FB Pixel
Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu nakts burvība

Autors:Precos.lv
Beidzot pienācis brīdis tikai jums diviem – brīdis, kad atvilkt elpu vai gluži pretēji ...aizelsties?

Balti palagi, patīkams satraukums, svaigi vēdināta istaba ...par sevi liek manīt vien mazliet smeldzošā sajūta pēdās – un kā gan citādi, tās visu vakaru braši turējušās deju placī! Rezultātā patīkams nogurums ...gribas kā kaķēnam saritināties palagos un ienirt spēcinošā miegā... BET ir taču tava kāzu nakts!

Šajā brīdī ikvienai no mums gribas tapt kā īpaši samīļotai, turklāt jaunā kvalitātē ir jāizbauda savs mīļotais vīrietis ...zem segas ir vīrietis, kuru tagad un turpmāk varēsi saukt par vīru!

Šajā rakstā kopīgi mēģināsim iepazīties ar dažādām kāzu nakts tradīcijām un jautrām izdarībām, kā arī vēlreiz pārliecināties par kāzu nakts burvību.

Kāzu nakts cauri gadsimtiem

Kāzu nakts jau kopš seniem laikiem ir uzskatīts par brīdi, kad jaunais pāris atklāj viens otru, t.i.,  pirmais intīmais brīdis, kas tiek kopīgi piedzīvots. Kāzu naktī jaunā sieva sevi dāvāja savam vīram - vienīgajam vīrietim savā dzīvē. Agrākos laikos to neraksturoja ne greznas izdarības, ne pompozitāte, vairums gadījumos cilvēki izlīdzējās ar pieticīgu, vienkāršu istabiņu.

Jaunas pārmaiņas šajā ziņā ienesa galma greznais dzīvesveids, kas jo īpaši izteikts bija Luija XIV jeb Saules karaļa laikā Versaļas pilī. Karali viņa kāzu naktī iekļāva viss galms, kas vērīgi uzraudzīja, vai laulātā pāra „pienākums” tiek godam izpildīts.

Līdz pat 19. gadsimtam šī, pārim tik nozīmīgā, nakts ap sevi izraisīja daudz runu un diskusiju. Tās norise tika izspiegota, komentēta, publiski apspriesta un pat vērīgi „uzraudzīta” no malas. Jaunkundze visos sabiedrības slāņos tika saistīta ar nevainību, tāpat kā vīrietis ar savu vīrišķību. Par ētikas principiem un tabu nevarēja būt ne runas, jo kāzu nakts notikumi bija visas sabiedrības, ciema vai pilsētiņas lieta, nevis laulātā pāra intīms tuvības brīdis.

Viduslaikos Baznīca prasīja, lai jaunais pāris savu kāzu nakti pavada lūdzoties par sevi, savu nākotni un pēcnācējiem. Raugoties vēl senākā pagātnē, uzzinām, ka līdz pat 12. gadsimtam vīra impotence, tāpat kā vagīnisms vai sievietes orgānu deformācija, varēja būt pietiekams iemesls, lai anulētu noslēgto laulību. Senas karaļu leģendas vēsta, ka ir tikuši pat sūtīti spiegi, kas kāzu naktī skatījušies un klausījušies jaunās sievas uzvedību gultā, lai vēlāk izsniegtu „sertifikātu” par dāmas godu un nevainību, vai gluži pretēji - par negodu.

Līdz mūsdienām, kāzu nakts visbiežāk ir zaudējusi savu sākotnējo nozīmi, jo vairums pāru jau pirms kāzām ilgstoši dzīvo kopā un kāzu nakts nebūt nav pirmā nakts, ko tie pavada kopā. Savukārt pāri, kuri ir gaidījuši tieši šo nakti, lai pirmo reizi būtu kopā, šajā brīdī iepazīst viens otra ķermeni un bikli, tomēr nepārprotami, apliecina savu mīlestību.

