FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Ceļvedis videi draudzīgu kāzu organizēšanā

Autors:Dita Katlapa
Zero-waste jeb bezatkritumu dzīvesveids pasaulē, arī Latvijā, uzņem aizvien lielākus apgriezienus. Dabai draudzīgs dzīvesveids vairs nav tikai modes lieta, bet gan nepieciešamība. Šajā rakstā piedāvājam idejas, kā noorganizēt videi draudzīgas kāzas, aiz sevis atstājot pēc iespējas mazāku ekoloģisko pēdu.

Ikdienā mēs arvien vairāk domājam par to, cik daudz atkritumu pēc sevis atstājam, cik daudz nevajadzīgas plastmasas izmantojam mājsaimniecībā (vecais labais jautājums – vai tiešām mums šis “maisiņš vaig?”), kā arī piedomājam pie tā, kur un kā tiek ražoti produkti, ko lietojam uzturā. Tas, ka mēs patērējam un izmetam par daudz, ir vispārzināms fakts.

Taču, lai arī mājsaimniecībā mēs pie tā piedomājam, kā ir ar brīžiem, kad izkāpjam no ikdienas rāmjiem?

Ja vēlamies būt saprātīgi, nevaram tādi būt tikai sev izdevīgās reizēs, tādiem mums ir jābūt vienmēr, arī svētku dienās. Tādi pasākumi kā kāzas prasa daudz resursu, tāpēc var radīt daudz atkritumu un piesārņojuma.

Ielūgumi 21.gadsimta gaumē

Skaisti ielūgumi ir kāzu vizītkarte, turklāt personiska piemiņa viesiem no jūsu skaistās dienas. Taču ielūgumos bieži vien tiek ieguldīts pārāk daudz resursu. Papīrs šķietami ir videi draudzīgs, taču tā ražošanā tiek izmantoti balinātāji, kuru pamatā ir hlors, un toksiskie materiāli nonāk ūdenī, gaisā un augsnē.

Ja jums rūp šie resursi, viens no labākajiem ieteikumiem ir ielūgumus nosūtīt elektroniski. Mūsdienās ir pieejamas dažādas interneta platformas, piemēram, RSVPify.com, kas piedāvā pašiem izveidot skaistus elektroniskus ielūgumus, nezaudējot aicinājuma personiskumu.

Taču, ja bez taustāma ielūguma nu nekādi nevar, izmantojiet otrreizējās pārstrādes papīru un veidojiet ielūguma dizainu pēc iespējas lakoniskāku. Nost ar pielīmētiem greznojumiem un plastmasas pērlītēm!

Kāzu tērpi

Lai arī līgavas kleita ir ļoti svarīga kāzu sastāvdaļa, tomēr – cik daudz resursu tiek tērēts, lai jūs šo kleitu uzvilktu vien reizi mūžā?

Lai patiesi saprastu, cik lielu ietekmi kāzu kleita rada uz vidi, domājiet tālāk par pašu kleitu un palūkojieties uz tās ražošanas ķēdi.

Tekstilizstrādājumu ražošanai ir nepieciešams liels daudzums resursu, piemēram, ūdens un enerģija. Ražotājiem jāizmanto dažādas ķīmiskas vielas un krāsvielas, lai apstrādātu audumu.

Diemžēl dažās pasaules lielākajās tekstilrūpniecības valstīs, piemēram, Ķīnā un Indijā, krāsošanas procesā radušos atkritumus izgāž vietējos saldūdens krājumos, radot neatgriezenisku kaitējumu jūras dzīvībai un cilvēka veselībai.

Lai izvēlētos ētisku kāzu apģērbu, iegādājieties to no saloniem un dizaineriem, kuri stingi pieturas pie ekoloģiskiem risinājumiem. Apsveriet arī tērpu īri, jo kāzu apģērbu pēc svinībām varēsiet nodot atpakaļ, neveicinot jaunu apģērbu ražošanu: viena nopirkta kāzu kleita – cita tiek ražota vietā.

Ja īre nav jūsu variants, pieejiet radošāk – atsvaidziniet vecmāmiņas kāzu kleitu, dodieties uz humpalu bodītēm atrast īstu vintage pērli vai izvēlieties kādu citu neierastu alternatīvu.

FOTO: Benita Žogota

Līgavām, kuras tomēr dod priekšroku savai personīgajai kleitai, iesakām izvērtēt iespēju kleitu pēc kāzām pārvērst ikdienā nēsājamā apģērbā, lai skaistais audums nekrāj putekļus skapī un visi izmantotie resursi dzīvo ilgu mūžu.

