FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kā ietaupīt, plānojot kāzas?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Nav gudri pārmaksāt, gudri ir būt lietas kursā un būt drošam, ka saņemtais pakalpojums atspēkos gaidīto. Lasi un uzzini, uz ko un kā ir iespējams ietaupīt, plānojot kāzās, un kas ir tās lietas, bez kurām kāzas nav iedomājamas?

Cenšoties ietaupīt, daudzi pāri izvēlas kāzu plānošanu uzņemties paši.

Liels atbalsts kāzu plānošanā ir konsultācija pie kāzu koordinatora. Lai arī, iespējams, sākumā var šķist, ka tās ir nevajadzīgas papildu izmaksas, tomēr tā ir iespēja nesakārtotos jautājumus sakārtot pa plauktiņiem un būt drošiem, ka vēlamais kāzu budžets iekļausies jūsu noteiktajos rāmjos. Šāda tikšanās ar kāzu koordinatoru ilgs vienu stundu un izmaksās apmēram 100 EUR.

Konsultācijas laikā būs iespēja pārrunāt:

  • plānošanas nianses,
  • tehnisko scenāriju,
  • uzdot neskaidros jautājumus un saņemt atbildes un ieteikumus, kā, ņemot vērā jūsu pašu saplānoto, veidot dienas gaitu.

Kāzu koordinators konsultēs budžeta jautājumā, caurskatot jūsu sastādīto budžetu, pasakot priekšā, kur ir tukšie laukumi un gaidāmas papildu izmaksas.

Tā kā šis nav pilna servisa pakalpojums, bet tikai vienreizēja konsultācija, kāzu koordinators neiejauksies un nemainīs jūsu izvēles vai rezervācijas, bet sniegs savus padomus organizēšanā.

Kad ir noteiktas svarīgākās kāzu pozīcijas, bez kurām nav iedomājama lielā diena, var sākt plānot, kā un uz ko ir iespējams ietaupīt.

Lasi arī: Kāzu budžeta plānošana

Kāzu kleita

Lai arī kāzu kleita vairs ne vienmēr ir tās tradicionālajā izpildījumā, tomēr bez īpaša un saskaņota kāzu tērpa kāzu dienā neiztikt! Lai ietaupītu, kāzu kleitu vērts lūkoties lielajās kāzu salonu izpārdošanās, kur nereti var ietaupīt no 30% līdz pat 70% no kleitas sākuma cenas. Pieejamākie būs populārākie kleitu izmēri – 36. un 38.
kāzu kleita, Foto: Laura Apine
FOTO: Laura Apine

Apģērbs līgavainim

Nenoliedzami, individuāli darināts vai īpaši izmeklēts apģērbs un aksesuāri līgavainim neizmaksā lēti. Šī ir pozīcija, uz kuru var skatīties divējādi.

Pirmais variants ir ieguldīt kāzu apģērbā, tādējādi iegūstot svētku apģērbu, kas var noderēt vēl citiem svinīgiem pasākumiem. Līgava savu kāzu kleitu otro reizi neuzvilks, tomēr vīriešiem ir šī lieliskā iespēja savu kāzu dienas apģērbu nēsāt atkārtoti, atsvaidzinot to ar citu kreklu, kaklasaiti vai krūškabatas lakatiņu.
apavi līgavainim, kāzas, Foto: Emīlija Bogdānova
FOTO: Emīlija Bogdānova

Otrais variants ir kāzu apģērba noma. Šādi iespējams sakombinēt sev tīkamāko variantu, iekļaujot dažādus aksesuārus un pat apavus.

Kāzu ielūgumi

Lai arī etiķete nosaka, ka uz formāliem pasākumiem tiek sūtīts eleganti noformēts papīra ielūgums, pēdējo gadu tendences rāda, ka šis punkts ne vienmēr tiek ievērots.

Kāzu ielūguma nosūtīšana elektroniski – veids kā ietaupīt. Turklāt formāts, kādā ielūgums veidots, var būt jebkāds! Ielūgums var tikt noformēts video veidā, var tikt izveidota kāzu mājaslapa, kas sākotnēji kalpo kā ielūgums, bet pēcāk tiek papildināta ar praktisku informāciju viesiem.

