FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

10 ieteikumi kāzu plānošanai Latvijā, dzīvojot ārzemēs

Autors:Precos.lv
Ar katru gadu pieaug pāru skaits, kuri dzīvo ārzemēs, taču plāno precēties un kāzas rīkot Latvijā. „Kāzu Aģentūras” vadītāja Dace Miezīte jau vairāk nekā desmit gadus organizē kāzas pāriem, kuri par savu svinību vietu ir izvēlējušies Latviju. Konsultējāmies ar viņu, kā šādos gadījumos rīkoties pāriem un ko ņemt vērā.

Lielākā problēma, kas satrauc pārus, ir tāda, ka iespēja atbraukt uz Latviju līdz kāzu dienai ir divas trīs reizes vai pat tikai vienu reizi. Ko darīt šādā gadījumā?
Ir vairāki varianti:

1. Uzticēt kāzas organizēt saviem tuviniekiem. Taču tas arī var radīt sarežģījumus, piemēram, radinieki arī nedzīvo Latvijā vai arī viņiem nav pietiekošas pieredzes, zināšanu, kā noorganizēt kāzas. Šādā gadījumā var noderēt precos.lv plaši pieejamā informācija un plānošanas rīki. 

2. Izvēlēties kāzu aģentūru – uzticēt tās rīkot profesionāliem organizatoriem. Jūsu ieguvumi – komunikācija dažādās valodās, iespēja distancēti komunicēt, iepazīties ar scenārijiem, paraugiem, materiāliem un kāzu plānu (maksimāli pietuvināts efekts, kā satiekoties klātienē), risku sadale un ekonomija (garantijas sadarbības partneru izvēlē, nosacījumu saskaņošanā un nepieciešamo materiālu rezervēšanā, sagatavošanā).

3. Organizēt kāzas pašiem.


Foto: Liene Pētersone

Kas jāņem vērā, organizējot kāzas un nedzīvojot Latvijā:

1. Palīgi. Lieliski noderēs reģistrācija precos.lv un plānošanas rīku izmantošana, kompetenti jomas speciālisti, kuri laicīgi jums var ieteikt, kur griezties un ko ņemt vērā.

2. Dokumenti. Pilnvarot Latvijā personu, kura būs tiesīga jūsu vārdā parakstīt līgumus saistībā ar kāzām. Ar visiem kāzu pakalpojumu sniedzējiem ir jāslēdz līgumi, tikai tādējādi varat izvairīties no tā, ka kāzu dienu var izjaukt tikai viena pozīcija, kura līdz galam nav atrunāta.

3. Jūsu kāzas. Maksimāli darīt visu pašiem, nevis uzticēt draudzenēm vai radiem, jo jūsu gaumes var atšķirties, un gala rezultātā nebūsiet apmierināti ar kāzām:

 • ar interneta starpniecību paši meklējiet kāzu pakalpojumu sniedzējus  - skatiet viņu darbus un atsauksmes;
 • nežēlojiet naudu – zvaniet un runājiet ar pakalpojumu sniedzējiem, detaļas pēc tam izdiskutējiet pa e-pastu.Foto: Liene Petersone

4. Uzticības persona. Ja mamma, māsa, brālis jūs labi pazīst, lūdziet, lai viņi ir jūsu acis un ausis – brauc apskatīt, safotografēt ceremonijas un svinību vietas. Fotogrāfijas internetā bieži ir maldīgas un var nesaskanēt ar jūsu iecerēm. 

5. Tikšanās. Ieplānojiet braucienu uz Latviju, rezervējot laiku vismaz divas līdz trīs dienas, lai satiktu visus pakalpojumu sniedzējus. Sarunājiet iepriekš tikšanos – sākot ar mācītāju un beidzot ar kāzu kleitu saloniem. Ņemiet vērā, ka tikšanās ir jārezervē laicīgi un ne vienmēr visas tikšanās var saplānot secīgi vienu pēc otras.

