FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu budžets. Tipiskākās kļūdas, un kā tās novērst

Autors:Dita Katlapa
Kāzu budžeti ir tikpat raibi, cik pāru sapņi, taču ir jāņem vērā, ka naudas daudzums mēdz būt ļaunais bubulis, kas aplauž daudzu balodīšu spārnus. Tāpēc ir ļoti būtiski apzināties, ka budžets ietekmē visus kāzu plānus un aspektus, sākot ar ceremonijas vietas izvēli, beidzot ar viesu skaitu un izklaidēm.

Budžeta plānošana var radīt lielu stresu, taču, apzinoties, ko no tā sagaidīt un kādas kļūdas nepieļaut, tas kļūst par lielu palīgu visos kāzu organizēšanas posmos. Mēdz teikt – turi savus draugus tuvu, bet ienaidniekus – vēl tuvāk.  Šajā rakstā jūs uzzināsiet, kādas kļūdas nepieļaut, plānojot kāzu budžetu, un kā to padarīt par savu tuvāko draugu.

1. kļūda. Noteikt budžetu, neizpētot piedāvājumu

Vairākums pāru pēc saderināšanās jau aptuveni nojauš, par kādām kāzām sapņo un kādas atbilstu viņu maciņa biezumam. Ar retu izņēmumu, kad pāris absolūti neizprot naudas nozīmi un ieslīgt bezgalīgos kredītos. Cerēsim, ka šis nav jūsu variants. Tātad, lai arī ir jauki apzināties savu budžetu, ir jāizprot, kas ar šo naudu ir iespējams.

Ja kāzu budžets ir, piemēram, 5000 eiro, diez vai jūs spēsiet atļauties noīrēt greznu pili, uzaicināt 100 viesu un sarīkot dzīres ar šefpavāra ēdieniem.

Taču arī 5000 eiro ir pieklājīgs budžets, par kuru var sarīkot neaizmirstami skaistas kāzas, ja protat rīkoties ar naudu.

Kā to novērst

Kad aptuvenais budžets skaidrs, izpētiet tirgu. Sadaliet budžetu atbilstoši tam, cik esat gatavi tērēt katrai pozīcijai. Apzvaniet svētku vietas, kuras esat nolūkojuši, izvaicājiet par cenām, palūdziet kārotajiem restorāniem atsūtīt piedāvājumu, balstoties uz summu, ko varat atļauties ēdināšanai, apmeklējiet vairāk nekā vienu kāzu salonu.

Ja būsiet informēti par to, kā darbojas kāzu bizness, jums būs daudz vieglāk saprast, cik daudz katrai pozīcijai esat gatavi tērēt, tādā veidā izvairoties no vilšanās, ko var sagādāt pārāk augstās gaidas.

2. kļūda. Stingrs budžets bez rezervēm

Tikai retais laulātais pāris nepiekritīs, ka kāzas izmaksājušas vairāk, nekā sākumā cerēts. Ja nepiekritīs – viņi ir bijuši izcili grāmatveži, viņu mājdzīvnieks ir īpaši liels laimes lācis vai arī viņi ir laimējuši loterijā. Citādi kāzas vienmēr ir dārgākas, jo vienmēr pastāv neplānotie tēriņi.

Sākot plānot kāzas, bieži tik ļoti koncentrējamies uz nozīmīgākajām izmaksām – tādām kā viesu nama rezervācija vai kāzu tērpi, ka aizmirstam par sīkumiem – pasta izdevumiem, ielūgumu druku, kāzu inventāra nomu, transporta izdevumiem un daudz ko citu. Līdz ar to ātri vien jūtam, kā mutē smeļas ūdens un rodas panika, padarot kāzu plānošanu par pārāk trauksmainu un nepatīkamu procesu.

Kā to novērst

Esiet gatavi elastīgākam budžetam un rēķinieties, ka pat tad, ja esat noteikuši budžeta griestus, vai nu nāksies tos paaugstināt, vai no kaut kā atteikties.

Ņemot par piemēru tos pašus 5000 eiro, esiet gatavi veltīt aptuvenu summu neparedzētiem izdevumiem, teiksim, 200 eiro. Tātad tagad jūsu reālais kāzu budžets ir vai nu 4800 vai 5200 eiro. Šādi jūs būsiet vismaz psiholoģiski sagatavojušies nepatīkamiem pārsteigumiem izmaksu ziņā.

