FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Līgavas kāzu dienas rīts

Autors:Krista Karlsone
Mierpilna laime pārņem ķermeni, vieglas skudriņas pakrūtē, pacilātība, vieglums, gaišums, liega mūzika, mīļo cilvēku smaidīgās sejas, lutināšana un apčubināšana vēl nedaudz klusuma pirms sāksies kāzu dienas virpulis.

Apmēram tā varētu izskatīties izsapņotais kāzu dienas rīts. Bet vai tā notiek? Iespējams, ne vienmēr. Nereti līgava vēl iepriekšējā vakarā ir palīdzējusi dekorēt kāzu svinību vietu vai risinājusi kādas citas ar kāzām saistītas problēmas, lielā satraukuma dēļ paspējusi sastrīdēties ar topošo vīru vai kādu tuvu cilvēku, nepietiekamā miega dēļ gadās no rīta pamosties ar ne tik svaigu sejas ādu, kādu nelāgu izsitumu un ne tik možu garastāvokli kā gribētos.

Reizēm emocijas sit augstu vilni un gribas vienkārši paraudāt. Arī līdzcilvēki kāzu rītā var būt satraukti un steigties vēl padarīt nepaspēto. Dzīvē notiek visādi un vienīgais, ko līgava var darīt ir laikus sagatavoties, rūpīgi izplānojot kāzu dienas rītu, un rēķināties, ka ne viss var notikt kā plānots, bet varbūt šīs nepareizības ārpus plāna pārvērtīsies skaistās atmiņās.

“Kāzu rītu bija plānots nesteidzīgi pavadīt kopā ar meitu – pucēties, parunāt, baudīt šampanieti un atmosfēru, tomēr iepriekšējā diennaktī uzradās aizvien jauni darbi, kas vēl bija jāpagūst. Vēl kāzu dienas rītā kopā ar līgavas tēvu steidzām visu izdarīt. Ļoti vēlējos paspēt pabūt ar meitu pirms kāzu ceremonijas. Ar garu sarakstu skrējām, gādājot trūkstošo, ik pa laikam kāds zvanīja. Bija sajūta, ka zeme deg zem kājām, tad saņēmu zvanu, kur māsas meita mierīgā balsī teica: “ja vari, lūdzu nopērc līmes zīmulīti”. Tagad tas ir kļuvis par foršu joku, kas mums visiem kopā ļauj pasmieties, atceroties kāzu dienu,” stāsta līgavas mamma Linda.

Plānojot kāzas nereti tiek piemirsts par kāzu dienas rītu, bet tas ir tikpat svarīgs, kā visa pārējā kāzu diena.

Kāpēc kāzu dienas rīts ir tik būtisks?

Kāzu dienas rīts ir īpašs laiks, brīdis, kad vēl var sadzirdēt klusumu un ieelpot mieru. Rīts pirms laulību ceremonijas ir brīdis, kad līgava vēl var atvēlēt laiku tikai sev, tas ir maģisks brīdis, jo jau pēc dažām stundām viņa jau būs sieva.

Kāzu rītā līgava var sajust visdažādākā spektra emocijas – sākot no laimes trīsām līdz neizmērojamām skumjām, un tās visas ir pavisam normālas. Laulība ir liels solis, un ikkatra no mums, sperot lielus un atbildīgus soļus savā dzīvē, reaģē atšķirīgi. Pieņemiet savas emocijas, lai kādas tās būtu.

“Mans kāzu dienas rīts bija perfekts – perfekts man. Nebiju īpaši piedomājusi pie kāzu dienas rīta, tas man nešķita ļoti svarīgi. Vēlējot tikai mierīgi sagatavoties dienai. Vedējmāte bija parūpējusies par to, lai šī diena sāktos skaisti – piedomājusi pie detaļām. Kāzu rīts sevī ietvēra to, ko biju vēlējusies un daudz vairāk – emocionāls, patīkamiem pārsteigumiem piepildīts un vizuāli skaists. Tas padarīja kāzu dienu vēl īpašāku,” piedzīvotajā dalās Evita.

