FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzas grūtniecības laikā vai ar mazuli uz rokas – sapnis vai izaicinājums?

Autors:Andra Karnīte / PRECOS
Kāzu diena ar mazuli puncī vai zīdaini klēpī varētu šķist visnotaļ izaicinošs pasākums. Papildu stresiņš, dažādi neparedzami apstākļi, hormonu vētras un nogurums noteikti ieviesīs korekcijas jūsu īpašajā dienā, taču no tā nav jābaidās. Būšana visiem kopā noteikti atspēkos niekus, kas varbūt nenoritēs pēc plāna. Galvenais būt atvērtiem plānu maiņai un nepārdzīvot, ja kaut kas nav izdevies, kā iecerēts.

Vai ir kādi standarti, pēc kā vajadzētu vadīties, plānojot kāzas stāvoklī vai ar bebi? Ko vajadzētu un ko noteikti nevajadzētu iekļaut savas lielās dienas plānos? Uzzini, kas jāņem vērā, precoties grūtniecības laikā vai ar mazuli uz rokas, un iepazīsti līgavu pieredzi šāda veida kāzās.

Kāzas grūtniecības laikā

Ņemot vērā, ka kāzu plānošana var radīt papildu stresu tavā jau tā raibajā ikdienā, pirms pieņem lēmumu kāzas rīkot, esot stāvoklī, noteikti izvērtē visus plusus un mīnusus. Vai tev visam pietiks laika un enerģijas, jo, kā zināms, vienā dienā grūtniece var justies lieliski, bet jau nākamajā no pārguruma neizkāpt no gultas.

Ja tomēr ļoti vēlaties mīt gredzenus gaidību laikā, vēlams kāzu dienu ieplānot grūtniecības otrajā trimestrī, kad rīta nelabums un enerģijas trūkums būs aiz muguras, bet lielais puncis un svars vēl neliks par sevi manīt. Ja toksikoze saglabājas ilgāk, varbūt tomēr labāk kāzas pārcelt, jo tu noteikti negribēsi savu kāzu dienu pavadīt dāmu istabā, kamēr pārējie izbaudīs ballīti. Taču, ja viss norit labi, nav iemesla neizbaudīt šo dienu dubultskaisti.


FOTO: Annija Ungura

Ņem vērā:

 1. Nesteidzies ar kleitas iegādi, jo nevar paredzēt, cik liels būs tavs puncis kāzu laikā un kā tas konkrētajā kleitā izskatīsies. Tāpat arī krūtis un rokas grūtniecības laikā var mainīt aprises. Pievērs uzmanību, lai kleita būtu ērta un praktiska, kad nepieciešams apmeklēt tualeti, jo grūtniecības laikā tas var būt visai bieži.
 2. Arī gredzenu iegādi labāk veikt, tuvojoties kāzu datumam, lai gadījumā, ja sākas tūska, nebūtu pārpratumu un gredzenu vispār varētu uzvilkt. Vēlāk to nepieciešamības gadījumā varēs samazināt.
 3. Padomā par ērtiem apaviem, jo visu dienu pavadīt augstpapēžu kurpēs grūtniecības laikā nav veselīgi.
 4. Pabrīdini ēdinātājus, ka esi gaidībās, lai izvairītos no svaiga laša vai pūdētiem sieriem ēdienkartē, kas šajā periodā nav ieteicams. 
 5. Nodrošinies ar bezalkoholisko šampanieti vai citām alternatīvām sev.
 6. Mēģini neuztraukties, taču, ja jūti, ka nāk virsū liels stress, nodrošinies ar dabiskiem un nekaitīgiem nomierinošajiem līdzekļiem.
 7. Ir pilnīgi normāli, ja nevēlēsies šo dienu izstiept nebeidzami garu ar neskaitāmām tradīcijām. Iekļauj savos plānos tikai pašu svarīgāko un nekautrējies deleģēt pienākumus tuvākajiem. Ideālais variants – ja talkā nāk kāzu rīkotāji, lai atvieglotu šo procesu.
 8. Izvēlies vietu, kas neprasa lērumu papildu resursu un dekorēšanu. Noteikti neuzņemies iepriekšējā vakarā pati dekorēt svinību vietu.
 9. Nebūtu vēlams ballēties līdz rīta gaismai. Atceries, ka tevī aug mazulis, kam nepieciešama veselīga un atpūtusies mamma.
 10. Izvairies no tāliem pārbraucieniem un nomaļām vietām, lai nepieciešamības gadījumā būtu sasniedzama medicīniskā palīdzība.


