FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu norise soli pa solim

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Piedāvājam ielūkoties kāzu dienas tradicionālajā plānā, kas sniedz ieskatu kāzu dienas norisē soli pa solim, kā arī var krietni atvieglot vedēju pienākumus, ja šajā kārtā esat iecelti pirmo reizi un jums uzdots pienākums saplānot kāzu dienas aktivitātes.

Līgavas ģērbšana

Kāzu diena parasti iesākas ar līgavas pošanos pirms došanās uz laulību ceremoniju baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā, vai kādā citā pāra izraudzītā laulību ceremonijas vietā.

Senos laikos latviešiem tas bija nozīmīgs kāzu rituāls, kurā piedalījās līgavas vecāki un brālis, jo līgavai bija jāietērpjas daudzās villainēs un citos apģērba gabalos, kas dziesmu pavadījumā secīgi cits pēc cita tika vilkti līgavai mugurā. Mūsdienās tas notiek vienkāršāk, bet ne mazāk saviļņojoši. Parasti talkā nāk mamma, māsas un labas draudzenes, kuras palīdz šajā procesā – aizdarina tērpa āķīšus, sasien lentītes, piekārto volānus un zeķu mežģīnes, uzvelk kurpes, apliek rotas.

FOTO: Uģis Nagliņš

Pošanās procesā noteikti jāatceras rezervēt laiku friziera un grimētāja apmeklējumam, kā arī pieteikties uz izmēģinājuma make-up un frizūras sagatavošanu, lai laicīgi vienotos par koptēlu, izvairoties no nepatīkamiem pārsteigumiem un laika trūkumu kāzu dienā. Ģērbšanās ir laiks, kad līgavai vairs nevajadzētu domāt par organizatoriskām lietām, bet ļauties lutināšanai un izbaudīt katru mirkli.

Lasi vairāk: Līgavas ģērbšana

Līgavas izpirkšana

Līgavas izpirkšanas no vecākiem ir tradīcija, kurai bija būtiska nozīme senos laikos, jo no mājām tika aizvests darbaspēks, tādējādi tā bija kā kompensācija vecākiem par meitas auklēšanu, audzināšanu. Savukārt naudas vai mantas daudzumu noteica meitas izdaudzinātais čaklums un daiļums. Tagad līgavas pirkšanas tradīcijai ir vienīgi simboliska nozīme – kā meitas rokas lūgšana viņas vecākiem. Bet ir jaunie pāri, kas izvēlas šo tradīciju lieliskam kāzu dienas ievadam.

Lielākoties līgava kāzu priekšvakarā dodas pie vecākiem un paliek tur pa nakti, lai nākamajā dienā varētu līgavainim neredzot gatavoties kāzām. Pirms laulību ceremonijas topošais vīrs brauc uz vietu, kur atrodas līgava, un viņam tā ir jāizpērk.

FOTO: Annija Veldre

No seniem laikiem līdz mūsdienām ir saglabājusies līgavaiņa apmānīšanas tradīcija, kad viņam par izturētajiem pārbaudījumiem vispirms piedāvā viltus līgavu, kamēr īstā ir paslēpusies istabā. Par līgavu iespējams pārģērbt jebkuru sarunātu cilvēku un izdomāt atbilstošu pastāstu. Par to, cik šī līgavas izpirkšana no vecākiem izdosies atraktīva un interesanta, lielā mērā ir atbildīgi vedēji. Par šādu izpirkšanu noteikti ir jāpabrīdina vecāki, lai tie zina, kas viņus sagaida, jo varbūt vecāki arī vēlas piedalīties ar savām idejām un vēlmēm.

Lasi vairāk: Līgavas izpirkšana

Kāzu viesi svinību vietā pirms jaunā pāra

Laulības reģistrācijas ceremonija ir beigusies, jaunais pāris dodas kāzu izbraucienā. Ko tajā laikā darīt viesiem? Par to jau iepriekš ir jāpadomā gan jaunajam pārim, gan vedējiem.

Lasi arī: Ko iesākt laikā starp ceremoniju un ballīti kāzu viesiem un 25 idejas viesu izklaidēm kāzu dienā 

Viena no iespējām ir kopā ar visiem aicinātajiem viesiem doties kāzu izbraucienā. Bet ja jaunais pāris šajā izbraucienā ir paredzējis doties tikai kopā ar vedējiem un fotogrāfu, tad nekas cits neatliek, kā aicināt viesus doties uz kāzu svinību norises vietu.