Kāzu nakts tuvās un tālās zemēs

Pie mums Latvijā ar kāzu nakti tradicionāli visvairāk saistās cirvja un pavārnīcas likšana zem jaunā pāra gultas, ar mērķi noskaidrot pirmdzimtā bērna dzimumu, kopējas pidžamas vai naktskrekla uzvilšana jaunajiem, kā arī skaļa un lustīga modināšana otrās dienas rītā ar „Kur tu teci, gailīti mans?” uz kāzu viesu lūpām. Ar kāzu nakti saistīti arī vairāki ticējumi:

 • laulības gultas galvgalis jāpagriež uz to pusi, kur lec saule, tad ir laimīga dzīvošana;
 • kurš no jaunā pāra gulēt ejot pirmais iekāps gultā, tas pār otru valdīs;
 • kas pēc kāzu nakts pirmais pieceļas, tam visu mūžu pirmajam jāceļas;
 • ja vīrs kāzu rītā nošķaudās, tad sieva vienmēr viņam patiesību stāstīs;
 • ja vīram kāzu rītā vēders rūc, tad sievai būs grūti piebarot;
 • ja sieva vīram kāzu naktī kaut brīdi muguru pagriež, tad viņu no rītiem nevarēs viss tik lēti pamodināt.

Ja tomēr nevēlaties ieklausīties ticējumos un ļauties šai folkloras buķetei, varat izvēlēties ko mūsdienīgāku un romantiskāku. Šeit lieti noderēs gulta, kas pārkaisīta ar rožlapiņām, kāda aizdegta svece, aromātiska eļļa, šampanietis un jūsu mīļākie augļi. Ja izvēlaties šādu kāzu nakts scenārija variantu, par to iepriekš noteikti jābrīdina savi vedēji, citādi var sanākt nepatīkama situācija, kad kādā jums abiem nozīmīgā brīdī durvīs parādās vedējtēvs ar cirvi un nerātno dainu grāmatiņu rokās.

Bet ja esat izlēmuši, ka vēlaties pavisam aizlaisties no saviem viesiem un nakti izbaudīt neviena netraucēti, variet doties uz iepriekš rezervētu viesnīcas numuriņu, kas domāts īpaši jaunlaulātajiem: prom no svešiem skatiem, varēsiet veltīt uzmanību tikai viens otram un palutināt sevi ar viesnīcas piedāvājumu (burbuļvannu, uzkodām gultā, aromātiskām svecēm, uc.), bet no rīta atgriezties svinību vietā svaigi kā gurķīši.

Par pašu mājām viss skaidrs, bet kādas kāzu nakts izdarības raksturīgas citām tautām?!

Francijā

Jaunā pāra neprecētie draugi, kas ir nedaudz „greizsirdīgi” uz pāri, kam tagad ir tiesības baudīt mīlas priekus, abus balodīšus pārsteidz izveicīgi iebrāžoties jaunlaulāto istabiņā un skaļi taurējot, pasniedz pārsteigtajam un mazliet sapīkušajam pārim aizdomīga izskata mikstūru, kas tiek servēta naktspodiņā. Tās sastāvā galvenokārt ir šokolāde, pilnībā nogatavojušies augļi un citi komponenti brūnos un dzeltenos toņos, kas šim paēdienam piešķir kāroto (bet ne kārdinošu!) izskatu. Pēc šāda šausminoša podiņa satura notiesāšanas un pārdzīvojumiem, jaunajam pārim vajadzētu pagurt un nespēt izpildīt jaunlaulāto pienākumu.

Kāda cita tradīcija, kas reizumis aizstāj „Naktspodiņa” notiesāšanu ir „Sīpolu zupas” ēšanas tradīcija – pēc kāzu naktī patērētās enerģijas, franči sevi stiprina ar sev raksturīgo sīpolu zupu. Bariņš draugu pirms jaunā pāra modināšanas sapulcējas, lai sarūpētu un pasniegtu mīlniekiem svaigu sīpolu zupu – lieliskas brokastis!

Tunisijā

Šajā valstī kāzas tiek svinētas 7 dienas un 7 naktis, bet pati laulību ceremonija ilgst 3 un vairāk stundas. Kas attiecas uz kāzu nakti, Tunisijā vēl aizvien kāzu viesi uzticīgi gaida līdz no jaunā pāra istabas tiks iznests palags ar līgavas asinīm, kas apliecinātu tās nevainību. Turklāt, ja izrādās, ka sieva vairs nav jaunava, vīram ir tiesības no viņas šķirties.

Vācijā

Lai pirmo nakti jaunajam pārim padarītu vēl aizraujošāku, pāra draugi veic daudz dažādu smieklīgu un nedaudz nežēlīgu izdarību. Reizēm viņi piepilda istabu ar baloniem, reizēm paslēpj guļamistabā daudz mazus modinātājpulkstenīšus, reizēm aizstumj gultu nezināmā virzienā.

