīgs haoss.

Ņemiet vērā arī šīs lietas:

 • Līgavas zagšanu parasti cenšas īstenot laika posmā no vakariņu beigām līdz mičošanai.
 • Līgavu vēlas nozagt ne tikai kāzu viesi, bet arī čigāni vai ķekatnieki.
 • Ne vienmēr līgavas zadzēji ir tikai vīrieši. Tikpat aizrautīgas mēdz būt arī dāmas.
 • Ja neizdodas nozagt līgavu – zog arī līgavaini vai vedējmāti, citkārt vedējtēvu vai sievasmāti.


Lasi arī:


Raksta titulfoto: Laura Viļuma

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
 • Līgavas māsas, līgavaiņa vedēji, puķu meitenes... Kas ir šie cilvēki un kādi ir viņu pienākumi kāzās? Ja arī Tev ir ticis šis gods, uzzini, ar kādu atbildību un izdevumiem nāksies rēķināties.

 • Izbaudi satraucošos kāzu mirkļus un emocijas atkal un atkal, katru gadu svinot savu kāzu jubileju. Jau kopš viduslaikiem katrai kāzu jubilejai ir dots nosaukums un piešķirti simboli. Šajā materiālā apkopojām dažādu valstu kopīgo un atšķirīgo kāzu jubileju nosaukumos.

 • Tradīcijām kāzās ir nozīmīga loma, tomēr, lai mūsdienās nezustu tradīciju spožums, tās nedaudz jāatsvaidzina. Līdzīgi kā vecmāmiņas iecienītie porcelāna trauki gaumīgi iekļaujami mūsdienu interjerā, arī kāzu tradīcijas iespējams uzspodrināt 21. gadsimta stilā.

 • Precies ar ārzemnieku vai plāno ielūgt viesus no citām valstīm? Lai visus vēlamos viesus patiešām sastaptu savā kāzu dienā, iespējams, pirms ielūguma izsūtīšanas ir vērts viņiem iepriekš paziņot par plānoto kāzu datumu.

 • Kas ir čigānos iešana, kā radusies šī tradīcija, kāds ir čigānos gājēju uzvedības kodekss un kāds ir vedēju uzdevums, sagaidot čigānus? Padomi, ieteikumi, idejas.

 • Ja plāno kāzas ar cittautu pilsoni, tad droši vien jāparūpējas par to, lai viesi no citām valstīm justos ērti, lai nerodas neveiklas situācijas. Piemēram, vai dāvināt ziedus ir raksturīgi tikai latviešiem vai arī citām tautām?