FB Pixel
e-veikals Ienākt / Reģistrēties
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai. Lasīt vairāk

Iespējas pārcelt šīs vasaras kāzas ārkārtas situācijas valstī dēļ

Autors:Precos.lv
Ņemot vērā šī brīža ārkārtas situāciju valstī, arī laulību ceremonijas un kāzu norise tiek ietekmēta. Kādas ir iespējas pārcelt kāzas uz vēlāku laiku un kas jāņem vērā šī brīža situācijā esošajiem?

Ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Bumbiere-Kaže skaidro: “Līdz ar Rīgas izpilddirektora rīkojumu, dzimtsarakstu nodaļas Rīgā ir pārtraukušas klientu apkalpošanu klātienē. Arī citās dzimtsarakstu nodaļās valstī situācija ir tāda pati.”

Laulību reģistrēšana

Šī brīža situācijā visas pieteiktās un pieņemtās (tiem pāriem, kuri ir iesnieguši iesniegumu laulības reģistrācijai) laulības var tikt reģistrētas tikai liecinieku klātbūtnē, bez viesiem un bez svinīgas ceremonijas.

Kā kāzu portālam PRECOS stāsta kāzu aģentūras Mīlestība vadītāja Dace Miezīte, tad šobrīd pāru vidū tas nav populārs lēmums. Pārliecinoši lielākā daļa pāru izvēlas pārcelt kāzas uz vēlāku laiku, svinot tās kopā ar viesiem, kā plānots iepriekš.

Latvijas valsts piederīgajiem joprojām ir iespēja pieteikt laulības, darot to nevis klātienē dzimtsarakstu nodaļā, bet elektroniski, izmantojot elektronisko parakstu. Ja šāda paraksta nav, tad pašlaik šī vajadzība ir jāatliek, jo klātienē dzimtsarakstu nodaļā to izdarīt nevar.

Pārējiem iedzīvotājiem un ārzemniekiem jāpagaida, kamēr situācija valstī stabilizēsies, jo, kā jau minēts, klātienē pieteikt laulību pašlaik nav iespējams.

Pašlaik pieteikto laulību iesniegumu derīguma termiņš ir pagarināts no sešiem mēnešiem uz vienu gadu.

Rīgas dzimtsarakstu nodaļas nodrošina klientu apkalpošanu attālināti ar šādu neklātienes kanālu starpniecību:

  • elektroniski – e-pasta adrese: apc@riga.lv,
  • valsts pārvaldes pakalpojumu portāla www.latvija.lv e-pakalpojums “Dokumenta pieprasīšana un saņemšana”,
  • telefoniski – APC bezmaksas informatīvā tālruņa nr.: 80000800,
  • pa pastu uz oficiālajām nodaļu adresēm.

Laulību ceremoniju un kāzu svinību pārcelšana

Kā stāsta Inese Bumbiere-Kaže, pāri zvana un raksta, interesējas par iespējām pārcelt laulību ceremoniju. “Tas, ka pāri interesējas un saņemam daudz zvanu, ir labi. Katram jābūt atbildīgam un jāsaprot savas un mūsu iespējas."

Ja precas šogad – svinību vieta saglabā veikto priekšapmaksu

Kāzu aģentūras Mīlestība vadītāja Dace Miezīte uzsver ļoti būtisku lietu un aicina pārus apzināties, ka “pārceļot kāzas uz šī gada vēlāku laiku, priekšapmaksa, kas veikta svinību vietā, saglabāsies, tomēr, ja visi pāri, kam kāzas bija paredzētas šajā gadā, tās pārcels uz nākamo gadu, priekšapmaksa tiks zaudēta.

Kā uzsvēruši vairāku svinību vietu saimnieki, svinību vieta var gluži vienkārši beigt savu darbību, nespējot nomaksāt visus maksājumus.

Protams, ir saprotama pāru vēlme laulāties vasarā, līgavai, kas izsapņojusi vasaras kāzas, var būt ļoti sarežģīti pielāgoties rudens vai ziemas kāzām, kas pēc sava koncepta jau ir atšķirīgas. Tomēr visi kāzu organizatori un arī mēs, aģentūra Mīlestība, aicinām pārus saglabāt mieru un apsvērt domu un pieņemt kāzu pārcelšanu uz šī gada vēlāku laiku.”

Jāņem vērā, ka pāriem, pārceļot kāzas uz šī gada vēlāku laiku, ir jābūt gataviem kāzas rīkot darba dienā, jo nedēļas nogalēs vietu gluži vienkārši nepietiks.

Grafiks ar iespējamiem kāzu pārcelšanas datumiem

Latvijas situācija kāzu nozarē joprojām nav tik dramatiski ietekmēta kā citās Eiropas valstīs. Itālijā lielākā daļa pāru kāzas pārcēluši uz rudeni, Spānijā – līdz pat februārim. Latvijā pašlaik augusta kāzas netiek pārceltas, ar vien dažiem izņēmumiem.

Kā stāsta Dace Miezīte, tad “tendences rāda, ka pāri pārceļ savu kāzu datumu uz šī gada vēlāku laiku. Par laimi, šobrīd masveidā netiek kāzas atceltas pavisam. Mēs saviem pāriem izstrādājam A un B plānu. Pārceļam uz augustu, ja tas neizdosies, tad uz novembri. Šobrīd noteikti tie pāri, kas sadarbojas ar kāzu organizatoriem jūtas nedaudz drošāki, jo viņiem ir atbalsts, ir kāds, kas šīs lietas palīdz risināt. Tiem, kas kāzu rīkošanu uzņēmušies pašu spēkiem arī no sirds iesakām sazināties ar svinību vietu un uztaisīt grafiku – uz kuru laiku var pārcelt un kurš ir pēdējais datums, kad kāzas iespējams pārcelt šinī gadā.

Labā ziņa ir tā, ka svinību vietas ir ļoti pretimnākošas un gatavas reaģēt. Arī tādu svinību vietu saimnieki, kas līdz šim piedāvāja svinības tikai reizi nedēļā – nedēļas nogalē, – šobrīd pieņem rezervācijas arī darba dienās.

Arī citi pakalpojumu sniedzēji ir gatavi pielāgoties un sadarboties ar pāriem. Jāņem vērā tikai, ka problēma varētu būt ar ziediem, jo bāzes nebūs pilnas, kas nozīmē – floristika iepriekš jāpasūta un jāapmaksā.

Jāņem vērā arī tas, ka parasti uz rudeni kāzu vadītāji ir brīvāk pieejami, šogad situācija var būt gluži pretēja.”

Ko ņemt vērā?

Kā uzsver Dace Miezīte, tad šobrīd, pārplānojot kāzas, jāņem vērā divas galvenās lietas – valdības ieteikumi un noteikumi, kā arī tas, vai kāzās paredzēti viesi no ārzemēm.

Šobrīd nevar skaidri zināt, kad tiks atļauti starptautiskie reisi, kas atkal var ietekmēt kāzu norisi tiem pāriem, kas iecerējuši ārvalstu viesus vai, dzīvojot citur, plāno kāzas Latvijā.


Raksta titulfoto: Laura Viļuma