FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Aleksandrs Zinko - kāzu vadītājs ar humoru asinīs

Lai kāzu svinības noritētu tieši tā, kā esat iztēlojušies un jūs paši varētu tās relaksēti baudīt, ir ļoti nozīmīgi, lai līdzās būtu kāda uzticības persona, svinību dvēsele, kas uzbur vēlamo kāzu noskaņojumu, paredz notikumus un zina, kā ar veiklas improvizācijas palīdzību iziet no jebkuras situācijas. 

 

Pasākumu vadītājs Aleksandrs Zinko ir lietpratējs savā profesijā - vada kāzas gan Latvijā, gan ārzemēs, turklāt dara to trīs valodās (latviešu, krievu, angļu), ir pieredzējis internacionālu kāzu vadītājs, šobrīd profesionāli sevi realizē gan Latvijā, gan Lielbritānijā un savas zināšanas mūsdienīgu pasākumu organizēšanā regulāri papildina dažādās starptautiskās meistarklasēs. 

Sarunā ar harizmatisko, komunikablo un humoru mīlošo liepājnieku noskaidrosim, kāds ir viņa kāzu vadīšanas rokraksts un kā notiek sadarbība ar pāriem, kas viņu ir izvēlējušies par savu kāzu vadītāju?

- Kāds, tavuprāt, ir labs kāzu vadītājs? 

Līdztekus lieliskai programmai un atrakcijām, kāzu vadītājs ir tas cilvēks, kas vakarā gaitā savieno visus. Vakara vadītājs ir atbalsts ne tikai jaunajam pārim, bet arī viesiem.

Vadītājam, manuprāt, ir jābūt vērīgam un labam psihologam. Viņam jāsaprot, kurā brīdī ir vērts uzņemties iniciatīvu, kurš mirklis ir īstais, lai iesaistītu kādu klātesošo, kad labāk paklusēt un paiet malā, viņam jāizjūt atmosfēra. Tāpat viņam jāprot analizēt viesu personības, proti, kuru vakara gaitā ir vērts iesaistīt kādās izklaidēs, bet kuru labāk likt mierā. 

Labs vakara vadītājs ir arī teicams improvizators, kurš darbojas atbilstoši situācijai! Bieži vien man ir vakara plāns un scenārijs, taču man ir jābūt elastīgam. Var notikt jebkas – līgava kavējas, mašīna neatbrauc laikā, remontē ceļus, ir sastrēgumi. Es uzticos savām prasmēm piemēroties apstākļiem, spēju pieņemt lēmumus te un tagad un uzņemties atbildību. Pasākumā jūtos atbildīgs par sevi un viesiem.

- Kā tu raksturotu savu kāzu vadīšanas rokrakstu un stilu?

Cenšos piemēroties klientam un neuzspiežu kaut ko savu, ja jūtu, ka klientam tas neraisa sajūsmu. Klienta vīzijas ietvaros veidoju asprātīgu un mūsdienīgu pasākuma programmu, nevis diktēju savus noteikumus un redzējumu. Piedāvāju savas idejas un klausos, ko par to domā jaunais pāris. 

Mans rokraksts ir mana pasākumu vadīšana maniere, kuru raksturo viegla komunikācija, uzmanīgums un svarīgākais – humors. Humors man ir asinīs! Kopš jaunības piedalos KVN un tagad esmu Stand Up komiķis. Uzskatu, ka humors ir vietā vienmēr, galvenais, kā tas tiek pasniegts un virzīts. 

Programmā cenšos atrast lietas, kas saista viesus un pāri. Piemēram, ja līgavainis spēlē hokeju un kāzās ir viesi – hokejisti, tad vakara programmā iekļaušu tos vienojošas tēmas. Mans stils ir ne tik daudz konkursi, dejas, dzeja, bet gan sarunu žanrs.

- Vai piekrīti apgalvojumam, ka jebkura saviesīga pasākuma, tostarp kāzu, veiksmes formula ir: veiksmīgi izvēlēts vakara vadītājs, garda maltīte un laba mūzika?

Noteikti nē, vēl ir neskaitāmi faktori, kas var ļoti ietekmēt pasākuma norisi. Piemēram, vieta – ja tā ir pārāk liela, bet viesu nav daudz. Vai otrādi – tā ir pārāk maza, trūkst gaisa un visi jūtas saspiesti. Svarīgi, lai viss būtu harmonisks, pat sarakstīšanās laiks un laika apstākļi ir svarīgi. Manā pieredzē ir daudz interesantu notikumu, piemēram, kādās kāzās, kuras vadīju, viss bija pārdomāts – gan maltīte, gan zāle, gan mūzika, taču lielā skaļuma dēļ mums atslēdzās elektrība. Un toreiz mēs ar viesiem arī bez mūzikas sarīkojām skaļas atrakcijas. No aplausiem un smiekliem atslēdzās elektrība – nestrādāja mikrofoni, dūmi, gaisma, visa mūzikas un gaismas aparatūra. Nācās ātri reaģēt, taču ir ko atcerēties.

