FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu jubilejas

Autors:Precos.lv, Publicēts:04.11.2020
Kāzu jubilejas atzīmēšana ir veids, kā parūpēties par mīlestības piepildīto mirkļu turpināšanu arī pēc kāzām. Kāzu gadadienas tiek atzīmētas kopš viduslaikiem, šai tradīcijai turpinoties arī mūsdienās. Kāds ir katras gadadienas nosaukums un simbols? Un vai mūsdienās maz vajag atzīmēt laulību gadadienas, apliecinot savu kopā būšanu?

Kāzu gadadienu ir gana daudz, un dažkārt vienai gadadienai gadās dzirdēt trīs līdz četrus dažādus nosaukumus. Kurš būs īstais, pēc kura vadīties?

Kāzu gadadienu aizsākumi

Gadadienu svinības aizsāka kristieši, gadu no gada svinot svētkus par godu svētajiem. Ar laiku šo svinību veidu pārnesa arī uz nozīmīgākajām ikdienas svinībām.

Vēlme svinēt kāzu gadadienas parādījās, lai izjauktu vienmuļo ikdienas dzīvi pēc kāzām. Ar laiku tas tapa par tradīciju, kurā laulātie var vēlreiz apliecināt savu mīlestību, laulības noturību, atcerēties, kādēļ izvēlējušies precēties tieši ar šo cilvēku un atjaunot laulību solījumus.

Kāzu gadadiena simbolizē mīlestības noturību un nebeidzamību.

Tradīcija atzīmēt kāzu gadadienas ir aizsākusies viduslaiku Vācijā. Sākotnēji tika svinētas 25 un 50 gadu kāzu jubilejas – sudraba un zelta kāzas. Sudraba un zelta kāzās vīrs pasniedza sievai attiecīgi sudraba vai zelta vītnes, vainagus, lai apliecinātu cieņu un pateiktos par ilgo kopā un uzticībā nodzīvoto laiku.

Ap 1930. gadu ļaudis sāka svinēt arī 1., 10., 20., 70. gadadienu. Katrā no šiem svētkiem tika izraudzītas arī īpašas dāvanas, lai atalgotu abus laulībā dzīvojošos par to uzticību un stabilitāti, kas kalpo par piemēru pārējiem. No šejienes arī aizsākās ieraža – jo lielāka gadadiena, jo vērtīgāka dāvana.

Mūsdienās laulātie pāri atzīmē katru no kāzu gadadienām. Tiek pat svinēti apaļie skaitļi – 100. un 1000. diena pēc kāzām. Kā, cik bieži un vai vispār atzīmēt –, tas ir katra paša ziņā, tomēr svētki jau nekad nevar būt par daudz!

Kāzu gadadienu nosaukumi

Kāzu gadadienu nosaukumi atbilst idejām par dāvanām šajās svinībās. Laika gaitā precizēts pat saraksts ar dāvanām, ko katrā no svinībām dāvināt. Tradicionāli pirmajās kāzu gadadienās vairāk tika dāvinātas praktiskas lietas un mājsaimniecības priekšmeti, lai palīdzētu jaunajai ģimenei iekārtot mājokli un iedzīvi. Pirmo gadadienu dāvanas var arī papildināt kāzu dienā dāvinātās lietas.

Greznas un dārgas lietas tika dāvinātas vēlākajos gados, kad pāris jau ieguvis pirmās nepieciešamības lietas un šīs dārgākās dāvanas no radiem un draugiem „izpelnījies” ar savu stabilo un uzticamo kopdzīvi.

Kāzu gadadienu nosaukumi un simboli laika gaitā ir mainījušies. Piemēram, Lielbritānijā kā Dimanta kāzas tika svinēta 75. kāzu gadadiena, bet tagad kā Dimanta kāzas biežāk svin 60. gadadienu, jo karalienes Viktorijas 60 gadi tronī tika plaši atzīmēti kā viņas Dimanta jubileja.

Dažām no kāzu gadadienām ir izraudzīts arī piemērots dārgakmens, ziedi, ko dāvināt un krāsa, kuru ieturēt svinību procesā.

Tomēr par jebkuru nosaukumu vai dāvanām daudz svarīgāks ir skaitlis, kas apzīmē jūsu laulībā pavadīto laiku. Izaudzējiet to līdz dimantiem...