Kur pavadīt pirmskāzu nakti un kāzu rītu?

Pirmais jautājums – vai jūs pirmskāzu nakti vēlaties pavadīt šķirti vai kopā? Lielākoties  pāri izvēlas pirmskāzu nakti pavadīt atsevišķi.

Domājot par nakšņošanas vietu būtu vērtīgi arī uzreiz padomāt, kur līgava no rīta posīsies – turpat, kur nakšņos vai citā šim nolūkam speciāli paredzētā vietā.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Nereti pāri izvēlas rīkot un aizvadīt visu kāzu dienu vienuviet. Šāds koncepts ietver laulības ceremonijas un svinību rīkošanu vienā lokācijā, nereti turpat notiek arī līgavas rīta gatavošanās. Šādi iespējams kāzu rītu aizvadīt daudz harmoniskāk – līgavai no rīta nekur nav jāsteidzas, rīts var iesākties ar lēnu pamošanos, savu rīta rituālu veikšanu, var mierīgi sagaidīt savus skaistuma meistarus, pavadīt rītu sarunās ar saviem tuvajiem.

Izvēloties tradicionālo kāzu modeli, rīkojot ceremoniju un svinības dažādās vietās, vajadzētu rast iespēju, ka frizieris un make-up meistars var ierasties pie līgavas. Tas noteikti padarīs kāzu dienas rītu rimtāku.

Telpai, kurā līgava plāno posties, vajadzētu būt gaišai, gana plašai, vēlams bez liekām lietām, kārtīgai. Lieliski, ja tas ir turpat, kur līgava ir nakšņojusi – savās mājās, pie vecākiem, draudzenes, vedējiem vai kādā citā sev patīkamā vietā. Tāpat ir iespējams šim nolūkam īrēt dzīvokli, viesnīcas numuru, kur, ja ir vēlēšanās, vari pieaicināt sev tuvas draudzenes, māsas vai mammu.

Lai kur arī līgava izvēlētos nakšņot, visbūtiskākais pirmskāzu naktī ir miegs. Līgavai ir jaatvēl miegam nepieciešamās stundas un kārtīgi jāizguļas. Tas ir pirmais priekšnoteikums, lai pašsajūta kāzu dienas rītā un visā turpmākajā dienā būtu laba, stresa noturība un pacietība augstāka, lai ar prieku varētu baudīt ilgi plānoto dienu.

Lieliski, ja dienu pirms kāzām līgava var veltīt sev – SPA procedūrām, pastaigām, pirts rituālam, manikīram, draudzeņu un ģimenes sieviešu kompānijai – tam, kas iepriecina ne tikai ķermeni, bet arī dvēseli. 

Mierīgs un nesteidzīgs kāzu dienas rīts. Kā to izdarīt?

