FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu budžeta plānošana

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Uzsākot kāzu plānošanu, vieni no daudzajiem jautājumiem ir, – cik maksā kāzas? Kā plānot kāzu izmaksas, lai varētu izbaudīt skaistas kāzas? Uz ko ietaupīt kāzu plānošanā un kas ir tās lietas, bez kurām kāzas nav iedomājamas? Lasi un uzzini, kādi ir iespējamie risinājumi, lai vēlamais kāzu koncepts iekļautos jūsu noteiktajos budžeta rāmjos.

Kā veidot kāzu budžetu, ietaupot tam, ko patiešām vēlaties?

Kāzas, iespējams, ir jūsu līdz šim lielākās svinības, tāpēc būtisks faktors ir kāzu budžeta noteikšana un plānošana. Veidojot kāzu budžetu, ļoti svarīgi ir fiksēt pat mazākās izmaksas, meklēt dažādus risinājumus un veikt to salīdzināšanu, kā arī neaizmirst par apslēptajām izmaksām, jo tas palīdzēs pieturēties pie sākotnēji noteiktā kopējā budžeta, sagatavoties neparedzētām izmaksām un veikt nepieciešamos samazinājumus, ja tāda vajadzība būs radusies.

Aprunājieties ar vecākiem

Uzsākot kāzu plānošanu, aprunājieties ar saviem vecākiem. Iespējams, viņi vēlas piedalīties ar finansiālu atbalstu kopējā kāzu budžetā vai segt kādu konkrētu kāzu izmaksu pozīciju. Vecāki var dot priekšroku segt, piemēram, laulības gredzenu iegādes izmaksas vai piedāvāt savu zeltu laulības gredzenu izveidei. Tikpat labi viņi var vēlēties segt kāzu kleitas iegādes izmaksas vai fotogrāfa honorāru. Šādā gadījumā būtu jāapzina, kāda ir maksimālā summa, ko vecāki ir gatavi piedāvāt, lai saprastu, kādā cenu diapazonā jūs varat lūkoties.

Apzinot to, vai un kādā mērā vecāki vēlētos piedalīties kāzu izmaksu segšanā, būs iespējams noteikt kāzu budžetu – cik līdzekļu būs nepieciešami no jūsu puses.

Izveidojiet prioritāšu sarakstu

Katrs atsevišķi un pēcāk abi kopā izveidojiet prioritāšu sarakstu, nosakot, kas ir tās lietas, bez kurām nevarat iedomāties savu kāzu dienu. Šeit noteikti derētu atmest visus pareizos uzskatus par to, kā ir pieņemts, sekojot tikai savām vēlmēm un pieturoties pie savām iespējām, lai visā, kas saistīts ar kāzu plānošanu un apmaksāšanu, jūs justos komfortabli.

Pārrunājiet un savstarpēji vienojieties arī par lietām, kas jums nebūt nav primāras vai īpaši svarīgas. Arī tas var palīdzēt ietaupīt.
kāzas, jaunais pāris, līgava, līgavainis, Foto: Diāna Veinberga
FOTO: Diāna Veinberga

Veiciet kāzu pakalpojumu izmaksu izpēti

Lai arī kāzu budžets galvenokārt būs atkarīgs no jūsu finansiālajām iespējām, veiciet vispārēju kāzu pakalpojumu izmaksu izpēti.

Tas palīdzēs apjaust nepieciešamo summu katrai jūsu izvēlētajai pozīcijai. Piemēram, jums jāzina vidējās kāzu fotogrāfu piedāvājuma cenas, lai varētu noteikt savu budžetu šai pozīcijai un atlasīt sev pieejamos un tīkamos kāzu fotogrāfus.

Uzlieciet to visu uz papīra

Kad ir apjaustas savas prioritātes, veikta cenu izpēte un apzināts, vai un kā ir gatavi iesaistīties jūsu vecāki, salieciet to visu kopā un izveidojiet vizuālu uzmetumu savam kāzu budžetam.

Veiksmīgākais risinājums būtu veidot budžeta tabulu ar trīs kolonnām – plānotā summa, izmainītā un faktiskā. Šādi būs iespējams izsekot saviem tēriņiem un pielāgot atlikušo budžetu pārējām pozīcijām.