Londonā man reiz bija jāvada pasākums, kur dekoratori ārkārtas apstākļu dēļ nokavēja četras stundas. Mēs sākām kāzas bez jebkādiem rotājumiem. Galu galā dekoratori ieradās un pašā ballītes karstumā rotāja zāli, galdus un foto zonu. Jebkurš piegādātājs var sabojāt jaunā pāra un viesu emocionālo noskaņojumu, piemēram, bija reiz gadījums ar fotogrāfu, kuram bija specifisks melnais humors.

Es vienkārši ņemu vērā, ka viss nav atkarīgs tikai no manis, un vienmēr sevi noskaņoju tam, ka jābūt gatavam jebkurai situācijai. Tā ir manas nodarbošanās specifika. Esmu tas cilvēks pasākumā, kurš uzņemas atbildību un glābj situāciju, ja kaut kas nenotiek pēc plāna.

- Kāpēc vakara vadītājs ir obligāta nepieciešamība teju ikvienās kāzās? Šobrīd pandēmijas iespaidā īpaši populārs ir mazo kāzu formāts. Vai arī kāzās ar nelielu viesu skaitu ir nepieciešams vakara vadītājs?

Ja vēlaties svētkus un neparastu pasākumu, kas nebūtu tāds pats kā visas jūsu iepriekšējās ballītes, tad vakara vadītājs ir vajadzīgs! Vēl pirms pandēmijas manu klientu vidū bija populāras kamerstila kāzas, kurās piedalās 10-12 cilvēku. Arī šādās kāzās var būt ļoti interesanti un jautri. Vadītājs pieskata visu, apsveic, uzņemas līdera lomu, bet viesi var justies brīvi, izbaudīt atmosfēru un procesu. Tās nav vienkāršas vakariņas ar tostiem un apsveikumiem, vakaru ar labu vadītāju jūs atcerēsieties vēl daudzus gadus, jo īpaši smieklus un emocijas, kurās būsiet dalījušies savu tuvinieku lokā.

Starp citu, ja jūsu ģimenē ir entuziasts (tēvocis), kurš ģimenes svinībās vienmēr ir aktīvs, apsveic un izklaidē un, protams, viņš varētu lieliski novadīt arī kāzas, tomēr jūs tas nepārsteigs un izpaliks jaunas emocijas, vienreizīgums, kuru jūs sasniegtu, ja kāzas vadītu īpaši jūsu pasākumam izraudzīts vakara vadītājs. Turklāt, ja vakaram būs vadītājs, arī jūsu tēvocis priecāsies, ka piedalās pasākumā, nevis ir atbildīgs par tās norisi. Ir svarīgi, lai viesi un jaunais pāris izbaudītu svinības.

- Kā notiek sadarbība ar pāri, ja viņi savām kāzām ir noskatījuši Tevi? Tikšanās, sarunas, lai izprastu jaunā pāra vēlmes un lai saprastu, vai esat uz viena viļņa, scenārija veidošana, pāra padziļināta iepazīšana utt.?

Pirmajā tikšanās (sazvanīšanās) reizē mēs iepazīstamies: es pastāstu par sevi, ja mēs neesam pazīstami, pāris īsumā iepazīstina ar sevi. Pirmajā iepazīšanās reizē es zinu tikai viņu vārdus. Reizēm jau pirmajā sarunā pāris vēlas uzzināt, kāda būs programma, un man nākas skaidrot, ka pat pats to vēl nezinu. Daži programmas punkti var mainīties pat nedēļu pirms pasākuma, piemēram, ja viesi, vedēji vai vecāki vēlas sagatavot jaunajam pārim kādu pārsteigumu.

Lai saprastu svētku koncepciju, man ir svarīgi par pāri uzzināt iespējami vairāk. Kas jūs esat, kā iepazināties? Ar ko aizraujaties? Kādas ir jūsu intereses un dzīves veids? Lai to visu uzzinātu, pēc pirmās iepazīšanās lūdzu jaunajam pārim aizpildīt anketas. Tās pavisam ir četras. Ir kopīgas un ir tādas, kuras katram jāaizpilda patstāvīgi. Anketas man palīdz uzzināt detaļas, iepazīt pāri un saprast, kādi viņi ir kā personības, tā es uzzinu sev nepieciešamo informāciju.