Pieredzes stāsts

Jekaterina un Sergejs par kāzām sāka runāt, vēl pirms pieteicās meitiņa, bet pandēmija, kā jau daudziem, lika šos plānus atlikt. Uzzinot, ka pavisam drīz būs ģimenes pieaugums, pāris saprata, ka vairs negrib neko gaidīt, bet gan piedzīvot savu pirmo svarīgo dzīves notikumu visi kopā.


FOTO: Einārs Freimanis

“Mums bija patiesa vēlme ierakstīt grūtniecību savos sapņu svētkos, nevis pakārtot svētkus grūtniecībai. Lai arī bijām pusceļā pie meitiņas, mēs īstenojām savu plānu “A”  – gan sagaidot rudeni, jo tieši šajā gadalaikā vēlējāmies laulāties, gan izvēloties un īpaši pielāgojot kāzu kleitu, kurai dotu priekšroku arī pirms grūtniecības, gan veidojot sev tīkamu svētku programmu.

Patiesībā šis bija viens no mūsu vislielākajiem atklājumiem – grūtniecība nav iemesls atteikties no saviem sapņu svētkiem! Tieši otrādi – tā var padarīt šo dzīves notikumu vēl sirsnīgāku un ģimeniskāku. Piemēram, svētku programmas noslēgumā bijām sarūpējuši gan sev, gan viesiem īpašu pārsteigumu – mūsu kāzu tortes pildījuma krāsa pavēstīja par bērniņa dzimumu.

Mums bija īpašs prieks piedzīvot šo svarīgo brīdi ģimenes un draugu lokā. Šī nianse noteikti piešķīra svētkiem vēl siltāku noskaņu, kļūstot par skaistu vakara noslēgumu.”

Kāzas kopā ar mazuli

Kāzas grūtniecības laikā ir viena lieta, taču ar zīdaini uz rokas – jau pavisam kas cits. Te jaunā māmiņa ir vairāk ierobežota brīvsolī, ir jāpielāgojas mazuļa grafikam un jābūt gatavai negaidītiem pavērsieniem. Taču tas mīļums un burvīgās bildes visiem kopā būs neatsverami. Galvenais, kas jāņem vērā, plānojot kāzas kopā ar mazuli, – ir būt fleksibliem.


FOTO: Laura Apine

Bērni ir neparedzami. Pat ja ikdienā tavs mazulis ir īsts eņģelītis, apkārt virmojošais satraukums un dažādi apstākļi var ietekmēt viņa noskaņojumu un radīt krīzi visnepiemērotākajā brīdī. Rūpīgi jāieplāno bērna barošanas reizes, ja mazulis vēl pārtiek no mammas piena.

Nevajadzētu arī aizmirst par to, lai kleita būtu ērta un piemērota zīdīšanai. Iespējams, vajag pienu atslaukt jau iepriekš un sagatavot porcijas pudelītē, taču tikai tad, ja mazulis jau ir ēdis no pudelītes un pret to nav pretenziju. Taču, par spīti visam, nenovērtējami ir tas, ka mazulis būs daļa no otra nozīmīgākā dzīves notikuma pēc bērniņa piedzimšanas. 

