FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Jaunais kāzu trends - destination wedding!

Autors:Lauma Ozola / PRECOS
Mūsdienās ne viena vien fotogrāfija Itālijas ziemeļos, Maldīvu salās vai pat daudzinātajā un izslavētajā Lasvegasā topošo jauno pāri ir vilinājusi uz vienu domu – kā būtu, ja būtu? Aizbēgot no visiem, lai apstādinātu laiku. Kopā ar lieciniekiem un fotogrāfu, lai laulību reģistrētu īpaši intīmā gaisotnē aiz Latvijas robežām.

Aizmirstot par ģimenes, radu un draugu ieteikumiem, kādām tad īsti būtu jābūt skaistām, maģiskām kāzām, ko atcerēties mūžam. Arī nelūgtais viesis – Covid 19, kas pasauli mainīja un lika izsvērt, kas ir tas, ko pāris, kas saderināto statusā ir bijis īsāku vai gluži otrādi – izteikti ilgāku laika sprīdi, vēlas un pats galvenais –,  ko var atļauties.

Pāru, kas savu lielo dienu vēlas veltīt tikai sev, netrūkst. Lai domātu mazliet netradicionālāk un iegūtu vairāk emociju, nereti šie pāri izvēlas kāzas ārzemēs jeb destination wedding. Kas ir galamērķa kāzas un kas jāņem vērā, ja tādas ir izvēlētas, lasi šī raksta turpinājumā.

Galamērķa kāzas – kāzas ar zināmiem noteikumiem

Destination wedding jeb galamērķa kāzas nebūs ierastais, Latvijā plaši pazīstamais kāzu koncepts, kur laulību reģistrācija notiek samērā vienkāršā ceļā.

Kāzas ārzemēs ietver daudz formalitāšu un juridisku dokumentu sakārtošanu. Protams, ja pāris ir izvēlējies savu laulību reģistrēt Latvijā (savā dzimtajā valodā), tad viss būs vieglāk, jo ārzemēs atliks tikai izvēlēties tīri simbolisku ceremoniju, lai apmainītos ar zvērestiem un gredzeniem.

Izmaksas laulību reģistrācijai Latvijā ir salīdzinoši niecīgas – nodeva par laulības reģistrēšanu, kurā netiek iekļauta svinīgā ceremonija ir EUR 14,00. Ja pāris tomēr ir lēmis, ka ārzemēs tiks noslēgta gan pati laulība, gan aizvadītas lielākas vai mazākas svinības, tad formalitātes prasīs vairāk laika, vairāk finanšu un resursu. Attiecīgās ceļojumu aģentūras ir tās, kas spēj palīdzēt atrisināt šo laulības reģistru jebkurā pāra lolotā galamērķī bez liekām galvassāpēm, bet tas nenoliedzami prasīs krasi lielāku summu. Tāpat arī iespējams meklēt kāzu aģentūras jūsu izvēlētajā galamērķī. Vairākas aģentūras strādā pēc daļēja servisa principa, kas nozīmē, ka šī aģentūra varēs sakārtot jums interesējošos jautājumus un pārējo varēsiet darīt paši. Cenas, protams, atšķirsies gan pēc izvēlētās valsts, gan pašas aģentūras pieredzes un profesionalitātes.

Ja pāris vēlas ietaupīt, tad ir vērts padomāt par kontaktiem ārvalstīs, kas spētu sazināties ar galamērķa attiecīgajām iestādēm, kas spētu palīdzēt nokārtot formalitāšu jautājumus. Jāatceras, ka katrā valstī ir savi noteikumi un vēlams tos iepriekš izpētīt un arī izprast.

Tāpat ir jāliek aiz auss, ka jebkurā pasaules valstī nav iespējams sazināties dzimtajā valodā, tāpēc ir vērts padomāt par tulku, kas var būt gan noalgots profesionālis, gan arī paziņa vai pat tuvākais draugs, kas ar brīvu prātu piekristu palīdzēt, lai laulību ceremonijas vadītājs nesastāsta zilus brīnumus, jo šī diena ir liels un nozīmīgs notikums.

