FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

14 jautājumi un atbildes par kāzu torti

Autors:Krista Karlsone / PRECOS, Publicēts:26.07.2022
Ar ko sākt, izvēloties kāzu torti? Kāzu tortes dizains un garša ir izsapņoti jau sen vai gluži pretēji, – nav ne mazākās nojausmas, kādam ir jābūt īpašās dienas saldajam mirklim? Kā neapjukt plašajā iespēju klāstā? Esam apkopojuši atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem, lai būtu vieglāk orientēties gardo mākslas darbu pasaulē un atrast savām kāzām piemērotāko.

Cik mūsu kāzu torte maksās?

Kāzu tortei nepieciešamais budžets ir visai elastīgs. Konditori norāda, ka tikai tāpēc, ka tā ir kāzu torte, tā nemaksās vairāk – ja nav nepieciešams īpašs dizains, tad cena būs tāda pati kā jebkurai svētku tortei

Kāzu tortes cena ir ļoti individuāls jautājums un atkarīgs ne tikai no jaunā pāra izvēlētās garšas, lieluma (svara), veida, formas un dizaina, bet arī no katra konkrētā konditora cenrāža.

Tortes izmaksas svārstās no 18 EUR/kg līdz 37 EUR/kg.

Dizainam ir ļoti liela nozīme tortes izmaksās – izvēloties savu kāzu torti vairākos stāvos, izmaksas noteikti būs augstākas, nekā vienā stāvā.

Tāpat arī izvēlētās dekorācijas var izmaksāt vien pāris eiro vai sasniegt vairākus simtus. Kāzu tortes izmaksas sastāda arī statīva noma un piegādes izmaksas, ja jaunais pāris izvēlas šos pakalpojumus.

Konditoriem ir ļoti individuāla pieeja katram klientam, līdz ar to, ir iespējams īstenot teju visas jaunā pāra vēlmes un idejas kāzu tortes garšā un vizuālajā noformējumā – te nu viss atkarīgs no jaunā pāra vēlmēm un iespējām.

Vai ir iespējama degustācija un cik tas maksā?

Lielākoties konditori piedāvā degustācijas – gan individuālas, gan vairākiem interesentiem vienlaikus (tiek paziņoti konkrēti datumi, kad tiek sagatavoti kāzu tortes paraugi, un jaunie pāri var ierasties uz degustāciju).

Degustācijās konditori piedāvā dažādas kāzu tortes mini versijas. Šādi varat saprast, kas garšo, kas ne, kā arī uzdot savus jautājumus. Ja vēlaties degustēt kāzu tortes, noteikti sazinieties ar izvēlētajiem konditoriem laikus un izrunājiet degustācijas iespējas.

Degustācijas izmaksas variē no 25 līdz 40 EUR. Ir konditori, kas nepiedāvā degustācijas, bet vienmēr pastāv iespēja pasūtīt iecerētās kāzu torti mazākā izpildījumā (700-800 g) un nogaršot.

Cik liels kūkas gabals jāieplāno katrai personai?

Arī šis ir individuāli ar konditoru izrunājams jautājums, jo tortes gabala izmērs ir atkarīgs no izvēlētās garšas, veida, kāzu koncepta, viesu skaita.

Ja ir ieplānots servēt saldumu galdu, kas pieejams visu svinību laiku, tad var rēķināt mazāka izmēra tortes gabaliņu vienai personai. Savukārt, ja torti plānots pasniegt uzreiz pēc laulību ceremonijas, tad vajadzētu lielāka izmēra gabalu.

Arī viesu skaitam ir nozīme, aprēķinot tortes svaru –, jo vairāk viesu, jo mazāks gabaliņš vienai personai, bet, ja kāzas paredzētas šaurākā lokā, būtu vēlams rēķināt 150 g personai.

Ja jaunais pāris vēlas, lai viesiem būtu pieejams vēl kāds papildu gabaliņš, tad arī jārēķina lielāks kūkas gabals personai. Vidēji vienam cilvēkam tiek rēķināti 120-150 g kāzu tortes. Konditors noteikti spēs palīdzēt aprēķināt personai paredzētā gabaliņa lielumu. 

Vai karstā laikā kūka saglabās savu nevainojamo izskatu? 

Ir jāņem vērā, ka kāzu torte noteikti jāuzglabā aukstumā. Tikai īsu brīdi pirms  pasniegšanas to var servēt.

Laikus jānoskaidro, vai svinību vietā ir ledusskapis un vai tajā būs brīva vieta tortei. Ja nav iespējams uzglabāt torti ledusskapī, jāizrunā ar savu konditoru iespēja piegādāt to īsi pirms pasniegšanas.

