FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Līgavas māsas un līgavaiņa vedēji

Autors:Precos.lv
Līgavas māsas, līgavaiņa vedēji, puķu meitenes... Kas ir šie cilvēki un kādi ir viņu pienākumi kāzās? Ja arī Tev ir ticis šis gods, uzzini, ar kādu atbildību un izdevumiem nāksies rēķināties.

Par ko kāzās ir atbildīgas līgavas māsas?

Leģenda par līgavas māsām nāk no Romas laikiem un stāsta, ka kāzās ir nepieciešamas desmit līgavas māsas, kas ģērbtas vienādās drēbēs, lai samulsinātu ļaunos garus un aizviltu tos prom no līgavas. Agrākos laikos tas, cik līgavas māsas piedalās kāzās, bija viens no ģimenes statusa un bagātības rādītājiem. Mūsdienās viss ir atkarīgs no pašas līgavas vēlmēm.

Vecākā līgavas māsa

Ja kāzās tiek izvēlētas līgavas māsas, ne vedēji, tad galvenajai jeb vecākajai līgavas māsai tiks uzticēti arī liecinieces pienākumi kāzu ceremonijā.

Maid of honour, Chief bridesmaid, Matron of Honour ir vecākā jeb galvenā līgavas māsa. Tā ir tuvākā līgavas draudzene vai māsa, kura atbalsta līgavu emocionāli, kā arī  palīdz organizatoriskajos jautājumos. Parasti vecākā līgavas māsa ir precēta un izpilda arī kāzu liecinieces lomu, parakstot nepieciešamos reģistrus.

Latvijā galvenā jeb vecākā līgavas māsa tiek dēvēta par vedējmāti. Viņa ir arī tā, kura uzņemas atbildību par pārējām līgavas māsām un rūpējas par viņu pienākumu organizēšanu.

Līgavas māsas

Līgavas māsas (bridesmaids) uzaicina līgava, un šo meiteņu skaits nav ierobežots. Nav pieņemts, ka draudzenes pašas piesakās par līgavas māsām, bet līgava ir tā, kas izdara savu izvēli. Līgavas māsas var būt gan precētas, gan neprecētas, un viņām nav obligāti jābūt līgavas radiniecēm.
Līgavas māsas, līgavas māsu kleitas, līgava Foto: Annija Veldre
FOTO: Annija Veldre

Tradicionāli līgavas māsas ģērbjas vienādās vai vismaz vienāda auduma un stila veidotās kleitās. Lai arī nav stingru vadlīniju, kas sedz šo kleitu izdevumus, tomēr ierasti līgava piedalās šo kleitu iegādē, sedzot vismaz daļējus to izdevumus. Par visiem šiem jautājumiem līgavai un potenciālajām līgavas māsām noteikti ir jāvienojas pirms tiek sākta kāzu organizēšana, lai vēlāk nerastos nepatīkami pārsteigumi.

Tāpat arī nebūtu prātīgi atstāt līgavas māsu kleitu šūšanu vai iegādi viņu pašu rokās, jo izpratne par krāsām, materiālu un to, ko nozīmē „oficiāls” vai „svinīgs”, var būt ļoti dažāda. Rezultātā līgavas māsas var izskatīties nesaskaņotas un neatbilstošas kāzu kopējam stilam.

Kādi ir līgavas māsu pienākumi?

Līgavas māsu pienākumi nav sarežģīti. Tiek sagaidīts, ka viņas palīdzēs līgavai kāzu gatavošanās laikā, kāzu dienā, piemēram, atbildēs par ziedu un dāvanu novietošanu, palīdzēs dažādos organizatoriskajos jautājumos saistībā ar viesu labsajūtu, uzrunās viesus ierakstīt vēlējumu viesu grāmatā vai aicinās uz citām kāzu dienas aktivitātēm.

Puķu meitenes

Ierasti puķu meitenes ir mazas dāmas vecumā no trīs līdz astoņiem gadiem, kas dodas pa eju tieši pirms vecākās līgavas māsas, kaisot savā ceļā rožu ziedlapiņas. Reizēm puķu meitenes godā tiek iecelta kāda no kāzu viesu meitām, ja viņa ir atbilstošā vecumā. Ierasti puķu meitenes izdevumus (kleita, aksesuāri, ziedlapiņas) sedz no kopējā kāzu budžeta. Ja puķu meitenes vecāki vēlas kleitas un citus ar šo uzdevumu saistītos izdevumus segt paši, noteikti vajadzētu par to vienoties ar jauno pāri, kā arī saskaņot apģērbu ar pārējām līgavas māsām un kāzu tematiku.


FOTO: Einārs Freimanis

Interesanti: karaliskajās kāzās ļoti reti sastopamas pieaugušas līgavas māsas. Parasti šo lomu izpilda meitenes līdz pusaudžu vecumam, kuras nāk no dažādām dižciltīgo ģimenēm vai citu valstu karaļnamu bērni.

Kas ir līgavaiņa vedējs (Best Man)?

Līgavaiņa vedējs jeb best man parasti ir viens, un tas var būt tuvākais līgavaiņa draugs, brālis vai dažreiz arī tēvs.

Ja līgavainis vēlas vairākus draugus kā savus pavadoņus, tad pareizais angliskais nosaukums šādiem pavadoņiem ir usher, kas burtiski nozīmē „vietu ierādītājs”. No viņiem tiek sagaidīta palīdzība viesu un transporta koordinēšanā. Visa līgavaini pavadošā grupa ģērbjas vienotā stilā, ievērojot kāzu formalitātes pakāpi un krāsu gammu.


