FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Līgavas māsas un līgavaiņa vedēji

Autors:Precos.lv
Līgavas māsas, līgavaiņa vedēji, puķu meitenes... Kas ir šie cilvēki un kādi ir viņu pienākumi kāzās? Ja arī Tev ir ticis šis gods, uzzini, ar kādu atbildību un izdevumiem nāksies rēķināties.

Par ko kāzās ir atbildīgas līgavas māsas?

Vēsturiskā leģenda nāk no Romas laikiem un stāsta, ka kāzās ir nepieciešamas desmit līgavas māsas, ģērbtas vienādās drēbēs, lai samulsinātu ļaunos garus un aizviltu tos prom no līgavas. Neviena dāma ar statusu neizgāja sabiedrībā viena pati, līdz ar to ļoti bieži tas, cik līgavas māsas piedalās kāzās, bija viens no ģimenes statusa un bagātības rādītājiem. Mūsdienās viss ir atkarīgs no pašas līgavas vēlmēm.

Vecākā līgavas māsa

Maid of honour, Chief bridesmaid, Matron of Honour ir vecākā jeb galvenā līgavas māsa. Tā ir tuvākā līgavas draudzene vai māsa, kura atbalsta līgavu emocionāli un kāzu sagatavošanas procesā palīdz organizatoriski. Parasti viņa ir precēta un izpilda arī kāzu liecinieces lomu, parakstot nepieciešamos reģistrus. Latvijā viņa tiek dēvēta par vedējmāti. Viņa ir arī tā, kura uzņemas atbildību par pārējām līgavas māsām un rūpējas par viņu pienākumu organizēšanu. Šo darbu gan arvien biežāk mūsdienās uzņemas kāzu plānotāji.

Līgavas māsas

Līgavas māsas (bridesmaids) uzaicina līgava, un viņu skaits nav ierobežots. Nav pieņemts, ka draudzenes pašas piesakās būt kāzās par līgavas māsām, bet ir pieņemts, ka līgava vismaz daļēji sedz līgavas māsu kleitu izdevumus. Līgavas māsas var būt gan precētas, gan neprecētas, un viņām nav obligāti jābūt līgavas radiniecēm.

Līgavas māsām patiesībā nekas daudz nav jādara. Tiek sagaidīts, ka viņas palīdzēs līgavai viņas kāzu dienā, piemēram, atbildēs par dāvanu kartēm, palīdzēs organizēt viesus vai lūgs viesus ierakstīt viesu grāmatā. Līgavas māsai nav jāšuj kleita par savu naudu, ja viņa to nevar atļauties, un nav arī jāorganizē līgavas vecmeitu ballīte, ja viņai tam nav laika vai līdzekļu. Etiķete to nenosaka. Par visiem šiem jautājumiem līgavai un potenciālajām līgavas māsām noteikti ir jāvienojas pirms tiek sākta kāzu organizēšana, lai vēlāk nerastos nepatīkami pārsteigumi.

Tieši tāpat nebūtu prātīgi atstāt līgavas māsu kleitu šūšanu pašu rokās, jo izpratne par to vai citu krāsu, materiālu un to, ko nozīmē „oficiāls” vai „svinīgs”, var būt ļoti dažāda. Rezultātā līgavas māsas var izskatīties nesaskaņotas un neatbilstošas kāzu kopējam stilam un formalitātes pakāpei.

Jaunākās līgavas māsas (puķu meitenes)

Tās ir meitenes, kuras vēl nav sasniegušas precību vecumu. Viņu pienākums ir ierasties kāzās un iet līgavai pa priekšu ceremonijas laikā iekšā un ārā no baznīcas. Viņu kleitu un puķu (ziedlapiņu) izdevumus ir pieņemts segt no kopējā kāzu budžeta. Ļoti bieži šo darbu veic kāzu viesu meitas atbilstošā vecumā. Ja vecāki šos izdevumus kā daļu no kāzu dāvanas vēlas uzņemties paši, noteikti vajadzētu par to vienoties ar šuvēju vai veikalu, kurā tiek pirktas pārējās kleitas.


FOTO: Einārs Freimanis

Interesanti: karaliskajās kāzās ļoti reti sastopamas pieaugušas līgavas māsas. Parasti šo lomu izpilda meitenes līdz pusaudžu vecumam, kuras nāk no dažādām dižciltīgo ģimenēm, vai citu valstu karaļnamu bērni.

Kas ir līgavaiņa vedējs (Best Man)?

Tāds parasti ir viens, un tas var būt tuvākais līgavaiņa draugs, brālis vai dažreiz arī tēvs. Ja līgavainis vēlas vairākus draugus kā savus pavadoņus, tad pareizais angliskais nosaukums šādiem pavadoņiem ir usher, kas burtiski nozīmē „vietu ierādītājs”. No viņiem tiek sagaidīta palīdzība viesu un transporta koordinēšanā. Visa līgavaini pavadošā grupa ģērbjas vienotā stilā, ievērojot kāzu formalitātes pakāpi un krāsu gammu.