Lasi arī: Laulības solījuma atjaunošana

1 gads – Medus (katūna) / papīra kāzas

Medus vai katūna kāzu gadadiena tiek dēvēta arī par papīra kāzām. Patiesībā pēdējos gados nosaukums Papīra kāzu gadadiena kļuvis populārāks. Medusmēnesis ir pagājis, abu kopīgā dzīves papīra lapa iegūst kādus krāsas triepienus un vilcienus, parādās pirmie ieraksti. Par piemērotiem ziediem tiek uzskatītas mazās neļķes.

2 gadi – Kokvilnas kāzas

Otrā kāzu gada diena tiek saukta par kokvilnas kāzām un tā apliecina to, ka pāra kopdzīvē jau ir izveidojušās izturīgākas un noturīgākas laulības saites. Par piemērotiem ziediem tiek uzskatītas maijpuķītes.

3 gadi – Ādas kāzas

Āda – tai ir sava kvalitāte, tai piemīt elastība un izturība, kā arī to var nospodrināt. Arī laulātie jau ir pieredzējuši dažādus dzīves pagriezienus, labi saprotas un dažādās dzīves situācijās spēj iejusties viens otra ādā. Atbilstoši ziedi – saulespuķes.

4 gadi – Lina (zīda, ziedu, keramikas) kāzas

Ceturtajai gadadienai ir vairāki nosaukumi, tomēr ierastāk tā tiek dēvēta par Lina kāzām. Pastāv uzskats, ka ap šo laiku pāra dzīvē un mājvietā ienāk pārticība, attiecības ir kļuvušas stiprākas. Arī lina auduma šķiedras ir krietni izturīgākas par kokvilnas auduma šķiedrām. Lina izstrādājuma dāvanas simbolizē attiecību stiprināšanos. Piemēroti ziedi būs hortenzijas.

5 gadi – Koka (ceriņu, sapņu) kāzas

Piektā kāzu gadadiena – jūsu kā precēta pāra pirmā apaļā jubileja. Ģimene ir kļuvusi stipra, tomēr kokam ir bīstami ugunsgrēki – ģimenes strīdi. Simboliski piektā kāzu gadadiena ir attiecību saknes, augšana, enerģija un koka spēks. Tā reizēm tiek dēvēta arī par ceriņu kāzām, tāpēc piemēroti noteikti būs cereiņkrūmu ziedi. Par atbilstošiem tiek uzskatītas arī pīpenes, kas simbolizē tīrību.

6 gadi – Čuguna (cukura) kāzas

Tiek uzskatīts, ka sešu kopdzīves gadu laikā pārim ir pieaugusi savstarpējā sapratne un laulība kļuvusi tikai ciešāka un stiprāka. Stipra kā čuguns un dzelzs; sadzīve salda kā cukurs. Atbilstošie ziedi – kallas. Tās simbolizē pateicību, iejūtību un mīlestību.

7 gadi – Vara (vilnas) kāzas

Varš – skaists, izturīgs un vērtīgs materiāls, ko izmanto dārmetālu ražošanai. Laulātie iekrājuši kopdzīves un attiecību pieredzi, attiecības ir kļuvušas stipras un noslīpētas. Septīto kāzu gadadienu mēdz dēvēt arī par vilnas kāzām. Arī vilna ir augstvērtīgs materiāls, kas simbolizē siltumu, kvalitāti, maigumu un taustāmību. Piemērotie ziedi – frēzijas.

8 gadi – Skārda (bronzas) kāzas

Mirdzošs skārds – attiecību atjaunošanas simbols. Bronza – pāra kopdzīves vēstures atzīmēšana. Piemērotas dāvanas būs spodras un spīdīgas lietas, kā arī rotaslietas. No ziediem arī astotajā gadadienā piemērotākie būs ceriņi. Un ne velti, jo ceriņi simbolizē atdzimšanu, atbildību un aizraušanos.

9 gadi – Porcelāna (māla) kāzas

Porcelāns jau izsenis simbolizē pārticību, jo tas kopš seniem laikiem ir bijis dārgs materiāls. Arī ģimene ar katru kopdzīves gadu kļūst arvien vērtīgāka. Šī kāzu jubileja simbolizē attiecību siltumu un savstarpējo piekāpību laulībā. Tomēr gluži tāpat kā porcelāns, arī attiecības ir jākopj, jo citādi tās var kļūt trauslas un sašķīst sīkās lauskās. Par atbilstošāko ziedu porcelāna kāzās tiek uzskatīts paradīzes putns jeb strelīcija.