Ja pāra lieciniekiem izvēlētās valsts valoda nav barjera, viņi var būt lieliski palīgi – tulki jūsu laulību ceremonijā. Iespējas ir. Jāspēj tikai paskatīties plašāk un apkārt sev.

Ja precēsies aiz Latvijas robežām, – ielāgo!

  • Slēdzot laulību ārzemēs, ir jāievēro attiecīgās valsts laulības slēgšanas forma un likumdošana, kā arī Latvijas Civillikuma noteikumi. Tas ir jāizpēta attiecīgās valsts likumdošanā, jo ārzemēs ir savi noteikumi un regulas.
  • Latvijas pilsoņiem ir jāsniedz ziņa par ārvalstī noslēgto laulību 30 dienu laikā PMLP, kas ir pilsonības un lietu migrācijas pārvalde. Pase un eID karte pēc laulībām jāmaina, ja mainīts ir uzvārds. Vai ziņojiet Latvijas diplomātiskajai un konsulārajai pārstāvniecībai ārvalstīs.
  • Dodoties paziņot par laulības reģistrāciju, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, laulības reģistrācijas apliecība un tās tulkojums.
  • Ir valstis, kuru izsniegto laulības reģistrācijas apliecību būs nepieciešams legalizēt ar “Apostille”, kas dokumenta īstuma apliecināšana. Legalizācija nav vajadzīga, ja dokuments ir izsniegts ES, EEZ valstī vai Šveices Konfederācijā. Der zināt, ka dokuments ar “Apostille” spiedogu vai uzlīmi ir derīgs visās valstīs, kuras pievienojošās 1961. gada 5. oktobra Hāgas konvencijai.
  • Nepaziņojot par noslēgto laulību savā dzimtajā pusē, kur pāris ir deklarēti, var nākties maksāt naudas sodu.
  • Ja kāzās esat iecerējuši slēgt laulības līgumu, kas sakārto kopīgos īpašumus, tad tos ieteicams kārtot tikai savā dzimtajā valstī pie advokāta, ņemot līdzi noslēgtās laulības reģistrāciju un tās tulkojumu.
  • Paturiet prātā arī kultūras atšķirības. Piemēram, precoties Itālijā, ņemiet vērā, ka cilvēki nesteidzas. Ir pilnīgi pieņemami, ja make-up meitene gari un plaši pļāpās sava darba laikā, liekot jums nedaudz satraukties, vai viss tiks paspēts. Plānojot apmeklēt kādas kultūras vietas, veikalus vai restorānus, ņemiet vērā, ka dienvidniekiem izplatīta ir siesta – atpūtas brīdis īsi pēc pusdienlaika, kad attiecīgā vieta ir slēgta.

Lasi arī: Svarīga informācija tiem, kas vēlas noslēgt laulību ārzemēs


FOTO: Krista Bumbiere

Cik maksā galamērķa kāzas?

Nereti kāzu izmaksas galvā un uz papīra atšķiras. Tāpēc ir ļoti būtiski visu piefiksēt rakstiskā veidā. Meklējiet, pētiet, salīdziniet un analizējiet informāciju! Sapņojiet skaļi! Ja vēlaties savu kāzu dienu Kiprā, Horvātijā vai Parīzē, lai ir redzams Eifeļa tornis, tad apsveriet to, jo bieži vien izmaksas galamērķa kāzām kopā ar lieciniekiem, fotogrāfu un tulku, ir vienlīdzīga lielām kāzu svinībām Latvijā.

Viss ir atkarīgs, cik greznas kāzas jūs vēlaties, vai jūs piesaistāt attiecīgo aģentūru, vai arī gluži otrādi, izplānojiet savu kāzu dienu līdz vīlītei paši, kas būs ne tikai vareni liels piedzīvojums, bet visnotaļ arī jaudīgs izaicinājums. Nelieciet savu kāzu dienu rāmjos, sapņojiet un rēķiniet. Sāciet ar budžeta noteikšanu, tad ar viesu skaitu un pēc tam ar kāzu dienas programmu, kas ietver izmaksas. Atļaujieties sev to, ko sirds vēlas, jo šī diena ir viena.

