FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Padomi viesu saraksta sastādīšanai

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS, Publicēts:29.10.2020
Kāzu viesu saraksta sastādīšana ne vienmēr būs vienkāršākā lieta kāzu plānošanas procesā. Ko ielūgt, ko nē, kā saskaņot viesu skaitu ar maciņa limitu? Darot šo visai sarežģīto darbiņu, savstarpēji pārrunājiet visus par un pret, skaitļojiet un galvenais, esiet reālistiski! Piedāvājam padomus, kā veiksmīgāk plānot kāzu viesu sarakstu.

Izveidojiet divus sarakstus

Pirmo izveidojiet savu sapņu sarakstu – rakstiet visus, ko kāzās vēlētos redzēt. 

Pēc tam “nolaidieties” uz zemes un izveidojiet otru – reālistiskāku sarakstu. Viesu skaits ir jāsaskaņo ar sava budžeta iespējām. Tas ir neizbēgami, ka daļa no jūsu “sapņu saraksta” atkritīs.

Lai vieglāk būtu pieņemt lēmumu, ko aicināt un ko nē, sastādiet divus viesu sarakstus – A un B. 

  • Pirmajā sarakstā rakstiet tos, kuriem obligāti jābūt un kurus pilnīgi noteikti aicināsiet – ģimenes locekļus, tuvākos radiniekus un labākos draugus.
  • Otrajā sarakstā rakstiet tos, bez kuriem varētu arī iztikt, – piemēram, darba kolēģus, attālākus radus, sen nesatiktus skolas biedrus no vidusskolas laikiem u.c.

Ja esat tikuši līdz viesu saraksta uzmetuma noslēguma, tomēr secināt, ka visus ielūgt uz svinībām nevarat atļauties, nebaidieties dalīt viesus divos sarakstos:

  • uz ceremoniju aiciniet draugus un attālākus radus,
  • uz svinību turpinājumu aiciniet tikai pašus tuvākos – tos, bez kuriem jūsu svētki nebūtu pilnvērtīgi izdevušies.

Lai arī pastāv uzskats, ka šāds risinājums nav tas pieklājīgākais, – ja paskaidrosiet šiem viesiem, ka vēlaties viņu klātbūtni savā laulību ceremonijas mirklī, bet svinības ieplānotas pavisam nelielas – tikai tuvinieku lokā, – neviens netiks aizskarts.

Jāņem vērā, ka viesi, kas aicināti tikai uz ceremoniju, jauno pāri sveic ar ziediem un laba vēlējumiem. Dāvanas šajā reizē netiek gaidītas.

Izslēdziet vainas apziņu, veidojot viesu sarakstu

Kāzas nav pasākums, kurā būtu jāsasauc kopā sen neredzētie skolas un studiju biedri. Ja kāds tiešām sen nav satikts, var ieplānot citu kopā sanākšanas iemeslu. Kāzās svarīgi būt kopā ar tuvākajiem un īpašākajiem cilvēkiem. Turklāt rīkot kāzas tā, lai tās saskan ar jūsu iespējamo un vēlamo budžetu.

Nav noslēpums, ka katrs viesis nozīmē izmaksas. Vidēji viens kāzu viesis (ēdināšana, alkohols, kāzu torte, nakšņošana u.c. izmaksas) izmaksās 100 EUR.
kāzu galds, kāzu viesi, kāzu svinības ārā, Foto: Gatis Ločmelis
FOTO: Gatis Ločmelis

Lasi arī: Kāzu budžeta plānošana 

Noskaidrojiet un izlemiet, kurš maksā par kāzām

Kāzu viesu sarakstu var ietekmēt arī tas, kurš maksā par kāzām – jūs paši vai vecāki. Ja par kāzām maksā vecāki, jāatceras, ka būs jāņem vērā viņu vēlmes par viesiem, ko aicināt uz kāzām. Ja pats jaunais pāris pārvalda visu kāzu budžetu, ieteicams noteikt konkrētu skaitu, cik viesu no katras puses vēlaties un varat atļauties aicināt.

Iespējams, vecāki vēlas piedalīties ar finansiālu atbalstu kādai noteiktai pozīcijai – kāzu kleita, kāzu torte vai fotogrāfs. Šajā gadījumā varat uzklausīt vecāku ieteikumus (ja tādi ir) un droši paši izlemt kāzu viesu sarakstu.

