FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Līgavaiņa pienākumi kāzu plānošanas laikā un kāzu dienā

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Kad runa ir par līgavaiņa lomu kāzu plānošanas procesā, reizēm pavīd dažādi priekšstati par to, cik daudz vai maz kāzu plānošanas procesā būtu jāiesaistās topošajam vīram. Dažreiz dzirdami apgalvojumi, kas pārtapuši par mītiem. Viens no mītiem – kāzu plānošana gulstas galvenokārt uz līgavas pleciem. Otrs – līgavainim nav svarīgi, kādi, piemēram, krāsu toņi vai galdauti tiks izvēlēti kāzām. Trešais – labāk ir piekrist visam, ko saka līgava, lai tikai šī diena ir tāda, kā viņa to ir iecerējusi.

Mūsdienu līgavainis atšķiras no iepriekšējām paaudzēm. Arī kāzas un tradīcijas atšķiras no tām, kādas piedzīvoja mūsu vecāki. Lielā mērā pat ir mainījies kāzu koncepts pēdējo desmit gadu laikā, attiecīgi arī darāmie darbi un priekšstats par to, kas kāzās nepieciešams, ir mainījies.

Arvien vairāk līgavaiņu labprāt iesaistās kāzu plānošanas procesā un vēlas pieņemt lēmumus, lai kāzu dienu padarītu par patiešām neaizmirstamu dienu savā mūžā.

Nenoliedzami, situācijas un vēlmes ir dažādas. Nav pareizās patiesības vien bez tās, ka kāzas var notikt, ja ir divi! Ja savstarpēji esat vienojušies, ka līgava (kopā ar savu atbalsta grupu vai viena) būs galvenā kāzu plānotāja un rīkotāja, un abas puses tas pilnībā apmierina, – brīnišķīgi! Ja esat nolēmuši visu līdz sīkākajai detaļai plānot kopā, – vēl jo lieliskāk!

Ja sākotnēji šķiet, ka topošais vīrs nu nemaz nevēlas lauzīt galvu saistībā ar kāzu lietām, varbūt viņš gluži vienkārši nezina, ar ko sākt? Lai līgavaiņiem šī iesaistīšanās būtu saprotamāka, piedāvājam līgavaiņa darbu (pienākumu) sarakstu, ko darīt kāzu gatavošanās laikā, kā arī pašā kāzu dienā.

Četri kāzu plānošanas punkti, kas noteikti darāmi kopā

Lai arī jūsu abu iesaiste kāzu plānošanas procesā un lēmumu pieņemšanā var būt atšķirīga, šīs četras lietas būtu jāpārrunā un lēmums jāpieņem kopā, jo tas ir pamatu pamats uz kā tālāk būvēt savu kāzu dienu:

Budžets

Cik daudz esat gatavi tērēt un kā iegūsiet nepieciešamos līdzekļus – krāsiet, aicināsiet talkā vecākus vai meklēsiet citu risinājumu.

Viesu saraksts

Primārie viesi, kam noteikti būtu jābūt jūsu kāzās, kā arī pārējie viesi, ko jūs abi labprāt redzētu savās kāzās. Kopējais viesu skaits noteiks to, cik plaša svinību vieta nepieciešama, kā arī, protams, ietekmēs citas izmaksu pozīcijas.

Norises / svinību vieta

Vietai būtu jābūt tādai, kas patiesi patīk jums abiem!

Vispārējā noskaņa

Kāzas pilsētvidē vai laukos? Formālas vai brīvas gaisotnes kāzas? Lai arī lielā mērā šis sasaucas ar visiem trim iepriekšējiem punktiem, tomēr par šo pozīciju jāpadomā arī atsevišķi, – kāda noskaņa un kāzu tematika būtu jums abiem vistuvākā?

Kad galvenās pozīcijas ir pārrunātas, un esat nonākuši līdz tiem kāzu tematiem, kas līgavainim nudien nav pārāk būtiski, atļaujiet šeit lēmumu pieņemt līgavai. Ko šeit ņemt vērā līgavainim? Turpināt būt klātesošam un atbalstošam, ieklausīties un izteikt viedokli.

Praktisks, interaktīvs, ērti lietojams un noderīgs palīgs var būt PRECOS interaktīvie kāzu plānošanas rīki. Šeit visa plānošanas informācija un cipari būs vienuviet, kā arī ērtā veidā kāzu plānošanā varēsiet iesaistīties abi, kā arī iesaistīt citus palīdzošus cilvēkus.