FOTO: Annija Ungura

3. kļūda. Ieciklēšanās uz vienu ideju, ignorējot izmaksas

Atkal par piemēru ņemsim 5000 eiro budžetu. Jūs esat kāzu plānošanas sākumā, taču līgava jau ir noskatījusi savu sapņu kleitu un vēlas to par katru cenu, kaut arī tā ļoti tā iedragā pārējās izmaksas. Iztērēt lielāko daļu summas kam vienam un nerēķināties ar pārējām kāzu izmaksām ir visai pārgalvīgi. Var nākties saskarties ar situāciju, kad jūsu grezno, vairākus tūkstošus vērto kleitu apjūsmot varēs vienīgi reģistratore zagsā. 

Kā to novērst

Pirms neapdomīgi sakāt jāvārdu kam vienam un ļoti dārgam, izpētiet, vai nav pieejami lētāki varianti, kā arī ņemiet vērā to, ka arī citās budžeta pozīcijās scenārijs var būt līdzīgs. Sadaliet budžetu pa pozīcijām, lai saprastu, cik kurai esat gatavi izdot.

Turklāt vienmēr apdomājiet plānu B – ir tikai cilvēcīgi stūrgalvīgi gribēt kaut ko ilgi sapņotu un to, kas jums personīgi šķiet svarīgs, taču reizēm lielāka labuma vārdā jāizvērtē arī citi varianti. Kas zina, varbūt pat izdodas atrast ko vēl labāku.

4. kļūda. Neņemt vērā viesu skaitu

Ja mazu un intīmu kāzu vietā izvēlaties lielas kāzas plašā viesu lokā, aizmirstiet par domu, ka kāzas ir pasākums jums. Jā, kāzas ir jūsu pasākums, taču lielu viesību gadījumā viens no būtiskākajiem mērķiem ir izklaidēt ciemiņus. Sarīkot tādu ballīti, lai jūsu viesi kāzas atcerētos vēl gadiem ilgi. Taču viesi ir dārgs prieks – tie ir jāpaēdina, jāizmitina, jāizdancina un jāizklaidē. Visas šīs ir galvenās pozīcijas, kas nosaka kopējo budžetu.

Bieži vien pāri sāk rezervēt svinību vietas un restorānus, vēl pat stingri nenolēmuši, cik daudz viesu aicinās, tādā veidā drīz vien sākot slīkt negaidītās izmaksās, pārtērējot budžetu.

Kā to novērst

Budžeta plānošanu vienmēr sāciet ar konkrētu viesu skaitu. Kad ir zināms, cik daudz viesu apmeklēs jūsu kāzas, sāciet apzināt svinību vietas, restorānus un meklēt atbilstošas izklaides. Tikai tad sāciet domāt, ko vēl ar savu budžetu varat atļauties. Laimīgs viesis – laimīgs pāris!

Kā izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem kāzu budžetā

  • Sekot līdzi izdevumu plūsmai. Izveidot izmaksu tabulu, atzīmējot jau iztērēto naudu un to, cik atlicis. Tam lieliski noderēs tādas programmas kā Excel
  • Sākt ar galveno un mazāk svarīgos izdevumus atstāt pēdējos. Tas, ka tie tiek saukti par mazāk svarīgajiem, vien jau nozīmē, ka bez tiem var iztikt.
  • Lūdziet palīdzību. Ar noderīgiem padomiem palīdzēt varēs gan kāds tuvs laulāts pāris, gan vedēji un kāzu profesionāļi. Konsultējieties ar kāzu rīkotājiem, apmeklējiet noderīgas lekcijas par kāzu plānošanu.
  • Izmantojiet tehnoloģiju palīdzību. Kāzu budžeta plānošanā noderēs arī kāzu lietotnes vai plānošanas rīki, piemēram, precos.lv, vai drukātie kāzu plānotāji.
  • Kāzu izmaksas veido ne vien pati kāzu diena, bet arī ar kāzām saistītie pasākumi – pirmskāzu ballītes, atkāzas, medusmēnesis. To, vai šos pasākumus pieskaitīt kāzu budžetam, atstāsim jūsu pašu ziņā, taču vēlamies atgādināt, ka arī šie ir aspekti, kas jāņem vērā.