Pēc šī etapa, kad esmu pāri iepazinis labāk, pastāstu pārim savu kāzu dienas vīziju un koncepciju, tad arī pāris var izlemt, vai mēs turpinām sadarbību, vai arī nē. Ja pāris vēlas, lai es vadītu viņu kāzas, mēs noslēdzam līgumu un sākam darboties, pievēršoties pasākuma sagatavošanas darbiem. Kopumā es attiecības veidoju tā, lai pāris varētu uzdot man jautājumus, kuri tos uztrauc. Bieži vien līdztekus programmai viņi uztraucas par lielāko daļu organizatorisko jautājumu.

Pāri Latvijā bieži vien gatavojas paši bez organizatoru palīdzības, tādēļ vakara vadītājs pārim ir tas cilvēks, kas var palīdzēt un atbildēt uz jautājumiem, kas rodas. Pasākuma vadītājs Latvijā bieži vien rūpējas ne tikai par banketu svinību dienā, bet arī par neskaitāmiem sagatavošanās darbiem un jautājumiem, kurus uzdod jaunais pāris. Es, balstoties uz savu pieredzi, cenšos viņiem palīdzēt, ieteikt labākos risinājumus un darīt tā, lai viņi man uzticētos, justu atbalstu un sapratni.

- Cik svarīga ir vakara vadītāja un pāra savstarpējā ķīmija, sajūta, ka esat savējie, ka varat smieties par vieniem un tiem pašiem jokiem? Ja jūtat, ka šāda emocionālā saikne starp jums nav un neveidojas, vai ejat katrs savu ceļu vai tomēr mēģiniet sadarboties?

Patlaban esmu pārliecināts, ka man ir sapratne ar visiem pāriem, tiesa, līmenis var būt atšķirīgs. Ar dažiem ir pilnīga sapratne par to, ko mēs darām, mēs kopā veidojam pasākumu. Gadās, ka pēc kāzām kļūstam par labiem draugiem, satiekamies, apsveicam viens otru ģimenes svētkos. Ja gadījumā nejūtu “ķīmiju” ar jaunlaulātajiem, tad pats izvēlos, vai mēs turpināsim kopā strādāt, jo man ir svarīgi viņus sajust. Tas ir saprotams jau pirmo tikšanos laikā, vēl pirms sadarbības sākuma. Neuzskatu, ka būtu pareizi darīt darbu, kas neapmierinās ne mani, ne klientus. Vēlos savu darbu darīt labi, jo man tas ir vairāk nekā tikai darbs. Vienmēr izvērtēju savstarpējo saikni un ar pietāti veidoju sadarbību ar pāriem.

- Kā panākt to, lai viesi tevi pieņem kā savējo, atveras, ir atsaucīgi?

Domāju, ka liela nozīme ir iekšējai harizmai un tam, kādu pirmo iespaidu tu viesiem radīsi, jo jaunais pāris jau tevi labi pazīst, jūs kopā gatavojāties pasākumam. 

Ierodoties uz svinībām, esmu pirmais cilvēks, kuru viesi satiks, es viņus sagaidu. Varu viesus labvēlīgi noskaņot, lai viņi banketa laikā zinātu, ka atbalstīšu. Prasme labvēlīgi noskaņot cilvēkus – tas ir profesionālisms. Cilvēki ir dažādi, un viņi ir jāizjūt. Nevaru teikt, ka ir nepieciešami kādi īpaši paņēmieni vai praktiska pieredze. Nenoliedzami, jo lielāka pieredze, jo stabilāki pamati.

Es pasākumus vadu vairāk nekā piecus gadus, daru to visā Eiropā, kontakti ar dažādu tautību cilvēkiem mani padara brīvāku. Atceros ikvienu pasākumu, un ikviens no tiem man kaut ko ir iemācījis. Tas ir lieliski! Svarīgi piebilst, ka visu nenosaka tikai pieredze un harizma, ir arī jāstrādā. Piemēram, es gatavojos pirms pasākuma, uzzinu par viesiem un tuvākajiem ģimenes locekļiem. Izmantoju britu komunikācijas manieri small talk, kas mani satuvina ar viesiem.

- Kāzas vadi jau vairāk nekā piecus gadus, kā ir mainījušies jaunie pāri, viņu prasības un kāzu industrija kopumā? Kādas ir šī brīža kāzu svinību (viesu izklaižu) tendences?

