FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Nelabvēlīgi laikapstākļi kāzās: kā tiem neļaut izbojāt dienu

Autors:Dita Katlapa
Izvēloties kāzu datumu, vienmēr ceram uz labākajiem laikapstākļiem. Taču ir reizes, kad notiek neplānotais: saulainu kāzu vietā saņemam smidzekli, zelta rudens vietā – kārtīgu vētru vai balto Ziemassvētku vietā… pelēku bezsniega ziemu. Kā neparedzētos laikapstākļus ņemt talkā, lai padarītu kāzu dienu vēl aizraujošāku? Smelies idejas kāzu dienas laikapstākļu plānam B, kā arī lasi viedokļus no jomas speciālistiem – fotogrāfiem un kāzu organizatoriem.

Daudzi pāri, izvēloties savu kāzu datumu, kārtīgi seko līdzi prognozēm, iepriekšējo gadu vidējās temperatūras statistikai, varbūt pat ir kāds, kurš konsultējas ar meteorologu. Lai arī kā mēs censtos visu izplānot, laikapstākļus nevaram ne ietekmēt, ne iepriekš precīzi paredzēt. Taču tas nenozīmē, ka mums ir jāļauj tiem iespaidot mūža svarīgāko dienu. Turklāt nav jau nemaz teikts, ka tas uz sliktu. Pat ticējums vēsta – ja kāzu dienā līst, būs bagāta dzīve.

Gatavojies lietum

Kad runa ir par mūža svarīgāko dienu, ir grūti nesatraukties par sīkākajām detaļām. Jo īpaši vasarā laikapstākļi Latvijā ir neparedzami un vienmēr pastāv iespējamība, ka saulaina diena pēkšņi pārtop pelēkā matērijā, tāpēc esiet gatavi plānam B! Tam nav jābūt kam drastiskam vai pārlieku dārgam kā, piemēram, laulājoties brīvdabā, tērēt lieku naudu milzu teltij. Pietiks ar vienādu lietussargu īri sev un viesiem, lai nebojātu ceremonijas vietas vizuālo noformējumu, vienlaikus paslēpjoties no lietus.

Vēl viens interesants akcents – gumijas zābaki. Tie noteikti kalpos ne vien kā glābēji no pielijušajām peļķēm, bet arī kā akcents kāzu fotogrāfijās.
gumijnieki līgavai, lietus kāzās, kāzas un lietus, Foto: Einārs Freimanis
FOTO: Einārs Freimanis

No praktiskā viedokļa – neaizmirsti par dvieļiem un salvetēm, lai noslaucītu mitros krēslus un galdus, ja kāda no kāzu daļām plānota ārā.

Gatavojies svelmei

Visu glābējs – lietussargs – būs noderīgs arī īpaši karstos laikapstākļos. Pasargā sevi un viesus no apdegumiem un svelmainās saules. Palūdz vedējmātei līdzi paņemt aizsargkrēmu, lai arī kāzu dienā aizsargātu savu ādu no bīstamajiem saules stariem. Somiņā noteikti ir jābūt arī dezodorantam un mitrajām salvetēm, jo ilga sēdēšana mašīnā vai siltās telpās pastiprina svīšanu. Plānojot kāzas vasarā, padomā par to, vai ceremonijas vietā būs ēna vai ventilatori atkarībā no tā, vai svinības notiek brīvdabā vai telpās.

Taču pats galvenais – ūdens! Pārliecinieties, ka, par spīti notikumiem pilnajai dienai, jums ir laiks uzņemt gana daudz šķidruma (ne tikai alkoholu!) un tas pieejams ik uz soļa.

Patīkams pārsteigums būtu arī ledusskapis ar atspirdzinošu, vēsu ūdeni viesiem, jo karstā diena ietekmēs visus. Vēlreiz – ūdens, ūdens, ūdens!

Gatavojies salam

Tie pāri, kuri kāzas izvēlējušies svinēt gada aukstajos mēnešos, tam jau noteikti ir bijuši gatavi. Taču, lai arī Latvijā tas ar katru gadu kļūst aizvien mazāk ticams, liels sals var mūs negaidīti piemeklēt arī pavasarī. Izvērtējiet situāciju ceremonijas vietā. Vai telpas ir gana siltas? Vai būtu nepieciešams kāds rezerves sildītājs? Pirms ceremonijas (ballītes) piedāvājiet viesiem pledus vai vēl labāk – nolieciet tos uz krēsliem. Tas būs patīkams pārsteigums, kā arī tos lieliski varēs iekļaut kāzu kopējā ziemīgajā noskaņā, radot mājīgu un siltu gaisotni, kas atspoguļosies arī fotogrāfijās.