 • Kāzu dienas rīta plāns. Noteikti sagatavo plānu un izrunā to ar cilvēkiem, kas tev būs līdzās. Nekautrējies pateikt, ja noteiktu laiku vēlies pavadīt viena.
 • Ja Tev ir savi īpašie ikrīta rituāli – rīta skrējiens, pelde, joga, meditācija vai kas cits, kas palīdz apkopot domas, sniedz enerģiju, tad noteikti ieplāno laiku un vietu, kur vari netraucēti tos veikt. Kāzu diena ir pārpilna ar ļoti dažādām emocijām, un ierastas darbības palīdzēs vieglāk saglabāt mieru un izbaudīt notiekošo.
 • Kāzu rīta tērps – sagatavo sev apģērbu, kurā posties kāzu dienas rītā pirms kleitas ģērbšanas. Noteikti raugies, lai apģērbs ir viegli novelkams un neradītu sarežģījumus, kad būs ieveidota frizūra.
 • Uztici pienākumus saviem līdzcilvēkiem –, piemēram, lai mamma parūpējas par gardām brokastīm, vedējmāte sagādā tavu mīļāko šampanieti un skaistus traukus, kāds cits atbild par dekorācijām un mūziku. Varbūt tu izvēlies šo rītu pavadīt viena, tad laikus parūpējies par visu, kas varētu būt nepieciešams vai palūdz to izdarīt kādam citam.
 • Brokastis ir dienas svarīgākā ēdienreize un šoreiz to patiešām vajadzētu ievērot – kāzu diena nav īstā reize, kad iziet no mājas neēdušai. Parūpējies pati, palūdz kādam vai pasūti sev gardas brokastis un atvēli laiku, lai varētu tās izbaudīt. Izvēloties brokastu ēdienkarti, nevajadzētu ļauties eksperimentiem, turies pie pārbaudītām vērtībām. Tu noteikti nevēlēsies, lai kāzu dienā tevi moka sāpes vai uzpūšas vēders.
 • Līdzcilvēki. Padomā, ar ko kopā tu vēlies pavadīt kāzu dienas rītu. Ieklususies savās sajūtās. “Kāzu kleitas ģērbšana bija ļoti emocionāls brīdis. Mamma ar lielu rūpību palīdzēja uzvilkt kāzu kleitu un, aizdarot garo pogu virteni, kleitas aizmugurē čukstēja man mīļus vārdus,” atmiņās par savu kāzu dienas rītu dalās Kristīne.

Vai aicināt fotogrāfu un video operatoru uz rīta pošanās cēlienu?

Fotogrāfa un videogrāfa piedalīšanās pucēšanās laikā ir liels pluss, jo vēlāk priecāsies par intīmākiem kadriem no kāzu dienas rīta daļas. Šeit tiek iemūžinātas ne tikai emocijas, bet arī skaistās kāzu dienas detaļas, – kāzu kleita, kāzu kurpes, ielūgumi, dažādas īpašās kāzu dienas nianses.

Šīs visas lietas veido kāzu dienas stāstu. Lieliski, ja abi ar līgavaini esat nolēmuši kāzu rītu pavadīt netālu (piemēram, viena viesu nama dažādās istabās), jo tas ļaus kāzu fotogrāfam un videogrāfam būt klāt un fiksēt jūsu abu emocijas un gatavošanās procesu.


FOTO: Einārs Freimanis | Annija Ungura

Par ko nepiemirst kāzu dienas rītā?

 • Jau laikus sagatavo savu mūzikas playlisti. Mūzikai ir varenas spējas ietekmēt noskaņojumu –, tā spēj uzmundrināt, nomierināt, iedvesmot. Ja Tev patīk klausīties mūziku, tad piemeklē tieši sev vispiemērotāko.
 • Vērts piedomāt pie kopējā noformējuma un atmosfēras pucēšanās laikā. Skaistas, gaišas telpas, svaigi ziedi, skaisti trauki – šīs nianses pucēšanos padarīs svinīgāku, kā arī kāzu fotogrāfijas greznākas un īpašākas, ja pieaicināts ir kāzu fotogrāfs. Noskaņu rada detaļas. Laikus jau sarūpē dažādas detaļas kāzu stāsta noskaņai, ar ko strādāt fotogrāfam un video operatoram – ielūgums, līgavas rotas, ziedi, kāzu dienas dekorācijas, kaut ko, kas raksturo jūs kā pāri.
 • Ieplāno rezerves laiku. Frizūras ieveidošanai un make-up uzklāšanai ir jāieplāno aptuveni trīs stundas. Parasti pirms lielās dienas frizūra un make-up jau ir izmēģināti, un meistari ir pateikuši, cik daudz laika tas aizņems. Ierēķini laiku saviem rīta rituāliem, nesteidzīgām brokastīm, fotosesijai, ja tāda ir plānota. Kāzu dienas rītā būsi mierīgāka, ja celsies agri un aprēķinot laiku, būsi atstājusi rezervīti. Iepriekšējā vakarā dodies gulēt laikus.
 • Padzeries. Dienas pirms kāzām mēdz būt ļoti satraucošas, visā juceklī atceries par sevi, – lieto pietiekami daudz šķidruma un paēd veselīgas maltītes.
 • Ārkārtas nepieciešamo lietu somiņa. Sagatavo jau laikus! Noteikti tajā iekļauj – salvetes, mitrās salvetes, diegu un adatu, kniepadatas, tamponus, rezerves apakšveļu, dezodorantu, smaržas, tev nepieciešamo kosmētikas minimumu, copadatas, sprādzītes, šķēres, paris mazās pudeles ar ūdeni, salmiņu, zāles pret sāpēm, plāksterus, rezerves apavus, lietussargu.