Noteikti būtu jāatceras atvēlēt papildu līdzekļus neparedzētiem gadījumiem vai lietām, kas prātā var ienākt plānošanas gaitā.

Lasi arī: Kāzu budžets. Tipiskākās kļūdas, un kā tās novērst

Cik tad īsti maksā kāzas un ko der atcerēties, plānojot kāzu budžetu?

Ja, plānojot kāzu budžetu un veicot izpēti, tiek ņemtas vērā visas iepriekš minētās lietas, bet tomēr šķietami nav iespējams iekļauties sevis noteiktajos rāmjos, jāizvērtē:

  • Vai vēsu prātu esat izvērtējuši realitāti. Būtiski saprast, ka ne visas kāzu stāstos, kāzu žurnālos un sociālajos tīklos redzamās kāzu bildes ir no ierobežotu budžetu kāzām. Jāsaprot savs vēlamais kāzu koncepts attiecībā uz noteikto budžetu, kas jāsalīdzina ar reālo situāciju.

Kāzu svinību vietas kompleksa noma ar nakšņošanu, ēdināšanu, kāzu torti un bāru 40 personām izmaksās no 7 līdz 14 tūkstošiem EUR.

Vidēji viens kāzu viesis (ēdināšana, alkohols, kāzu torte, nakšņošana u.c. izmaksas) izmaksās 100 EUR.

Profesionāla kāzu fotogrāfa pakalpojumi (no gatavošanās līdz mičošanai) izmaksās no 700 līdz 1000 EUR.

Profesionāla video operatora pakalpojumi pilnas dienas kāzām izmaksās no 600 līdz 1300 EUR.

Apzinot un saskaitot šīs summas, top skaidrs, – 5000 EUR budžeta kāzās šāds koncepts neiekļausies un kāzas, kas izmaksā 15 000, nav iespējams realizēt par 5000 EUR.

Saprotot, ka budžets ir pārāk mazs lielām kāzām, risinājums ir mainīt kāzu formātu. Piemēram, skaisti noformēta un eleganta laulību ceremonija ar akustisko mūziku, pēc tam – trīs stundu pikniks ar viegliem dzērieniem, uzkodām un kāzu kūku. Piedomājot pie detaļām un kāzu sajūtu veidošanas, arī šādi ir iespējams radīt neparasti skaistas, baudāmas un harmoniskas kāzas.
jaunais pāris, kāzas, Foto: Diāna Veinberga
FOTO: Diāna Veinberga

  • Vai, uzliekot izmaksas uz papīra, esat ņēmuši vērā pakalpojuma gala summu ar visām slēptajām izmaksām. Svarīgi ir saņemt skaidru un konkrētu piedāvājumu, kurā uzskaitītas un aprēķinātas visas papildpakalpojumu jeb apslēptās izmaksas.

Piemēram, pāri var piesaistīt nedārgās svinību vietas telpu nomas izmaksas, kuru dēļ arī tiek izvēlēta svinību vieta. Jau sākumā neapzinot visas pārējās izmaksas, – ēdināšana, apkalpošana, vai galdi un krēsli jau ir iekļauti cenā, vai tie nomājami par atsevišķu (kādu?) samaksu, – var veidoties maldīgs priekšstats par izmaksām konkrētajai pozīcijai.

Ja kāzu fotogrāfa un videogrāfa izvēle tiek izdarīta, galvenokārt balstoties uz cenu, arī šeit būtiski noskaidrot, kādi tieši pakalpojumi tiek piedāvāti un kādas ir papildpakalpojumu iespējas un izmaksas.

Tātad – būtiski aprēķināt kopējās svinību vietas vai pakalpojuma izmaksas, ko fiksēt savā budžeta tabulā kā gala summu.

  • Vai visas veiktās apmaksas (arī nelielās) esat fiksējuši savā kāzu budžeta plānā. Nepiefiksējot pat nelielos ar kāzām saistītos izdevumus, rezultātā var gadīties pārsniegt savas iespējas.

Kādam pārim, iespējams, šādi pat būs vieglāk – ik pa laikam kaut ko apmaksāt un nezināt, cik kāzas kopumā izmaksājušas, tomēr tiem, kas vēlas stingri turēties noteiktajos rāmjos, šāda pieeja nederēs.

Lasi arī: Kā ietaupīt, plānojot kāzas?

Raksta titulfoto: Uģis Nagliņš