FOTO: Einārs Freimanis

Kāzu vakariņu laikā līgavaiņa vedējs saka runu, kurā viņam ir atļauts pasmieties par līgavaini, izstāstīt smieklīgus notikumus no līgavaiņa dzīves un uzslavēt to, cik skaista izskatās līgava. Mūsdienās ir aktuāli veidot fotoreportāžas vai filmu ar līgavaini galvenajā lomā, kuru demonstrē šīs runas laikā.

Vai / ar kādām izmaksām nākas saskarties līgavas māsām un līgavaiņa vedējiem?

Viss ir atkarīgs no situācijas un tā, kā līgava vienojas ar savām līgavas māsām un līgavainis ar savu vedēju.

Tradicionāli līgavas māsas un līgavaiņa vedēja pienākumi nāk no ASV. Šajā valstī ir pieņemts, ka līgavas māsas pašas maksā par svētku tērpu, savukārt pāris biežāk atmaksā izdevumus, kas saistīti ar aksesuāru iegādi.

Pēc būtības līgavas māsām un līgavaiņa vedējiem var arī nebūt papildu izdevumu (ja neskaita kāzu dāvanu, savu transportu un personiskos izdevumus), ja jaunais pāris uzņemas apģērbu šūšanas un aksesuāru iegādi. Ja līgavas māsas un vedēji paši ar savu iniciatīvu organizē kādu pasākumu, dāvanas līgavai un līgavainim vai atbalsta kāzas finansiāli, tas ir līgavas māsu / līgavaiņa pavadoņu pašu ziņā.

Jāņem vērā:

Par finansiālajiem jautājumiem pirmajam ir jārunā jaunajam pārim, jāizsaka savas vēlmes un piedāvājumi. Tādējādi tiks uzlikti punkti uz „i” un veiksmīgi izdosies izvairīties no  nesaprašanās un aizvainojumiem. Ja jaunais pāris par to nerunā, tad vajadzētu pieņemt, ka izdevumu segšanu viņi sagaida no līgavas māsām un līgavaiņa vedējiem.

Pirms piekrist šādai lomai, pilnīgi pieņemami ir arī pajautāt līgavai to, kādus finansiālus, laika un citus resursus, līgavasprāt, ir jāuzņemas līgavas māsai.

Ja līgavas māsas un līgavaiņa vedēji ir uzņēmušies kādas finansiālas vai organizatoriskas saistības, tad kā pateicību jaunais pāris saviem pavadoņiem parasti dāvina salīdzinoši vērtīgas dāvanas: rotaslietas, dāvanu kartes, labu alkoholu vai citas vērtīgas lietas.

Kāda ir kāzu izmaksu sadale pasaulē? Ko parasti apmaksā jaunais pāris, ko – vecāki un ko – viesi paši?

Vēsturiski etiķete noteica, ka visus izdevumus sedz līgavas ģimene. Šie izdevumi tika uzskatīti par daļu no līgavas pūra. Līgavaiņa ģimene sedz izdevumus par savu apģērbu, saderināšanās gredzenu, līgavas laulību gredzenu, līgavas pušķi un, iespējams, arī par saderināšanās vai pirmskāzu iepazīšanās svinībām. Vēsturiski ļoti reti precības notika starp cilvēkiem ar atšķirīgu sabiedrības statusu, līdz ar to abu ģimeņu finansiālais stāvoklis parasti bija līdzvērtīgs. Organizējot kāzas, līgavas ģimene demonstrēja savu turību un stāvokli sabiedrībā.

Mūsdienās tas vairs nav tik viennozīmīgi, jo sociālais statuss precībās vairs nav dominējošais. Ļoti bieži kāzas tiek organizētas, saliekot kopā līdzekļus no visām iesaistītajām pusēm vai jaunais pāris kāzu izdevumus sedz paši.

Jāņem vērā tikai viena lieta: kas maksā, tas pasūta mūziku. Ja līgavas ģimene uzņemas izdevumu lielāko daļu, tad viņiem ir tiesības noteikt, cik un kādi viesi tiks aicināti, kurā vietā notiks kāzas un citus tikpat svarīgus jautājumus. Tieši tāpat notiek arī visos citos gadījumos, tāpēc mūsdienās jaunais pāris dod priekšroku kombinētam kāzu budžetam un paši nosaka to, kādas būs kāzas un kuri viesi tajās tiks ielūgti.

Cittautu un nu jau arī latviešu kāzu praksē visiem viesiem, līgavas māsām un līgavaiņa pavadoņiem ir jārēķinās ar to, ka viņiem pašiem būs jāmaksā par savu transportu un atsevišķos gadījumos arī par savu viesnīcu.

Viesiem ir jāsagādā jaunajam pārim dāvana un jāapmaksā visi papildu izdevumi, ieskaitot apģērbus, aksesuārus u.c., ja vien jaunais pāris nav noteicis citādāk.

Pēdējā laika tendences svinēt kāzas citā valstī ir ieviesušas zināmas korekcijas finansēs. Jaunais pāris vai ģimenes var nolemt uzņemties arī transporta un viesnīcu izdevumus tuvākajiem ģimenes locekļiem.

Raksta titulfoto: Kristīne Stahanova