Ja viesiem ir jāgaida vairākas stundas, tad viņi būs izsalkuši, tādēļ pavisam noteikti vajadzētu padomāt par uzkodām un dzeramajiem. Ja kāzu svinības notiek viesu namā, tad visērtāk ir pasūtīt saimniecēm uzklāt t.s. sagaidīšanas galdu, un par viesiem tad parūpēsies viesu nama personāls.

FOTO: Juris Ross

Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut viesiem garlaikoties, ir jāpadomā par nodarbēm, gaidot jauno pāri. Ja kāzas vada vakara vadītājs, tad ir pavisam vienkārši, – viņš sagaida viesus un liek veikt kādu uzdevumu vai vienkārši izklaidē ar atrakcijām.

Lasi vairāk: Kāzu viesi svinību vietā pirms jaunā pāra  

Kāzu ceļojums pāri tiltiem

Agrāk, kad līgavas ieguva zagšanas rezultātā, zaglim vajadzēja pēc iespējas veiklāk aizmukt no tiem, kas dodas līgavai pakaļ – līgavas brāļiem. Zagļiem vajadzēja nojaukt pēdas – nodedzināt tiltus aiz sevis, lai viņiem netiktu pakaļ.

Mūsdienās kāzu tradīciju ievērošanā ir saglabājušies tikai tilti. Tilts savieno divus upes krastus – divas dzīves, tilts ir arī pāreja no viena krasta uz otru, simboliska pāreja no cilvēka vienas dzīves posma uz citu, no stāvokļa „mans, tavs” uz stāvokli „mūsu”.

FOTO: Ainārs Mazjānis

Kopīgi veiktie uzdevumi uz tiltiem simbolizē harmonisku vienotību – saskaņu starp diviem cilvēkiem. Bieži vien mēdz gadīties, ka tiltu šķērsošana izvēršas par diezgan nogurdinošu pasākumu, jo ne vienmēr pa ceļam ir septiņi tilti – ir jānogriežas blakus ceļos, kas aizņem ļoti daudz laika. Tāpēc šīs tradīcijas ievērošanu vajadzētu labi apdomāt – kāda tilta apmeklēšanas vietā var piestāt vienkārši skaistā vietā pa ceļam. Papildu tam, vērts apspriest to, vai šajā braucienā jādodas visiem, arī viesiem, vai tika jaunajam pārim ar vedējiem.

Lasi arī: Kāzu pieturvietas jaunajam pārim un kāzu viesiem

Lasi vairāk: Kāzu ceļojums pāri tiltiem

Kāzu vārti

Kāzu goda vārti ir īpaša jaunā pāra aizkavēšana, lai ar laba vēlējumiem bagātinātu viņu kāzu dienas ceļojumu. Lai vārtu licēji jauno pāri laistu tālāk, jaunlaulātajiem ir jāveic dažādas darbības un jāatpērkas. Tā ir vispār pieņemta tradīcija, kas nozīmē svētību jaunajam pārim.

Pie pārmantotajām senajām kāzu norisēm var pieskaitīt trīs goda vārtus, kuriem jaunlaulātajiem jāiziet cauri, tie ir bērnības, jaunības un ģimenes vārti, ko parasti organizē vedēji kopā ar radiem, viesiem kāzu dienas ceļojuma laikā vai kāzu svinību norises vietā.

FOTO: Diāna Veinberga

Pārbaudījumi pie šiem trim vārtiem bieži vien sasaucas ar izdarībām uz tiltiem. Viss atkarīgs no organizatoriem un vedējiem. Jo darbību veikšana skanīgāka un kustīgāka, jo interesantāk, galvenais ir pārsteigt un panākt to, ka jaunais pāris labprāt iesaistās uzdevumu izpildē un veiksmīgi tiek vārtiem cauri.

Lasi vairāk: Kāzu vārti

Jaunā pāra ieiešana kāzu svinību namā

Ierodoties kāzu svinību norises vietā, jauno pāri sagaida viesi, kas sapulcējušies jau krietnu laiku iepriekš, iespējams, arī uzēduši, iekārtojušies uz nakšņošanu un izveidojuši kāzu vārtus. Kad visi goda vāri izieti, pārbaudījumi jaunajam pārim turpinās. Jau izsenis tiek piekopta tradīcija kost ābolā un saplēst šķīvi. Abu aktivitāšu secība nav noteikta.