Mielasts bez pārpalikumiem

Ēdiens kāzās ir svarīgs, taču, lai labi paēdinātu viesus, nav jāpārspīlē ar daudzumu.

Pēdējos gados lielu popularitāti ieguvuši streetfood jeb izbraukuma ēdinātāji. Sākot ar burgeriem un pankūkām, beidzot ar dažādu valstu tradicionālajiem ēdieniem – iespēju ir ļoti daudz, turklāt daļa šo ēdinātāju piedāvā arī dabai draudzīgas alternatīvas galda piederumiem, neizmantojot plastmasas traukus.

Atbraucot ar savu pārvietojamo virtuvi, šie restorāni pagatavos tieši tik daudz ēdiena, cik nepieciešams. Viesiem būs iespēja ēdienu pasūtīt un apēst tik, cik paši vēlas. Ēdiens būs silts un svaigs – pretēji ierastajai ēdinātāju praksei ēdienu uz svinību vietu atvest vienreizlietojamās paplātēs, pārtītās ar pārtikas plēvi.

Nepērc – nomā!

Arī dekorācijās bieži tiek izmantoti dažādi nieki, kuri pēc kāzām vairs nav vajadzīgi un nonāk izgāztuvē. Labākais risinājums šādu atkritumu ierobežošanai ir noma.

Arī citas lietas – galdautus, šampanieša glāzes un gaismiņu virtenes – labāk īrēt, nevis nevajadzīgi iepirkt daudzumā. Šādi jūs ietaupīsiet un darīsiet labu ne vien planētai, bet arī savam kāzu budžetam.

Ziedu dekorācijas

Būsim godīgi – lai arī ziedi ir brīnišķīga kāzu sastāvdaļa, šīs svinības savā ziņā ir ātra ziedu nogalināšana. Izklausās šausmīgi, taču ziedi ir lielākie kāzu upuri, ja tiek izmantoti grieztā veidā.

Ziedi var atstāt lielu iespaidu uz vidi, īpaši, ja tie ir vesti no ārzemēm. Lai tos noturētu svaigus, tiek izmantots ļoti daudz ķimikāliju. Lai no tā izvairītos, primāri kāzās izvēlieties sezonas ziedus. Tos varēsiet nopirkt no vietējiem tirgotājiem, neveicinot ziedu pārvadājumus.

Taču jūs varat arī pilnībā izvairīties no grieztajiem ziediem, pēc iespējām izmantojot augus podiņos. Un īrējot tos! Turklāt izvēle ir plaša, sākot ar skaistiem lielajiem augiem (piemēram, palmām podos), ko izmantot kā kāzu vārtus, beidzot ar mazajiem sukulentiem kā galda dekoriem.

Podiņu augi nenovītīs un nepievils. Noteikti varat izmantot kaltētus ziedus un citus dabiskus elementus kā dekorācijas. Nenozīmīgs kļūs arī jautājums par dabai kaitīgajām ziedu oāzēm, jo tās vienkārši nebūs nepieciešamas.

Savukārt līgavas pušķim ziedus saplūciet paši – tā jūsu pušķī netiks iekļauts nekas lieks. Un nevajag baidīties par to, vai pušķis būs gana skaists – būs! Jo tas taps jūsu pašu rokām.

FOTO: Benita Žogota

Kas jāņem vērā, organizējot dabai draudzīgas kāzas

Ar pakalpojumu sniedzējiem izrunājiet ekoloģisku risinājumu nepieciešamību un lūdziet, lai šīs vēlmes tiktu ņemtas vērā.

 • Pēc iespējas izvairieties no atkritumu radīšanas, īpaši vēlams atteikties no plastmasas un citu dabā nepārstrādājamu materiālu iekļaušanas kāzās. Sakām pārliecinošu nē balonu un laternu laišanai gaisā, jo tie vēlāk nonāk jūrā, mežos un dzīvnieku vēderos. Viens šķietami skaists mirklis var radīt milzīgus zaudējumus videi. 

 • Apvienojiet ceremonijas un svinību vietas, lai samazinātu ar auto braucamo attālumu. Auto izplūdes gāzes ir viens no lielākajiem vides piesārņojuma avotiem, tāpēc, ja ir iespēja tās samazināt arī kāzu dienā, dariet to. Turklāt runa nav vienīgi par kāzu dienā nobrauktajiem kilometriem – arī organizēšanas procesā braukāšana šurpu turpu rada piesārņojumu. 

