FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāpēc kāzās izvēlēties nomu?

Autors:Dita Katlapa / PRECOS
Kad pirmais prieka vilnis par plānoto skaisto notikumu ir garām, jāsāk domāt par praktiskām lietām. Galvenais jautājums, ko vairākums izskata pirmo, ir kāzu budžets, un kā to padarīt pēc iespējas… nesāpīgāku. Tiem pāriem, kuri nevēlas tērēt milzu līdzekļus no pašu budžeta, noma ir lielisks veids, kā sarīkot savas sapņu kāzas, iztērējot pēc iespējas mazāk.

Kāzu kleita un uzvalks, dekorācijas, ēdiens, kūkas un svinību vieta ir lietas, bez kā kāzās īsti nav iespējams iztikt, tomēr daudzas no minētajām lietām spēj iecirst robu maciņā. Taču daudz kam ir risinājums – noma. Galu galā – galvenais taču ir teikt jāvārdu, vai ne?

Kāpēc nomāt?

Pats svarīgākais, sākot apdomāt iespēju nomāt, ir saprast, kas ir jūsu prioritātes – proti, kas ir lietas, ko pēc kāzām jūs vēlētos paturēt sev, bet kas būtu vienkārši lieki notriekta nauda par lietu, ko vairs nekad neizmantosiet.

Viens no labākajiem piemēriem ir kāzu apģērbs, īpaši kāzu kleita. Līgavainis pēcāk savu smalko uzvalku var izmantot atkārtoti, dodoties uz saviesīgiem pasākumiem, bet tipiskai kāzu kleitai vēlreiz atrast pielietojumu ir grūti (dodoties uz operu ir jāsapošas, bet kāzu kleita varētu būt nedaudz par šerpu).

Līdz ar to kāzu kleita bieži vien ir ļoti dārgs, vienreizlietojams apģērbs, par ko taupīgākas līgavas līdzekļus tērēt nevēlas.

Tad palīgā nāk noma – atrodi savu īsto kleitu, nomā un pēc svētkiem tīru nodod atpakaļ!

Noma – videi draudzīgs risinājums

Lielāko daļu kāzu pirkumu, kas tiek izmantoti tikai šim vienam notikumam, var salīdzināt ar veikalā nopirktu maizes kukuli, kuru aizkod un teju svaigu izmet atkritumos.

Kumoss bija gards, taču nauda ir iztērēta, un produkts kļuvis par vēl vienu pilienu videi nedraudzīgo rīcību jūrā.

Noma ļauj neapkrauties ar nevajadzīgām mantām – iegādāties pārmērīgi daudz šampanieša glāžu, vāžu vai duci krēslu, kas atstās lielu robu jūsu budžetā, bet vēlāk kļūs pilnīgi lieki. Tā saucamais upcycling (pārstrāde) ir lielisks risinājums tiem, kuri rūpējas, lai ne vien paši, bet arī zemeslode netiktu apkrauta ar liekām mantām.

Lasi arī: Ceļvedis videi draudzīgu kāzu organizēšanā

Mīti par nomu

Pastāv daudzi ar nomu saistīti mīti.

Viens no galvenajiem – nomas mantas ir nekvalitatīvas vai noplukušas. Uzņēmumi, kas piedāvā nomas pakalpojumus, stingri kontrolē savu preču kvalitāti un izskatu, saņemot atpakaļ iznomātās preces, tās rūpīgi pārbauda, iztīra un atgriež atpakaļ to iepriekšējo spozmi.


FOTO: Laura Apine

Protams, nomai ir jāpieiet kritiski un jāizvērtē katrs uzņēmums, ar kuru vēlaties sadarboties. Uzdodiet jautājumus, aplūkojiet vairākus variantus. Nomai kāzām vislabāk izvēlēties tos uzņēmumus, kuri piedāvā tieši kāzām paredzētas preces, ir ieguvuši klientu uzticību un ir ar lielu pieredzi.

Daudzus no tiem varat atrast pakalpojumu sadaļā kāzu inventāra noma.

Vēl viens mīts, ar ko nereti saskaramies, ir saistīts ar paša pāra nevēlēšanos nomāt, jo tas var liecināt par zemākiem ienākumiem vai statusu.

Jo smalkākas iegādātās kristāla glāzes vai persiešu paklāji, jo smalkākas kāzas un pāris. Taču ticiet, kad sakām – neviens nekad nepamanīs, ka dekorācijas, paklāji vai mēbeles nav jūsu pašu pirktas. Nomāt nozīmē savu kāzu budžetu plānot un tērēt atbildīgi. Tam nav nekāda sakara ar maciņa biezumu vai statusu sabiedrībā.