Kāzu auto

Gadījumos, kad laulību ceremonija un svinības notiek vienā vietā, kāzu transports nemaz nav nepieciešams.

Ja tomēr ir paredzēts kāds garāks ceļš, jaunais pāris vēlas doties izbraucienā vai uz fotosesijas vietu, kā alternatīva kāzu auto nomai var būt izpušķots ģimenes vai aizlienēts draugu auto. Savu radu vai draugu vidū noteikti atradīsies auto, kas būs atbilstošs tieši jūsu kāzu dienai! Iespējams, nelieliem pārbraucieniem derēs ne tikai auto!
Kāzu auto, hipijbusiņš kāzās, kāzu fotosesija, līgava, Foto: Jānis Romanovskis
FOTO: Jānis Romanovskis

Mūzika

Muzikālais noformējums kāzu dienā raisa atbilstošas emocijas un veido svinīgu noskaņu. Mūzikas izvēle var radīt emocionālu pacēlumu un jautrību vai arī nojaukt kāzu dienas noskaņu. Tomēr labi kāzu muzikanti un profesionāls dīdžejs neizmaksā maz.

Alternatīva ir dziesmu play-listes izveide, ko var atskaņot kāzu svinību laikā vakara gaitā. Šeit gan būtu vēlams sarunāt kādu, kas būtu atbildīgs par mūzikas pulti vakara gaitā, pārzinātu brīžus, kad un kura dziesma ir plānota, piemēram, – pāra pirmajai dejai.

Dekorācijas

Dekorēšana ir viena no dārgākajām pozīcijām kāzu izmaksu ziņā. Gaumīga, glīta un galvenais kvalitatīva dekorēšana prasa zināšanas un resursus.

Lai nevajadzētu apgrūtināti radiniekus, viesus un vedējus, lūdzot tiem piedalīties dekorēšanā, tomēr kāzās gūstot šo bagātīgo dekorāciju iespaidu, risinājums ir izvēlēties vietu, kas pati par sevi ir skaista un prasa pavisam nelielu dekorāciju ieguldījumu.

Lasi arī: Kāpēc kāzās izvēlēties nomu?

līgava, līgavainis, kāzu svinību vieta, Foto: Jānis Romanovskis
FOTO: Jānis Romanovskis

Izvēloties šādu svinību vietu, iespējams, pietiks vien ar pāris svečturiem vai nelielām dekorācijām foto stūrītim, lai kāzas padarītu eleganti skaistas. Ja esat nolēmuši dekorācijās izmantot ziedus, izvēlieties sezonas ziedus, kas būs ievērojami lētāki.

Kāzas darba dienā vai nesezonā

Precoties darba dienā, iespējams ietaupīt līdz pat 20% budžeta.

Vairāku pakalpojumu cenas neatšķirsies, piemēram, – ēdināšana un alkohols izmaksās vienādi visās nedēļas dienās, tomēr svinību vietas nomas cenas ievērojami atšķirsies. Aprēķinot vairākas izmaksu pozīcijas un salīdzinot tās ar svinībām darba dienā vai nedēļas nogalē, vasarā vai citā sezonā, vidējais pāra budžeta ietaupījums mērāms 20%. 

Svinību un laulību ceremonijas vieta

Ietaupīt iespējams, izvēloties ceremonijas un svinību vietu vienā teritorijā. Šādi tiks ietaupīts ne tikai uz kāzu auto rēķina, bet būs iespējams izmantot vienus dekorāciju elementus, pēc ceremonijas tos pārvietojot uz svinību vietu.

Šādi iespējams ietaupīt arī uz ēdinātājiem, kam atkrīt transporta izdevumi, kas vienā atrašanās vietā var servēt gan uzkodas pēc ceremonijas, gan svētku vakariņas.

