FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzas bez bērniem. Kā korekti rīkoties, izvēloties šādu scenāriju?

Autors:Krista Karlsone / PRECOS
Kāzas izsenis ir bijis pasākums, kur satiekas dažādu paaudžu cilvēki, tomēr, mainoties laikiem, mainās arī tradīcijas un uzskati. Ir pāri, kas izvēlas uz kāzām aicināt tikai pieaugušos. Lēmums par bērnu aicināšanu vai neaicināšanu uz kāzām ir viens no delikātākajiem un sarežģītākajiem jautājumiem, plānojot viesu sarakstu.

Kāzas bez bērnu piedalīšanās. Kāpēc šāds scenārijs?

Lēmumu rīkot kāzas tikai pieaugušajiem, ģimenes ar bērniem var uztvert aizvainojoši, kā nepatiku pret viņiem vai viņu bērniem. Lielākoties kāzu rīkošanai bez bērniem ir pavisam racionāli izskaidrojumi un jaunais pāris, visticamāk, nav savtīgi, egoistiski bērnu nīdēji.

Jaunais pāris noteikti ciena gan savus plānotos kāzu viesus, gan viņu bērnus, tikai īpašajai dienai ir izvēlēts netradicionālāks un Latvijā svešāks kāzu scenārijs.

Pieci galvenie iemesli, kāpēc pāri izvēlas pateikt “nē” bērniem savā īpašajā dienā 

Lai atvieglotu komunikāciju ar sašutušajiem vecākiem, līgavai un līgavainim vajadzētu pašiem sev konkrēti definēt iemeslus, kādēļ viņi vēlas rīkot kāzas bez bērniem.

Mierīgi kāzu dienas romantiskākie un intīmākie mirkļi (ceremonija, mičošana, uzrunas)

Pāri izvēlas rīkot kāzas bez bērniem, lai kāzu dienas skaistākie mirkļi netiktu traucēti ar bērnu raudām, spiedzieniem, skraidīšanas un citām bērniem pavisam normālām izdarībām.

Intīmā laulību ceremonija, tāpat kā uzrunas pie svinību galda, mičošana vai citi kāzu dienas mirkļi, kas mēdz būt ļoti aizkustinoši jaunajam pārim, var šķist īpaši garlaicīgi bērniem, kuru dzīvesprieks un vēlme būt kustībā kūsā pāri malām.

Tas, ka bērnam ir grūti nosēdēt mierā, ir pavisam dabiski. Diemžēl, bērnu kustīgums un trokšņošana, var būt traucējoši kāzu kopējai atmosfērai un liegt iespēju romantiku izbaudīt visā tās krāšņumā, gan jaunajam pārim, gan kāzu viesiem. 

Visi kāzu viesi var atpūsties un izbaudīt pasākumu

Ja kāzās nav bērnu, tas nozīmē, ka neviens nav “māmiņas vai tēta režīmā”.

Nevienam nav jāuztraucas par to, kur atrodas viņu bērni vai ko viņi dara. Nevienam nav jāuztraucas par to, cik daudz tiek lietoti alkoholiskie dzērieni, jo tas varētu traucēt pieskatīt bērnu. Nevienam nav jādodas laicīgi gulēt, jo bērnam ir pienācis guļamais laiks vai jāmierina savi raudošie mazuļi, kad viņiem neizbēgami kļūst garlaicīgi, gadījies sasisties vai uznākuši citi niķi.

Ikviens vecāks ir pelnījis un drīkst atpūsties no mammas un tēta pienākumiem.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Protams, tas izklausās fantastiski – dot iespēju no ikdienas rūpēm pārgurušajiem vecākiem, kaut brīdi pabūt divatā un pieaugušu cilvēku sabiedrībā un izbaudīt mirkli kopā ar jaunlaulātajiem.

Tomēr te ir viens ļoti būtisks priekšnoteikums – svarīgi, ka vecākiem ir cilvēki, kuriem bez raizēm var uzticēt savas atvases, un bērni ir gana lieli, lai būtu atstājami pieskatīšanai citiem cilvēkiem.

Iespēja uzaicināt vairāk sev mīļos cilvēkus

Parasti svinību vietās ir noteikts viesu skaits. Bērni, tāpat kā pieaugušie, ieņem vietu pie galda. Ja visi viesi ņem līdzi savus bērnus, jaunajam pārim var nākties ievērojami samazināt viesu sarakstu.

Piemēram, ja svinību vietas ietilpība ir 100 cilvēki, atkarībā no katras svinību vietas noteikumiem, bērni no konkrēta vecuma tiek iekļauti šajā skaitā. Lūdzot ierasties bez bērniem, jaunais pāris var uzaicināt daudz vairāk sev tuvu cilvēku.