Fotogrāfa izvēle galamērķa kāzām

To, vai izvēlēties fotogrāfu no Latvijas, vai izvēlētā galamērķa valsts fotogrāfu, ir tikai jūsu pašu ziņā. Mūsdienās saziņa ar citu valstu fotogrāfiem ir ērta un ātra, viņu portfolio var redzēt sociālajos profilos, kā arī atsauksmes ir viegli atrodamas un lasāmas. Tāpēc noteikti nevajadzētu baidīties izvēlēties fotogrāfu no jūsu galamērķa valsts. Tas būs vēl viens piedzīvojums!

Šeit gan vēlams arī iepriekš noskaidrot, kādi ir bilžu autortiesību noteikumi, respektīvi, ko un ciktāl jūs drīkstat darīt ar savām kāzu fotogrāfijām. Piemēram, Amerikas likumi nosaka, ka ir jāsaņem fotogrāfa atļauja bilžu komerciālai izmantošanai, nepietiek tikai ar fotogrāfijas autora norādīšanu pie bildes.

Kā lielisks variants ir arī Latvijas fotogrāfa izvēle. Ne visi Latvijas kāzu fotogrāfi piedāvā opciju doties pāriem līdzi uz ārzemēm, bet liela daļa ir ļoti atvērti šim piedāvājumam. Lai paplašinātu savu redzesloku, pieredzi un portfolio, ir fotogrāfi, kas piedāvā pat bezmaksas fotografēšanu ārzemēs, ja galamērķis ir kāda viņam interesējoša valsts. Šajā gadījumā pārim jāatmaksā tikai ceļošanas un dzīvošanas izdevumi.

Galamērķa kāzu plusi

Mēs dzīvojam laikā, kad vērtību skala ir krasi mainījusies. Sabiedrība sāk novērtēt emocijas, ko sniedz jaunas iespējas un piedzīvojumi. Precoties ārzemēs, plusi ir vairāki.

  • Pirmkārt, tā ir iespēja salaulāties vietā un, iespējams, veidā, kāds sen ir izsapņots. Tā ir iespēja savai dzīvei piešķirt citu jēgu – vēl apzinātāku, vēl pateicīgāku, vēl laimīgāku. Ar domu, ka viss ir iespējams, jo sapņi piepildās.
  • Otrkārt, kultūras un tradīciju iepazīšana, kā arī valsts izslavēto ēdienu baudīšana, nerunājot par mūziku un apskates objektiem, kas liek izzināt un izklaidēties. Esot jaunās vietās, ikviens cer iegūt un piedzīvot. Kultūras unikālais fenomens izkrāsos ikdienu. Tradīcijas, kuras katrai valstij ir savas, sniedz jaunus iespaidus un veido atmiņas.
  • Treškārt, ceļojums, kurā baudīt daili katrā minūtē un svinēt savu mīlestību. Viens galamērķis ar diviem uzdevumiem. Vai nav izcili? Izdzīvojiet savu dzīvi, mīlestības apskāvienos tā, lai pēc tam stāsti bērnu un mazbērnu virzienā būtu elpu aizraujoši un, iespējams, ka pat mazliet nervu kutinoši!

Latvijas pāru īpaši iecienīts ir variants –  oficiāla sarakstīšanās Latvijā, ballītes uzrīkošana tuvākajiem radiem un draugiem un īsi pēc tam došanās kopā ar fotogrāfu uz ārzemēm, lai tur realizētu kāzu fotosesiju. Tā pāri apiet birokrātijas līkločus, kas viņus varētu gaidīt ārzemēs, un koncentrējas uz galveno – fotogrāfiju radīšanas piedzīvojumu vietās ar episki skaistiem skatiem fonā!

Pāru pieredze

Elīna un Reinis, Itālija

Jūnija sākumā sarakstījāmies Latvijā – kopā ar vecākiem un vedējiem. Jūnija vidū devāmies kopā ar mūsu kāzu fotogrāfi Emīliju Bogdānovu uz Itāliju, kur bija mūsu īpašā kāzu diena diviem vien, kā arī fotosesijas diena. Jūlija sākumā pēc atgriešanās no medusmēneša uzrīkojām lielu balli ģimenei, radiem, draugiem un kolēģiem. Lai gan kāzu svinēšana mums ilga veselu mēnesi, “īstā kāzu diena”, kā mēs to saucam, notika 2019. gada 18. jūnijā Itālijas ziemeļos, kalnu ieskautajā Braiesas ezerā (Lago di Braies).


