FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu tortes - kā izvēlēties un ko ņemt vērā pirms pasūtīšanas?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Kāzu torte – skaists un gards kāzu dienas kulminācijas noslēgums. Kāzu kūku variācijas un dekorāciju iespējas ir plašas, tomēr kūkas izvēli un pasūtīšanu noteikti nevajadzētu atstāt uz pēdējo mirkli. Ar ko sākt savas kāzu tortes izvēli? Kas jāzina pirms tortes pasūtīšanas? Kādas ir kāzu kūku aktualitātes garšā un vizuālajā izpildījumā?

Kāzu torte nav tikai salds priekpilna mirklis kāzu dienā. Tai piemīt svinīgums un pat savs raksturs. Arī simboliskā nozīme. Jaunajam pārim kopīgi griežot kāzu torti, kad vīrs savu roku uzlicis uz sievas rokas, tiek simbolizēts vīrieša atbalsts savai sievai un sievas solījums rūpēties par vīru un kopīgo ģimeni.

Kāzu tortes izvēle – ar ko sākt?

Izvēloties kāzu torti, pirmie aspekti, kas ierasti tiek ņemti vērā ir kūkas garša un cena. Kūkas vizuālais izskats – pats par sevi svarīgākais un pirmais, kas vispār liek kūku nogaršot un interesēties par tās izmaksām.

Kāzu tortes mēdz būt dažādos izmēros, formās un garšu variācijās. Nepieciešamais tortes lielums (svars) parasti tiek rēķināts pēc personu skaita. Ierasti vienai personai tiek paredzēts 120 – 140 g liels tortes gabals. Zinot viesu skaitu, iespējams aprēķināt, cik kg tortes būs nepieciešams.

Nevajadzētu piemirst arī pašiem sevi, kā arī pakalpojumu sniedzējus (fotogrāfu, filmētāju, vakara vadītāju u.c.). Apzinot personu skaitu un kūkas cenu par kilogramu, veiksmīgi iespējams plānot kūkas izvēli no finansiālā aspekta.
kāzu torte, kāzu kūka, kāzu tortes pasūtīšana, Foto: Inta Photography
FOTO: Inta Photography / kūkas: Fika

Nekļūdīgi izvēlēties īsto kāzu torti noteikti palīdzēs degustācijas, ko piedāvā vairums kāzu kūku cepēju. Degustācijās iespējams nogaršot dažādas kūku variācijas, uzdot savus jautājums un saprast, kas garšos pašiem un kāda kūka būs vispiemērotākā tieši jūsu kāzām.

Cik maksā kāzu torte?

Kāzu tortes cena ir ārkārtīgi individuāls jautājums. Kāzu tortes cena ir atkarīga ne vien no nepieciešamā lieluma, bet arī no izvēlētajām sastāvdaļām un kūkas tipa, izvēlētā noformējuma un dekorāciju bagātības (dzīvie ziedi, mastikas figūriņas, citi dekori), kūkas formas un, protams, no katra konditora noteiktās cenas par 1 kg konkrētās kūkas veida.

Kāzu tortes izmaksas būs no 16 līdz 37 EUR/kg, turklāt cena var mainīties atkarībā no izvēlētajām dekorācijām, kā arī jāņem vērā piegādes izmaksas, ja torte netiek cepta svinību vietas restorānā.

Kāzu tortes aktualitātes – krāsas, garšas, dekorācijas

Jā, arī kāzu tortēm ir savs stils. Tāpat kā mainās kāzu kleitu un ziedu kompozīciju aktualitātes, mainīgas ir arī kāzu kūku tendences.

Ja agrāk populārāki bija mastikas pārklājumi, cukura ziedi, tad šobrīd tortes piedzīvo vairāk gaisīguma un dabiskuma. Katra konditoreja strādā savā stilistikā un katrai meistarei ir savs rokraksts, savi kūkas cepšanas un veidošanas noslēpumi.