Pārliecinieties, ka ir pieejami silti dzērieni – kafija, tēja, karstā šokolāde vai kas stiprāks, kas sildīs nosalušos viesus.

Kas attiecas uz līgavu un līgavaini – lieka šalle un cimdi nekad nenāks par ļaunu. Protams, kāzu fotosesijas laikā tos droši vien vēlēsieties novilkt, taču neaizmirstiet uzreiz pēc tam sasildīties. 

Gatavojies vējam

Vējš un lietus ir nepatīkamākie pārsteigumi, kas visvairāk spēj ietekmēt kāzu norisi. Arī šajā gadījumā noteikti jāpadomā, lai gan jums, gan viesiem ir pieejami pledi vai šalles un dzērieni. Ja vēja prognoze ir zināma jau agrāk – apsveriet iespēju kāzu tērpiem piemeklēt kādu stilīgu vējjaku vai citu aizsargājošu elementu.

Pēc visas (rūgtās) bučošanās vējā jāparūpējas arī par lūpām, tāpēc paņemiet līdzi lūpu balzamu, kas pasargās no diskomforta un lūpu sasprēgāšanas.

Taču vējš var būt arī labs! Iztēlojieties dramatiskās fotogrāfijas, kādas varēsiet iegūt – plīvojoši mati, kleita, bangojoši viļņi… Kā Holivudas filmā!
vējš kāzās, līgava, plīvurs, Kāzu fotogrāfe: Saiva Liepiņa
FOTO: Saiva Liepiņa

Jā, laikapstākļus ietekmēt nevar. Tieši tāpēc nevajag tiem ļaut pārņemt kāzu dienas emocijas, liedzot izbaudīt tik ilgi gaidīto dienu. Ja raksts jūs neiedrošināja, mūsu rīcībā ir vēl viens nomierinošs līdzeklis – profesionāļu pieredze. Cilvēki, kas ikdienā saskaras ar neplānotām situācijām, risina tās kopā ar pāriem un visu vērš par labu. Viņi ir tie, kuri vislabāk zina, ka laikapstākļi, lai arī neietekmējami, tomēr nav visvareni un nespēj sabojāt skaistas kāzas.

Pieredzē dalās Latvijā zināmi kāzu organizatori un kāzu fotogrāfi

Dagne Puncule, kāzu fotogrāfe

Kad iepazīstu pārus, vienmēr atgādinu, ka tādu sliktu laikapstākļu nav, un, manuprāt, tas ir fotogrāfa darbs – laikus nomierināt līgavu un līgavaini. Mākoņi un lietus man pat patīk vairāk nekā saule, arī vētra mani nebiedē. Man pašai mašīnā līdzi ir lietussargs, lietus mētelis un gumijnieki. Šogad vienu skaisto līgavu pārliecināju uzvilkt manus sarkanos gumijniekus, lai viņa varētu skriet dubļos.
lietus kāzās, kāzu diena, kāzu fotosesija, Foto: Dagne Puncule
FOTO: Dagne Puncule

Ir svarīgi, lai var uzticēties fotogrāfam, jo tieši fotogrāfs ir tas, kas pāri kāzu dienā var nomierināt, kā arī pierunāt jautrā veidā izmantot negaidīto situāciju.

Zane Rūdele, kāzu organizatore, Zane Rūdele Event Planning

Pāri, plānojot kāzas brīvā dabā, vienmēr sapņaini iztēlojas tikai labākos laikapstākļus, plānu B sākot apsvērt nedēļu pirms kāzām.
Es savus pārus jau no paša sākuma mudinu apdomāt kādu drošāku variantu, lai bez lieka stresa varam gatavoties kāzām. Ja pāris tomēr izlemj, ka vēlas laulāties brīvā dabā, ir svarīgi jau laikus izrunāt plānu B.

Plāns B ne vienmēr ir labākais, jo, iespējams, nākas pāriet uz iekštelpām, kur ilgi plānotās dekorācijas ne vienmēr der, kāzu fotogrāfam jāpielāgojas sliktākai gaismai un iespējamas arī papildu izmaksas.

Plānojot kāzas brīvā dabā, ir svarīgi saprast, ar cik lieliem nokrišņiem pāris ir gatavs samierināties. Iespējams, pietiek sagādāt tikai lietussargus.