FOTO: Emīlija Bogdānova

Kāzu dienā mēs braucām uz Lago di Braies, kura krastā meža ielokā abi ar Reini pucējāmies. Pēc tam izīrējām koka laiviņu, kurā viens otram lasījām kāzu solījumus. Pēc tam mijām gredzenus Lago di Braies krastā. Tad devāmies uz Tre Cime di Lavaredo, kur mums bija fotosesija un vēlāk bagātīgas kāzu pusdienas. Kāzu dienā ne brīdi nejutām stresu. Mūs neviens negaidīja, mēs paši noteicām dienas plānu, un nekas traks nebūtu, ja pēc tā nevadītos. Apkārt bija tāds miers, ka šķita – pasaule sadevusies rokās, lai viss izdotos perfekti. 

Itālijā pavadījām četras dienas. Ielidojām Bergāmo lidostā. Uzreiz pēc ielidošanas devāmies uz Itālijas ziemeļiem. Bija jābrauc aptuveni trīs stundas ar mašīnu. Pa ceļam piestājām Lago di Garda. Nākamā diena mums bija pirmskāzu fotosesijas diena, kuru pavadījām 2500 metru augstajā Seceda kalnā. Trešā bija kāzu diena, un pēdējā dienā no rīta jau braucām atpakaļ uz Bergāmo.

Kad atgriezāmies no medusmēneša, uzrīkojām lielu balli ģimenei, radiem, draugiem un kolēģiem un tad vēl vairāk novērtējām savu kāzu dienu Itālijā. Mums svētku rīkošana sagādāja diezgan daudz stresa, pašā ballītē nepaspējām tā īsti parunāt ar ciemiņiem un pat nesanāca divatā mierīgi apsēsties un pateikt kādu mīļu vārdu. Tad no sirds sapratām, cik pareizu lēmumu bijām pieņēmuši, ka precējāmies divatā.

Citiem pāriem iesakām ļauties kāzām divatā, ja tas ir jūsu sapnis. Nebaidieties no tā, ko teiks ģimene, radi vai draugi. Šī diena ir tikai un vienīgi par jums, par jūsu mīlestību. Neviens nevarēs jums ne sekundi no šīs dienas nozagt, jo katra sekunde piederēs tikai un vienīgi jums. Jūs varēsiet darīt to, ko vēlaties, un tā sajūta, ka neviens no jums neko negaida, ir brīnišķīgi bezrūpīga!

Ieva un Mārtiņš, Portugāle

Mēs neesam no tiem pāriem, kuriem patīk būt uzmanības centrā, tāpēc šķiet diezgan loģiski, ka nonācām pie lēmuma svinēt kāzas divatā uz klintīm okeāna krastā Portugāles dienvidos. Arī izmaksu ziņā nauda, kas būtu iztērēta viesu nama īrei, viesu ēdināšanai, mūziķiem, dekorācijām, pilnībā nosedza mūsu nedēļu ilgo ceļojumu. 

Sākām ar fotogrāfa meklējumiem, un pavisam necerēti izdevās atrast fotogrāfi Lauru, kura iepriekš vairākus gadus bija dzīvojusi Portugālē, mūsu plānotajā reģionā, un visu ļoti labi pārzināja. Viņa mums daudz ieteica un palīdzēja. Vislielākās galvassāpes sagādāja vietējo varas iestāžu licence. Kad bijām jau sarunājuši ceremonijas vadītāju un teicām, ka vēlamies ceremoniju okeāna krastā, viņa atbildēja, ka nepieciešama jūrniecības policijas atļauja. Pagāja divas nedēļas, sarakstoties ar policiju un paskaidrojot mūsu plānus, līdz viņi saprata, ka šajā gadījumā licence nav nepieciešama.