Šī brīža kāzu kūku tendencēs iezīmējas dekorācijas ar dabīgajiem ziediem, dažādiem neēdamiem dabas materiāliem. Joprojām aktuālas ir minimālisma stilā ieturēts tortes pārklājums, tā sauktās naked tortes, kas dekorētas ar zaļumiem – vienkārši un askētiski.
kāzu torte, kāzu torte naked, kāzu torte dekorēta ar ogām, Kapok?, Foto: Kapok?
FOTO: Kapok?

Kā stāsta konditorejas studijas Kūkas Gardas vadītāja, profesionāla konditore Amanda: “Pie mums 80% kāzu kūkas tiek dekorētas ar dzīviem ziediem, pieskaņojot ziedus pie kāzu dekorācijām. Cukura, šokolādes vai vafeļziedi ir stipri dārgāki darbietilpīgā veidošanas procesa dēļ, tādēļ pāri izvēlas ekonomiskāku variantu. Modē ir neēdamu lietu dekorācijas, piemēram, ziemas laikā izvietot uz stāviem čiekurus ar skujām vai gaisīgos kokvilnas ziedus, lai kūka izskatītos dzīvīgāka. Liela daļa izvēlas minimālisma stila kūkas tikai ar baltu apdari un dekorētas ar zaļumiem.”

Pasaulē kāzu pāri izvēlas aizvien interesantākus un neparastākus kāzu kūku dizainus, ģeometriskas figūras kūku stāvos un dažādas faktūras. Materiāli – marmora un betona efekts, zelta follijs, rīspapīra viļņi un dažādi printi uz cukurpapīra.
kāzu torte, kāzu kūka, Kūkas Gardas, Foto: Ieva Vizule
FOTO: Kūkas Gardas

“Latvijā kāzu pāri nav tik ambiciozi vai vēl mazliet bīstas no nezināmā, tādēļ biežāk izvēlas pārbaudītas vērtības – ziedu un ogu noformējums, iepinot maigos pasteļtoņus. Man pašai ļoti patīk romantiskais ogu / ziedu noformējums, – tas vienmēr izskatās eleganti,” stāsta Kūkas Gardas kūku meistare Amanda.

Kā atklāj Kapok? konditore Natrada, kuras kūkas izceļas ar unikālu dizainu, tad “pēdējā laikā kāzu kūku modē arī Latvijā jau var izcelt dažādību formās. Klienti labprāt izvēlas kantainas un sešstūrainas kūkas, ne tikai apaļas. Tāpat pašlaik dominē dabas toņi, daudzi izvēlas zaļās toņkārtas – lapas kombinējumā ar ziediem.”
Kāzu torte, sešstūraina kāzu torte, Kapok?
FOTO: Ieva Vizule | Lūcija Rošāne / Kapok?

Bet kā tad ar garšām? Vai klasiskā Lauku torte ir izgājusi no modes? Nepavisam ne! Liela daļa pāru joprojām izvēlas nekļūdīgās biskvīta kūkas ar gaisīgu svaigā siera / mascarpone krēma un ogu pildījumu un visiem zināmo Lauku torti, lai pēc iespējas vairāk viesiem trāpītu pa gaumei.

Tomēr aktuālas ir arī tropiskās garšas.

“Klienti tomēr kūkas garšu izvēlas pēc savām garšas kārpiņām un kūkas dizainu pieskaņo pasākumam. Pieprasītas un aktuālas ir dažādas garšu kombinācijas – gan klasika, gan kaut kas eksotisks. No klasikas visbiežāk klienti izvēlas šokolādes torti ar ogu pildījumu, savukārt no eksotiskā – kokosriekstu torti ar mango pildījumu,” stāsta Kapok? kūku meistare Natrada.

Cik laicīgi pirms kāzām vajadzētu pasūtīt kāzu torti?

Kāzu kūku vajadzētu sākt plānot 4 – 6 mēnešus pirms vasaras kāzām un vismaz trīs mēnešus pirms nesezonas kāzām.