Karstā laikā ārpus ledusskapja torte var būt maksimāli stundu, protams, atkarīgs no tā, cik ir karsts un kāda torte izvēlēta.

Torti nedrīkst pakļaut tiešiem saules stariem, – šādos apstākļos tā varētu izturēt līdz 10 minūtēm.


FOTO: Annija Ungura

Kādas tortes dekorācijas būtu piemērotākās karstā laikā?

Ja kāzu torte tiek pareizi transportēta un uzglabāta, var izvēlēties sirdij tīkamākās dekorācijas.

Uzglabājot torti aukstumā, der gan dzīvo, gan kaltēto, gan vafeļziedu dekorācijas, arī ogu dekorācijas. Īpaši karstos laikapstākļos konditori neieteiktu izvēlēties šokolādes, cukura mastikas ziedu dekorācijas, jo tās pie augstākas temperatūras var sākt kust un radīt problēmas.

Dzīvie ziedi kāzu tortes dekorācijā ļoti labi saglabājas pat karstā laikā – tie tiek īpaši apstrādāti, lai aizkavētu to vīšanu.

Vai kāzu torte tiks piegādāta uz svinību vietu?

Lielākoties konditori piedāvā kāzu tortes piegādi, tas noteikti ir jāizrunā ar cepēju. Konditori rekomendē labāk izvēlēties piegādes pakalpojumu un uzticēt šo pienākumu profesionāļiem, it īpaši, ja izvēlēta sarežģītākas formas un dizaina torte.

Kāzu tortes pārvešana ir liela atbildība, rada lieku stresu cilvēkam, kam tā uzticēta. Protams, ja torte nav ļoti liela, tad šo darbu var uzticēt kādam no viesiem.

Svarīgi izbrīvēt vietu bagāžas nodalījumā, lai kūka būtu novietota uz taisnas virsmas un būtu nostiprināta. Kā arī vēlams temperatūru noregulēt uz pašu zemāko un nolaist mašīnas aizmugurējos sēdekļus, lai nodrošinātu arī bagāžas nodalījumā tikpat aukstu gaisa plūsmu kā salonā.

Vai iespējams izvēlēties un apvienot dažādas garšas?

Konditori ir īsti burvji un spēj kāzu tortē apvienot visdažādākās garšas.

Ir iespējams izgatavot katru kāzu tortes stāvu ar citu garšu. Jāatceras gan, ka ne visiem tortes dizainiem šāda pieeja ir piemērota. Svarīgi savas vēlmes rūpīgi izrunāt ar konditoru.

Cik ilgi pirms kāzām jāveic tortes pasūtījums un cik ilgā laikā konditors to izgatavo?

Konditori iesaka pieteikt kāzu torti uzreiz, kad zināms kāzu datums.

Aptuveni 6 – 8 nedēļas pirms kāzu datuma vēlams saskaņot visas kāzu tortes detaļas – izmēru, garšu, dizainu, piegādi. Protams, jo laicīgāk, jo labāk, tomēr, ja kāzu diena jau ir pavisam drīz un torte vēl nav pieteikta, atliek apbruņoties ar pacietību un doties konditora meklējumos, kuram vēl ir brīvs laiks.

Konditoram, atkarībā no tortes sarežģītības, tās pagatavošana var aizņemt līdz trīs dienām.

Dekorāciju izgatavošanas laiks ir atkarīgs no to tipa. Piemēram, cukura ziedu dekorāciju radīšana ir visai laikietilpīgs process – lai ziedi nezaudētu savu izskatu, pēc izveidošanas, tie vēl jākaltē vidēji nedēļu.

Vai būs iespēja redzēt gatavo kāzu torti pirms kāzām?

Kāzu tortes tiek gatavotas un “liktas kopā” maksimāli īsu brīdi pirms to piegādes, lai garša un dekors būtu pēc iespējas svaigāki, tāpēc, ļoti iespējams, ka brīdī, kad torte ir gatava, jaunais pāris savā dienā ir aizņemti ar pilnīgi ko citu.

Tomēr ar konditoru var vienoties, ka tiek nosūtīta tortes fotogrāfija vai līgava un līgavainis paši var ierasties pēc savas kāzu tortes, ja ir tāda vēlēšanās. 

Kad jāveic samaksa? Vai ir nepieciešams avansa maksājums?

Katram konditoram šajā ziņā ir atšķirīgas pieejas, finanšu lietas jāizrunā ar savu tortes cepēju individuāli.

Ir konditori, kuri datumu rezervē tikai pēc avansa maksājuma saņemšanas, un atlikusī summa tiek samaksāta dažas dienas pirms kāzām vai tortes saņemšanas brīdī. Savukārt, citās konditorejās avansa maksājums nav nepieciešams. Maksājums par torti jāveic saņemšanas brīdī.