6. Dokumenti.

 • Reizēm pāri brauc uz Latviju brīvdienās, jārēķinās, ka tad nav iespējams iesniegt dzimtsarakstu nodaļā dokumentus laulību reģistrācijai (ne tikai sestdienas svētdienas, bet arī svētku dienas).
 • Iepriekš ir jāsagatavo nepieciešamie dokumenti, ja viens no pāra nav Latvijas pilsonis.Foto: Jānis Romanovskis

7. Valoda. Ja kāzu viesi, vēl jo vairāk, ja pats līgavainis neprot latviešu valodu, piedomājiet, lai ikviens pakalpojuma sniedzējs runā angļu valodā – sākot jau ar laulību ceremonijas vadītāju. Tas var samazināt iespējamo pakalpojumu sniedzēju sarakstu. Vissarežģītāk ir ar viesiem, kuri neprot angļu valodu, tāpēc aģentūras rīcībā ir vakara vadītāji, kuri komunicē arī franču, vācu, itāļu un portugāļu valodā. Vissliktākais, ko var izdarīt, ir sarunāt tulku kāzām. Automātiski visa tulkošana kāzās pārvēršas par garlaicīgu un nomācošu pasākumu.

8. Viesi. Rēķinieties, ka viesi brauc pie jums ne tikai uz vienu vakaru, tie vēlēsies, lai sagaidāt viņus, iepazīstināt ar Rīgu, kopīgi ejat atpūsties. Sagatavojiet un nosūtiet iepriekš, ko iesakāt viņiem darīt Rīgā, un informējiet par savu pieejamību pirms kāzām. 

9. Citas tradīcijas. Kāzu tradīcijas neaprobežojas ar nešanu pāri tiltam vai kāpšanu uz šķīvja. Latviešiem ir atšķirīgs arī kopējais kāzu formāts. Mēs viesiem izmaksājam gan alkoholiskos dzērienus, gan nakšņošanu, kas ārzemēs ir jāmaksā pašiem viesiem. 


Foto: Liene Pētersone

10. Kāzu koordinators. Kāzu plānošanas procesu jums ļoti atvieglos profesionāls organizators. Pirms atsakāties no šīs idejas, uzziniet iespējamos riskus, kas jūs var sagaidīt bez koordinatora, un izvērtējiet izmaksas. Iespējams, varat to atļauties, un tas būs tā vērts.

Tas, ko viegli un ekonomiskāk ir izdarīt, dzīvojot ārzemēs:

 • dāvaniņas viesiem;
 • ielūgumi, galda kartes u.tml.;
 • viesu grāmata;
 • tortes lāpstiņa un nazītis;
 • Anglijā ir „kāzu outleti”, kur var iegādāties dažādas kāzām noderīgas lietas un pat līgavu kleitas. Ja ārzemēs dzīvo lielā valstī, painteresējies, vai jums tuvumā nav līdzīgu piedāvājumu.Foto: Mārcis Baltskars

Tas, ko vissarežģītāk ir izdarīt, dzīvojot ārzemēs, ja paši organizējat kāzas:

 • izvēlēties baznīcu un mācītāju, iziet iesvētību kursus;
 • parakstīt līgumu par vairākiem tūkstošiem svinību vietai, ja tā nav apskatīta dzīvē jeb ir redzēta tikai fotogrāfijās;
 • plānot kāzas, ja nav iespējams atbraukt uz Latviju kāzu sākuma plānošanas posmā. Lai kāzas izdotos, būtiski ir satikt visus izvēlētos kāzu pakalpojumu sniedzējus un saprast, kāda ir personiskā komunikācija un vai vēlaties ar viņiem kopā pavadīt vienu no dzīves skaistākajām dienām. 


Kāzu dienu, kāzu burvību cilvēki vēlas baudīt tikai vienreiz dzīvē, taču atcerēties to grib visu mūžu. Lai viss veiksmīgi! Un lai jūsu diena ir jums īpaša!


Foto: Mārcis Baltskars

Raksta titulfoto: Jurģis Rikveilis