Kā atkāj Kūkas Gardas konditore Amanda: “Svarīgi ir nodegustēt, saprast konditoru iespējas un izmaksas. Ja kūkas dizains nav sarežģīts un pasākums ir ar nelielu cilvēku skaitu, tad būs pietiekoši veikt pasūtījumu 1-3 mēnešus iepriekš. Tas viss ir ļoti atkarīgs no vietas, kur pasūtāt kūku, kāzu datuma un kūkas sarežģītības.”

Lai arī vairāki kūku cepēji pieņem spontānus pēdējā brīža pasūtījumus, tomēr pasūtīt kāzu torti pēdējā mirklī ir visai riskants solis, jo var nākties palikt bez sevis izsapņotā dizaina un samierināties ar vienkāršāku un ne tik ekskluzīvu kāzu torti.

Lasi arī: 14 jautājumi un atbildes par kāzu torti

Kāzu tortes alternatīvas

Klasiska vienstāvu vai vairāku stāvu kāzu torte ir gandrīz vai obligāta kāzu dienas sastāvdaļa, taču šobrīd aktualitāti gan pasaulē, gan Latvijā turpina iemantot arī porcionētās kūciņas.

“Ļoti populāras pašreiz ir netradicionālās porcionētās musa kūciņas ar tropiskiem pildījumiem, tās vienmēr ir sajūsmas vērtas, īpaši ja pāris vēlas ko īpašu savā dienā,” stāsta Amanda.
Kāzu kūka, kāzu torte, porcionētās kūciņas kāzās, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Izvēloties šādu kāzu tortes veidu un vēloties saglabāt iespēju griezt kāzu torti, veiksmīgs risinājums ir pasūtīt vienu nelielu kāzu torti, kas novietota kūkas statīva augšdaļā, pārējās – mazās kūciņas – kārtojot statīva zemākajos stāvos.

Lasi arī: Virtuļu siena kāzās

Konditoru ieteikumi pāriem, kas gatavojas savas kāzu tortes izvēlei

Natrada, Kapok?: Noteikti iesaku pirms kūkas pasūtīšanas nogaršot izvēlēto kūku, lai zinātu, kas tiks pasniegts viesiem. Iesaku tikties klātienē ar kūku meistaru un pārrunāt savas idejas. Katram kūku meistaram ir savs darba stils un svarīgi izvēlēties to, ar kuru saskanēs jaunajam pārim. Piemēram, es potenciālajiem klientiem piedāvāju kūku degustāciju, kuras laikā viņi var izgaršot visas garšu kombinācijas. Mēs varam pārrunāt viņu vēlmes un saprast, vai mums saskan.

Amanda, Kūkas Gardas: Lai cik ilgu laiku pirms kāzām tiktu pasūtīta kūka, obligāti vēlreiz ar savu konditoru apspriediet savu pasūtījumu pāris nedēļas pirms kāzām. Kad nākat ar savām idejām no Pinterest, kārtīgi izpētiet arī paša konditora bilžu galeriju, lai pārliecinātos, ka jūsu vēlmes būs tehniski īstenojamas no viņa puses. Ne visi meistari strādā ar visām tehnikām vai materiāliem. Un vēl: neizvēlieties kūkas garšu neitrālu vai klasisku, domājot, ka tā visiem būs pa prātam. Izvēlieties tādu kūku, kas jūs pašus neatstāj vienaldzīgus, kas jums ļoti garšo – tā ir jūsu diena!
kāzu torte, trīsstāvu kāzu torte, kāzu torte ar ceriņiem, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Paldies Kapok? kūku meistarei Natradai un konditorejas studijas Kūkas Gardas vadītājai, konditorei Amandai, kas palīdzēja šī materiāla veidošanā.

Lasi arī: Kāzu torte un tradīcijas

Raksta titulfoto: Lūcija Rošāne