Ceremonija notika Algarves reģionā, Praia do Castelo pludmalē. Kā runā teica ceremonijas vadītāja – ļoti labi, ka esat nolēmuši svinēt šo romantisko dienu tikai divatā, bez ģimenes un draugiem, jo arī jūsu laulība ir privāta un tikai starp jums abiem, un mēs viņai pilnībā piekrītam. Vēl viens lielisks lēmums bija sarakstīt pašiem savus zvērestus – tie ceremoniju padarīja ārkārtīgi personisku un īpašu. Pat ja tā nebija oficiāla, emocijas un sajūtas, stāvot uz klintīm okeāna krastā un sakot sagatavotos zvērestus, kamēr vējš plosās matos, padarīja šo mirkli neaizmirstamu līdz mūža galam. Fotosesija bija gan turpat uz klintīm ceremonijas vietā, gan lejā pludmalē, gan Praia de Sao Rafael pludmalē (aptuveni 5–10 minūšu brauciena attālumā).


FOTO: Laura Apine


FOTO: Laura Apine

Oficiāli sarakstījāmies Latvijā nākamajā dienā pēc atgriešanās no ceļojuma. Ja to būtu darījuši Portugālē, dokumenti būtu jākārto Lisabonā, un process varētu aizņemt nenosakāmu laiku, kā arī ceremonijai būtu nepieciešami liecinieki. Līdz ar jaunās pases iegūšanu līdz galam nebija skaidrs, vai būtu jāmaina informācija lidmašīnu biļetēm. Tas nozīmētu visu atlikušo ceļojuma laiku dzīties pēc dokumentiem un uztraukties, vai paspēsim visu nokārtot laikus.

Citiem pāriem iesakām ceļojumam atvēlēt vismaz nedēļu. Tā, lai pirms ceremonijas būtu vismaz viena divas brīvas dienas, lai apskatītu vietu, sataisītu pušķi, kā arī parūpētos par dažādām detaļām. Arī pēc ceremonijas noteikti derētu vismaz trīs dienas atpūtai un izvēlētās apkārtnes apskatei, vietējo ēdienu, kultūras un apskates objektu izbaudīšanai.

Alīna un Agris, Sardīnija

Oficiāli laulību reģistrējām jau iepriekš, pirms meitiņas piedzimšanas, bet jau tad zinājām, ka pēc gada rīkosim kāzas. Jūlijā devām solījumu atkārtoti – šoreiz Dieva priekšā. Uzreiz pēc kāzām plānojām doties medusmēnesī. Radās ideja kāzu ceļojumā uzaicināt līdzi tuvākos draugus – vedēju pāri un draudzeni ar līgavaini. Mana draudzene ir kāzu fotogrāfe, un tieši viņa ierosināja, ka mums līdzi jāpaņem kāzu kleita un uzvalks, jo viņai bija idejas fotosesijai. Ceļojumā devāmies trīs pāri, tāpēc laikus saskaņojām datumus, ceļojuma ilgumu, aviobiļešu un dzīvošanas vēlamo budžetu un skatījāmies, kas atbilst mūsu kritērijiem.

Ja vien ir iespēja, noteikti ir vērts pēc kāzām doties šādā ceļojumā ar fotogrāfu, jo skaistu attēlu nekad nevar būt par daudz un kāzu albums nevar būt par biezu. Turklāt tas būs labs mierinājums līgavainim – ja līgavas kleita nav bijusi lēta, šī ir iespēja to uzvilkt vēl vienu reizi. Tā ir lieliska ideja pārcelt kāzu fotosesiju uz medusmēnesi vai tuvāko ceļojumu, lai bildes būtu citādas, turklāt vēl iegūsiet lielisku piedzīvojumu un atmiņas.


FOTO: Kristīne Stahanova

Citiem pāriem iesakām šādu ceļojumu plānot laikus, it sevišķi, ja vēlaties ietaupīt. Ja ceļojums paredzēts ar fotogrāfu no Latvijas, ieteiktu ne mazāk kā četras dienas. Ideāli, ja var nedēļu, jo būs nepieciešams laiks, lai iekārtotos, atpūstos no ceļa. Vismaz viena diena būs jāvelta fotosesijas maršruta un laika plānošanai, būs jāsaprot arī, kā un kur ir iespējams nokļūt. Laiks jāparedz arī apģērba gludināšanai un pušķa meistarošanai vai sagādāšanai. Puse dienas noteikti jārēķina fotosesijai, plus vēl gatavošanās, braukāšana. Un visbeidzot vienu dienu vai vairākas obligāti vajag ieplānot atpūtai.

