FB Pixel

Prieks, ka vēlies ar mums sazināties! Stāsti, kas uz sirds, mēs vienmēr esam Tev gatavi palīdzēt!

Tēma*
Ziņojums*
Vārds*
E-pasts*
Tālrunis
captcha
  • PIEZĪMES
  • VĒSTULES

Kāzu jubilejas

image

Izbaudi satraucošos kāzu mirkļus un emocijas atkal un atkal, katru gadu svinot savu kāzu jubileju. Jau kopš viduslaikiem katrai kāzu jubilejai ir dots nosaukums un piešķirti simboli. Šajā materiālā apkopojām dažādu valstu kopīgo un atšķirīgo kāzu jubileju nosaukumos.

Kāzu gadadienu ir gana daudz, un vienai gadadienai dažkārt gadās sastapt 3-4 dažādus nosaukumus. Kurš būs īstais, pēc kura vadīties?

Gadadienu svinības aizsāka kristieši gadu no gada svinot svētkus par godu svētajiem. Ar laiku šo svinību veidu pārnesa arī uz nozīmīgākajām ikdienas svinībām.

Vēsturiski vēlme svinēt gadadienas parādījās, lai izjauktu vienmuļo ikdienas dzīvi pēc kāzām. Ar laiku tas tapa par tradīciju, kurā laulātie var vēlreiz apliecināt savu mīlestību, laulības noturību, atcerēties, kādēļ izvēlējušies precēties tieši ar šo cilvēku un atjaunot laulību solījumus. Kāzu gadadiena simbolizē mīlestības noturību un nebeidzamību.

Tradīcija atzīmēt kāzu gadadienas ir aizsākusies viduslaiku Vācijā. Sākotnēji tika svinētas 25 un 50 gadu kāzu jubilejas – sudraba un zelta kāzas. Sudraba un zelta kāzās vīrs pasniedza sievai attiecīgi sudraba vai zelta vītnes, vainagus, lai apliecinātu cieņu un pateiktos par ilgo kopā un uzticībā nodzīvoto laiku.

Ap 1930. gadu ļaudis sāka svinēt arī 1., 10., 20., 70. gadadienu. Katrā no šiem svētkiem tika izraudzītas arī īpašas dāvanas, lai atalgotu abus laulībā dzīvojošos par to uzticību un stabilitāti, kas kalpo par piemēru pārējiem. No šejienes arī aizsākās ieraža – jo lielāka gadadiena, jo vērtīgāka dāvana.

1937. gadā Amerikas juvelieru asociācija (American National Retail Jewellery Association) izdeva pilnīgāku sarakstu ar kāzu jubileju uzskaitījumu (visus gadus līdz 15. jubilejai un tad ik pa 5 gadiem). Šis saraksts tika patstāvīgi atjaunots no dažādu komercsabiedrību puses. Uz doto brīdi ir pieejami divi saraksti – tradicionālais un modernais. Tā kā dažu svinību dāvanas ir morāli novecojušas, piemēram, bronzas kāzas, šis saraksts ir modernizēts, un jaunajā versijā šīs kāzas tiek sauktas par mežģīņu kāzām. Tāpat ir arī radusies vēlme un vajadzība pēc mūsdienīgākām dāvanām, piemēram, elektroierīcēm.

Mūsdienās cilvēki atzīmē katru no kāzu gadadienām. Tiek svinēti arī apaļie skaitļi – 100. un 1000. diena pēc kāzām.

Kāzu gadadienu nosaukumi atbilst idejām par dāvanām šajās svinībās. Laika gaitā precizēts pat saraksts ar dāvanām, ko katrā no svinībām dāvināt. Tradicionāli pirmajās kāzu gadadienās vairāk tika dāvinātas praktiskas lietas un mājsaimniecības priekšmeti, lai palīdzētu jaunajai ģimenei iekārtot mājokli un iedzīvi. Pirmo gadadienu dāvanas var arī papildināt kāzu dienā dāvinātās lietas. Greznas un dārgas lietas tika dāvinātas vēlākajos gados, kad pāris jau ieguvis pirmās nepieciešamības lietas un šīs dārgākās dāvanas no radiem un draugiem „izpelnījies” ar savu stabilo un uzticamo kopdzīvi.

Katrai gadadienai ir izraudzīts arī piemērots dārgakmens, ziedi, ko dāvināt un krāsa, kuru ieturēt svinību procesā.

Kāzu gadadienu nosaukumi un simboli laika gaitā ir mainījušies. Piemēram, Lielbritānijā kā Dimanta kāzas tika svinēta 75. kāzu gadadiena, bet tagad kā Dimanta kāzas biežāk svin 60. gadadienu, jo karalienes Viktorijas 60 gadi tronī tika plaši atzīmēti kā viņas Dimanta jubileja.

Līdz ar citu ārzemju tradīciju ieplūšanu mūsu kāzu un ģimenes svinībās, lēnām pārņemam arī tendenci Latvijā kāzu jubilejas dēvēt pēc tām piedēvētajiem nosaukumiem. Līdzīgi kā citās valstīs, ir jubilejas (25., 50., 60.), par kuru nosaukumiem valda vienprātība. Pārējie gadadienu nosaukumi ir aizgūti no Vācijas tradīcijām, bet pēdējos gados vienlīdz aktuāli kļuvuši arī Anglijas un ASV gadadienu nosaukumi. Jūsu ziņā ir izvēlēties, kā dēvēt savu kāzu gadadienu. Paturiet prātā, ka nosaukums simbolizē vien dāvanu, ko ieteicams šajos svētkos pasniegt. Par nosaukumu daudz svarīgāks ir skaitlis, kas apzīmē Jūsu laulībā pavadīto laiku – izaudzējiet to līdz dimantiem.

small.jpg - 74.31 KB 


Raksta titulfoto: Sandija Veikša

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties
SAISTĪTIE RAKSTI
  • Līgavas māsas, līgavaiņa vedēji, puķu meitenes... Kas ir šie cilvēki un kādi ir viņu pienākumi kāzās? Ja arī Tev ir ticis šis gods, uzzini, ar kādu atbildību un izdevumiem nāksies rēķināties.

  • Tradīcijām kāzās ir nozīmīga loma, tomēr, lai mūsdienās nezustu tradīciju spožums, tās nedaudz jāatsvaidzina. Līdzīgi kā vecmāmiņas iecienītie porcelāna trauki gaumīgi iekļaujami mūsdienu interjerā, arī kāzu tradīcijas iespējams uzspodrināt 21. gadsimta stilā.

  • Precies ar ārzemnieku vai plāno ielūgt viesus no citām valstīm? Lai visus vēlamos viesus patiešām sastaptu savā kāzu dienā, iespējams, pirms ielūguma izsūtīšanas ir vērts viņiem iepriekš paziņot par plānoto kāzu datumu.

  • Kas ir čigānos iešana, kā radusies šī tradīcija, kāds ir čigānos gājēju uzvedības kodekss un kāds ir vedēju uzdevums, sagaidot čigānus? Padomi, ieteikumi, idejas.

  • Kāda ir līgavas zagšanas tradīcijas loma mūsdienās? Kā līgavas zagšanas gadījumā jāreaģē vedējiem? Un kādi ir ieteikumi, lai šī aktivitāte neizjauktu kāzu svinību gaitu?

  • Ja plāno kāzas ar cittautu pilsoni, tad droši vien jāparūpējas par to, lai viesi no citām valstīm justos ērti, lai nerodas neveiklas situācijas. Piemēram, vai dāvināt ziedus ir raksturīgi tikai latviešiem vai arī citām tautām?