Šajā industrijā viss mainās un viss attīstās, tagad ir daudz izbraukuma reģistrāciju un ceremoniju. Agrāk tā nebija. Vēl pirms dažiem gadiem bija populāras multimediju atrakcijas ar projektoru vai TV, tagad var lietot arī telefonus.

Varētu apgalvot, ka šobrīd modē ir komunikatīvs vadīšanas stils, - lai visi viesi atvērtos, lai neviens nejustos neveikli, neviens nekautrētos.

- Noteikti pa šiem gadiem, kamēr vadi pasākumus, ir izkristalizējušās kādas vadlīnijas, kas der visos pasākumos, it īpaši kāzu norisē, bet noteikti tavs mērķis nav vadīt visas kāzas vienādi. Kas tevi visvairāk iedvesmo oriģinālām idejām, kam jaunam, - vai tie ir jaunie pāri, viņu personības, vaļasprieki, jaunās tehnoloģijas?

Pati industrija ir iedvesmojoša, jo katru gadu viss mainās. Esmu jauns un vēlos pasākumus vadīt mūsdienīgi, tādēļ pievēršu lielu uzmanību mācībām, semināriem, komunikācijai ar kolēģiem no Krievijas un Eiropas. Tā ir sava veida kopiena, kuru veido pasākumu vadītāji, kas pārzina tendences, dalās ar jaunām, taču jau pārbaudītām idejām. Katrs vadītājs pasākumus vada citādi, tikai viņam vien raksturīgā stilā! Interesējos par meistarklasēm vadītājiem, tagad tās ir tiešsaistē, bet ir bijušas arī ’”dzīvajā”, Pēterburgā, lidoju uz turieni mācīties.

Mani jaunām idejām iedvesmo iepazīšanās ar jaunajiem pāriem. Ir bijuši gadījumi, kad pāris man saka: “Mēs esam gatavi visam, dari!” Un tad vari fantazēt visu, ko vēlies. Tas nozīmē, ka man pilnībā uzticas, kā gan kaut kas tāds varētu neiedvesmot?! Vēl mani jaunām idejām iedvesmo pašrealizācijas sajūta, nav svarīgi, vai tās ir kāzas, stendaps, quiz ballīte vai korporatīvais pasākums. Ja pats jūtu, ka man ir izdevies radīt lielisku pasākumu un viesi ir apmierināti, tad tas ir vislielākais enerģijas avots. Tas ir mans endorfīns.

- Esi arī Quiz spēļu organizators un vadītājs, pastāsti, lūdzu, nedaudz vairāk, kas tās ir?

Šo formātu sākumā izdomāju un īstenoju kā kāzu programmas sastāvdaļu, tajā piedalījās viesi un jaunais pāris. Tā bija moderna interaktīva atrakcija, kurai bija liela piekrišana, jo visi jautājumi bija saistīti ar jauno pāri, viņu ģimenēm un viesiem. Taču pēc laika sapratu, ka šim formātam nav robežu. 

Pandēmijas laikā secināju, ka šis projekts var pastāvēt pats par sevi. Varu izdomāt jebkuras sarežģītības quiz spēli par jebkuru tēmu, atkarībā no spēlējošās auditorijas interesēm un vēlmēm. Kopā ar savu mīļoto nolēmu izveidot savu quiz spēles projektu. Jau pērn sākām spēles tiešsaistē, nākotnē tās organizēsim bāros un korporatīvajos pasākumos. Mēs kopā strādājam pie satura, dizaina, tehniskajiem risinājumiem un virzīšanas. Rezultātā divatā esam radījuši interesantas spēles, sākām ar angliski runājošo auditoriju, pēc tam – izklaides arī krieviski runājošajiem cilvēkiem.

Kas ir quiz? Tā ir spēle viktorīnas formātā, kas ir glīti, interaktīvi noformēta, atbildes uz viktorīnas jautājumiem katra komanda raksta telefonā. Ikviena spēle ir unikāla, mēs paši domājam tās saturu – jautājumus, atbildes, sarežģītības pakāpi un humora daudzumu. Es teiktu – tas ir jauns veids, kā jautri un interesanti pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem, kas var būt alternatīva galda spēlēm. Tā ir izklaide, tikai līdztekus spēlei jums ir arī vakara vadītājs. Gandrīz kā ballīte, vai ne?

- Pēdējos gados īpaši populāras bija destination wedding (galamērķu kāzas). Vai arī šādas kāzas tev ir nācies vadīt?