Anete un Jānis, Islande

Pēc 11 gadu kopābūšanas oficiāli apprecējāmies. 23. maija vakarā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notika mīļa ceremonija mācītāja vadībā visu mūsu draugu un ģimenes lokā. 26. maijā jau lidojām uz Islandi  savā piedzīvojumā – kāzu fotosesijā.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Kad vēl tikai gatavojāmies kāzām, sapratām, ka pirmais, kas jāizlemj, ir, vai vēlamies, lai laulība oficiāli tiktu slēgta ārzemēs vai tomēr Latvijā un pēc tam ārzemēs tiktu rīkota kāzu ceremonija. Mēs gribējām pirmo variantu, tāpēc apzinājām kāzu rīkotājus Islandē. Pamata paka, kas ietver tikai dokumentu sakārtošanu, mums būtu izmaksājusi aptuveni 900 eiro, un viss process būtu aizņēmis divas līdz sešas nedēļas. Kad iespējas bija noskaidrotas, sapratām, ka oficiālām kāzām ārzemēs ir vairāk mīnusu nekā plusu, jo tās ir grūtāk sakārtot juridiskajā ziņā, papildus nāk klāt raizes, vai organizators, ar kuru komunikācija notikusi tikai no attāluma, tiešām visu izdarīs, un vissvarīgākais – sapratām, ka mums būs skumīgi, ja kāzu dienā mums līdzās nebūs draugu un ģimenes. Vienīgais lielais pluss būtu skaistās un atšķirīgās fotogrāfijas. Lai šo plusu iegūtu, mums nav jāprecas ārzemēs, mēs varam vienkārši aizlidot, kur sirds vēlas.

Islande mums bija nolikta ceļojumu kastītē, un tieši šādai reizei tā likās ļoti piemērota nepieradinātās un atšķirīgās dabas dēļ.


FOTO: Emīlija Bogdānova

Zinājām, ka gribam ņemt līdzi fotogrāfu no Latvijas. Apskatījām vairāku fotogrāfu Instagram kontus, uzrakstījām trim fotogrāfiem savu ideju un jautājām, vai viņi piekristu. Daudzi, iespējams, nezina, ka liela daļa fotogrāfu labprāt brauc līdzi pāriem fotosesijās uz ārzemēm, neprasot par to samaksu, ar noteikumu, ka tiek segti ceļa un nakšņošanas izdevumi. Izvēlējāmies Emīliju, jo ar viņu veidojās vislabākais kontakts.

Citiem pāriem iesakām saplānojiet galvenās fotosesijas vietas, bet maršruta laikā turēt acis plaši atvērtas, jo apkārt tik daudz kā skaista – savvaļas zirgu bari, skaisti kalnu skati, lupīnu lauki. Leciet ārā no auto un ķeriet kadrus un sajūtas, jo Islande ir BURVĪGA! Laikapstākļi Islandē mainās ik pa stundai, tāpēc jāģērbjas silti. Fotografējoties dabā var aizmirst par skaistām kurpēm – visticamāk, visur būs dubļi un vajadzēs tikai zābakus.

Annija un Dāvis, Portugāle

Kāzas vēlējāmies svinēt ārzemēs. Šo vēlmi iedrošināja fakts, ka Dāvja māsas kāzas notika Amalfi, Itālijā. Sākotnēji bija ideja ar vecākiem un māsām visiem kopā doties uz ārzemēm, tomēr izlēmām par labu laulību reģistrācijai Latvijā, kam seko ceļojums un fotosesija ārzemēs. Izmaksu ziņā šis noteikti nav lētākais variants, jo ir jāplāno divi pasākumi. Tomēr nevienā mirklī neesam nožēlojuši, ka izvēlējāmies šādu modeli.

Apsvērām gan Grieķiju, gan Itāliju, arī Spāniju, un es izstaigāju Google maps, meklējot īsto vietu, līdz atradu Monserratas pili Sintras reģionā, netālu no Lisabonas. Ilgi nedomājām, jo pils dārzi, tuvumā esošais okeāns un klintis likās teju vai pasaka.


