FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Kāzu aģentūras, kāzu rīkotāji un vadītāji – kas ir kas?

Autors:Madara Karlsberga / PRECOS
Uzsākot kāzu plānošanu, pāri lielākoties iedalās divās daļās – tie, kas kāzas visos sīkumos plāno paši un tie, kas nevar iedomāties savas kāzas bez profesionālu kāzu rīkotāju palīdzības. Noskaidrosim, kāda ir katra nozīme kāzās un kas ietilpst šo cilvēku pienākumos.

Kāzu aģentūras

Kāzu aģentūras galvenais uzdevums un pienākums ir profesionāla kāzu tehniskā un radošā izstrāde, plānošana, organizēšana un koordinēšana.

To, cik plašu kāzu aģentūras piedāvājumu izvēlēties, atkarīgs no pāra vēlmēm un vajadzībām. Daudzas kāzu aģentūras piedāvā gan pilna servisa pakalpojumus, gan tikai konsultācijas kādā atsevišķā kāzu plānošanas jautājumā.

Pilna servisa pakalpojumos iekļauts viss:

  • kāzu koncepta un budžeta izstrāde, 
  • tehniskā un radošā scenārija izveide, 
  • vizuālā koncepta izstrāde,
  • labāko kāzu pakalpojumu sniedzēju ieteikumi un meklējumi, 
  • kāzu dienas koordinēšana jeb uzraudzība.

Tāpat kāzu aģentūras nereti piedāvā atvērtās durvju dienas vai kāzu jomas profesionāļu lekcijas, kas ir īpaši noderīgas, ja kāzas esat lēmuši organizēt pašu spēkiem. Šādas lekcijas palīdzēs salikt visu pa plauktiņiem, radīt konceptuālu vīziju par veiksmīgu kāzu plānošanu, kā arī atbildēt uz dažādiem neskaidriem jautājumiem saistībā ar kāzu organizēšanu.

Kāzu rīkotāji

Kāzu rīkotāji konceptuāli dara to pašu, ko kāzu aģentūras un galvenā abu atšķirība ir tāda, ka kāzu aģentūrai var būt vairāki pasākumu asistenti un koordinatori, tātad plašāki cilvēkresursi. Kāzu rīkotāja atbalsta grupa var būt mazāka, bet pēc nepieciešamības, arī kāzu rīkotājs var piesaistīt citus pakalpojumu sniedzējus. Līdz ar to, nav būtiskas konceptuālas atšķirības starp kāzu aģentūrām un kāzu rīkotājiem.

Galvenie plusi, izvēloties kāzu aģentūras vai kāzu rīkotāja pakalpojumus savu kāzu plānošanā, ir drošība, miers, laika ekonomija, atbalsts un vērtīgi padomi.

Kāzu rīkotāji un kāzu vadītāji nav viens un tas pats, tomēr pēdējā laikā arvien vairāk pasākumu vadītāju nodarbojas arī ar kāzu organizatorisko pusi.

Kāzu vadītāji

Kāzu vadītājs ir cilvēks, kurš kāzu laikā strādās ar ielūgtajiem viesiem, rūpējoties par jaunā pāra un viesu labsajūtu un izklaidi.

Kāzu vadītājs var pavadīt kopā ar jauno pāri visu dienu, jau uzreiz pēc laulību ceremonijas dodoties līdzi izbraucienā un vadot atrakcijas kāzu pieturvietās. Vai arī savu darbu šis cilvēks var sākt reizē ar viesiem ierodoties kāzu svinību vietā un rūpējoties par viņu izklaidi, gaidot jauno pāri ierodamies.

Vakara vadītājs ir arī galvenais runasvīrs, kurš rūpējas gan par viesu noskaņojumu un labsajūtu, vakara gaitā plānotajām izdarībām, gan kāzu procesu virzību.

FOTO: Laura Viļuma

Vakara vadītājs visbiežāk strādā pēc paša veidota scenārija. Pats sastāda savas runas, tostus, spēles, iepriekš vismaz reizi tiekoties ar jauno pāri un noskaidrojot viņu vēlmes, uzskatus.

Kāzu vadītāja scenārija pamata lietas var sastādīt arī kāzu organizators, vien atstājot vadītājam runas brīvību, izsakoties par konkrētu tēmu vai piesakot māksliniekus, kā arī rīkojot konkrēti norunātās vakara izklaides.
Vakara vadītājam nav jāatbild par kāzu procesu organizatorisko pusi vairāk kā tas skar viņa darbības sfēru. Vakara vadītājs var uzklausīt viesa bēdu par izbeigušos sāli, bet šis jautājums jāatrisina saimniecei. Tāpat vakara vadītājs aicina viesus uz salūtu, bet pats to neuzstāda un neaizdedzina, – tas ir kāzu rīkotāja pienākums.

Vakara vadītāji pieejami dažādām gaumēm. No profesionāliem, pieredzes bagātiem ļoti lielu, pat starptautisku pasākumu vadītājiem, ģimenisku kāzu rīkotājiem un improvizatoriem, līdz komiķiem, iluzionistiem un vakara vadītājiem-mūziķiem vienā personā.

Vedēji kā kāzu vadītāji

Tradicionāli latviešu kāzās vedēji bija tie, kas plānoja un veica lielu daļu kāzu procesu, sākot ar gatavošanos kāzām un beidzot ar visu kāzu norisi. Mūsdienās šāds koncepts biežāk ir izplatīts, ja kāzas plānotas vairāk mazas, nekā lielas.

Izvēloties īstos vedējus, – atraktīvus un radošus – kāzas var izdoties ar vērienu. Būt par vedējiem ir liels gods, tomēr arī milzīga atbildība un darbs.

FOTO: Jurģis Rikveilis

Pieaugot profesionālu kāzu rīkotāju un vadītāju skaitam, arvien biežāk tiek piekopta tendence aicināt vedējus tikai kā lieciniekus un līdz ar to atbrīvot viņus no lielās kāzu rīkošanas un vadīšanas. Tas nebūt nenozīmē, ka mazinās vedēju nozīme pāra acīs vai visā svinību gaitā, gluži vienkārši – pāris vēlas, lai šie tuvie cilvēki arī varētu baudīt svinības.

Izvēloties šādu scenāriju, vedējiem var tikt uzticēti daži pienākumi kāzu dienā: 

  • būt klāt laulību ceremonijā kā lieciniekiem, 
  • palīdzēt līgavai saposties kāzu rītā, 
  • pavadīt jauno pāri kāzu izbraucienā, 
  • parūpēties par dažādām aktivitātēm ceļā uz svinību vietu vai kāzu pieturvietā, 
  • teikt pirmo tostu,

nododot turpmāko vakara gaitu profesionāļu rokās.

Lasi arī: Kas jāzina vedējiem, lai atvieglotu kāzu scenārija veidošanu? 

Raksta titulfoto: Jānis Romanovskis / Gribuvasaru.lv