Inga Bērziņa, kāzu organizatore, BANNTÉ EVENTS

Jau pirmajā tikšanās reizē cenšos noskaidrot pāra nostāju pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem, lai saprastu, kādas ceremonijas un svinību vietas viņiem derētu, lai nesabojātu visu pasākumu, ja tieši laikapstākļi patraucē.

Ja pāris par katru cenu vēlas precēties ārā, tad jārēķinās, ka kāzu ceremonijas vadītāji, ja vien nav tuvi draugi vai aktieri, vienmēr pieprasīs arī nojumi.

Ja ir bailes no tā, ka slikti laikapstākļi var traucēt svinības, iesaku uzreiz izvēlēties viesu namu, kurā nav riska, ka lietus vai vējš varētu izbojāt svētkus. Pāri, kuriem ļoti bail no nelabvēlīgiem laikapstākļiem, parasti izvēlas laulāties vietā, kur ir iespēja izvairīties no laikapstākļu ietekmes, piemēram, baznīcā.

Es ieteiktu pāriem vienmēr atcerēties to, ka šī nav vienīgā un dzīves vissvarīgākā diena, ļauties notikumiem un izmaiņas pieņemt ar sapratni un pat humoru. Nestresot par lietām, ko mainīt vai ietekmēt nav cilvēka spēkos, un galu galā uzticēties organizatoram, ja tāds ir izvēlēts, ka jums ir persona, kas no visas sirds centīsies labot neparedzētas situācijas tā, lai jūsu svētki turpinātos bez aizķeršanās. Uzklausiet padomu pirms kāzām, neieciklējieties uz vienu vienīgu patiesību, esiet fleksibli savās izvēlēs un uztveriet lietas viegli.

Einārs Freimanis, kāzu fotogrāfs

Pirms kāzām tiekoties ar pāriem, man nereti nākas dzirdēt bažas par to, vai būs īstie laikapstākļi. Tad šos pārus mierinu ar faktiem – neviens vēl nav neapprecējies sliktu laikapstākļu dēļ. Zīmīgi ir arī tas, ka bieži manas mīļākās kāzas fotogrāfiju ziņā ir tieši tās, kurās laikapstākļi nav bijuši labi. Nav runa tikai par pareizo gaismu. Tas viss ir kopums, tostarp negaidītas emocijas, novirzes no plāna, spontanitāte. Būtiski ir tas, kā pieņemam situācijas, kuras nevaram ietekmēt. Ir bijuši pāri, kuri pasmejas par situāciju un neatkāpjas no plāna, un nepaļaujas laikapstākļu ietekmei. Ar slapjām kājām, bet laimīgi!

Iesaku par laikapstākļiem pārāk nerunāt, neietekmēties, taču būt gataviem.
lietus kāzās, kāzu auto, Foto: Einārs Freimanis
FOTO: Einārs Freimanis

Ņemiet līdzi vismaz vienu caurspīdīgu lietussargu fotosesijai! Noderēs arī maiņas apavi un sausas zeķes.

Dace Miezīte, kāzu organizatore, Kāzu aģentūra

Vispirms jānoskaidro, kādas ir jaunā pāra, visbiežāk tieši līgavas, attiecības ar lietu. Tas ir būtiski, lai pieņemtu rīcības plānu, tāpēc ka ir līgavas, kuras nesatrauc lietus kāzu dienā. Tad atliek domāt tikai par tehniskiem risinājumiem. Jāgādā lietussargi, jāparedz arī nojume šampanietim un uzkodām, nepieciešama sausa vieta, kur parakstīt dokumentus. Ja laikapstākļi rada problēmu, paralēli ir jāmeklē varianti ar telpām vai nojumi gan ceremonijai, gan fotosesijai. Ārkārtīgi reti, tomēr mēdz būt, ka līgava ir noskaņojusies tikai saulainai dienai un nepatīkamie laikapstākļi spēj sabojāt garastāvokli. Apbrīnoju līgavas par viņu spēju pārkāpt pāri tam, ko rada diskomforts, neparedzētas situācijas, un turpināt baudīt kāzu dienu.

Bija kāzas, kurās ceremonijas sākumā smidzināja, bet fotogrāfijās varēja redzēt, ka viesi, pāris un pāra bērni ir tik sajūsmināti par kāzu dienu, ka pat nepamana lietu.

Skaties arī: Lietus kāzu dienas fotogrāfijās: slapji, skaisti, iedvesmojoši

Raksta titulfoto: Dace Spalviņa