Tāpat arī ne visas svinību norises piedāvā guļvietas, kas ir piemērotas ģimenēm vai arī šādas guļvietas ir ierobežotā skaitā.

Ierobežots kāzu dienas budžets

Uzņemt bērnus kāzās, nodrošināt izklaides un piemērotu vidi var būt diezgan dārgi un apgrūtinoši.

Bieži vien jaunais pāris izvēlas nolīgt bērnu izklaidētāju vai ierīko bērnu stūrīti ar rotaļlietām, aktivitātēm un spēlēm, lai mazie būtu nodarbināti un laimīgi.

Pat ja jaunais pāris neaizraujas ar bērnu izklaižu nodrošināšanu, tāpat izmaksas par bērnu ēdināšanu sastāda salīdzinoši lielu summu. Protams, te viss atkarīgs no izvēlētā ēdinātāja. Ir ēdinātāji, kas par bērniem prasa puscenu, ir tādi, kas pilnu summu; par lielākiem bērniem parasti jāmaksā pilna summa.

Arī kazu tortes izmēra aprēķinos tiek iekļauti bērni. Ģimenēm ar bērniem parasti ir nepieciešams lielāks privātums – tas var palielināt viesu izguldīšanas izmaksas.

Izvēloties savās kāzās teikt “nē” bērniem, jaunais pāris var izvairīties no papildu izdevumiem un brīvi koncentrēt kāzu budžetu savām patiesajām prioritātēm.

Drošība

Pēdējais, bet noteikti ne mazāk svarīgs iemesls ir drošība. Dažas kāzu norises vietas gluži vienkārši nav piemērotas bērniem.

Svinību vietu teritorijā mēdz būt dīķi vai ezeri, kuriem nav nekādu margu vai citu drošības pasākumu, kas novērstu bērnu iekrišanu. Dažās vietās ir stāvi pakāpieni vai citi dizaina elementi, kas var radīt būtisku risku bērnu drošībai. Attiecīgi, bērna vecākiem jāvelta pilna uzmanība savas atvases pieskatīšanai.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Kā konkrēti, bet korekti pateikt, ka kāzas plānotas bez bērniem?

Neviens nevēlas aizvainot savu ģimeni un draugus, – tomēr, ja bērnu aicināšana liek krietni pieaugt kāzu budžetam vai neatbilst plānotajam kāzu stilam un konceptam, tad neatliek nekas cits, kā risināt šo jūtīgo jautājumu.

Nododot ielūgumu tuvākajiem ģimenes locekļiem un draugiem ar bērniem, varat vēl personīgi paskaidrot situāciju.

Esat pieklājīgi un saglabājat cieņpilnu attieksmi pret viesiem ar bērniem.

Neaizmirstiet pateikties par sapratni. Ja uzaicinātajiem viesiem rodas jautājumi, vēlams sīkāk pastāstīt par plānoto kāzu konceptu un iemesliem, kādēļ izvēlieties rīkot kāzas bez bērniem, – cilvēku skaita ierobežojumi, vides nepiemērotība utt.

Protams, jums ir jārēķinās, ka būs cilvēki, kas, saņemot šādu ielūgumu, varētu apvainoties vai vismaz sākotnēji tādi justies. Tāpat arī pastāv iespēja, ka saņemsiet atteikumu savam ielūgumam, jo ne visi ir gatavi atstāt savus bērnus pieskatīšanai citiem cilvēkiem, vai gluži vienkārši nav šādas iespējas.


FOTO: Krista Blūma

Ja jūsu tuvinieku vidū ir bērniņi līdz gada vecumam un māmiņa baro bērnu ar krūti, arī viņa, visticamāk, nevarēs piedalīties jūsu kāzās. Protams, tas ir atkarīgs gan no katra bērna, gan jaunajiem vecākiem.

Varat arī izdarīt izņēmumus attiecībā uz zīdaiņiem, piemēram, aicināt uz kāzām pieaugušos un bērnus līdz gada vecumam (lielākoties bērni līdz gada vecumam kāzu organizēšanā nesagādā papildu izmaksas) un jaunie vecāki paši var izvērtēt ierasties ar zīdainīti vai bez. Tomēr, izdarot šādus izņēmums, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, lai neaizvainotu citus viesus. 

Ko rakstīt ielūgumā, pavēstot, ka kāzas ir tikai pieaugušajiem?

Nebūtu korekti ielūguma centrālajā daļā rakstīt “tikai pieaugušajiem” vai “bez bērniem”.

Ielūgumu vajadzētu adresēt konkrētām personām, kuras jūs aicināt uz kāzām, piemēram, “Līga un Jāni”, nevis “Bērziņu ģimene”.

Saskaņā ar lietišķo etiķeti, saņemot ielūgumu, kas ir adresēts konkrētai personai vai personām, ir nepieklājīgi jautāt, vai drīkst ņemt līdzi vēl citas personas, tostarp bērnus.