10 gadi – Rožu (alvas, alumīnija) kāzas

Pirmā apaļā un tik skaistā desmitgade jeb Rožu kāzas. Attiecības ir pārbaudītas un nostiprinātas. Visbiežāk ir izveidojusies jau kuplāka ģimene. Bieži šī ir pirmā kāzu jubileja, kas tiek svinēta plašākā lokā vai kā citādi īpašāk atzīmēta. Vīrs sievai dāvina rožu pušķi, kas simbolizē attiecību stiprumu un nozīmību.

11 gadi – Tērauda kāzas

Tērauds – spožs, izturīgs un elastīgs materiāls. Gluži kā pāra attiecības. Par atbilstošiem ziediem tiek uzskatītas tulpes. 

12 gadi – Niķeļa (audekla) kāzas

Niķelis – sudrabbalts mirdzošs metāls ar nelielu zeltainu nokrāsu; elastīgs, taču ciets. Niķeļa kāzu gadadiena tiek uzskatīta par laiku, kad pārim jāpiedomā par savu attiecību spodrināšanu un mirdzumu. Gluži kā niķelis, kas izceļas ar savām labajām īpašībām, tomēr, lai to iegūtu, ir jāiegulda darbs. Atbilstošie ziedi – peonijas jeb pujenes.

13 gadi – Mēžģīņu (vilnas) kāzas

Mežģīņu kāzas simbolizē pāra saaušanos kopā. Attiecības kļūst arvien izsmalcinātākās, gluži kā mežģīnes. Atbilstoši ziedi – krizantēmas.

14 gadi – Ahāta (ziloņkaula) kāzas

Ziloņkauls simbolizē tīrību, šķīstību un gaišumu. Simboliski laulātie laika gaitā attīrījušies no sliktiem ieradumiem un kļuvuši iejūtīgāki un saprotošāki viens pret otru. Atbilstošie ziedi – dālijas.

15 gadi – Dzintara (stikla) kāzas

Dzintars ir viens no Latvijas simboliem, kas tiek dēvēts arī par Saules zeltu. Tas ir laimes un veselības simbols. Kopdzīvē pavadot daudzus gadus, pāra attiecības ir kļuvušas tīras un caurspīdīgas kā stikls un dzidras kā dzintars. Piemērotākie ziedi – rozes – ziedi, kam piemīt krāšņums un noteiktība.

20 gadi – Zvaigžņu (porcelāna) kāzas

Šī gadadiena simbolizē laika gaitā nostiprinājušās vērtības. Pastāv uzskats, ka no iepriekš dāvātajiem porcelāna traukiem nekas nav palicis pāri, tāpēc šis ir laiks jauniem. Piemērotākie ziedi – asteres.

25 gadi – Sudraba kāzas

Sudraba kāzas simboliski nozīmē abu savienību cēlu kā sudrabs. Attiecības tiek pulētas un nekas nav atkarīgs no nejaušībām. Sudrabkāzām par piemērotākajiem ziediem tiek uzskatīti īrisi.

30 gadi – Pērļu kāzas

Pērle ir dabas radīts brīnums, kas ir dziļi saistīts ar Mēness cikliem, to nenoliedzamo ietekmi uz mūsu sajūtām, iekšējo līdzsvaru un mieru. Pērle ir kā sieviete, kuras iekšējais spēks un daudzslāņainās dzīles izstaro rimtu skaistumu un tomēr... glabā mūžīgu noslēpumu. 30 gadi laulībā simbolizē pērļu spodras attiecības. 

35 gadi – Kristāla (koraļļu) kāzas

Koraļļi simbolizē labu veselību, ilgu kopābūšanu un dzīvesspēku. Laulāto savstarpējā mīlestība dod un piepilda. Kristāls ir dzidrs, to veidojošie atomi, molekulas vai joni, kas ir izkārtoti noteiktā, regulārā kārtībā. Arī attiecībās jau ir stabila kārtībā un noteiktība.

40 gadi – Rubīna kāzas

Rubīns ir viens no vērtīgākajiem dārgakmeņiem uz Zemes. Tas ir otrs cietākais minerāls uzreiz aiz dimanta. Rubīns – sarkani ugunīgs materiāls – ir laimes, kaisles un mīlestības simbols, simbolizējot mīlas liesmu, kas joprojām kvēlo abu starpā.

45 gadi – Safīra kāzas

Safīra kāzas simbolizē sirsnību un mīlestības pilnu dzīvi laulības attiecībās, kā arī uzticību un krietnumu, sirsnību un mīlas pilnu dzīvi.

50 gadi – Zelta kāzas

Zelta kāzu gadadiena ierasti ir viena no skaistākajām un visnotaļ gaidītām. Tie ir svētki abu laulāto dzīvē, kas ierasti arī tiek kā īpaši atzīmēti. Zelta kāzās pāri mēdz dot atkārtotu laulību solījumu un turpina svinēt savu mīlestību. Bērni vecākiem var dāvināt jaunus laulības gredzenus, jo vecie gredzeni ir nodiluši, arī to valkātāju rokas ir mainījušās.

55 gadi – Smaragda kāzas

Miers, atpūta, rušināšanās ģimenes dārziņā un atmiņas par kopā pavadītajiem mirkļiem iepriecina un spēcina.

60 gadi – Dimanta kāzas

Spēcīgas, spožas un mirdzošas kā dimants. Nekas un neviens nevar izjaukt šo saskanīgo savienību!

65 gadi – Saules (dzelzs, dimanta vainaga) kāzas

Tik ilgs laulībā nodzīvots mūžs ir kā Saules mūžs. Neuzveicams un stiprs. Laime kalta un pieslīpēta mūža garumā.

70 gadi – Briljanta (dzīvinošās) kāzas

Briljanta kāzas jeb 70 gadu kāzu jubileja pierāda to, ka pāra attiecības ir kļuvušas vēl spodrākas un spožākas, jo briljants taču ir noslīpēts dimants. Tās tiek sauktas arī par Laimības kāzām, kas simbolizē neuzvaramību.

100 gadi – Sarkanās kāzas jeb simtgade

Laime un bauda būt kopā ik mirkli. Kavēties atmiņās tik ilgi, cik liktenis to būs lēmis.

Daina un Ludis

ZELTA KĀZAS

Domājot par vērienīgāku kāzu jubilejas atzīmēšanu, mans vīrs sākotnēji nepiekrita, bet abas meitas uzstāja. Savukārt mazmeitas bija sajūsmā, ka omei un opim tagad būs liela diena un ka varēs izpucēties skaistās kleitās!
kāzu jubilejas, zelta kāzas, Foto: Gribuvasaru.lv
FOTO: Gribuvasaru.lv

Tā kā mana vedējmāte veselības dēļ atteicās, tad mūs uz dzimtsarakstu nodaļu pavadīja mūsu dvīņu mazmeitas Anna un Paula.

Šajā dienā aicināti bija ģimenes locekļi un draugi. Sākumā bija svinīgais brīdis dzimtsarakstu nodaļā, kur mūs sveica domes priekšsēdētājs, tad fotografējāmies un baudījām mazu uzkodu ar šampanieti. Mašīna mums bija skaisti nopušķota, ar to braucām uz dzimtas mājām, kur dzīvojam jau septītajā paaudzē. Mājās mūs sagaidīja folkloras kopa Talsi, kur es pati arī esmu dalībniece. Mičošana – kā jau pienākas jaunajam pārim. Es smejoties teicu, ka esmu tajā vecumā, kad var vēlreiz – tad man bija tas vainadziņš, kas ar zobenu bija jānoņem. Tad bija balle un svētku galdi, kā pienākas. Vēlāk atbrauca arī čigānu ansamblis, tad tur tik notika dejas un mūzika!

Visi bijām priecīgi par tādu kopā sanākšanu! Nosvinējām kāzas, kā nākas.
zelta kāzu jubileja, kāzu gadadiena, Foto: Gribuvasaru.lv
FOTO: Gribuvasaru.lv

Kā nonākt līdz tādām kāzu jubilejām? Ziniet, viena pagale nekad nedeg. Piedot, uzklausīt, nekliegt un izturēties ar savstarpēju cieņu un izpratni. Mēs nekad neesam viens uz otru pacēluši balsi, lai arī man ir ātra daba, savukārt Ludis ir klusētājs. Mēs izrunājam to samežģīto jautājumu, tas ir pats galvenais. Mana mamma ar tēti nosvinēja zelta kāzas, vīramāte nosvinēja 45 gadus laulībā. Ir jāapprecas, sievietes vienmēr grib precēties, un jāatceras, ka bērniem vajag ģimeni. Ģimene ir visa pamats.

Raksta titulfoto: Sandija Veikša