Vairāki pakalpojumi no viena pakalpojuma sniedzēja

Meklējiet pakalpojumu sniedzējus, kas piedāvā vairākus pakalpojumus. Piemēram, dīdžeji nereti piedāvā arī skaņas un gaismas nomu, kāzu muzikanti strādā arī kā vakara vadītāji, vakara vadītāji saviem pienākumiem piepluso organizatoriskos pakalpojumus, kāzu aģentūras piedāvā ne tikai kāzu dienas plānošanu un koordinēšanu, bet arī dekorēšanas pakalpojumus, savukārt kūkas cepējas var nodrošināt arī nelielas ēdamas dāvaniņas viesiem, ko pievienot, piemēram, pie galda kartes.

Iegādājoties vairākus pakalpojumus vienuviet, iespējams apiet transporta vai piegādes izmaksas, kā arī nereti šādi tiek piedāvātas izdevīgākas cenas vai atlaides, kas, uz kāzu budžeta kopējā fona var atstāt redzamu ietaupījumu.

Dāvanas viesiem

Nelielas pateicības dāvaniņas viesiem ir skaista un jauka ideja, tomēr, šī ir arī pozīcija, no kā droši var atteikties.
Fotostūris, viesu grāmata kāzās, Foto: Vilnis Slūka
FOTO: Vilnis Slūka

Ja kāzās ir paredzēts fotostūris vai momentfoto – arī šis var kalpot kā alternatīva dāvanām viesiem.

Lasi arī: Padomi mazām kāzu svinībām

Lietas, uz ko kāzās taupīt nevajadzētu

Uzskati un viedokļi par to, uz ko kāzās noteikti nevajadzētu taupīt, ir dažādi. To noteiks pāra vērtību skala un lietu uztvere, kā arī priekšstats par tām.

Galvenais, lai topošais jaunais pāris spēj nonākt pie vienotas prioritāšu un vērtību skalas, nosakot, kas abiem kāzu dienā būs tas pats vērtīgākais, atmiņā paliekošākais un sagādās vislielāko prieku. Šīs tad arī būs tās lietas, uz ko kāzu dienā taupīt nevajadzētu.

Vienam pārim par prioritāti tiks noteikts kāzu dienas apģērbs, citam ceremonijas vieta, vēl kādam izsapņotā kāzu torte, bet citam laulības gredzeni vai kāzu dienas fotogrāfijas. Citam – kāzu viesi, kas lielajā dienā ir kopā ar viņiem.
laulības, kāzu viesi, līgava, jaunais pāris, Foto: Laura Apine
FOTO: Laura Apine

Ja kāzu budžets ir ierobežots, viennozīmīgi, no kādām pozīcijām var nākties atteikties vai tās samazināt.

Lasi arī: Kāzu budžets. Tipiskākās kļūdas, un kā tās novērst

Ja īsti nav skaidrs, kuras lietas ir būtiskākās, jo, šķietami, tādas ir itin visas, tad vērts paturēt prātā tās pozīcijas, kas nav uz vienu dienu,– paliekošas vērtības, kurās ir vērts ieguldīt vairāk naudas:

  • laulības gredzeni – viens no nozīmīgākajiem laulības simboliem, kas diendienā rotās jūsu roku, tādēļ īstā gredzena izvēle ir teju svarīgākais lēmums, kas pārim jāpieņem pirms jāvārda teikšanas;
  • kāzu fotogrāfijas – paliekoša vērtība, kuru nozīme augs līdz ar gadiem. Fotogrāfijas dos iespēju atgriezties jūsu īpašajā dienā, tāpēc kāzu iemūžināšana būtu tā lieta, uz ko nevajadzētu pārlieku taupīt vai atteikties pavisam;
  • svinību vietas labiekārtošana – reizēm pāri par savu svinību vietu izvēlas ģimenes lauku mājas vai vecāku mājas pagalmu, šķūni vai citas telpas. Šādā gadījumā arī to labiekārtošana ir paliekoša vērtība, un būtu vērts apsvērt šo kā pozīciju, uz ko atļauties būt mazliet izšķērdīgākiem. Turklāt daudzus labiekārtošanas darbus iespējams veikt pašu spēkiem, nealgojot profesionāļu palīdzību.

Raksta titulfoto: Laura Apine