FOTO: Einārs Freimanis

Kāzu vakariņu laikā līgavaiņa vedējs saka runu, kurā viņam ir atļauts pasmieties par līgavaini, izstāstīt smieklīgus notikumus no līgavaiņa dzīves un uzslavēt to, cik skaista izskatās līgava. Mūsdienās ir aktuāli veidot fotoreportāžas vai filmu ar līgavaini galvenajā lomā, kuru demonstrē šīs runas laikā.

Vai / ar kādām izmaksām nākas saskarties līgavas māsām un līgavaiņa vedējiem?

Viss ir atkarīgs no situācijas. Pēc būtības līgavas māsām un līgavaiņa vedējiem var arī nebūt papildus izdevumu (ja neskaita kāzu dāvanu, savu transportu un personiskos izdevumus), ja jaunais pāris uzņemas apģērbu šūšanas un aksesuāru pirkšanas izdevumus. Arī vecmeitu / vecpuišu ballīte var tikt un var arī netikt organizēta. Tātad maksimālie papildus izdevumi varētu būt apģērbu šūšanas un pirkšanas izdevumi un dalības maksa vecmeitu / vecpuišu ballītē. Ja līgavas māsas un vedēji paši ar savu iniciatīvu organizē kādu pasākumu, dāvanas līgavai un līgavainim vai atbalsta kāzas finansiāli, tas ir līgavas māsu / līgavaiņa pavadoņu pašu ziņā.

Jāņem vērā:

Par finansu jautājumiem pirmajiem ir jārunā jaunajam pārim, tādejādi uzliekot visus punktus uz „i” un izvairoties no nesaprašanās un aizvainojumiem. Ja jaunais pāris par to nerunā, tad vajadzētu pieņemt, ka papildus izdevumu segšanu viņi sagaida no līgavas māsām un līgavaiņa vedējiem.

Pirms piekrist šādai lomai, pilnīgi pieņemami ir arī pajautāt līgavai to, kādus finansiālus, laika un citus resursus, līgavasprāt, ir jāuzņemas līgavas māsai.

Ja līgavas māsas un līgavaiņa vedēji ir uzņēmušies kādas finansiālas vai organizatoriskas saistības, tad kā pateicību jaunais pāris saviem pavadoņiem parasti dāvina salīdzinoši vērtīgas dāvanas: rotaslietas, dāvanu kartes, labu alkoholu utt.

Kāda ir kāzu izmaksu sadale pasaulē? Ko parasti apmaksā jaunais pāris, ko – vecāki un ko – viesi paši?

Vēsturiski etiķete noteica, ka visus izdevumus sedz līgavas ģimene. Šie izdevumi tika uzskatīti par daļu no līgavas pūra. Līgavaiņa ģimene sedza izdevumus par savu apģērbu, saderināšanās gredzenu, līgavas laulību gredzenu, līgavas pušķi un, iespējams, arī par saderināšanās vai pirmskāzu iepazīšanās svinībām. Ļoti reti notika tā, ka precības notika starp cilvēkiem ar atšķirīgu sabiedrības statusu, līdz ar to abu ģimeņu finansiālais stāvoklis parasti bija līdzvērtīgs. Organizējot kāzas, līgavas ģimene demonstrēja savu turību un stāvokli sabiedrībā.

Mūsdienās tas vairs nav tik viennozīmīgi, jo sociālais statuss precībās vairs nav dominējošais. Ļoti bieži kāzas tiek organizētas, saliekot kopā līdzekļus no visām iesaistītajām pusēm. Jāņem vērā tikai viena lieta: kas maksā, tas pasūta mūziku. Ja līgavas ģimene uzņemas izdevumu lielāko daļu, tad viņiem ir tiesības noteikt, cik un kādi viesi tiks aicināti, kurā vietā notiks kāzas un citus tikpat svarīgus jautājumus. Tieši tāpat notiek arī visos citos gadījumos, tāpēc mūsdienās jaunais pāris dod priekšroku kombinētam kāzu budžetam un paši nosaka to, kādas būs kāzas un kuri viesi tajās tiks ielūgti.

Cittautu un nu jau arī latviešu kāzu praksē visiem viesiem, līgavas māsām un līgavaiņa pavadoņiem ir jārēķinās ar to, ka viņiem pašiem būs jāmaksā par savu transportu un atsevišķos gadījumos arī par savu viesnīcu. Pēdējā laikā ir parādījusies tendence, ka zināma daļa kāzu alkoholisko dzērienu izdevumu ir uz viesu rēķina. Jaunais pāris un viņu ģimenes sedz vakariņu izmaksas un pamata alkoholiskos dzērienus (vīnu pie vakariņām un šampanieti tostiem), bet viesi var iegādāties citus dzērienus bārā. Šī tendence tiek vērtēta ļoti pretrunīgi, jo sevišķi vecākās paaudzes viesu vidū.

Viesiem ir jāpērk jaunajam pārim dāvana un jāapmaksā visi papildu izdevumi, ieskaitot apģērbus, aksesuārus u.c., ja vien jaunais pāris nav noteicis citādāk.

Pēdējā laika tendences svinēt kāzas citā valstī ir ieviesušas zināmas korekcijas finansēs. Jaunais pāris vai ģimenes var nolemt uzņemties arī transporta un viesnīcu izdevumus tuvākajiem ģimenes locekļiem.

Raksta titulfoto: Kristīne Stahanova