FOTO: Diāna Veinberga

Dažas dienas pēc kāzām Latvijā mēs un mūsu kāzu fotogrāfe ar vīru, kurš ir viņas asistents, devāmies ceļojumā uz Lisabonu. Fotogrāfe un viņas vīrs ir ļoti atvērti un aktīvi cilvēki ar līdzīgu skatu uz dzīvi kā mums – kopā varējām pasmieties, bija nepiespiesta gaisotne, un visi jutāmies kā draugi. Kopumā Lisabonā bijām piecas dienas, un divas no tām pagāja pilna laika fotosesijās dažādās vietās.


FOTO: Diāna Veinberga

Citiem pāriem iesakām organizēšanu sākt vismaz pusgadu vai, ja iespējams, gadu iepriekš, ja ārzemēs ir paredzēta oficiālā ceremonija, jo tur ceremoniju vietas tiek rezervētas jau gadu iepriekš. Jāievāc informācija par biļešu cenām. Piemēram, Monserratas pilī fotosesija kāzu tērpā maksā 150 EUR (Lisabonā visām populārajām pilīm ir šādas biļešu cenas). Pa šo cenu pilī drīkst ieiet jaunais pāris kāzu tērpā un četri fotogrāfi (videooperatori). Parasti biļete maksā aptuveni astoņus eiro atkarībā no pils.

Arita un Gatis, Bali

Sapratām, ka vēlamies svētkus sev. Tā kā mums abiem patīk ceļot un kopā meklēt piedzīvojumus, ātri nonācām pie kopēja lēmuma par kāzām ārpus Latvijas. Zinājām, ka kāzu ceremoniju vēlamies apvienot ar garāku medusmēnesi vismaz uz trim nedēļām, un sapratām, ka visērtākais laiks mums būtu septembrī. Bija divas izvēles – Taizeme vai Bali. 

Uzmeklējām mums labi pazīstamo kāzu rīkotāju Alisi Kolosovu. Zinājām, ka viņa nodarbojas arī ar kāzu rīkošanu Bali un noteikti mums palīdzēs gan ar kāzu vietas izvēli, gan parūpēsies par visu, lai mums ne par ko nebūtu jāuztraucas. Oficiālo laulības reģistrāciju izvēlējāmies veikt Latvijā, lai pēc tam nebūtu stress par dokumentu sakārtošanu un atzīšanu Latvijā. Savukārt skaistā laulību ceremonija villā Jannata Resort Ubudā notika 12. septembrī.


FOTO: Anna Aleksanyan

Izvēlējāmies Jannata Resort kāzu piedāvājumu, kuru Alise pielāgoja mūsu vēlmēm. Arī fotogrāfi, grima un matu meistari mums ieteica Alise. No Latvijas līdzi ņēmām kāzu kleitu un gredzenus, līgavaiņa tērpu iegādājāmies Bali. Mūsu nozīmīgākais lēmums viennozīmīgi bija vedēju izvēle. Sev par piemēru gribējām ņemt stipru ģimeni, un tie bija mūsu ģimenes draugi! Tā kā vedēji mūs ļoti labi pazīst, viņus mūsu izvēle par laulības ceremoniju nemaz nepārsteidza – vedēji mūs vēl iedrošināja un atbalstīja. Uz Bali devāmies divatā. Pēc nedēļas mums pievienojās vedēji, tad notika kāzu ceremonija un medusmēnesis divu nedēļu garumā.

Citiem pāriem iesakām plānošanu sākt un rezervācijas veikt vismaz trīs vai četrus mēnešus iepriekš, jo izvēlētā kāzu vieta var būt aizņemta pāra vēlamajā datumā. Ja kāzām esat izvēlējušies Bali, noteikti būtu jāieplāno pāris dienas atpūtai pirms svarīgā notikuma. Tālāk jau pēc katra pāra iespējām un vēlmēm. Lai pēc tam varētu izbaudīt Bali, noteikti iesaku ieplānot vismaz 10 dienas un vairāk.

Raksta titulfoto: Krista Bumbiere