FOTO: Juris Ross

Papildus tām ir arī iespēja pievienot sālsmaizes tradīciju. Sālsmaizi jaunajam pārim pasniedz viņu vecāki. Tā simbolizē svētību un labklājību, ko vecāki dod līdzi jaunajiem viņu tālākajā dzīves ceļā. Lai nekad netrūktu maizes, netrūktu sāls un ūdens. Maize var būt kā latviešiem tik tradicionālais spēka avots – rupjmaize, tā arī no smalkiem bīdeļmiltiem cepta baltmaize, gabaliņš tortes, kūkas vai ogumaizes.

Lasi vairāk: Jaunā pāra ieiešana kāzu svinību namā

Kāzu mielasts

Kad ir izturēti visi līdzšinējie pārbaudījumi, vedēji vai jaunais pāris aicina viesus pie kāzu svinību galda. Kāzu mielasts ir būtiska kāzu norises sastāvdaļa, kas ietver sevī daudz sīkumu un detaļu, tādēļ kāzu galda klāšana ir savlaicīgi un rūpīgi jāplāno – no salvešu un ziedu izkārtojuma līdz ēdienkartes sastādīšanai.

FOTO: Emīlija Bogdānova

Kad viesi ir sasēdušies, tad telpā var ienākt jaunais pāris. Šo situāciju var apspēlēt arī tā, ka svinību zālē pa priekšu iet jaunais pāris kā jaunie saimnieki, kas sagādājuši svētku mielastu saviem viesiem, un tad jaunajam pārim seko viesi. Līgavainis ar līgavu parasti sēž galdam pa vidu vai visiem labi redzamā vietā, blakus vedēji, tālāk vecāki, citi tuvinieki un draugi, kolēģi.

Lasi vairāk: Kāzu mielasts

Kāzu valsis

Kāzu valsis ir laulātā pāra pirmā deja pēc laulības zvēresta došanas, kas simbolizē gan laulāto mīlestību, gan ir kā slavas dziesma turpmākai laimei.

FOTO: Emīlija Bogdānova

Pirmais kāzu valsis ir viens no satraucošākajiem un skaistākajiem brīžiem visā kāzu norisē, kurš vispirms jāizjūt ar sirdi un tikai tad jāapsver ar prātu. Kā? Lūk, pavisam vienkāršs piemērs. Aizveriet acis un iedomājieties sev priekšā savu mīļoto. Viņš tuvojas, pasmaida tā, kā tikai viņš to prot, un aicina uz deju. Sāk skanēt mūzika, jūs dejojat, soļi, pagriezieni, kustības... Tad, kad esat to sajutuši, redzējuši aizvērtām acīm, ir pienācis laiks šīs vīzijas realizācijai.

Lasi vairāk: Kāzu valsis jeb kāzu deja

Mičošana

Mičošana parasti notiek pusnaktī, kad sākas jauna diena, krīt plīvurs un jaunie pāriet sievas un vīra kārtā. Mičošana var izvērsties par ļoti romantisku un skaistu kāzu svinību daļu. Mičošana var norisināties gan telpās, gan brīvā dabā. Vasara ir tas laiks, kad šis rituāls var noritēt zem klajas debess, ārā var izveidot svecīšu un lāpu ceļu uz mičošanas vietu.

FOTO: Edgars Pohevičs

Jaunais pāris saņem īpašus aksesuārus, kas iezīmē jauno vīra un sievas statusu. Agrākos laikos jaunajai sievai uzlika aubi un apsēja priekšautiņu, mūsdienās šie aksesuāri tiek dažādi apspēlēti – jaunajai sievai un vīram var uzdāvināt kādus īpašus priekšautus, kuru kabatās var salikt visas nepieciešamās lietas jaunajiem saimniekiem, var uzlikt galvā salmu cepures vai kādas citas interesantas cepures, kas īpaši veidotas jaunajam pārim (mūsdienās ir pieejamas dažādas apdrukas iespējas uz visdažādākajiem materiāliem).