Lasi arī: Kāzu budžeta plānošana

Ko ņemt vērā, izvēloties nomu

Pirmkārt, izskatiet vairākus variantus, pirms sakāt kādam konkrētam. Iepazīstieties ar visiem nomas nosacījumiem līgumā, kas saistīti ar situācijām, kad preci gadās sabojāt. Īpaši tas attiecas uz trauku nomu – trauki plīst uz laimi, taču nomāti trauki plīst gan uz laimi, gan uz soda naudu. Noteikums par kompensāciju gadījumā, ja manta tiek bojāta vai pazaudēta, ir uztverams kā saprotams, un vairākums iznomātāju līgumā šādu punktu iekļauj.

Galvenais ir saprast un salīdzināt dažādu uzņēmumu kompensācijas apmērus un atrast sev izdevīgāko.

Otrkārt, kas attiecas uz nomas summu, ieteicams arī papētīt, cik šī lieta maksātu, ja jūs to iegādātos paši. Lielāko daļu nomāt ir izdevīgāk, tomēr var gadīties, ka atsevišķas lietas izdevīgāk ir pirkt. 

Treškārt, svarīgi izvērtēt nomas maksas nosacījumus. Lielākā daļa iznomātāju pieprasa 50 procentus summas avansā, lai jūs un iznomātājs būtu droši, ka konkrētā prece ir rezervēta tieši jums.


FOTO: Annija Ungura

Nereti gadījumā, ja jūs atceļat pasūtījumu, uzņēmums var būt tiesīgs paturēt avansā iemaksāto naudu. Tas gan ir saprotams – kāzu sezonā gribētāju ir daudz. Šo pašu lietu varētu būt noskatījis arī kāds cits, taču jūsu rezervācijas dēļ nevar to saņemt.

Uzņēmumi var lūgt arī depozīta maksājumu, kas ir summa, ko ir tiesības ieturēt, ja manta tiek atdota bojāta. 

Populārākajās sadaļās – tādās kā mēbeles, apģērbs un dekorācijas – kāzu sezonā pieprasījums ir liels, tāpēc sāciet par nomu domāt laikus! Vislabāk to darīt ir aptuveni pusgadu uz priekšu. 

Ko nomāt?

Auto

Kāzu dienā jūs esat pelnījuši īstu karieti, nevis ikdienas auto. Kāzu auto noma ir ļoti pieprasīta, kā arī piedāvājums ir plašs, sākot ar skaistiem retro auto un limuzīniem, beidzot ar smalkiem sporta automobiļiem.

Mēbeles

Ja svinības notiek viesu namā vai restorānā, visticamāk, mēbeles būs komplektā ar vietu. Tomēr, svinot nestandarta vietās, var gadīties, ka par mēbelēm būs jādomā pašiem. Noma būs tieši laikā!


FOTO: Klaids Lielbiksis

Trauki

Šeit scenārijs līdzīgs. Nereti ēdinātāji par papildu samaksu piedāvā iznomāt arī traukus, un tas ir saprotams, – arī tie ir ēdinātāju izdevumi, ja kāzu laikā viņu inventārs tiek saplēsts. 

Teltis

Svinot kāzas brīvā dabā, ir jānodrošinās pret lietu. Te talkā nāk telšu noma. Starp citu, arī lietussargi, sildlampas un pledi ir pieejami nomā, ja kāzas svinat nesezonā vai gaidāms lietus.

Dekorācijas, fotosienas

Skaistums prasa upurus? Muļķības! Skaistas kāzu dekorācijas un fotosienas ērti iespējams nomāt ar labiem nosacījumiem.

Lampiņu virtenes, LED uzraksti

Jā, arī dekoratīvais apgaismojums vairs nav uz jūsu pleciem. Tērēt milzu naudu par lampiņu virtenēm, kas vēlāk krāj putekļus pieliekamajā, nav nepieciešams.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Kāzu apģērbs

Līgavām, kuras neplāno veidot nostalģiskas saites ar kleitu, ko uzvilks vienreiz dzīvē, kā arī līgavaiņiem, kuri savā skapī vietu smalkam uzvalkam nav atraduši.

Lasi arī: Pirkt, nomāt vai šūt? Kur meklēt savu kāzu kleitu?

Iznomāt var arī:

  • Telpaugus;
  • Spēles un sportisko aktivitāšu aprīkojumu;
  • Dzīvniekus fotosesijām (lamas ir modē!);
  • Galvas rotas, rotaslietas;
  • Sveces (jā, nudien!);
  • Sarkano paklāju īstam Holivudas uznācienam;
  • Gredzenu kastītes jāvārdam;
  • Mūzikas aparatūru (lai Spotify ir jūsu dīdžejs!).

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova