FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kā mazināt spriedzi un apmulsumu, ja par jūsu kāzām maksā vecāki?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Kāzu plānošanas laiks vienmēr saistās ar zināmu stresu vai satraukumu, it īpaši, kad runa ir par naudas lietām. Ja jūs ar partneri ieguldāt paši savus līdzekļus, tad jums ir arī pilnīga un neapstrīdama kontrole pār to, kur, kā un cik naudas tiks ieguldīts. Tomēr ja jūsu kāzām ir sponsori – jūsu mīļie vecāki vai vecvecāki – naudas plānošana kāzu vajadzībām var kļūt ļoti dinamiska, var rasties zināma spriedze un, iespējams, apmulsums, kā rīkoties, lai saglabātu savas vēlmes, bet neaizvainotu savus mīļos.

Kāzas, iespējams, ir jūsu līdz šim lielākās svinības, tāpēc būtisks faktors ir kāzu budžeta noteikšana un plānošana.

Lieliski, ja par šīm svinībām varat un vēlaties maksāt paši, tomēr bieži vien vecāki izsaka vēlmi atbalstīt finansiāli. Un nereti tas pāriem ir lielisks atbalsts, lai patiesi un no sirds varētu svinēt savu mīlestību! Tomēr ne vienmēr ar noteiktas summas piešķiršanu šis atbalsts no vecāku puses beidzas.

Mēdz gadīties, ka aiz labas sirds un lielas mīlestības finansiālajam atbalstam seko līdzi arī vēlme plānot, ieteikt, atrast labāko, izteikt viedokli par dažām (vai visām!) savu bērnu kāzu plānošanas pozīcijām.

Kā mazināt samilzušu spriedzi, kā runāt ar vecākiem, un kā rīkoties, ja izceļas konflikts?

Cik liela teikšana ir jūsu vai jūsu otrās puses vecākiem?

Diemžēl vai par laimi – tieši jūs paši vislabāk pazīstat savus vecākus. Pieņemot finansiālu atbalstu savām kāzām, tieši jūs varēsiet paredzēt, kāda būs viņu vēlme par to saņemt ko pretī.

Vecāki var piedāvāt segt, piemēram, laulības gredzenu iegādes izmaksas vai piedāvāt savu zeltu laulības gredzenu izveidei. Tikpat labi viņi var vēlēties segt kāzu kleitas iegādes izmaksas vai fotogrāfa honorāru. Dažiem vecākiem samaksa par kādu kāzu dienas pozīciju vai pat visu kāzu dienu būs līdzvērtīga dāsnai kāzu dāvanai, par ko pretī netiks prasīts nekas cits kā sirsnīgs paldies.

Tomēr dažiem vecākiem maksāšana par kāzām var nozīmēt to, ka bērnu kāzas ir arī viņu pasākums, līdz ar to viņi vēlēsies izteikt viedokli vai pat organizēt notikumus pēc saviem ieskatiem.

Atklāta saruna ar vecākiem pirms atbalsta pieņemšanas


Brīdī, kad vecāki izsaka vēlmi jūs atbalstīt, izrunājieties, izstāstiet savu redzējumu un uzklausiet viņu priekšstatu par to! Tie ir jūsu vecāki, tāpēc nekautrējieties pajautāt, ko viņi sagaida – piedalīties kādās plānošanas lietās, pārvaldīt visu vai, iespējams, viņi šo uztver kā nesavtīgu dāvanu.

Skaidra un atklāta saruna pašā sākumā saliks visu pa plauktiņiem un, iespējams, jūs nemaz nenonāksiet pie tālākiem pārpratumiem vai apmulsuma. Iespējams, ka vecāki nemaz iepriekš nav apdomājuši, kāda būs viņu tālākā rīcība un tieši atklāta saruna dos viņiem iespēju pašiem apjaust savas izjūtas. Ja tomēr jūtat, ka viņi pārlieku vēlas iesaistīties (un tas nav tas, ko vēlaties jūs!), centieties to izrunāt uzreiz, apspriest iespējas, lai pēcāk viss nenonāk dziļos pārpratumos vai aizvainojumos.

Pat ja nonāksiet pie secinājuma, ka no finansiālā atbalsta jāatsakās, lai nezaudētu labās savstarpējās attiecības, iespējams, ka šajā gadījumā prātīgāk ir samierināties ar ne tik šikām kāzām, kādas būtu iespējamas tikai ar vecāku atbalstu.


FOTO: Benita Žogota

Kā veiksmīgi sarunāties ar saviem un topošā dzīvesbiedra vecākiem

Runājiet klātienē aci pret aci!

Lai arī var šķist, ka nosūtīt e-pasta vēstuli vai whatsapp ziņu var būt emocionāli vieglāk, tomēr tas var radīt nesaprašanos un pārpratumus vēlāk. Izlasīta ziņa ne vienmēr var tikt nolasīta pareizi. Balss intonācija nosaka ļoti daudz.

Neatlieciet sarunu uz vēlāku!