Ko noteikti nevajadzētu darīt pirmskāzu dienā / vakarā

 • Lietot daudz alkohola, kāzu rītā noteikti neviena līgava nevēlas pamosties ar aizpampušām acīm un sāpošu galvu.
 • Dzert sarkanvīnu un ēst tumšas ogas. Tas var iekrāsot zobus un sabojāt tavu žilbinošo smaidu.
 • Kāzu dienas rītā valkāt krūšturi, ja kāzu kleitai ir atkailināta mugura vai plecu daļa, lai izvairītos no krūštura radītajiem nospiedumiem un rievām. 
 • Veikt eksperimentus ar ēdienu. Šis noteikti nav īstai laiks izmēģināt jaunas garšas un produktus, jo nekad nevaram būt droši, kā uz to reaģēs organisms.
 • Veikt sejas un ķermeņa kopšanas procedūras, kas iepriekš nav veiktas. Nav zināms, kā āda uz tām var reaģēt.
 • Skropstu pieaudzēšana (ja līgava to iepriekš nav darījusi). Pastāv iespēja iedzīvoties acu apsārtumā. Nav ieteicams veikt pieaudzēšanu pie cita meistara, kas iepriekš nav apmeklēts un darba kvalitāte pārbaudīta.
 • Sauļoties. Kāzu diena nav īstā reize, kad izcelties ar sarkanu ādas krāsu.
 • Veikt jebkuras ķermeņa daļas vaksāciju pirmo reizi. Kāzas nav īstais laiks eksperimentiem. Ja plāno veikt vaksāciju, būtu vēlams to uzsākt jau dažus mēnešus iepriekš, lai redzētu, kā āda reaģē uz šo procedūru.
 • Uzacu korekcija un krāsošana. Šīs procedūras būtu vēlams veikt dažas dienas pirms kāzām.

Lasi arī: Skaistumkopšanas programma līgavai pirms kāzām

Ja Tu esi līgava, kurai patīk visu darīt laikus, tad noteikti noorganizēt mierīgu kāzu rītu tu spēsi pavisam harmoniski un viegli. Ja Tu esi no dāmām, kam dominē “pēdējā brīža” pieeja, tad mierīga kāzu rīta organizēšana noteikti prasīs vairāk laika un pūļu. Šāc plānot savu kāzu dienas rītu jau tagad.

Atceries, ka vissvarīgākais ir izgulēties! Nekas, ja kāzu dienā iztrūks kāda dekorācija vai nebūs paveikts kāds cits sīkums līdz tavai izsapņotajai perfekcijai. Izgulējusies, moža un laimīga līgava kāzu dienā ir daudz būtiskāk par neapdarītajiem sīkumiem. Līgavas smaids un jūsu mīlestība piešķirs kāzu dienai viss lielāko maģiju.

Lai harmonisks, mierpilns un perfekts – tavs kāzu dienas rīts!

Raksta titulfoto: Annija Ungura