Ņem vērā:

 1. Lai cik ļoti tu mīlētu savu mazuli un būtu gatava par viņu parūpēties, ļoti iespējams, ka būs daži mirkļi, kad tomēr nevarēsi būt kopā ar bērniņu. Būtu ļoti noderīgi, ja jums šajā dienā būtu mazulim pazīstama auklīte, kas brīžos, kad paši nevarat darboties ar bērnu, uzņemtos galvenās rūpes. Protams, ir jauki, ja ir omītes, kas ir gatavas palīdzēt, taču ceļošana no vienām rokām uz citām, mazuli var satraukt. Turklāt neaizmirsīsim, ka arī omītes grib izbaudīt svētkus.
 2. Fotosesiju kopā ar bērnu ieplānojiet pēc iespējas ātrāk, un bildes ar mazuli noteikti uzņemiet pašas pirmās, kamēr vēl bērniņš ir labā noskaņojumā.
 3. Esi droša, ka kleita būs ērta zīdīšanai, ja barosi pati, kā arī nekad neaizmirsti uzklāt uz kleitas dvielīti.
 4. Nodrošinies ar zālēm katram gadījumam.
 5. Parūpējieties, lai jums ar mazuli būtu vieta, kur atvilkt elpu no burzmas un pabūt mierīgākā gaisotnē, ja visa kļuvis par daudz.
 6. Pat ja ballīte rit pilnā sparā un bērns šķiet žirgts, nepalaidiet garām laiku miedziņam. Citādi vēlāk tas var atspēlēties nejaukā pārguruma histērijā.
 7. Sarūpē vairākus svētku drēbju komplektus bērnam un kalnu ar pamperiem.
 8. Sagatavo līdzi rāciju vai citas tehnoloģijas, kas ļaus uzmanīt, kad bērns pamodīsies no diendusas.
 9. Plānojot dienu, mēģiniet pielāgoties bērna ritmam, taču, ja viss sagriežas kājām gaisā, sagatavojat plānu “B” un “C”.
 10. Atslābsti un pielāgojies, ja viss nenorit, kā iecerēts. Pieņem faktu, ka pasākumi ar bērniem mēdz būt neparedzami un, iespējams, nāksies ieviest dažas korekcijas.
   

Pieredzes stāsts

Linda un Viesturs kāzas svinēja kopā ar savu pusotru gadu veco dēliņu, turklāt vēl ārzemēs. Sapņu piepildījums kopā ar neparedzētiem satraukumiem kāzu rītā bija īsts emociju karuselis.

“Bija jau iespēja arī apprecēties, kamēr mazulis vēl bija puncī, taču tad kāzas nāktos sasteigt un nepiepildītos viens no maniem sapņiem – lai mans bērns iet blakus man ar tēti un ved pie vīra. Tāda vīzija man vienmēr bija prātā, taču, protams, zināju, ka ceremonija ar mazuli varētu arī izvērsties mazliet citāda. Diemžēl kāzu rītā mazais piecēlās ar temperatūru. Emocijas mums ar vīru gāja pāri malām, un tas nebija tas mierīgais kāzu rīts, kādu bijām iedomājušies. Pieņēmām lēmumu dēliņu vest pie vietējā itāļu ārsta. Izrādās, pie vainas bija vidusauss iekaisums, un tika izrakstītas antibiotikas. Lieki piebilst, ka mazais kāzu dienā bija apātisks un daudz gulēja, taču milzīgs paldies ģimenei, kas uz maiņām palīdzēja pieskatīt. Pēc ārsta apmeklējuma sapucēties man atlika tikai stunda, un dienas aktivitātes nācās saīsināt, jo ceremonija bija paredzēta vakarā un to kavēt noteikti negribējām.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Kāzas bija brīnišķīgas, un ceremonijā dēliņš piedalījās – sapnis bija piepildījies. Tomēr ir skaidrs, ka ar mazu bērnu ir jābūt gatavam dažādām situācijām.”

10 ieteikumi par tērpu grūtniecēm, jaunajām māmiņām un mazajām atvasēm

Tērpu māksliniece Inta Grase teic, ka līgavu izvēle kleitas dizainā mēdz būt visai atšķirīga: viena vēlas, lai puncītis tiktu izcelts, cita – lai vizuāli nekas nebūtu pamanāms. Attiecīgi – izvēle par vai pret jostu, izceltu viduslīniju un citām detaļām. “Galvenais, ko varu pateikt, ka nav tāda vispiemērotākā kleitas modeļa līgavai mazuļa gaidībās, jo katra līgava ir personība ar savu raksturu, stila izpratni un auguma proporcijām. Galvenās vadlīnijas tērpa dizaina izveidē – viegli, kvalitatīvi audumi, drapējumi, volāni un citi vizuāli akcenti, kas katrai līgavai piešķir neatkārtojamu šarmu un pievilcību.”

Līgava Gunta
“Sākotnēji līgava Gunta kleitu bija iecerējusi 50. gadu stilā ar lapsenes vidukli, bet, kad kāzu plānošanas laikā pieteicās mazulis, atmetām domu par vidukļa akcentēšanu un par iedvesmas avotu izvēlējāmies eleganto Art deco stilu. Guntas kleitu darināju no viegla krepšifona, griezuma līnijās iestrādāju volānus un pērles. Aizmugurē izveidoju plisēta šifona velci, kuru dejas laikā varēja uzpogāt uz vienas no aizdares cilpiņpogām.”


FOTO: Toms Ločmelis / Tērps: Inta Grase

Līgava Lauma
“Atšķirībā no līgavu vairākuma Lauma mežģīnēm pateica nē, jo vēlējās ko mazāk tradicionālu un vairāk savai būtībai atbilstošu. Rezultātā tapa kāzu tērps no divām kleitām – bēšīgas dabiskā  zīda kleitas un baltas tīkliņtilla kleitas ar bagātīgu drapējumu, raisot asociācijas ar grieķu dievietes tēlu. Kleitas ir valkājamas katra atsevišķi, tāpēc lieti noderēs arī pēc kāzām.”


FOTO: Klaids Lielbiksis / Tērps: Inta Grase

Līgava Viktorija
“Viktorijas kāzas notika Ziemassvētkos, tāpēc galvenais priekšnoteikums bija, lai līgavai būtu ne tikai ērti, bet arī silti. Kleitai izvēlējāmies trikotāžas samtu, kuru papildināju ar bronzas krāsas atlasa detaļām. Rezultātā tapa karaliski grezns un barokāli efektīgs līgavas tēls.”


FOTO: no personīgā arhīva / Tērps: Inta Grase

Ieva Ruka, Amelii. Meet your dress dizainere iesaka 

Grūtniecēm
“Sievietēm gaidībās ārkārtīgi būtiski ir izvēlēties kāzu kleitu no materiāla, kas ir maigs, patīkams pieskārienam, lai būtu viegluma sajūta. Uzvelkot kāzu tērpu, sievietei jājūtas ērti, tas nedrīkst griezties, spiest, jo tērpā ir jāpavada visa diena. Ja, uzvelkot kleitu, sieviete jūtas ne tikai skaisti, bet arī ērti – tā būs īstā. Protams, jāņem vērā arī kleitas tonis, lai tas komplimentē līgavas ādas tonim.”


FOTO: Artis Supe / Tērps: Amelii

Mazajām meitenītēm
“Izvēloties kleitu mazajām dāmām, svarīgi, lai kleitiņa nav līdz pašai zemei. Kleitas garumam vajadzētu būt līdz potītēm vai īsākai. Bērnam jau tāpat vien var šķist, ka grezna, gara kleita ir neierasta un neērta, tāpēc meiteņu kleitām īpaši jāpiedomā pie garuma, vēl jo vairāk, ka bērni ir aktīvi – pārāk gara kleita var ierobežot rotaļas. Ieteiktu izvēlēties kleitu vienu vai divus izmērus lielāku, lai bērns justos brīvi, ērti, neiespiesti, kā arī šis svētku tērps būs daudz ilgtspējīgāks – kleitiņu varēs vilkt arī citos svētkos.”


FOTO: WOW foto / Tērps: Amelii

Jaunās māmiņas ar atvasēm
“Ja runājam par mammas un meitas tērpu, noteikti iesaku saskaņoties. Ja mamma savā kāzu dienā ir izvēlējusies gaisīgu, apjomīgu tilla kleitu, tad arī meita var tērpties grezni. Tomēr, ja māmiņa ģērbjas piezemētā, askētiskā kāzu kleitā, tad meitiņai noteikti jāizvēlas kaut kas tikpat piezemēts. Vienots tēls – stilā, dizainā, toņos un materiālos – mammas un meitas izskatu padarīs daudz īpašāku.”

Tērpu māksliniece Ieva Janelsiņa-Briede teic, ka drošs variants topošajām māmiņām ir brīva piegriezuma kleitas, kuras sasiet ar jostu, vai apliekamās halāta tipa kleitas, kuras pielāgojamas valkātājas aprisēm.

“Ja nav vēlēšanās akcentēt savu īpašo stāvokli, iesaku izvēlēties piegulošāku kleitas augšdaļu un drapērijas svārku daļā vai grieķu stila kleitu modeļus, kuri delikāti noslēpj auguma aprises. Var izvēlēties ampīra stila kleitu ar vidukļa līniju zem krūtīm un krītošām ielocēm svārku daļā. Izvēloties veļu, jāparedz, ka var gadīties piena noplūde, turklāt svarīgi kleitu laikot jau ar veļu, kuru plāno vilkt kāzu dienā. Tas pats attiecas arī uz apaviem – uzreiz pielaiko kleitu ar tāda augstuma apaviem, kādi paredzēti īpašajai dienai.”

Arī jaunajām māmiņām Ieva neiesaka kleitu iegādāties pusgadu uz priekšu, jo pēc grūtniecības, tāpat kā gaidību laikā, ķermenis var strauji mainīt aprises. “Protams, kleitai jābūt ērtai, patīkama materiāla, jo arī mazulim var nepatikt raupjš materiāls.

Iesaku apliekamās wrap tipa kleitas, kuras ērti atbrīvot, kad mazais jāpabaro. Ja kleitu šuj, var paredzēt arī īpašas drapērijas, zem kurām slēpjas aizdare ērtākai bērniņa barošanai, nenovelkot kleitas augšdaļu. Jāpadomā arī par to, vai materiāls būs viegli tīrāms, ja nejauši rodas traips.”

“Kleitas akcents vērsts uz piegulošo augšdaļu ar mežģīņu detaļām. Svārku daļa – gaisīgs tills ielocēs un neliela akcenta josta ar mežģīnes papildinājumu uz leju paņem visu uzmanību, un nelielo punci pat nevarēs pamanīt.”


FOTO: Krista Bumbiere

“Ampīra stila piegriezuma kleita. Ērta augošam puncim, jo vidukļa līnija paaugstināta. Svārku daļa – no viegla zīda ielocēs.”


FOTO: Līga Pētersone

“Tērpi meitiņām parasti tiek saskaņoti ar līgavām, puišiem – ar līgavaiņiem. Ja tērpus šuj, tad meitenēm var darināt apģērbus no tiem pašiem materiāliem, kuri ir līgavai, tikai oderēm labāk izvēlēties mīkstus, maigus materiālus. Ja bērni jau paši pārvietojas, tērpiem jābūt piemērotiem kustību brīvībai un jābūt viegli tīrāmiem".


FOTO: Jānis Romanovskis

Raksta titulfoto: Kristiāna Zelča