Lai būtu pavisam droši, ka jūsu ielūgums ir uztverts pareizi, atbildes kartītē varat norādīt cik vietas esat rezervējuši ielūguma adresātam – tā, pieklājīgi liekot saprast, ka uz kāzām ir lūgta viena vai divas personas.

Atbildes kartītē iekļaujamais teksts varētu būtu šāds: “Esam Jums rezervējuši [X] vietas. Lūgums informēt par ierašanos līdz X.XX.XX

Jūs, protams, varat arī nedaudz atkāpties no etiķetes normām un būt radošāki, ielūgumā, informatīvajā materiālā vai atbildes kartītē jums pieņemamā veidā pavēstot, ka kāzas paredzētas bez bērniem.

Gatavojot ielūguma tekstu, esat pieklājīgi, mīļi un saprotoši pret viesiem ar bērniem.

Te būs daži piemēri, kā pavēstīt par plānoto kāzu konceptu:

  • "Lai ļautu visiem kāzu viesiem, tostarp vecākiem, baudīt atpūtu, mēs lūdzam, pasākumu apmeklēt bez bērniem.”
  • "Mēs mīlam jūsu bērnus, bet domājām, ka jums varētu patikt no vecāku pienākumiem brīva nakts.”
  • “Budžeta/telpas ierobežojumu dēļ, mēs diemžēl nevaram ielūgt bērnus.”
  • “Mums patīk jūsu bērni, diemžēl nevaram viņus ielūgt pasākuma norises vietas ierobežojumu dēļ."
  • "Diemžēl mēs nevaram uzņemt bērnus, – paldies par sapratni."
  • "Lai gan mēs dievinām jūsu bērnus, budžeta / telpas ierobežojumu dēļ aicinām pasākumu apmeklēt tikai pieaugušos."
  • Iekļaujiet personalizētu piezīmi: “Mēs vēlētos, lai Ieva un Toms būtu mūsu kāzās, bet diemžēl budžeta / telpas ierobežojumi to neļauj. Mēs ceram, ka Jūs radīsiet iespēju mums pievienoties mūsu īpašajā dienā."

Ja iespējas un rocība ļauj, varat arī piedāvāt savu palīdzību: "Ja kādam nepieciešama palīdzība bērnu aprūpes organizēšanā, lūdzu, informējiet mūs, un mēs darīsim visu iespējamo, lai palīdzētu.”

Ielūgumu meistarei Agritai no White and Bright paper kāzu ielūgumu gatavošanas praksē vairākkārt nācies saskarties ar aicinājumiem (nevis striktām norādēm) ierasties bez bērniem.

Viesi tiek aicināti bērnus atstāt mājās, tomēr izvēli jaunais pāris ļauj izdarīt viesiem pašiem.

Piemēram, “Ja ir iespējams, tad lūgums mazākos ģimenes locekļus atstāt mājās, lai varat pilnvērtīgi izbaudīt svinības.”

Protams, jārēķinās, ka izvēlotos šāda veida tekstu, būs viesi, kas ieradīsies ar bērniem. Tāpēc vēlams iekļaut atbildes kartīti, lai skaidri zināt, cik mazos svinētājus jāiekļauj kopējā viesu sarakstā.

Nereti laulības saites tiek noslēgtas jau tad, kad ģimene ir kuplākā skaitā vēl pirms kāzām. Ja jūs paši jau esat pāris ar bērniem un jūsu kāzās piedalās jūsu atvases, būtu korekti kāzu svinības rīkot tradicionālā stilā, kur tiekas dažādas paaudzes.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Kā rīkoties, ja kāds no viesiem tomēr uzstāj, ka vēlas ierasties ar bērniem?

Ja esat izlēmuši rīkot kāzas bez bērniem un izsūtījuši ielūgumus, tad noteikti vairs nevajadzētu atkāpties.

Būtu nekorekti padoties dažu vecāku lūgumiem un pierunāšanai atļaut ņemt līdzi viņu atvasi. Esiet strikti, stingri pieturoties pie sava lēmuma. Dažu bērnu uzaicināšana, bet citu nē, var izraisīt nopietnus konfliktu un nepatīkamas emocijas ne tikai kāzu viesiem, bet arī jums.

Ja ir atļauts ierasties ar zīdaiņiem, tas ir jādara zināms visiem vecākiem, kas tiek aicināti uz kāzām, lai vēlāk nerastos nepatīkami pārpratumi. 

Tikai jūs paši savu ģimeni un draugus pazīstat vislabāk un varat atrast vispiemērotākos vārdus un veidu, kā pavēstīt, ka kāzas plānotas bez bērnu piedalīšanās. 

Raksta titulfoto: Krista Blūma