Par naudas lietām runājiet laikus, lai būtu gatavi un zinātu, kāda ir vecāku nostāja, pirms esat saplānojuši lietas un atvēlējuši tam noteiktu budžetu. Jo, kā jau iepriekš tika minēts, var būt, ka mīļā miera labad no finansiālās palīdzības tomēr jāatsakās.

Normalizējiet sarunu par naudu!

Kādam saruna par naudas lietām var būt pilnīgi ikdienišķa, tomēr citam, iespējams, par naudas lietām runāt ir grūti. Tas attiecas gan uz vecākiem, gan viņu bērniem. Ja piederat pie tiem, kam saruna par naudu nav tabu, tad, visticamāk, problēmas neradīsies. Ja tomēr mulstat šī temata priekšā, tad vislabāk ir emocionāli sagatavoties šai sarunai, mēģināt domās normalizēt sarunu par naudu un doties uz to ar atvērtu prātu un laipnību.

Jautājiet, nevis apgalvojat!

Nevienam no mums nepatīk, ja kāds saka, kā darīt. Arī šī noteikti nebūs reize, kad teikt (apgalvojuma formā) vecākiem, kur tad vislabāk būtu viņu dāsno ieguldījumu novirzīt. Uzdodiet jautājumus, pārrunājiet viņu un savas vēlmes, saskaņojiet redzējumu, jautājiet un esiet pieklājīgi. Nereti, pārvēršot savu sacīto nedaudz citā formā un tonī, abas puses jūtas saprastas un var rast brīnišķīgu kompromisu. Šāda pieeja liks vecākiem vēlēties sniegt savu atbalstu un nejusties kā atvērtam bankomātam.

Atklājiet patiesās izmaksas!

Ja vecāki apmaksā visu, kas saistīts ar kāzām, protams, viņi zinās arī visas izmaksas. Ja viņi apmaksā kādu kāzu pozīciju, iespējams, jūs nemaz nevēlēsieties atklāt, cik patiesībā tas maksā, baidoties, ka viņi var nesaprast tā nozīmību un vajadzību. Jo, protams, kāzas nav lētas! Tomēr atklāta un godīga saruna ir labākais, kas var būt. Kopīgi atradīsiet risinājumu un vēl vairāk spēsiet novērtēt viņu dāsnumu.


FOTO: Krista Bumbiere | Annija Ungura

Lasi arī: Kāzu budžeta plānošana

Nestrīdieties par to, cik daudz naudas vecāki jums piešķir!

Sniegt finansiālu atbalstu savu bērnu kāzās nav vecāku pienākums. Pieņemiet to, cik viņi piedāvā, un nekautrējieties vecākiem pateikt paldies! Ja jūsu ģimene nevar sniegt tik lielu ieguldījumu, kā bijāt cerējuši, jums būs jāatrod veids, kā pašiem segt izmaksas vai mainīt kāzu prioritātes.

Ko darīt, ja tomēr ir radies konflikts?

Ja esat visu darījuši pēc labākās sirdsapziņas – runājuši, atklājušies, jautājuši, bet tomēr jūtat, ka konflikts ir neizbēgams, tad ieturiet pauzi. Ļaujiet apkopot domas gan vecākiem, gan paši sev. Nauda ir bijis un būs sarežģīts temats.

Ieturot pauzi, jūs dodat iespēju vecākiem apdomāt un saprast, kas tieši izraisīja konfliktu – vai tā bija komunikācijas vaina, vai viņi tā patiesi un no sirds nespēj atbalstīt jūsu idejas kādā jomā. Iespējams, arī viņu ģimenē (kā vīram un sievai) viens ir tas straujais un ašais, bet otrs – apdomīgais. Viņiem savstarpēji aprunājoties, pastāv iespēja, ka risinājums radīsies, jo tikpat labi šī jūsu nesaskaņa vēl nebija kļuvusi par nopietnu konfliktu.

Arī jūs paši iepauzējot, sapratīsiet, kas tieši jūs sakaitināja. Ja izvēlēsieties šo pēcāk apspriest ar vecākiem, jums būs bijis laiks galvā sastrukturizēt savu sakāmo. Sarunas laikā mēģiniet vecākiem atklāt, ka saprotat viņu izjūtas, spējat iedomāties sevi viņu vietā – empātijai un tam, ka otrs apzinās, ka viņu saprot, ir ļoti liels spēks un spēja ievērojami mainīt toni.


FOTO: Marta Bērziņa

Pats svarīgākais – nepazaudējiet pārliecību un sajūtu, ka ar savu mīļoto esat uz viena viļņa un vienādās domās, jo, lai vai kā, precaties jūs. Neļaujiet naudas lietām vai ģimenes drāmām aizēnot patieso kāzu būtību! Kāzu plānošanas karstumā ir vērts nepiemirst, ka attiecības ar saviem un topošā dzīvesbiedra vecākiem ir uz mūžu, tāpēc cieņpilnu attiecību saglabāšanai ir daudz lielāka nozīme par visām citām lietām.

Atcerieties – mīlestība pāri visam!

Raksta titulfoto: Annija Ungura