 • Izvēlieties ekoloģisku ēdienu, iekļaujiet ēdienkartē vairāk sezonālo augļu un dārzeņu. Ja iespējams, izvairieties no gaļas ēdieniem. Atrodiet ēdinātājus, kuri gatavošanā izmanto vietējo produkciju un piedāvā ekoloģiskus risinājumus ne vien ēdienkartē, bet arī ēdiena pasniegšanā. 

 • Lūdziet viesus dāvanas neiesaiņot dāvanu papīrā, lai samazinātu kopējo atkritumu daudzumu!

Laura Arnicāne, bloga Seek the simple autore

“Kāzas ir īpašs un, cerams, vienreizējs pasākums katra cilvēka dzīvē, bet katru gadu tādu svinību ir daudz. Mēs ticam, ka katra cilvēka nodomam un darbībai ir nozīme.

Mūsuprāt, atkritumu vai lieku mantu samazināšanai noteikti nevajadzētu ietekmēt svētku kvalitāti, bet labāk meklēt kvalitatīvas, gaumīgas un patiešām skaistas alternatīvas.

Galvenais ir nepārtraukti uzdot sev jautājumu – vai tas, ko pērkam vai gādājam svētkiem, mums rada lielu prieku un piedod mums vai viesiem vērtību? Ja tā nav, bez tā noteikti var iztikt. Jo tie ir jūsu īpašie svētki!

FOTO: Linda Lauva

Dabai draudzīgas alternatīvas ir pieejamas un gaumīgas. Mūsu pašu kāzās viesi ēda no bambusa trauciņiem ar koka dakšiņām, dzerot šampanieti no skaistām, īrētām stikla šampanieša glāzēm. Ja vakariņas ir pie galda, vienreizlietojamās salvetes var aizstāt ar glītām, īpaši pasākumam radītām auduma salvetēm. Galda dekoriem var izmantot dabiskus materiālus – ziedus, zarus, koka vai akmens elementus –, ko pēc tam var nogādāt atpakaļ dabā.

Ja negribas, lai sadāvina grieztos ziedus, kas pēc laika novītīs, viesiem var lūgt nākt ar augu podiņā. Tā bija arī mūsu pašu kāzās. Ja negribas iedzīvoties servīzēs un katlos, kas mājās vēlāk netiks izmantoti, viesiem var lūgt piedalīties kāzu ceļojuma naudas vākšanā – ceļojums vienmēr ir patīkama dāvana.”

Toma un Madaras dabai draudzīgo kāzu pieredze

Mūsu kāzu plānošana sākās ar to, ka sapratām: kāzas negribam. Vismaz ne šī vārda klasiskajā izpratnē.

Mēs parasti izvairāmies no pasākumiem, kuros ir daudz cilvēku un jūtamies neērti, ja esam uzmanības centrā, tāpēc doma par kāzām mūs biedēja. Tā vietā nolēmām pateikties savām ģimenēm un draugiem un noorganizēt piedzīvojumu, kura centrā būtu viņi, nevis mēs.

Kamēr mēs klājām galdus un dekorējām, viesi gāja pārgājienā pa, mūsuprāt, skaistāko vietu Latvijā. Pārgājiena galā viņus gaidīja lielisks ēdiens un koncerts.

FOTO: Shantanu Starick

Mums patīk lietas kontrolēt, tāpēc pēc iespējas vairāk centāmies darīt paši – sākot ar ielūgumu izgatavošanu un beidzot ar trauku mazgāšanu. Tā kā pavāru, kas prot gatavot videi draudzīgu ēdienu bez dzīvnieku izcelsmes produktiem, nav daudz, uz brīdi pat domājām, ka arī ēdienu gatavosim paši.

Mūsu ieteikums – ja tas ir iespējams, atrodiet kādu, kam varat uzticēt vismaz daļu no pasākuma organizēšanas, lai viss nav jāuzņemas pašiem.

FOTO: Shantanu Starick

Iesakām!

 1. Ja neizprotat vai uzskatāt par muļķīgām citu piekoptās tradīcijas, nesekojiet tām, bet izdomājiet paši savus rituālus. Mēs atteicāmies no gandrīz visa, kas cilvēkiem parasti saistās ar kāzām. Pat laulību gredzenu mums nav.
   
 2. Ir forši, ja varat atļauties izīrēt vai nopirkt visu, ko vēlaties, bet gadījumos, kad sapņi ir lielāki par budžetu, jādomā radoši. Savās kāzās naudas vietā maksājām ar dizaina un animācijas pakalpojumiem. Apmaiņā pret tiem saņēmām teltis, lina galdautus un citas lietas.
   