Jā, pat diezgan daudz, jo neesmu piesaistīts kādai konkrētai valstij. Strādāju tur, kur ir mani klienti. Tādējādi paplašinu savu redzesloku un vakara vadītāja prasmes. Esmu vadījis kāzas Sicīlijā, kur precējās brits no Skotijas un līgava bija no Krievijas. Bija svinības divu dienu garumā, kurās piedalījās viesi no visas pasaules. Tāpat man ir bijuši līdzīgi pasākumi Ukrainā, Krievijā un Anglijā. Anglijā līgava bija no Šveices, bet līgavainis – no Kipras, savukārt kāzas Londonā svinēja desmit cilvēku. Esmu vadījis pasākumu, kur visu tulkoju divās valodās, lai viesi justos ērti un atbrīvoti. Kopumā nevarētu teikt, ka šis kāzu formāts ir kļuvis populārāks nekā agrāk, jo ir grūti vienuviet savākt tuviniekus un radus, kas dzīvo dažādās valstīs.

- Vai jaunajam pārim ir jāzina viss, vai arī savos vadītajos pasākumos centies tomēr sagādāt pārim arī kādu pārsteigumu, piemēram, kopā ar viesiem sarīkot deju, dziesmu vai tml.?

Tas, cik daudz stāstu, ir atkarīgs no jaunā pāra. Ir cilvēki, kuri vēlas zināt pilnīgi visu, bet ir arī tādi, kurus apmierina informācija par 20-30% programmas. Es pats kā vadītājs interesējos, kādu darba procesu vēlas pāris, cik daudz man viņi ir jāiesaista darba procesā un kāzu sagatavošanā. Neatkarīgi no tā, vienmēr ir vieta pārsteigumiem, ir svarīgi jauno pāri viņu lielajā dienā patīkami pārsteigt un iepriecināt. Uzskatu, ka tas ir ļoti svarīgi, jo tās ir dzīvas emocijas, sajūsma, laimes asaras. Dažas lietas cenšos paturēt noslēpumā. Bieži vien, ja to ļauj apstākļi, pārsteigumam cenšos piesaistīt ģimenes locekļus.

- Vai ir kas tāds, kas tevi pašu kāzās vēl pārsteidz? Nav noslēpums, ka kāzās mēdz notikt visādi starpgadījumi, neprognozējami atgadījumi, kuriozi. Vai šādos gadījumos, kad jāreaģē uz nestandarta situācijām, noder tava Stand Up gūtā pieredze?

Mani pārsteidz ikvienas kāzas! Retos gadījumos viss notiek precīzi pēc scenārija. Tā nav viena iestaigāta taciņa, vienmēr ir daudz manevru. Tā arī ir mana uguntiņa, reti kad kaut kas atkārtojas, un pat ja tā notiek, tad vienmēr ir pilnīgi citādi. Mani patīkami pārsteidz gan jaunie pāri, gan viesi, gan vecāki. Tas var būt fotogrāfs, kas mani atbalsta, vai mūziķi, par kuriem esmu sajūsmā, un redzu, ka arī pārējiem viņi patīk.

No pieredzes varu teikt, ka kuriozi visbiežāk ir saistīti ar laika plānošanu, tā ir kavēšana. Ne viss ir atkarīgs no jaunā pāra vai manis, ir neskaitāmi citi faktori. Es piemērojos, esmu atbildīgs par pasākumu un kopējo noskaņojumu. Pat tagad, kad kāds no viesiem var pēkšņi izdomāt nozagt līgavu, tad nākas mierināt raudošu vecmāmiņu. Gadās, ka viesi pārspīlē ar stiprajiem dzērieniem, tad problēma ir neuzkrītoši jāatrisina, lai nebojātu svētkus. Visādi gadās, tu nekad nezini, kādi cilvēki pasākumā piedalīsies. Svarīgākais – jebkurai situācijai atrast pozitīvu risinājumu.

- Vai apkārtējo cilvēku iepriecināšana saskan arī ar tavu dzīves vadmotīvu? Vai gūsti prieku un gandarījumu, pozitīvi uzlādējies no veiksmīgi novadīta pasākuma?

Noteikti, jā! Citādi es nebūtu izvēlējies šo profesiju. Savu nodarbošanos neuztveru kā darbu. Tā ir manas dvēseles vajadzība. Pēc atsauksmēm par savu vakaru vai par to, kā esmu novadījis pasākumu, esmu gatavs gāzt kalnus!

Kontakti:
Aleksandrs Zinko / Zinko Entertainment
facebook.com/iamzinko1
instagram.com/iamzinko
Tel.nr.: +44 7450 415689