Svarīgi! Neiekrītiet ātro kredītu aizdevēju nagos. Lai arī daudzi sapņojam par greznām kāzām un piepildītiem sapņiem, atcerēsimies, kas dzīvē ir galvenais – mīlestība vai mirklis greznības? Dzīvē ir daudz negaidītu situāciju, kad nākas lūgt palīdzību un aizdevumu. Kāzas nav nepieciešamība, bet gan greznība. Izmantojiet savus līdzekļus apzinīgi!

FOTO: Annija Ungura

Ierosinājumi tiem, kuru galvenais mērķis ir ietaupīt

  • Lielu svinību vietā izvēlieties mazas, bet sirsnīgas kāzas. Apsveriet minimālisma koncepta kāzas un izvēlaties lietas nomāt.
  • Rīkojiet kāzas nesezonā vai darbdienā. Kāzu izmaksas krasi atšķiras no tā, vai plānojat svētkus rīkot vasaras karstākajos mēnešos vai kādā vēsākā mēnesī. Ir vērts apdomāt, vai peļama nešķiet doma par kāzu rīkošanu darbdienā (izņemot piektdienu, kas cenrādī parasti pieskaitāma brīvdienām). Šīs ir pozīcijas, kurās iespējams ietaupīt, ja nevēlaties sekot pūlim un kāzu standartiem.
  • Neturiet sevi rāmjos un esiet radoši! Varbūt jums ir talants dekorēšanā vai jūsu mamma ir izcila kūku cepēja, kas var sagādāt gardu kūku par krietni mazāku summu. Varbūt jums ir pieejams skaists lauku īpašums, kurā noorganizēt svinības, vai pazīstat kādu talantīgu un maciņam draudzīgu šuvēju. Varianti, kā ietaupīt, ir teju vienmēr. Atliek vien padomāt.

Lasi arī: Kā ietaupīt, plānojot kāzas?

Profesionāļa viedoklis

Alise Kolosova, kāzu plānotāja, Boutique Event Planning by Alise Kolosova

Plānojot kāzu budžetu, ir jāfokusējas uz lietām, kuras vēlamies. Jāpadomā par galvenajām pozīcijām – atrašanās vieta, ēdināšana, vadītājs, ceremonijas vadītājs, fotogrāfs. Jāizlemj, vai izmantosiet dīdžeja pakalpojumus vai dzīvo mūziku, kas jau rada būtiskas atšķirības kāzu budžetā.

Kad ir uztaisīta provizoriskā skice visām galvenajām pozīcijām, tikai tad ir vērts apcerēt citas lietas – fotobūdas, novēlējumu grāmatas, priekšnesumus.

Noteikti vērts izveidot kārtīgu tāmi un saskaitīt, kādas ir izmaksas uz vienu cilvēku. Ir arī izmaksas, ko paši pāri bieži neapzinās un ko pat ir grūti iedomāties. Viena no tām, runājot par to pašu mūziku, ir skaņas aparatūra un gaisma. Tas var likties mazsvarīgi, bet izmaksas var būt lielas, un atkarībā no konkrētā mākslinieka kopā tās var sasniegt pat pāris tūkstošus. 

Jāpadomā arī par personālu, piemēram, fotogrāfu, mūziķiem, kāzu vadītāju, kuri arī ir jāpaēdina, jo viņi kopā ar jums pavada garas stundas. Līdz ar to budžetā vēlams iekļaut atsevišķu pozīciju personāla paēdināšanai, bufetei.

Runājot par personālu, reti honorārā tiek iekļautas ceļa izmaksas, kas it kā var šķist sīkums, taču summa var savākties, jo visi iesaistītie, visticamāk, nebrauks vienā mašīnā.

Noteikti ierosinu par plānošanu pakonsultēties ar citiem, lai nenokļūdītos un nepārmaksātu. Ja rodas sajūta, ka griesti jau gandrīz sasniegti un kaut kādas pozīcijas ir jāizslēdz, tad ir jauki ar kādu pakonsultēties – varbūt no kaut kā var atteikties.
 

Ja esat savu kāzu plānošanas posmā, noderīga var būt citu laulāto pāru pieredze kāzu organizēšanā un svinēšanā. Ieskaties! Varbūt iegūsi atbildi uz tieši Tev interesējošo jautājumu.

Raksta titulfoto: Annija Ungura