 3. Traukus meklējiet second-hand veikalos vai aizņemieties no vecmammām, bet dekorācijas izgatavojiet paši. Mēs atsvaidzinājām savas trigonometrijas zināšanas, šujot karodziņu virtenes, kuras joprojām izmantojam dzimšanas dienu ballītēs un citos pasākumos. No parastām koka ripām sanāk lieliski šķīvju paliktņi, bet ziedus, ja gadalaiks to atļauj, var salasīt pļavā vai mežā.
   
 4. Nevienam nav vajadzīgi trīs tosteri. Savās kāzās brīdinājām viesus, ka nevēlamies saņemt dāvanas. Tā vietā pie svētku galda novietojām ziedojumu spaini, kurā savākto summu vēlāk ziedojām dzīvnieku aizsardzības organizācijai.
   
 5. Ja vēlaties rīkot videi draudzīgas kāzas, padomājiet kārtīgi par to, ko liekat svētku galdā. Videi visdraudzīgākā ir augu valsts pārtika. Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošana ir galvenais globālās klimata krīzes, lietusmežu izciršanas un okeānu piesārņojuma iemesls.
   

Dabai draudzīgi uzņēmumi kāzām
 

Niedru kokteiļsalmiņi Niedriņi

Sakām atā! ļaunajiem plastmasas salmiņiem! Kokteiļiem izmantojiet Latvijā ražotos niedru kokteiļsalmiņus, kas ir dabai draudzīga alternatīva plastmasas salmiņiem. Kā dabisks produkts niedriņi dabā sadalās un atšķirībā no populārajiem papīra salmiņiem tie neizšķīst jau pie pirmajiem malkiem. Kāzu viesis šo salmiņu varēs izmantot visu vakaru un, ja vēlēsies, paņemt līdzi par piemiņu no skaistā pasākuma.

Starp citu, niedriņi var kalpot arī kā galda karte vai dāvana viesiem un tos var izmantot jau pie pirmā tosta.

Informāciju meklē šeit:
Bit.do/niedrini
Facebook
Instagram

Restorāns Terra

Šis veselīga un ekoloģiska ēdiena restorāns piedāvā plašu banketa ēdienkarti, kuras pamatā ir svaigi produkti bez mākslīgām piedevām. Sezonā daļu produkcijas restorāns iegūst pašu saimniecībā Kuldīgas novadā.

Iedvesmojoties gan no pašmāju, gan pasaules tradicionālajiem ēdieniem, Terras klātie galdi vienmēr ir krāsu pārbagāti un gaumīgi noformēti, ēdiena pasniegšanā izmantojot tādus dabai draudzīgus materiālus kā koka dēlīši un papīra turziņas. Restorāna piedāvājums apmierinās gan gaļēdājus, gan pārliecinātus vegānus.

Informāciju meklē šeit:
Terra-restorani.lv

Piesta augu vaska sveces

Sveces kāzās rada burvīgu noskaņu. Taču sveču kvēpi, nosēdumi un parafīns ir videi kaitīgi. Ierasto sveču vietā izmēģiniet dabai draudzīgākas alternatīvas, piemēram, augu vasku sveces no ekoloģiskās sojas. Piesta sveces ir roku darbs, un tās satur tikai dabiskas izejvielas – augu vasku, kokvilnas degli un ēteriskās eļļas.

Ražotāji piedāvā dažādus noformēšanas veidus, pielāgojoties jūsu vēlmēm.


Informāciju meklē šeit:
Piesta.lv

Green Mood vienreizlietojamie trauki

Kurš teica, ka vienreizlietojamie trauki nevar būt arī daļa no dekorācijām?! Veikals Green Mood piedāvā lielu bioplastmasas un citu dabai draudzīgu materiālu vienreizlietojamo trauku sortimentu ierasto balto, neizteiksmīgo un kaitīgo plastmasas trauku vietā.

Īpaši jāizceļ veikalā pieejamie palmu lapu šķīvīši, kas ne vien lieliski pildīs savu funkciju, bet arī skaisti izskatīsies uz svētku galda.

Informāciju meklē šeit:
Greenmood.lv

Papīrpele drukas pakalpojumi

Skaisti un ētiski kāzu ielūgumi! Drukas darbos izvēlēti ekoloģiskie materiāli, kokvilnas papīrs, kas ir nonācis otrreizējā lietošanā no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem. Papīrpele izmanto arī krāsas no dabiskām un videi nekaitīgām krāsvielām, turklāt pēcapstrādes process ir roku darbs, kas patērē maz elektroenerģijas. Kā teic pati Papīrpele – spētu drukāt pat sveču gaismā.

Informāciju meklē šeit:
Papirpele.lv 

Raksta titulfoto: Benita Žogota