FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu torte un tradīcijas

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS, Publicēts:30.10.2020
Kāzas – tik intīms un personisks pasākums, kurā šķietami paši izvēlamies, ko un kā darīt. Tomēr dažādākās kāzu dienas izdarības nevilšus saskaras ar tradīcijām jeb ieradumiem, kādā veidā vai cita lieta tiek darīta. Arī ar kāzu dienas torti saistās tradīcijas jeb darbības, ko kāzu dienā darām. Bet kāpēc un ko tās nozīmē?

Kāzu torte – no pagātnes līdz mūsdienām

Kāzu torte pastāvēja jau Senajā Romā. Kāzu diena tika noslēgta ar kāzu kūkas – plācenim līdzīga kviešu vai miežu izstrādājuma – sadrupināšanu virs līgavas galvas. Tādējādi simbolizējot auglību, bagātību un vēlot veiksmi kopīgā laulībā. Jaunais pāris apēda dažas drupačas no šī plāceņa, – simbolizējot pirmo kopīgo maltīti un darbību kā precētam pārim.

Daudzstāvu kāzu tortes aizsākumi meklējami Londonā, 18. gadsimta beigās, kad kāda maiznieka māceklis iemīlējās sava priekšnieka meitā un vēlējās uz to atstāt iespaidu. Šis māceklis izveidoja izsmalcinātu vairāku stāvu kūku, ar ko pārsteidza meiteni un viņas tēvu, izsakot bildinājumu.

Pēcāk popularitāti iemantoja līgavas pīrāgs, kas tika veidots no saldās maizes vai tika pildīts ar jēra gaļu. Šajā laikā kāzu kūka (jeb pīrāgs) vairāk tika asociēts kā kāzu atribūtika. Laikā ap 19. gadsimta beigām līgavas pīrāgs pamazām izzuda un skaidrāk iezīmējās kāzu kūka, kādu to saprotam mūsdienās.

Līdz šai dienai ir saglabājušās vairākas tradīcijas saistībā ar kāzu torti – kopīga kūkas griešana, otra barošana ar kāzu kūku, figūriņu saglabāšana un citas.

Tomēr kāda ir katras šīs darbības simboliskā nozīme?

Kopīga kāzu tortes griešana

Brīdis, kad jaunais pāris griež pirmo kāzu kūkas gabalu, tiek gaidīts gluži tāpat kā pirmais skūpsts pēc ceremonijas, pirmā deja vai līgavas pušķa mešana. To gaida viesi un iemūžina kāzu fotogrāfs. Vēsturiski kūku grieza tikai līgava, tā simbolizējot nevainības zaudēšanu.

Mūsdienās šajā kāzu kūkas rituālā piedalās abi. Jaunajam pārim kopīgi griežot kāzu torti, kad vīrs savu roku uzlicis uz sievas rokas, tiek simbolizēts vīrieša atbalsts savai sievai un sievas solījums rūpēties par vīru un kopīgo ģimeni. Šī ir arī vakara pēdējā oficiālā darbība, pēc kuras sākas dejas un ballīte.
kāzu tortes griešana, kāzu torte, jaunais pāris, kāzas, Foto: Laura Apine
FOTO: Laura Apine

Tomēr arvien vairāk pāru izvēlas netradicionālu kāzu dienas scenāriju, piemēram, kāzu kūku ēst uzreiz pēc ceremonijas. Tas, kurā brīdī griezt un ēst kāzu torti, ir ikviena paša ziņā.

Kāzu tortes dalīšana

Kāzu tortes dalīšana visiem kāzu viesiem arī ir saglabājusies no Senās Romas laikiem. Agrāk šis uzdevums tika uzticēts tikai jaunajai sievai, taču mūsdienās abi to veic kopīgi, kas simboliski ir pirmais abu kopīgais uzdevums precēto kārtā.

Ja kāzās ir vairāki desmiti viesu, jaunais pāris var izvēlēties pirmos kūkas gabalus pasniegt saviem vecākiem un vecvecākiem, tālāk šo procesu uzticot apkalpojošam personālam.

Otra barošana ar kāzu torti

Kāzu tortes griešanas otrajā cēlienā jaunais pāris viens otru baro ar kāzu tortes pirmo gabaliņu. Tas simbolizē abu apņemšanos nodrošināt vienam otru visas kopdzīves garumā, kā arī simboliski parāda rūpes vienam par otru. Šis ir viens no mirkļiem, ko noteikti centīsies noķert arī jūsu kāzu fotogrāfs.
kāzu torte un tradīcijas, kāzu torte, barot otru ar kāzu torti, Foto: Laura Apine
FOTO: Laura Apine

Kāzu tortes augšējā gabala saglabāšana

Kāzu tortes virsējā slāņa saglabāšanas tradīcija nāk no senas pagātnes, bet to mūsdienās turpina piekopt gan ASV, gan arī, piemēram, britu karaliskā ģimene. Kūkas augšējā gabala saglabāšana nozīmē, ka tā tiek sasaldēta līdz pāra pirmajai gadadienai, kad tā tiek atkal nobaudīta. Uzskati un viedokļi gan par šo tradīciju dalās. Ir gan tās piekritēji, gan apšaubītāji. Otrie pamato, ka ēst gadu senu (lai arī atbilstoši uzglabātu) kāzu torti nudien nebūs nekādas baudas, tas tikai sabojās atmiņas par izcilo un īpašo kādu dienas torti.

Latvijā šī tradīcija nav populāra, tomēr, ja ir vēlme ko saglabāt no savas īpašās dienas kūkas, labs risinājums ir izvēlēties kūkas dekorācijā iekļaut figūriņu vai citu elementu, kas ierasti veidota no neēdama materiāla.
Kūkas dekors, dekorācijas kāzu kūkai, cake topper, Kāzu kūkas tradīcijas, Foto: Laura Apine
FOTO: Laura Apine

Tā kā šī brīža tendences paredz kāzu tortes dekorēšanu ar neēdamiem materiāliem – augiem, ziediem, zaļumiem, – arī šī lietas no kūkas var saglabāt un sakaltēt.

Kāzu torte – baltā krāsā

Mūsdienās kāzu tortes krāsu un dizaina variācijas ir gandrīz nebeidzamas. Kāzu tortes garša tiek pieskaņota ēdāju garšas kārpiņām, savukārt tās vizuālais izskats – kāzu tematikai un izvēlētajiem kāzu dienas krāsu toņiem.

Tradicionāli kāzu torte bija balta, kas simbolizēja šķīstību un tīrību. Šādi kāzu kūka tika sasaistīta ar balto un gaisīgo līgavu. Turklāt glazūra, kas tika veidota no smalka, balta cukura simbolizēja pārticību, jo seno laikos cukurs bijis ārkārtīgi dārgs. Jo baltāka kūka, jo jaunā ģimene viesu acīs tika uzskatīta par turīgāku.

Mūsdienās baltā krāsa kāzu tortēs nudien nav pazudusi, tā joprojām ir vadošā krāsa. To paspilgtina un izceļ dažādas dekorācijas, netradicionālas kūkas formas un efekti. Tāpat arī nereti līgavas izvēlas kūkas krāsu pieskaņot savai kleitai; pat ja tā nav balta.
Kāzu torte, trīsstāvīga kāzu torte, balta kāzu kūka, Foto: Laura Apine
FOTO: Laura Apine

Lasi arī: Kāzu tortes - kā izvēlēties un ko ņemt vērā pirms pasūtīšanas? 

Raksta titulfoto: Gatis Ločmelis