Mūsdienās pusnakts mičošanas rituāla popularitāte kāzās atgriežas. Atgriežas vēlme pēc latviskā un sentēvu tradīcijām, pēc jēgpilnā un izpratni raisošā. Arvien biežāk uz mičošanas rituālu tiek pieaicinātas folkloras kopas, kas var veiksmīgāk palīdzēt izprast šo mičošanas būtību, padarīt to autentiskāku.

Lasi vairāk: Mičošana

Kāzu tortes dalīšana

Kad mičošana beigusies un jaunlaulātie ir kļuvuši par sievu un vīru, kāzu torte ir viņu pirmais cienasts ciemiņiem jaunajā statusā. Tādējādi jaunā saimniece un saimnieks parāda savu labvēlību.

Tortes dalīšanas process parasti sākas ar pirmo griezienu, ko jaunie veic reizē un ar vienu nazi. Tas simbolizē vienotību – pirmo kopējo darbu labklājības veicināšanai.

FOTO: AInārs Mazjānis

Pirmo tortes gabaliņu tie ēd kopā, pabaro viens otru un atzīst sagādāto cienastu par labu esam, ko droši var dot kāzu viesiem. Arī šis žests nozīmē dalīšanos ar kopēju ēdienu, sev domātā kumosa atdošanu otram. Kāzu tortes pasniegšana ir nozīmīgs brīdis kāzu naktī, jo tas ir laiks, kad pēdējo reizi visi viesi tiek saaicināti vienkopus. Pēc tortes notiesāšanas sākas dejas līdz rītam, kad viesi izklīst un pavada laiku atbilstoši savām vēlmēm.

Lasi vairāk: Kāzu tortes dalīšana

Guldināšana

Ar vienu no svarīgākajām kāzu ieražām – jaunā pāra guldināšanu – noslēdzas pirmā kāzu diena. Tas ir brīdis, kad jaunlaulātajiem pēc satraukumu pilnās dienas ir ļauts palikt divvientulībā. Senos laikos šī bija pirmā nakts, ko jaunais pāris pavadīja kopā, – viņi devās pie miera, bet viesi dejoja līdz rītam, tā vēlot laimi un pārticību jaunajai ģimenei.

Mūsdienās tas viss ir citādāk, taču tas neliedz šo tradīciju izmantot un pielāgot esošajam laikmetam. Guldināšanas rituālā piedalās visi kāzu viesi, pavadot jaunos ar dziesmām un labas nakts vēlējumiem. Viss atkarīgs no vedēju vai kāzu vadītāja izdomas un jaunā pāra attieksmes pret guldināšanas rituālu. Var gadīties, ka jaunais pāris nevēlas pēc mičošanas doties gulēt, bet gan sagaidīt rīta gaismu kopā ar pārējiem viesiem. Tādā gadījumā jauno pāri var guldināt un kādu laiku atstāt vienus viņiem paredzētajā istabā. Šajā laikā jaunie var pārģērbties vai vienkārši atpūsties no viesu uzmanības, atgūt spēkus un doties atpakaļ svinēt kāzas.

Lasi vairāk: Guldināšana

Kāzu otrā diena

Savulaik kāzas tika svinētas vairākas dienas, un katrā kāzu dienā bija paredzētas konkrētas izdarības. Arī mūsdienās ierasti kāzu svinības notiek vismaz divas dienas. Otrā kāzu diena parasti sākas ar bagātīgām brokastīm. Ir jauki, ja otro dienu var sākt ar kopīgu jaunā pāra modināšanu, kas ir iecienīts kāzu rituāls. Modinot jauno sievu un vīru, talkā var ņemt muzikantus, ja tie vēl ir kāzu svinību norises vietā, ja nav, tad viesiem pašiem jāvienojas kopīgā dziesmā. Muzicējamos jeb trokšņojamos rīkus var aizņemties no virtuves saimniecēm.

Pie brokastu galda var veikt dažādus darbus. Var pateikt paldies visiem viesiem, dāvinot kāzu piemiņas suvenīrus, izdalot goda rakstus vai vienkārši izsakot pateicības vārdus. Jaunlaulātie var izsaiņot dāvanas un pateikties dāvinātājiem, apbalvot labākos amatu pildītājus vai piešķirt dažādus titulus, ņemot vērā kāzu nakts norises.

FOTO: Uģis Nagliņš

Lasi vairāk: Kāzu otrā diena

Raksta titulfoto: Einārs Freimanis