Indijā

Menhdi (hennas ceremonija) ir tradicionāla līgavas roku un kāju izgreznošanas māksla ar pastu, kas iegūta no hennas auga lapām. Ceremonijai nepieciešamais laiks atkarīgs no materiāla, zīmējuma sarežģītības un pašas ceremonijas. Tradīcija prasa, lai zīmējumā būtu paslēpti arī līgavas un līgavaiņa vārdi. Kāzu nakts var sākties tikai tad, kad līgavainis ir zīmējumā atradis abus šos vārdus. Pēc kāzām līgavai nav jāveic nekādi mājas darbi līdz pat laikam, kad viņas Menhdi zīmējumi izbalē.

Ķīnā

Kāzu naktī jaunā pāra istabā tiek aizdegtas Drakona un Fēniksa sveces, lai aizbaidītu ļaunos garus. Jaunlaulātie dzer vīnu no glāzēm, kas sasietas kopā ar sarkanu lentīti, sakrustojot rokas viens pret otru. Šis ir formāls laulību solījums ķīniešu kultūrā. Tad līgava pasniedz „klimpas”, kas ir sagatavotas „pusjēlas”. Vārda „jēls” izruna ir tāda pati kā jēdzieniem „dot dzīvību bērnam”, „ģimenes pārticības rādītājs”. Rītā pēc kāzām, līgava mostas agri, lai saulei lecot, ar godu sagaidītu vecākus. Tikai tagad līgava tiek formāli iepazīstināta ar līgavaiņa piederīgajiem un draugiem.

Itālijā

Pirms jaunā sieva un vīrs dodas pie miera, viņiem jāsasit vāze vai glāze – lausku skaits simbolizē to laimīgo gadu skaitu, ko pāris var sagaidīt no savas laulības.

Nakts, kad pārsteigt un saņemt pārsteigumus

Lai nepapildinātu drūmo statistiku, kas liecina, ka aptuveni 70% jauno pāru vienkārši dodas pie miera savā kāzu naktī, neizmantojot šīs nakts burvību, jāatceras, ka saņemt pārsteigumus vai tos pasniegt mīļotajam cilvēkam ir patiesi aizraujoši.

Šis būs pirmais intīmais brīdis, ko pavadīsiet kopā kā vīrs un sieva, tāpēc parūpējaties, lai tas būtu patiešām neaizmirstams... un kā gan to vēl labāk izdarīt, ja ne ar pārsteiguma palīdzību!

 • varat savu mīļoto pārsteigt ar kāzu nakts istabiņu, par kuras esamību un skaisto izrotājumu visus esat turējis/usi neziņā līdz pat „midzināšanas” laikam;
 • varat pārsteigt rezervējot jaunlaulāto numuriņu kādā viesnīcā;
 • varat pārsteigt savu līgaviņu, zem istabas logiem viņai nodziedot serenādi;
 • varat vienkārši nozust no viesu acīm, lai kaili nopeldētos jūrā vai ezerā;
 • tā var būt arī jums abiem nozīmīga mūzika, ar ko jūs pārsteidzat savu mīļoto... klusināta mūzika, šampanietis, kāda maza mīļa dāvaniņa;
 • un, protams, varat pārsteigt partneri ar sev izraudzīto veļu - izaicinošu un reizē tik smalku...

Veļa līgavai: Jūsu vīrietis noteikti sapņos kāzu naktī savu līgaviņu ieraudzīt drīzāk kārdinošā veļā kā praktiskā, tomēr visu ar mēru, šis nebūs īstais brīdis „neķītra sievišķa” tēlam. Ar sievišķīgi elegantu un smalku veļu būs pilnīgi pietiekami, lai apburtu savu vīra kungu!

Visbiežāk jaunās sieviņas izvēlas baltu veļu, kas lieliski sader kopā ar līgavas balto kleitu – šīs veļas galvenie trumpji ir šiks un laba kvalitāte, kas bieži vien nozīmēs arī to, ka veļa būs samērā dārga. Ja nakts ietērps nebūs tas pats, ko vilkāt zem līgavas kleitas, tad tas var būt visdažādākajās krāsās: melns, sarkans, rozā, utt.

Kārdinošāko apakšveļas saraksta virsotnē, vīrieši ievieto zeķturus – tie viņus burtiski padara trakus! Turklāt šī būs lieliska iespēja jums pašai izmēģināt šo „mantu”, ko tikai retā no mums uzdrīkstas valkāt ikdienā, turklāt mazie knibulīši, cakiņas un podziņas, liks vīrieša acīm sajūsmā iemirdzēties. Lieliska izvēle būs arī korsete ar zeķturiem (divi vienā). Un, protams, neaizmirsīsim par string biksītēm, kas nenoliedzami vislabāk izcels sievišķās formas.