Vai tortes statīvs un citi piederumi sagriešanai un pasniegšanai tiks nodrošināti?

Vairums konditoru piedāvā tortes statīvu nomu, kā arī aukstuma kastes tortes transportēšanai.

Piederumus kūkas sagriešanai un pasniegšanai parasti nodrošina ēdinātāji; tomēr tas noteikti ir laikus jānoskaidro.

Ja esat izlēmuši viesus cienāt ar kāzu torti pēc ceremonijas, noteikti parūpējieties, lai būtu nepieciešamie piederumi tortes pasniegšanai un rēķinieties, ka kāzu tortes baudīšanai ir nepieciešams laiks. Tas ir skaists un svinīgs brīdis!

Vai kāzu torti iespējams dekorēt ar dzīvajiem, kaltētiem, vafeļu vai cukura mastikas ziediem?

Dekorēt ir iespējams ar jebko – izvēle atkarīga no katra pāra gaumes.

Noformējuma veids tiek izvēlēts, vadoties pēc kāzu stila, kāzu koncepta un pāra vēlmēm.

Jaunie pāri bieži izvēlas dekorēt kāzu tortes ar dzīvajiem ziediem, nenoliedzami tie izskatās ļoti krāšņi, vēlāk tos ir iespējams izkaltēt un glābāt kā atmiņu no īpašās dienas tortes.

Sausie ziedi iemanto aizvien lielāku popularitāti tortes dekorācijās, pareizi izvēlēti un sakombinēti tie kāzu tortei piešķir askētismu un eleganci.

Vafeļu vai cukura mastikas ziedus iespējams radīt visdažādākajās krāsās un formās. Ne visi konditori strādā ar šīm tehnikām, tāpēc tas noteikti ir laicīgi jāizrunā. 

Vai un kādi ir kāzu tortes krāsu variāciju ierobežojumi?

Šādu ierobežojumu nav!

Konditori gatavo klasiskās baltas kāzu tortes, gan ekstravagantas melnās, kā arī spēj īstenot dažādas krāsainas idejas, sākot no pasteļtoņiem līdz pavisam spilgtām nokrāsām.

Izvēloties spēcīgas krāsas kāzu tortei (melnu, tumši zaļu, u.c.) jārēķinās, ka krāsa būs ļoti intensīva un var iekrāsot tortes baudītāju muti un zobus.


FOTO: Emīlija Bogdānova | Einārs Freimanis

Kāzu tortes aktualitātes – garšas, veidi, dekorācijas. 

Konditori norāda, ka kāzu tortes aktualitātes ir ļoti mainīgas un nemainīgas vienlaikus.

Garšas izvēlē pāri turas pie klasiskām vērtībām – medus torte, lauku torte ar vārīto krēmu vai arī kāda no šokolādes tortēm.

Populāras joprojām ir arī eksotiskākas garšas – šokolādes torte ar mango un marakujas  krēmu, pistāciju kūka ar marakujas un matča krēmu, kokosriekstu torte ar mango.


FOTO: Uģis Nagliņš

Dizainā aizvien topā ir naked stila tortes ar maigu, askētisku dekoru, tāpat kā baltas un greznas kāzu tortes ar cukura masas pārklājumu.

Dekorācijām galvenokārt tiek izmantotas svaigās ogas, dzīvie ziedi un zaļumi, sausie ziedi. Kā alternatīvu lielās kāzu tortes vietā pāri izvēlas mazu simbolisku torti un tāpat izdekorētas mazas kūciņas vai desertus katram viesiem.

Nemainīgi svarīgi ir paturēt prātā, ka tās ir jūsu kāzas, jūsu torte, jūsu īpašā diena – garšas un dizaina aktualitātes var piešķirt akcentiņu, bet tas noteikti nav galvenais, izvēloties torti.

Radot savu izsapņoto kāzu torti, milzīga nozīme ir sadarbībai ar izvēlēto konditoru – ir katra pāra individuālā vīzija un sapnis par savas īpašās dienas saldo mirkli, un ir burvis konditors, kas šo sapni pārvērš brīnumgardā kāzu dienas priekā. Lai izdodas atrast savējo!

Lasi arī: Kāzu torte un tradīcijas

Paldies sakām ģimenes uzņēmuma Mājas kūkas kūku meistarei Ivetai, Fika kūku meistarei Baibai, Kapok? kūku meistarei Natradai, JS Meistardarbs konditorejas meistarei Gijai, kā arī JJcakes meistarei Jevgēņijai, kas palīdzēja šī raksta tapšanā!

Raksta titulfoto: Annija Ungura