Līgavaiņa darbu saraksts pirms kāzām

  • Esi līdzvērtīgs partneris kāzu plānošanā. Šis punkts nosaka, ka jūs abi kopā vienlīdzīgi iesaistāties vismaz četru augstāk minēto plānošanas punktu kopīgā lēmumu pieņemšanā. Tālākais – pēc jūsu abu kopīgi pieņemtā scenārija. Vai sadalāt pienākumus un veicamos darbus, vai līgavainis uzņemas, piemēram tehniskās (kāzu dienas auto, dzērieni, gaismas, skaņas noma u.c.) lietas, vai varbūt abi līdzvērtīgi un soli solī turpināt visu kāzu plānošanas posmu! Kāzas ir jūsu projekts. Iespējams, pirmais šādas nozīmes pasākums. Atceries –, lai kāzas notiktu, ir vajadzīgi divi! 
  • Atbildīgi, pārdomāti un laicīgi izvēlies savu kāzu dienas apģērbu. Laiks, kas nepieciešams sava perfektā apģērba iegādei būs atkarīgs no tā, kur savu svētku apģērbu meklēsi – veikalā, drēbnieka ateljē vai to nomāsi. Šķietami vieglākais variants – atrast gatavu uzvalku veikalā – var nemaz nebūt tas ātrākais, savukārt apģērba individuāla darināšana var aizņemt pat līdz trīs un vairāk mēnešiem.
  • Sagādā pateicības dāvanas saviem līgavaiņa brāļiem. Ja esat izvēlējušies vedējus, – uzņemies sagādāt / izskatīt dāvanu variantus viņiem. Kāpēc dāvanas ir nepieciešamas? Tā ir pateicība par ieguldīto darbu un atbalstu, ko šie cilvēki snieguši gan kāzu gatavošanās, gan kāzu dienas laikā
  • Komunicē ar savu ģimeni par dažādiem ar kāzām saistītiem jautājumiem. Nereti vecāki grib iesaistīties labu nodomu vadīti, taču reizēm var gadīties, ka viņu palīdzība kļūst nedaudz pārspīlēta. Šajā gadījumā veiksmes atslēga ir katrai pusei pašai komunicēt ar savu ģimeni un pārrunāt šos jautājumus. Nevajadzētu atstāt visu tikai uz līgavas pleciem.

Līgavaiņa darbu saraksts kāzu dienā

  • Esi laikā! Un pārliecinies, ka arī tavi tuvākie palīgi, vedēji vai līgavaiņa brāļi uzmana pulksteni un turas pie plāna! Lai arī tas izklausās pārlieku vienkārši, kāzu dienā tas ir būtiski. Atceries, ka ģērbšanās, tauriņa sasiešana vai kaklasaites mezgla uzsiešana kāzu dienā prasīs vairāk laika nekā ikdienā. Neliec līgavai satraukties vai gaidīt.
  • Ja neplānojat milzīgas kāzas, iesaistot kāzu organizētāju un/vai vakara vadītāju, kuri parūpēsies par viesu labsajūtu un to, lai kāds pirms laika nenoklīst, bet visu darāt saviem spēkiem, atceries par savu pusi. Aicini uz fotografēšanos, uz glāzi šampanieša, piedāvā savai omītei apsēsties un pievērs uzmanību citiem elementāriem sīkumiem. Ja katrs būsiet uzņēmušies šo nelielo atbildības devu par savas ģimenes pusi, pasākums vedīsies raiti un brīvi.
  • Pēc pirmās kāzu dejas ar savu sievu, vakara gaitā nepiemirsti uz deju uzlūgt arī savu mammu. Nodejojiet skaistu mammas-dēla deju! Un pēcāk uzlūdz arī sievasmāti, līgavas māsas.
  • Neaizmirsti pasniegt pateicības dāvanas saviem līgavaiņa brāļiem. To vari darīt brīvi, vakara gaitā, vai arī dāvanu pasniegšanu ieplānot kā vakara daļas elementu vai pat spēli. Ja dāvanu pasniedzat vedējiem, dariet to abi kopā. Iepriekš pārdomāta pateicības runa vienmēr būs labs risinājums.
  • Neaizmirsti, ka vismaz viens tosts vakara gaitā tev būs jāpasaka! Ja neesi liels runātājs un tostu teicējs, padomā par šo pirms kāzām. Varbūt tostā vari iepīt pateicības vārdus kā saviem, tā līgavas vecākiem? Runas noslēgumā nepiemirsti pateikt paldies par ierašanos visiem viesiem.
  • Noslēdzošais, bet visbūtiskākais – izbaudi savu kāzu dienu! Visas lietas, kam nepieciešama risināšana, var atrisināt arī nedaudz vēlāk. Bet kāzu diena ir tikai te un tagad.


FOTO: Einārs Freimanis

Raksta titulfoto: Emīlija Bogdānova