Ja tomēr neesat korsetes cienītāja, varat sev izvēlēties viegla, gaisīga auduma elegantu naktskrekliņu. Katrā gadījumā, vajadzētu izvairīties no pārspīlēti „kliedzošiem” ietērpiem, tam visam jums vēl pietiks laika, bet kāzu naktī lai izpaliek ādas kostīmi un sarkani fliteri... šī ir uzticēšanās un „klusas” mīlestības nakts.

Ja izvēlēsieties sev labas kvalitātes apakšveļu, arī tās materiāls visticamāk būs izsmalcināts un dārgs: satīns, mežģīnes, zīds, smalks tills... jūsu vīrieša pirkstu gali gavilēs no svētlaimes!

Veļa līgavainim: neskatoties uz to, ka vīriešu apakšveļas nozare šajā jomā nav tik attīstīta kā sievietēm, jums nevajadzētu atpalikt no savas izredzētās! Nolieciet malā savas ikdienas biksītes, lai šajā naktī savu sieviņu iepriecinātu ar šikiem bokseršortiem vai pat string biksītēm, kas viņu patiesi pārsteigtu un jums abiem sagādātu jautrību. Svarīgi, lai jūsu veļa būtu jauna, lai jūs tajā justos ērti un vienlaikus lai tā būtu pietiekami eleganta ...vai esat kādreiz mēģinājuši sajust zīdu, varbūt šī ir īstā reize mēģināt? Katrā gadījumā, svarīgi ir panākt to, lai jūsu sieviete jūt, ka esat domājis par to, kā viņu pārsteigt un kā sagādāt viņai prieku!

Lietas, kas var izjaukt kāzu nakti

Uzmanību, lai kāzu nakts pārtaptu par lieliskām atmiņām, kurās kavēties gribētos vēl un vēl, būtu jāiegaumē pāris lietas, no kurām jācenšas izvairīties. Pretējā gadījumā šī nakts draud pārvērsties par savstarpējiem pārmetumiem un sirdī noglabātu rūgtumu:

alkohols – ja būsiet to lietojis/-jusi pārāk daudz, jūs riskējat savam mīļotajam cilvēkam „nozagt” šo vienreizējo notikumu – jūsu kopīgo kāzu nakti, turklāt alkohols bieži vien izrādās labākās miega zāles;

stress – jums blakus ir cilvēks, ar kuru kopā esat nolēmis/usi pavadīt visu dzīvi, kuram uzticēsiet savas pārdomas un raizes, tad nu uzticieties gan sev, gan viņam un pavadiet šo nakti bez jebkādiem liekiem satraukumiem (par apģērbu, seksu, pateiktiem vai nepateiktiem vārdiem, utt.). Vienkārši izbaudiet šo nakti nesteidzīgi un mīloši... jūs noteikti esat Vislabākais un Vislabākā viens otram!

uzbāzīga doma – vēl aizvien (jā, arī mūsdienās!) atrodas kāds, bet biežāk jau kāda, kas uzskata, ka kāzu nakts ir tā īstā un vienīgā, kad jāizpilda kāds obligāts „normatīvs” - ir jāieņem pēcnācēju ...absurdi, bet fakts! Šāda nostāja liek partnerim sajusties kā iesauktam armijā, kur tiek dota strikta komanda: „dari!”...šādā situācijā zūd emocionālas tuvības sajūta, maigums, patiess prieks vienam par otru, jo galvā pulsē doma „izpildīt uzdevumu, izpildīt uzdevumu”...

piepeši vaļā atsprāgušas durvis – lai pilnībā atbrīvotos un izbaudītu mirkli, jaunlaulāto istabiņa jāizraugās tāda, kurai būtu slēdzamas durvis, jo nekad nevariet būt pārliecināti, vai jūs apciemot un sniegt kādu vēlīnu padomu negrasās kāds iereibis kāzu viesis.

Bet pats svarīgākais ir atcerēties, ka priecāties par šo nakti, jums visvairāk palīdzēs jūsu mīlestība – tā dos izturību, spēkus, idejas un lieliskas izjūtas! Saldus sapņus!

Raksta titulfoto: Artūrs Lācis