Darba kolēģi

Darbā tiek pavadīta ļoti liela daļa no dzīves. Var rasties vēlme uz savām kāzām ielūgt arī darba kolēģus. Aktuāls kļūst jautājums, kurus no viņiem visiem?

Svarīga loma ir tam, cik lielā uzņēmumā jūs strādājat. Ja jūsu tiešo darba kolēģu loks ir neliels, piemēram, trīs personas, tad labāk būtu aicināt visus. Ja tas ir vesels departaments, kurā strādā daudz cilvēku un ar visiem jums ir labs kontakts, tad izvēle ir grūtāka. Šajā gadījumā aiciniet tos, ar kuriem tiekaties arī ārpus darba laika – viņi noteikti ir kas vairāk, nekā tikai kolēģi.

Par to, vai uz kāzām aicināt pāri, pat ja viens no šiem cilvēkiem ir tik tikko pazīstams, lasi šajā rakstā.

Plus viens

Etiķete paredz, ka uz kāzām būtu jāaicina pāris. Tomēr attiecību modeļi un to ilgums ir dažādi. Domājot, vai ielūgt sev tuvo personu vienu, vai tomēr kopā ar jums tik tikko pazīstamo otru pusi, vērts apsvērt šī pāra attiecību ilgumu un statusu, kā arī izveidot savus kritērijus, pie kuriem pieturēties.

Piemēram, ja pāris ir saticies vismaz sešus mēnešus un jūs zināt, ka ielūdzamie patiesi labprāt ierastos jūsu kāzās, aiciniet abus. Jūsu pienākums nebūt nav aicināt draugu ar viņa nupat satikto otro pusi, ja paši to nevēlaties vai nevarat atļauties.

Draugi, radi, kaimiņi, uz kuru kāzām bijāt pirms daudziem gadiem

Var šķist tikai pieklājīgi uz savām kāzām ielūgt draugus (kas pa šo laiku, iespējams, kļuvuši par tikai paziņām), kaimiņus, attālākus radus, kas pirms vairākiem gadiem uz savām kāzām aicināja jūs. Ja vien joprojām neuzturat tuvas attiecības un paši no sirds to nevēlaties, jūsu pienākums nav šos cilvēkus iekļaut viesu sarakstā.

Jāpiemin gan, ka etiķete tomēr paredz, ka uz kāzām ir aicināms tas pāris, uz kura kāzām abi vai viens no jums esat bijuši pēdējo 12 mēnešu laikā.

Bērni

Vērtējot, vai kāzās ielūgt viesus ar vai bez bērniem, izvērtējiet, kāds ir vecuma ierobežojums un kāda vecuma bērni jūsu svinībās varētu piedalīties.

Ja esat izlēmuši, ka nevēlaties bērnu klātbūtni kāzās, tad to arī laicīgi pasakiet saviem uzaicinātajiem viesiem, lai viņi ar to var rēķināties un sarunāt kādu, kas tajā dienā bērnu pieskatīs. Ja kāds no viesiem pret to iebilst, paskaidrojiet, ka šāds nosacījums attiecas uz visiem kāzu viesiem un nebūs godīgi, ja vieniem bērni būs līdzi, bet citiem nebūs.

Protams, katru gadījumu varat vērtēt atsevišķi. Iespējams, kāzās vēlaties redzēt māsu ar viņas jaundzimušo bērniņu, kuru gluži vienkārši nav iespējams atstāt citu gādīgajās rokās.
Bērni kāzās, kāzu viesi, bērns kāzās, Foto: Kristīne Stahanova
FOTO: Kristīne Stahanova

Kad viesu saraksts ir izveidots, ielūgumi izsūtīti un jūs gaidāt apstiprinājumu (jeb RSVP) no saviem viesiem par ierašanos, joprojām neizmetiet izveidoto viesu sarakstu. Iespējams, kāds no viesiem uz kāzām ierasties nevarēs, un jūsu viesu sarakstā atbrīvosies pāris vietas. Attiecīgi – varēsiet ielūgt kādu, kas sākumā palicis aiz strīpas vai iekļauts aicināt uz laulību ceremoniju sarakstā. Atvainojieties par novēlotu ielūguma izsūtīšanu un ielūdziet šo personu vai personas uz savu lielo dienu.

Lasi arī:
Vecāku, vedēju un viesu apdāvināšana 

Ko iesākt laikā starp ceremoniju un ballīti kāzu viesiem 

25 idejas viesu izklaidēm kāzu dienā

Raksta titulfoto: Kristīne Stahanova